debian-installer - en to am translation catalogue (419 entries)

note: Type: select Description
en: Downloading local repository key failed:
am: የቅርብ አስቀማጭ ቁልፍ ማምጣት አልተሳካም

note: Type: select Description
en: This may be a problem with your network, or with the server hosting this key. You can choose to retry the download, or ignore the problem and continue without all the packages from this repository.
am: ይህ ችግር የአውታርዎ ወይም ይህንን ቁልፍ የያዘ ተጠሪ ሊሆን ይችላል፡፡ ማምጣቱን እንደገና መሞከር ወይም ችግሩ እንዳለ ሆኖ የቀሩትን ጥቅሎች በመተው መትከሉን ሊቀጥሉበት ይችላሉ፡፡

note: Type: select Description
en: Keymap to use:
am: ጥቅም ላይ የሚውልው የፊደል ገበታ፦

en: Africa
am: አፍሪካ

en: Asia
am: አሲያ

en: Atlantic Ocean
am: አትላንቲክ ውቂያኖስ

en: Caribbean
am: ካሪቢያን

en: Central America
am: ማዕከላዊ አሜሪካ

en: Europe
am: አውሮፓ

en: Indian Ocean
am: ህንድ ውቂያኖስ

en: North America
am: ሰሜን አሜሪካ

en: Oceania
am: ኦሲንያ

en: South America
am: ደቡብ አሜሪካ

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when loading udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Loading additional components
am: ተጨማሪ አካሎችን በመጫን ላይ

note: Type: text Description (Progress bar) TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Retrieving ${PACKAGE}
am: ${PACKAGE} በማምጣት ላይ

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when configuring udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Configuring ${PACKAGE}
am: ${PACKAGE} በማሰናዳት ላይ

note: Type: text Description Main menu item MUST be kept below 55 characters/columns :sl1:
en: Configure the package manager
am: የጥቅል አስተዳዳሪውን አዘጋጅ

note: Type: text Description Translators, "apt" is the program name so please do NOT translate it :sl1:
en: Configuring apt
am: apt በማስተካከል ላይ

note: #-#-#-#-#  templates.pot (apt-setup)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (base-installer)  #-#-#-#-# :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (finish-install)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  templates.pot (pkgsel)  #-#-#-#-#
en: Running ${SCRIPT}...
am: ${SCRIPT} በማስክከድ ላይ…

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: security updates (from ${SEC_HOST})
am: የደህንነት እዳሴ (ከ ${SEC_HOST})

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: release updates
am: የተለቀቀውን እዳሴ፦

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: backported software
am: ከተሻሻለው የተቀዳ ስስ ነገር

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Services to use:
am: የሚጠቀሙበት አገልጋይ፦

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Debian has two services that provide updates to releases: security and release updates.
am: ደብያን ሁለት ማሻሻያዎችን የማቅረብ ኣገልግሎሮች አሉት፤ የደህንነትና የዝርያ ማሻሻያ።

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Security updates help to keep your system secured against attacks. Enabling this service is strongly recommended.
am: የደህንነት ማሻሻያዎች ስርዓተ አስሊውን ከጥቃት ለመከላከል ስለሚረዱ ይህንን ማስቻል በጥብቅ ይመከራል።

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Release updates provide more current versions for software that changes relatively frequently and where not having the latest version could reduce the usability of the software. It also provides regression fixes. This service is only available for stable and oldstable releases.
am: የዝርያ ማሻሻያዎች በኣንጻሩ በየጊዜው የሚቀያየሩና አዳዲስ ስስአስሊን አለማግኘት ጠቀሜታ የሚቀንስ ሲሆን ይቀርባል። በተጨማሪም የኋልዮሽ መጠገኛዎችን ያቀርባል። ይህ አገልግሎት ለበሳልና ለአሮጌ-በሳል ዝርያዎች ብቻ ይቀርባል።

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Backported software are adapted from the development version to work with this release. Although this software has not gone through such complete testing as that contained in the release, it includes newer versions of some applications which may provide useful features. Enabling backports here does not cause any of them to be installed by default; it only allows you to manually select backports to use.
am: ከተሻሻለው የተቀዳ ስልቶች ገና ድፍድፍ ላይ ካለ ዝርያ ተወስደው ከዚህ ስርዓት ጋር እንዲሰሩ ተደርገዋል። ምንም እንኳን እነዚህ ስልቶች እንደለሎቹ ስልቶች ሙሉ በሙሉ ሙከራ ባይደረግባቸውም ጠቃሚ የሆኑ አዳዲስ ባህሪዎችን ይዘዋል። ከተሻሻለው የተቀዳን ማስቻል በቀጥታ እንዲተከሉ አያደርግም፤ በእጅ እንዲመርጡ ያስችልዎታል እንጂ።

note: Type: text Description :sl1:
en: Media change
am: ማኅደር ቀይር

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Disabling netinst CD in sources.list...
am: የnetinst CD አኮላሽ in sources.list…

note: Type: text Description :sl1:
en: Note that using a mirror can result in a large amount of data being downloaded during the next step of the installation.
am: የማኅደር መስተዋትን መምረጥ በሚቀጥለው የተከላ ደረጃ እጅግ ብዙ ዴታ የሚያመጣ መሆኑን ያስተውሉ።

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you don't have a good Internet connection, use of a mirror is recommended, especially if you plan to install a graphical desktop environment.
am: ጥሩ የኢንተርኔት ግንኙነት ከሌሎት በስተቀር የማኅደር መስተዋትን ይጠቀሙ፤ በተለይ ንድፋዊ ገበታን ለመጠቀም ካሰቡ።

note: Type: text Description :sl1:
en: If you have a reasonably good Internet connection, use of a mirror is suggested if you plan to install a graphical desktop environment.
am: ጥሩ የኢንተርኔት ግንኙነት ካለዎት የማኅደር መስተዋትን ይጠቀሙ፤ በተለይ ንድፋዊ ገበታን ለመጠቀም ካሰቡ።

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the mirror...
am: የማኅደር-መስተዋትን በማሰስ ላይ

note: Type: boolean Description :sl5: :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want to have it available anyway.
am: እባክዎ ብሆንም እንኳን እንዲኖርዎት ይፈልጉ እንደሆን ይምረጡ፡፡

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use non-free software?
am: ነጻ ያልሆነ ስስ-አካል ልጠቀም?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some non-free software has been made to work with Debian. Though this software is not at all a part of Debian, standard Debian tools can be used to install it. This software has varying licenses which may prevent you from using, modifying, or sharing it.
am: አንዳንድ ነጻ ያልሆኑ ስልቶች ከደቢያን አቅርቦት ጋር እንዲሰሩ ተደርገዋል። ምንም እንኳን እነዚህ ስልቶች የዋናው አቅርቦት አካል ባይሆኑም የተከላ አስተዳዳሪውን በመጠቀም እንዚህን ስልቶች መትከል ይቻላል። እንዚህ ስልቶች ከመጠቀም፣ ከማጋራት ወይም ከማሻሻል ሊገደብ የሚችሉ የተለያዩ ፈቃዶች ሊኖራቸው ይችላል።

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use contrib software?
am: contrib ስሳክልን ልጠቀም?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some additional software has been made to work with Debian. Though this software is free, it depends on non-free software for its operation. This software is not a part of Debian, but standard Debian tools can be used to install it.
am: ኣንዳንድ ተጨማሪ ስስአካሎች ከደቢያን ጋር እንዲሰሩ ተደርገዋል፡፡ ምንም እንኳን እነዚህ ስስአካሎች ነጻ ቢሆኑም ለስራቸው ነጻ ባልሆኑ ስስአካሎች ይደገፋሉ፡፡ እንዚህ ስስአካሎች የደቢያን አካል አይደሉም ነገርግን የደቢያን ቀዳሚ የመትከያ መሳሪያዎችን በመጠቀም መትከል ይቻላል፡፡

note: Type: boolean Description :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want this software to be made available to you.
am: ይህን ፕሮግራም ይፈልጉት እንደሆን ይምረጡ፡፡

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use a network mirror?
am: የአውታር ማኅደር-መስተዋት ልጠቀም?

note: Type: text Description :sl1:
en: Preparing to install the base system...
am: መሠረታዊ ስርዓቱን ለመትከል በመዘጋጀት ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the base system
am: መሠረታዊ ሥርዓቱን በመትከል ላይ

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the base system...
am: መሰረታዊ ስርዓትን በመትከል ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring APT sources...
am: የAPT ምንጮችን አዘጋጅ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating the list of available packages...
am: ያሉ ጥቅሎችን ዝርዝር በማሻሻል ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing extra packages...
am: ተጨማሪ ጥቅሎችን በመትከል ላይ…

note: Type: text Description SUBST0 is a package name :sl1:
en: Installing extra packages - retrieving and installing ${SUBST0}...
am: ተጨማሪ ጥቅሎችን በመትከል ላይ- ${SUBST0}ን በማምጣትና በመትከል ላይ…

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package TRANSLATORS: <65 columns :sl1:
en: Install the base system
am: መሠረታዊ ሥርዓቱን ትከል

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file
am: የመልቀቂያ ፋይልን በማምጣት ላይ

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file signature
am: የመልቀቂያ ፋይል ፊርማን በማምጣት ላይ

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Finding package sizes
am: የጥቅል መጠንን በማግኘት ላይ

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages files
am: የጥቅል ፋይሎችን በማምጣት ላይ

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages file
am: የጥቅል ፋይልን በማምጣት ላይ

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Retrieving packages
am: ጥቅሎችን በማምጣት ላይ

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Extracting packages
am: ጥቅሎችን በመፍታት ላይ

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages
am: መሰረታዊ ጥቅሎችን በመትከል ላይ

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages
am: ተፈላጊ ጥቅሎችን በምፍታት ላይ

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring required packages
am: መስተካከል የሚፈልጉ ጥቅሎች

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Unpacking the base system
am: መሰራታዊ ስርዓቱን በመፍታት ላይ

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Configuring the base system
am: መሰረታዊ ስርዓቱን በመፍታት ላይ

note: Type: text Description :sl1:
en: ${SECTION}: ${INFO}...
am: ${SECTION}: ${INFO}…

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Validating ${SUBST0}...
am: ${SUBST0}ን በማረጋገጥ ላይ…

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Retrieving ${SUBST0}...
am: ${SUBST0} በማምጣት ላይ…

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Extracting ${SUBST0}...
am: ${SUBST0} በመፍታት ላይ…

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Unpacking ${SUBST0}...
am: ${SUBST0} በመፍታት ላይ…

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Configuring ${SUBST0}...
am: ${SUBST0} በማስተካከል ላይ…

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Checking Release signature
am: የመልቀቂያ ፋይል ፊርማን በማረጋገጥ ላይ…

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a gpg key id Release is a filename which should not be translated
en: Valid Release signature (key id ${SUBST0})
am: የሚሰራ Release signature (key id ${SUBST0})

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of base packages...
am: የመሠረታዊ ጥቅሉን ተደጋጋፊዎች በማውጣጣት ላይ…

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional base dependencies: ${SUBST0}
am: ተጨማሪ የመሠረታዊ ስልቶች ተደጋጋፊዎች ተገኝተዋል:- ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional required dependencies: ${SUBST0}
am: ተጨማሪ አስፈላጊ ተደጋፊዎች ተገኝተዎል:- ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found packages in base already in required: ${SUBST0}
am: አስፈላጊ የተባለው ውስጥ ያሉ ጥቅሎች መሰረት ውስጥ ተገኝተዋል:- ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of required packages...
am: የመሠረታዊ ጥቅሉን ተደጋጋፊዎች በማውጣጣት ላይ…

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is an archive component (main, etc) SUBST1 is a mirror
en: Checking component ${SUBST0} on ${SUBST1}...
am: በ${SUBST1} ላይ ያለውን አካል ${SUBST0} በመፈተን ላይ …

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages...
am: መሰረታዊ ጥቅሎችን በመትከል ላይ

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages...
am: አስፈላጊ ጥቅሎችን በመፍታት ላይ…

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Configuring required packages...
am: አስፈላጊ ጥቅሎችን በማስተካከል ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing base packages...
am: መሰረታዊ ጥቅሎችን በመትከል ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Unpacking the base system...
am: መሰረታዊ ጥቅሎችን በመፍታት ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the base system...
am: መሠረታዊ ሥርዓቱን በማስተካከል ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Base system installed successfully.
am: የመሠረታዊ ስርዓት ተከላው ተሳክቷል፡፡

note: Type: text Description :sl1:
en: Selecting the kernel to install...
am: የሚተከል ከርነል በመምረጥ ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the kernel...
am: የከርነል በመትከል ላይ…

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Installing the kernel - retrieving and installing ${SUBST0}...
am: ከርነሉ በመትከል ላይ - ${SUBST0}ን አምጥቶ በመትከል ላይ…

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Continue
am: ቀጥል

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Go Back
am: ሂድ ወደ ኋላ

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: Yes
am: አዎ

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: No
am: አይ

note: #-#-#-#-#  templates.pot (cdebconf)  #-#-#-#-# Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (mdcfg)  #-#-#-#-# Type: select Choices :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (net-retriever)  #-#-#-#-# These are choices of actions so this
en: Cancel
am: ተወው

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
am: <Tab> ያስኬዳል; <Space> ይመርጣል; <Enter> ቁልፎችን ያስነሳል

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <F1> for help; <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
am: <F1> ለመመሪያ;<Tab> ያስኬዳል; <Space> ይመርጣል; <Enter> ቁልፎችን ያስነሳል

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Help
am: መመሪያ

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT This button will allow users to virtually "shoot a picture" of the screen :sl1:
en: Screenshot
am: የስክሪን ፎቶ

note: Type: text Description Text that will appear in a dialog box mentioning which file the screenshot has been saved to. "%s" is a file name here :sl1:
en: Screenshot saved as %s
am: የስክሪን ፎቶ %s ተብሎ ተቀምጧል

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the Debian archive mirror
am: የደቢያን ማኅደር መስተዋቶችን በመፈተሽ ላይ

note: Type: text Description :sl1:
en: Downloading Release files...
am: መልቀቂያ ፋይሎችን በመጫን ላይ…

note: Type: text Description main-menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Choose a mirror of the Debian archive
am: የደቢያን ማኅደር-መስተዋት ምረጥ

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: enter information manually
am: መረጃን በእጅ አስገባ

note: Type: select Default Translators, you should put here the ISO 3166 code of a country which you know hosts at least one Debian HTTP mirror. Please check that the country really has a Debian HTTP mirror before putting a random value here First check that the country you mention here is listed in https
en: US[ Default value for http]
am: US

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror country:
am: የደቢያን ማኅደር-መስተዋት አገር

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: The goal is to find a mirror of the Debian archive that is close to you on the network -- be aware that nearby countries, or even your own, may not be the best choice.
am: አላማው ለርስዎ አውታር የሚቀርበው መስተዋት ማኅደርን ለማግኘት ነው። ብዙ ጊዜ በቅርብ የሚገኝ ወይም ራስዎ አገር ውስጥ ያለ ማኅደር ጥሩ ምርጫ ሲሆን አንዳንድ ጊዜ ይህ ላይሆን ይችላል።

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror:
am: የደቢያን ማኅደር-መስተዋት

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Please select a Debian archive mirror. You should use a mirror in your country or region if you do not know which mirror has the best Internet connection to you.
am: እባክዎ የደቢያን መስተዋት ማኅደርን ይምረጡ፡፡ የትኛው መስተዋት የተሻለ ኢንተርኔት ግንኙነት እንዳለው ካላወቁ ባሉበት አገር ወይም ባካባቢዎ ያለውን መስተዋት ይምረጡ ፡፡ል

note: Type: select Description :sl1:
en: Usually, deb.debian.org is a good choice.
am: deb.debian.org ጥሩ ምርጫ ሊሆን ይችላል.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror hostname:
am: የደቢያን ማኅደር-መስተዋት አገልጋይ ስም፦

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Please enter the hostname of the mirror from which Debian will be downloaded.
am: እባክዎ ደቢያን የሚመጣበትን የመስተዋት ተጠሪ ስም ይጻፉ።

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: An alternate port can be specified using the standard [hostname]:[port] format.
am: የተለመደውን የ [hostname]:[port] ፎርማት በመጠቀም ተለዋጭ በር መስጠት ይቻላል

note: Type: string Description :sl1:
en: HTTP proxy information (blank for none):
am: የHTTP proxy መረጃ (ከሌለ ባዶ ይተዉት)፦

note: Type: string Description :sl1:
en: If you need to use a HTTP proxy to access the outside world, enter the proxy information here. Otherwise, leave this blank.
am: ከውጪው ዓለ ጋር ለመገናኘት HTTP ምስለኔ የሚጠቀሙ ከሆነ የምስለኔውን መረጃ እዚህ ያስገቡ፡፡ ያለዚያ ይህንን ባዶ ይትዉት፡፡

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: The proxy information should be given in the standard form of "http://[[user][:pass]@]host[:port]/".
am: የምስለኔ መረጃ መሰጠት በተለመደው  "http://[[user][:pass]@]host[:port]/" አይነት መሆን ይኖርበታል፡፡

note: Type: text Description Main menu item. Please keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the keyboard
am: የፊደል ገበታን አዘጋጅ

note: Type: text Description :sl1:
en: Other
am: ሌላ

note: Type: select Description :sl1:
en: Country of origin for the keyboard:
am: የፊደል ገበታ ምንጭ አገር፦

note: Type: select Description :sl1:
en: The layout of keyboards varies per country, with some countries having multiple common layouts. Please select the country of origin for the keyboard of this computer.
am: የፊደል ገበታ አጣጣል ከአገር አገር ይለያል፣ አንዳንድ አገሮች ከአንድ በላይ አጣጣል ይእቀማሉ. እባክዎ ለዚህ አስሊ የትኛውን አገር የፊደል ገበታ እንደሚጠቀሙ ይምረጡ።

note: Type: select Description :sl1:
en: Keyboard layout:
am: የፊደል ገበታ አጣጣል፦

note: Type: select Description :sl1:
en: Please select the layout matching the keyboard for this machine.
am: እባክዎ ለፊደል ገበታው የሚስማማውን አጣጣል ይምረጡ።

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Alt (AltGr)
am: ቀኝ Alt (AltGr)

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Control
am: ቀኝ Control

note: Type: select Choices :sl1:
en: Right Shift
am: ቀኝ Shift

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Logo key
am: ቀኝ Logo key

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Menu key
am: ምናሌ ቁልፍ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control+Left Shift
am: ግራ Control+ግራ Shift

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Alt
am: ግራ Alt

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control
am: ግራ Control

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Shift
am: ግራ Shift

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Logo key
am: ግራ Logo key

note: Type: select Choices :sl1:
en: No toggling
am: መቀየር አይቻልም

note: Type: select Description :sl1:
en: Method for toggling between national and Latin mode:
am: በላቲንና በብሔራዊ ሞድ መቀየራ ዘዴ

note: Type: select Description :sl1:
en: You will need a way to toggle the keyboard between the national layout and the standard Latin layout.
am: በቁልፍ ገበታው ላይ በብሔራዊና  በላቲን ፊደል አጣጣል መሃከል የመቀየርያ መንገድ ያስፈልጎታል።

note: Type: select Description :sl1:
en: Right Alt or Caps Lock keys are often chosen for ergonomic reasons (in the latter case, use the combination Shift+Caps Lock for normal Caps toggle). Alt+Shift is also a popular combination; it will however lose its usual behavior in Emacs and other programs that use it for specific needs.
am: የእርግን ቀኝ Alt ወይም Caps Lock ቁልፎች keys በአብዛኛው ለምቾት ሲባል ጥቅም ላይ ይውላሉ። (የኋለኛውን ወደ ተለምዶው ለመቀየር Shift+Capsን ይጠቀሙ). Alt+Shift እንዲሁ ተወዳጅ ቅንብር ነው። ነገርግን በEmacsና ሌሎች በተለየ ሁኔታ የሚጠቀሙበት ስልቶች ልይ የተለምዶ ባህሪውን ያጣል።

note: Type: select Description :sl1:
en: Not all listed keys are present on all keyboards.
am: ሁሉም የተመዘገቡ ቁልፎች በሁሉም  ፊደል ገበታ ላይ አይገኙም

note: Type: select Choices :sl1:
en: American English
am: የአሜሪካን እንግሊዘኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Albanian
am: አልቤኒኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Arabic
am: ዐርቢኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Asturian
am: አስቱራዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Bangladesh
am: ባንግላዴሻዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Belarusian
am: ቤሎሩሳዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Bengali
am: በንጋሊኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Belgian
am: ቤልጅጋዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Bosnian
am: ቦስንያዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Brazilian
am: ብራዚላዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: British English
am: የእንግሊዝ እንግሊዘኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Bulgarian (phonetic layout)
am: ቡልጋርኛ  (phonetic layout)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Canadian French
am: ካናዲያዊ ፍረንሳይ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Canadian Multilingual
am: ካናዳ የቡዙ ቋንቋ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Catalan
am: ካታላዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Chinese
am: ቻይንኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Croatian
am: ኮራሽያኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Czech
am: ቸኪያዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Danish
am: ዴንማርክኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Dutch
am: ሆላንዳዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Dvorak
am: ድቮርካዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Dzongkha
am: ድዞንግኻኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Esperanto
am: ኤስፐራንቶ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Estonian
am: ኢስቶንያዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Ethiopian
am: ኢትዮጵያዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Finnish
am: ፊንላንድኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: French
am: ፈረንሳዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Georgian
am: ጊዮርጊያን

note: Type: select Choices :sl1:
en: German
am: ጀርመናዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Greek
am: ግሪካዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Gujarati
am: ጉጃርቲኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Gurmukhi
am: ጉርሙካዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Hebrew
am: ኣይሁዳዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Hindi
am: ሐንድኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Hungarian
am: ሁንጋሪያዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Icelandic
am: አይስላንድኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Irish
am: አይሪሽ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Italian
am: ጣሊያናዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Japanese
am: ጃፓናዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kannada
am: ካናዳኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kazakh
am: ካዛክኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Khmer
am: ኮመራዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kirghiz
am: ኪርጊዛዊ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Korean
am: ኮሪያኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kurdish (F layout)
am: ኩርዳዊ F

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kurdish (Q layout)
am: ኩርዳዊ Q

note: Type: select Choices :sl1:
en: Lao
am: ላውስኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Latin American
am: ላቲን አሜሪካ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Latvian
am: ላትቪኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Lithuanian
am: ሊቱዌንኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Macedonian
am: መቀዶንኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Malayalam
am: ማላያላምኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Nepali
am: ኔፓሊኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Northern Sami
am: ሰሜን ሳምኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Norwegian
am: ኖርዌይኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Persian
am: ፐርሲያኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Polish
am: ፖላንድኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Portuguese
am: ፖርቱጋልኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Punjabi
am: ፓንጃቢኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Romanian
am: ሩማንኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Russian
am: ሩስኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Serbian (Cyrillic)
am: ሰርብኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Sindhi
am: ሲንድኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Sinhala
am: ኒናልኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Slovak
am: ስሎቫኪኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Slovenian
am: ስሎቪኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Spanish
am: ስፓኝኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Swedish
am: ስዊድንኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Swiss French
am: የስዊስ ፈረንሳይኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Swiss German
am: ያስዊስ ጀርመንኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Tajik
am: ታጂክኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Tamil
am: ታሚልኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Telugu
am: ተሉጉኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Thai
am: ታይኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Tibetan
am: ቲቤትኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Turkish (F layout)
am: ቱርክኛ  (F layout)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Turkish (Q layout)
am: ቱርክኛ  (Q layout)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Ukrainian
am: ዩክሬንኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Uyghur
am: ዑይጉርኛ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Vietnamese
am: ቪትናምኛ

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning ${DIR}...
am: ${DIR} በማሰስ ላይ…

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the clock
am: ስዓት አስተካክል

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is the system clock set to UTC?
am: የስርዓቱ ስዓት በUTC ላይ የተመሠረተ ነው?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: System clocks are generally set to Coordinated Universal Time (UTC). The operating system uses your time zone to convert system time into local time. This is recommended unless you also use another operating system that expects the clock to be set to local time.
am: በተለምዶ የስርዓት ሰዓት የሚሰጠው በCoordinated Universal Time (UTC) ነው። ገዚ ስርዓቱ የሰዓት ቀጠናውን በመጠቀም የስርዓቱን ሰዓት ወደአካባቢዎ ሰዓት ይቀይራል። ሌላ የአካባቢ ሰዓት እንዲኖር የሚጠብቅ ገዢ ስርዓት ከሌለ በስተቀር ይህ ተመራጭ ነው።

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Configuring clock settings...
am: የሰዓት ሰየማን በማስተካከል ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the clock
am: ስዓት በመሰየም ላይ

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Getting the time from a network time server...
am: ከመረብ ሰዓት ካዳሚ ሰዓቱን እያመጣ ነው…

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Setting the hardware clock...
am: የጥር ነገር ስዓት በመሰየም ላይ…

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Execute a shell
am: ሰሌዳ አስነሳ

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Registering modules...
am: ጥቅል-ስልቶችን በመመዝገብ ላይ…

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Finish the installation
am: ተከላውን ጨርስ

note: Type: text Description :sl1:
en: Finishing the installation
am: ተከላውን በመጨረስ ላይ

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring network...
am: አውታርን በማዘጋጀት ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up frame buffer...
am: frame buffer በመትከል ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Unmounting file systems...
am: የ%s ሰነድን ለመክፈት ስህተት አለ

note: Type: text Description :sl1:
en: Rebooting into your new system...
am: አዲስ ስርዓትዎ ውስጥ እንደገና በማስነሳት በመግባት ላይ

note: Type: note Description Translators: translate <Continue> identical to the translation of the button! :sl1:
en: Installation complete
am: ተከላው ተፈጽሟል

note: Type: boolean Description :sl1: Very similar to grub2/disable_os_prober
en: The following other operating systems have been detected on this computer: ${OS_LIST}
am: የሚቀጥሉት ገዢ ስልቶች በዚህ አስሊ ላይ ተገኝተዋል: ${OS_LIST}

note: #-#-#-#-#  templates.pot (grub-installer)  #-#-#-#-# Type: password Description :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (network-console)  #-#-#-#-# :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (user-setup)  #-#-#-#-# :sl1:
en: Re-enter password to verify:
am: ለማረጋገጥ ማለፊያቃልን እንደገና ያስገቡ፦

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing GRUB boot loader
am: ግሩብ የገዢ ስልት ማስነሻን በመትከል ላይ

note: Type: text Description :sl1:
en: Looking for other operating systems...
am: ለሎች ገዢ ስርዓቶችን በመፈለግ ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the '${GRUB}' package...
am: የ'${GRUB}' ጥቅልን በመትከል ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Determining GRUB boot device...
am: የግሩብ የገዢ ስልት ማስነሻን አካል በማረጋገጥ ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "grub-install ${BOOTDEV}"...
am: "grub-install ${BOOTDEV}"… በማስኬድ ላይ

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "update-grub"...
am: "update-grub" በማስኬድ ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating /etc/kernel-img.conf...
am: /etc/kernel-img.conf በማሻሻል ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting network hardware
am: የአውታር ጥር አካልን በማግኘት ላይ

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Detect network hardware
am: የአውታር ጥር አካልን አግኝ

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Detect disks
am: ዲስኮችን አግኝ

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting disks and all other hardware
am: ዲስኮችንና ሌሎች ጥር አካላቶችን በማግኘት ላይ

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware, please wait...
am: ጥር አካልን በማግኘት ላይ፣ እባክዎን ይጠብቁ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Loading module '${MODULE}' for '${CARDNAME}'...
am: ለ '${CARDNAME}' የ'${MODULE}' ክፍልን በመጫን ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting PC card services...
am: የፒሲ ካርድ አገልግሎቶችን በማስነሳት ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Waiting for hardware initialization...
am: ጥር አካል መነሳሳትን በመጠበቅ ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking for firmware...
am: ፊርምስልት መኖሩን በማረጋገጥ ላይ

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Save debug logs
am: የጸረ-ተውሳክ መዝገብን አስቀምጥ

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Gathering information for installation report...
am: ለተከላው ሪፖርት መረጃ በመሰብሰብ ላይ…

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Scan hard drives for an installer ISO image
am: ተካይ ISO ምስልን ለማግኘት ዲስኩን ያስሱ

note: Type: text Description This menu entry may be translated. However, translators are required to keep "Choose language" as an alternative separated by the "/" character Example (french): Choisir la langue/Choose language :sl1:
en: Choose language
am: ቋንቋ ምረጥ/Choose language

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Storing language...
am: ቋንቋን በማስቀመጥ ላይ

note: Type: title Description Displayed as dialog title during language selection :sl1:
en: Select a language
am: ቋንቋ ይምረጡ

note: Type: title Description Displayed as dialog title during country selection :sl1:
en: Select your location
am: አካባቢዎን ይምረጡ

note: Type: title Description Displayed as dialog title during locale selection :sl1:
en: Configure locales
am: ከባቢን አዘጋጅ

note: Type: note Description :sl1:
en: Language selection no longer possible
am: አሁን ቋንቋ መምረጥ አይቻልም

note: Type: note Description :sl1:
en: At this point it is no longer possible to change the language for the installation, but you can still change the country or locale.
am: በዚህ ደረጃ ላይ የተከላ ቋንቋን መቀየር አይቻልም፤ ነገር ግን አገርንና ከባቢን አሁንም መቀየር ይችላሉ።

note: Type: note Description :sl1:
en: To select a different language you will need to abort this installation and reboot the installer.
am: ሌላ ቋንቋ ለመምረጥ ከፈለጉ ይህንን ተከላ አቁመው እንደገና ተካዩን ቡት ማድረግ ይኖርቦታል።

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Continue the installation in the selected language?
am: በተመረጠው ቋንቋ መትከል ይቀጥል?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is incomplete for the selected language.
am: ለተካዩ የተመረጠው ቋንቋ ትርጉም አልተጠናቀቀም።

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is not fully complete for the selected language.
am: ለተመረጠው ቋንቋ የተካዩ ትርጉም አልተጠናቀቀም።

note: Type: text Description :sl1:
en: This means that there is a significant chance that some dialogs will be displayed in English instead.
am: ይህ ማለት አንዳንድ ሰጣገባዎች በእንግሊዝኛ ቋንቋ ይሆናል ማለት ነው።

note: Type: text Description :sl1:
en: If you do anything other than a purely default installation, there is a real chance that some dialogs will be displayed in English instead.
am: ከቀዳሚ ምርጫዎች የተለየ ካደርጉ ሰጣገባዎች በእንግሊዘኛ ቋንቋ ሊሆን ይችላል።

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, most dialogs should be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - some may be displayed in English instead.
am: በተመረጠው ቋንቋ ተከላውን ከቀጠሉ አብዛኛው ሰጣገባ በትክክል ይታያል፣ የበለጠ ጠለቅ ያለ የተካይ ምርጫን ከተጠቀሙ አንዳንድ ሰጣገባዎች በእንግሊዘኛ ቋንቋ ሊታይ ይችላል።

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, dialogs should normally be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - there is a slight chance some may be displayed in English instead.
am: በተመረጠው ቋንቋ ተከላውን ከቀጠሉ አብዛኛው ሰጣገባ በትክክል ይታያል፣ የበለጠ ጠለቅ ያለ የተካይ ምርጫን ከተጠቀሙ አንዳንድ ሰጣገባዎች በእንግሊዘኛ ቋንቋ ሊታይ ይችላል።

note: Type: text Description :sl1:
en: The chance that you will actually encounter a dialog that is not translated into the selected language is extremely small, but it cannot be ruled out completely.
am: ያልተተረጎመ ሰጣገባዎች ጥቂት ናቸው ስለዚህ አያጋጥሞትም ማለት አይቻልም።

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you have a good understanding of the alternative language, it is recommended to either select a different language or abort the installation.
am: ቋንቋን በደምብ የማይችሉ ከሆነ ሌላ ቋንቋ ውይም እንግሊዘኛ ይምረጡ።

note: Type: text Description :sl1:
en: If you choose not to continue, you will be given the option of selecting a different language, or you can abort the installation.
am: ላለመቀጠል ከፈለጉ ሌላ ቋንቋ ለመምረጥ ወይም ተከላውን ለማቆም ይችላሉ።

note: Type: select Choices "other", here, is added to the list of countries that will be displayed for users to choose among them For instance, choosing "Italian" will show: Italy, Switzerland, other :sl1:
en: other
am: ሌላ

note: Type: text Description :sl1:
en: Country, territory or area:
am: አገር፣ ክፍለ አስተዳደር ወይም አካባቢ፦

note: Type: text Description :sl1:
en: Continent or region:
am: ክፍለዓለም ወይም ከባቢ

note: Type: text Description :sl1:
en: The selected location will be used to set your time zone and also for example to help select the system locale. Normally this should be the country where you live.
am: የተመረጠው ቦታ የጊዜ ቀጠና ለመወሰንና የስርዓቱን ከባቢ ባሕሪዎች ለመወሰን ጥቅም ላይ ይውላል። በተለምዶ ይህ የሚኖሩበትን አገር ይሆናል።

note: Type: text Description :sl1:
en: This is a shortlist of locations based on the language you selected. Choose "other" if your location is not listed.
am: ይህ በመረጡት ቋንቋ ላይ ተመርኩዞ የተዘጋጀ አጭር የቦታዎች ዝርዝር ነው። ቦታዎ ከሌለ "other" የሚለውን ይምረጡ።

note: Type: text Description :sl1:
en: Select the continent or region to which your location belongs.
am: አካባቢዎ የሚገኝበትን ክፍለ ዓለም ወይም ከባቢ ይምረጡ።

note: Type: text Description '%s' will be replaced with the name of the currently selected continent/region :sl1:
en: Listed are locations for: %s. Use the <Go Back> option to select a different continent or region if your location is not listed.
am: ይህ የ: %s. የቦታ ዝርዝር ነው። የተለየ ክፍለ ዓለም ወይም አካባቢ ለመምረጥ ከፈለጉ <Go Back> የሚለውን ይጠቀሙ።

note: Type: select Description :sl1:
en: Country to base default locale settings on:
am: ቀዳሚ የከባቢ ባህሪ የሚመሰረትበት አገር፦

note: Type: text Description :sl1:
en: There is no locale defined for the combination of language and country you have selected. You can now select your preference from the locales available for the selected language. The locale that will be used is listed in the second column.
am: ለመረጡት የአገረና የቋንቋ ቅንጅት የከባቢ ባህሪ አልተሰየመለትም። አሁን ለተመረጠው ቋንቋ ካሉት የከባቢ ባህሪዎች መሃከል መምረጥ ይችላሉ። በጥቅም ላይ የሚውለው የከባቢ ባህሪ በሁለተኛው ረድፍ ላይ ተሰጥቷል።

note: Type: text Description :sl1:
en: There are multiple locales defined for the language you have selected. You can now select your preference from those locales. The locale that will be used is listed in the second column.
am: ለተመረጠው ቋንቋ ብዙ የተሰየሙ የከባቢ ባህሪዎች አሉት። አሁን ከነዚህ የከባቢ ባህሪዎች መሃከል መምረጥ ይችላሉ። በጥቅም ላይ የሚውለው የከባቢ ባህሪ በሁለተኛው ረድፍ ላይ ተሰጥቷል።

note: #-#-#-#-#  templates.pot (lvmcfg)  #-#-#-#-# Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-# :sl3: Use infinitive form
en: Configure the Logical Volume Manager
am: ሎጂካዊ ይዘት አስተዳዳሪውን አስተካክል

note: Type: text Description :sl1:
en: Debian installer main menu
am: የደቢያን ተካይ ዋና ምናሌ

note: Type: select Description :sl1:
en: Choose the next step in the install process:
am: በተከላ ሂደቱ የሚቀጥለውን ደረጃ ይምረጡ፡

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure MD devices
am: የMD አካልን አስተካክል፦

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Auto-configure networking?
am: ኣውታሩ በራስ ገዝ ይዘጋጅ?

note: Type: string Description :sl1:
en: Domain name:
am: የዶሜን ስም፦

note: Type: string Description :sl1:
en: The domain name is the part of your Internet address to the right of your host name.  It is often something that ends in .com, .net, .edu, or .org.  If you are setting up a home network, you can make something up, but make sure you use the same domain name on all your computers.
am: የዶሜን ስም የኢንተርኔት አድራሻዎ አካል ነው። ይኸውም ብዙ ጊዜ በ .com, .net, .edu, ወይም .org ያልቃል። የቤት የአስሊ መረብ የሚሰሩ ከሆነ የሚፈልጉትን ስም መውጣት ይችላሉ። ማስታወስ ያለብዎት ግን ሁሉም አስሊዎች ይህንን የዶሜን ስምን መጠቀም እንዳለባቸው ነው።

note: Type: string Description :sl1:
en: Name server addresses:
am: የስም አገልጋይ አድራሻ፦

note: Type: string Description :sl1:
en: The name servers are used to look up host names on the network. Please enter the IP addresses (not host names) of up to 3 name servers, separated by spaces. Do not use commas. The first name server in the list will be the first to be queried. If you don't want to use any name server, just leave this field blank.
am: የስም ካዳሚዎቹ በአውታር ላይ የተጠሪዎችን ስም ለማግኘት ያገለግላል። እባክዎ እስከ 3  yemidersu በክፍት ቦታ የተለያዩ የIP አድራሻች (የተጠሪውን ስም ሳይሆን) ይስጡ። ኮማ (,) አይጠቀሙ። የመጀመሪያው ስም ካዳሚ የመጀመሪያው ተጠያቂ ይሆናል። ምንም የስም ካዳሚ ለመጠቀም የማይፈልጉ ከሆነ ይህንን ሳጥን ባዶ ይተዉት።

note: Type: select Description :sl1:
en: Primary network interface:
am: ቀዳሚ የአውታር በይነገጽ፦

note: Type: select Description :sl1:
en: Your system has multiple network interfaces. Choose the one to use as the primary network interface during the installation. If possible, the first connected network interface found has been selected.
am: ስርዓትዎ ብዙ የአውታር መገናኛ ካርዶች አሉት። በተከላው ወቅት እንደዋና የአውታር መገናኛ መጠቀም የሚፈልጉትን ካርድ ይምረጡ። ከተቻለ በመጀመሪያው የተገናኘው ካርድ ይመረጣል።

note: Type: string Description :sl2: :sl1:
en: Wireless ESSID for ${iface}:
am: ሽቦ አልባ ESSID ለ ${iface}:

note: Type: string Description :sl1:
en: Attempting to find an available wireless network failed.
am: ሽቦኣልባ ኣውታርን የማግኘት ሙከራ ኣልተሳካም።

note: Type: string Description :sl1:
en: ${iface} is a wireless network interface. Please enter the name (the ESSID) of the wireless network you would like ${iface} to use. To connect to any available network, leave this field blank.
am: ${iface} የሽቦ-አልባ አውታር አካል ነው። እባክዎ ${iface} እንዲጠቀምበት የሚፈልጉትን የአውታር ስም (ESSID) እዚህ ጋ ያስገቡ።  ካሉት አውታሮች አንዱን ለመጠቀም ከፈለጉ ይህንን ሳጥን ባዶ ይተዉት።

note: Type: text Description :sl2: :sl1:
en: This may take some time.
am: ይህ ምናልባት ጥቂት ጊዜ ሊወስድ ይችላል።

note: Type: string Description :sl1:
en: Hostname:
am: የአገልጋይ ስም፦

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the hostname for this system.
am: እባክዎ ለስርዓቱ የአገልጋይ ስም ያስገቡ ፦

note: Type: string Description :sl1:
en: The hostname is a single word that identifies your system to the network. If you don't know what your hostname should be, consult your network administrator. If you are setting up your own home network, you can make something up here.
am: የተጠሪ ስም ማለት ስርዓትዎን ለአውታሩ የምያስተዋውቅ አንድ ቃል ነው። የተጠሪ ስምዎ ምን እንደሆን ካላወቁ፣ የአውታር አስተዳዳሪዎን ይጠይቁ፡፡ የግል አውታር በማቋቋም ላይ ከሆኑ እዚህ ጋ መሰየም ይችላሉ።

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Storing network settings...
am: የአውታር ምርጫዎችን በማስቀመጥ ላይ

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the network
am: አውታር አዘጋጅ

note: Type: select Choices Translators: please do not translate the variable essid_list :sl1:
en: ${essid_list} Enter ESSID manually
am: ${essid_list} ESSID በጅ ያስገቡ

note: Type: select Description :sl1:
en: Wireless network:
am: ሽቦ አልባ አውታር፦

note: Type: select Description :sl1:
en: Select the wireless network to use during the installation process.
am: በተከላ ሂደቱ የሚጠቀሙበትን ሽቦኣልባ ኣውታር ይምረጡ፡

note: Type: string Description :sl1:
en: DHCP hostname:
am: DHCP አገልጋይ ስም

note: Type: string Description :sl1:
en: You may need to supply a DHCP host name. If you are using a cable modem, you might need to specify an account number here.
am: የDHCP ተጠሪን መስጠት ያስፈልግዎ ይሆናል። የሽቦ ሞደም የሚጠቀሙ ከሆነ የመዝገብ ቁጥርዎን እዚህ ማስገባት ይኖርብዎታል።

note: Type: string Description :sl1:
en: Most other users can just leave this blank.
am: አብዛኛው ተጠቃሚዎች ይህንን ባዶ ይትዉታል።

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the network with DHCP
am: አውታርን ከDHCP ጋር በማስተካከል ላይ

note: Type: text Description :sl1:
en: Network autoconfiguration has succeeded
am: የአውታር በራስ መስተካከሉ ተሳክቷል

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration
am: የአውታር በራስ ማስተካከሉን እንደገና ሞክር

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration with a DHCP hostname
am: የአውታር በራስ መዘጋጀትን ከDHCP hostname ጋር እንደገና ሞክር

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Configure network manually
am: አውታርን በእጅ አስተካክል

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Do not configure the network at this time
am: አውታርን በአሁኑ ጊዜ አታስተካክለው

note: Type: select Description :sl1:
en: Network configuration method:
am: የአውታር ማስተካከል ዘዴ፦

note: Type: select Description :sl1:
en: From here you can choose to retry DHCP network autoconfiguration (which may succeed if your DHCP server takes a long time to respond) or to configure the network manually. Some DHCP servers require a DHCP hostname to be sent by the client, so you can also choose to retry DHCP network autoconfiguration with a hostname that you provide.
am: ከዚህ የDHCP አውታርን በራስ እንዲስተካከል መምረጥ ይችላሉ። DHCP ተጠሪው መልስ ፣እመስጠት ረጅም ጊዜ የሚፈጅ ከሆነ አውታሩን በጅ ለማስተካከል ይችላሉ። አንዳንድ DHCP ተጠሪዎች የDHCP ካዳሚ ስም በጠሪው እንዲሰደድ ይፈልጉ ይሆናል። ስለዚህ የሚሰጡት የካዳሚ ስም በመጠቀም በራስ ማስተከከሉን እንደገና ሊሞክሩ ይችላሉ።

note: Type: note Description :sl1:
en: Network autoconfiguration failed
am: የአውታር በራስ ማስተካከሉ አልተሳካም

note: Type: note Description :sl1:
en: Your network is probably not using the DHCP protocol. Alternatively, the DHCP server may be slow or some network hardware is not working properly.
am: ምናልባት አውታርዎ የDHCP ወግን አይጠቀም ይሆናል። ይህ ካልሆነ የDHCP ካዳሚው ቀሰስተኛ ወይም የአውታር ጥር አካሉ በትክክል የማይሰራ ይሆናል።

note: Type: text Description :sl1:
en: Reconfigure the wireless network
am: የሽቦ አልባ አውታር ማስተካከልን እንደገና ሞክር

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: IP address:
am: IP ኣድራሻ፦

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: The IP address is unique to your computer and may be:
am: IP አድራሻው ለአስሊዎ ብቻ የተሰጠ ሲሆን ምናልባት፡

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en:  * four numbers separated by periods (IPv4);
     * blocks of hexadecimal characters separated by colons (IPv6).
am:  *አራት በነጥብ የተለያዩ ቁጥሮች (IPv4);
     * በኮሎን የተለያዩ hexadecimal የፊደል ቡድኖች(IPv6).

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: You can also optionally append a CIDR netmask (such as "/24").
am: የCIDR netmask የመለጠፍ ምርጫም አለዎት(ለምሳሌ "/24").

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: If you don't know what to use here, consult your network administrator.
am: ምን መጠቀም እንዳለቦት ካላወቁ የኣውታር ኣስተዳዳሪውን ያማክሩ።

note: Type: string Description :sl1:
en: Netmask:
am: ኔትማስክ፦

note: Type: string Description :sl1:
en: The netmask is used to determine which machines are local to your network.  Consult your network administrator if you do not know the value.  The netmask should be entered as four numbers separated by periods.
am: netmask የትኞቹ አስሊዎች የከባቢ አስሊ እንደሆኑ ለማወቅ ይረዳል። እሴቱን ካላወቁ የአውታር አስተዳዳሪዎን ይጠይቁ። netmask የሚሰጠው በነጥብ በተለያዩ አራት ቁጥሮች ነው።

note: Type: string Description :sl1:
en: Gateway:
am: መናኽሪያ፦

note: Type: string Description :sl1:
en: The gateway is an IP address (four numbers separated by periods) that indicates the gateway router, also known as the default router.  All traffic that goes outside your LAN (for instance, to the Internet) is sent through this router.  In rare circumstances, you may have no router; in that case, you can leave this blank.  If you don't know the proper answer to this question, consult your network administrator.
am: gateway ማለት የgateway  ሩተር ወይም ቀዳሚ ሩተርን የሚያመለክተው የIP አድራሻ (በነጥብ የተከፋፈሉ አራት ቁጥሮች) ነው። ማንኛውም ከከባቢ አውታርዎ የሚወጣ ትራፊክ (ለምሳሌ ወደ ኢንተርኔት) በዚህ ነው የሚያልፈው። በጣም ጥቂት በሆኑ አንዳንድ ሁኔታዎች ሩተር ላይኖር ይችላል፤ ይህ ከሆነ ይህንን ቦታ ባዶ ይተዉት። ትክክለኛውን መልስ ካላወቁ የአውታር አስተዳዳሪዎን ያማክሩ።

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is this information correct?
am: ይህ መረጃ ትክክል ነው?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Currently configured network parameters:
am: በአሁኑ ጊዜ የተዘጋጁ የአውታር ግባቶች፦

note: Type: boolean Description :sl1:
en:  interface     = ${interface}
     ipaddress     = ${ipaddress}
     netmask       = ${netmask}
     gateway       = ${gateway}
     pointopoint   = ${pointopoint}
     nameservers   = ${nameservers}
am: ኢንተርፌስ     = ${interface}
    አይፒአድራሻ     = ${ipaddress}
    ኔትማስክ       = ${netmask}
     ጌትዋይ       = ${gateway}
     ከነጥብነጥብ   = ${pointopoint}
    ስምተጠሪ   = ${nameservers}

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure a network using static addressing
am: ቋሚ አድራሻን በመጠቀም አውታር አስተካክል

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Continue without boot loader
am: ተከላውን ያለ አስነሺ ቀጥል

note: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-auto)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-base)  #-#-#-#-# :sl2:
en: Please wait...
am: እባክዎን ይጠብቁ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new partitions...
am: አዲሱን ክፋይ በማስላት ላይ…

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning method:
am: የከፈላ ዘዴ፦

note: Type: select Description :sl1:
en: The installer can guide you through partitioning a disk (using different standard schemes) or, if you prefer, you can do it manually. With guided partitioning you will still have a chance later to review and customise the results.
am: ተካዩ (የተለያዩ አሰራሮችን በመጠቀም) ዲስክ ለመክፈል ሊመራዎት ይችላል፣ ወይም ከፈለጉ በራስዎ ለማድረግ ይችላሉ። በመመራት ብከፍሉም በኋላ ተመልሰው የተሰራውን ለመቆጣጠርና ለማስተካከል እድል አለዎት።

note: Type: select Description :sl1:
en: If you choose guided partitioning for an entire disk, you will next be asked which disk should be used.
am: ሙሉ ዲስኩን እየተመሩ ለመክፈል ከመረጥ ቀጥሎ የትኛውን ዲስክ መጠቀም እንዳለብን ይጠየቃሉ፡፡

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning scheme:
am: የመክፈል መርሃግብር፦

note: Type: select Description :sl1: "Selected for partitioning" can be either an entire disk of "the largest continuous free space" on an existing disk TRANSLATORS, please take care to choose something appropriate for both It is followed by a variable giving the chosen disk, hence the colon at the end of
en: Selected for partitioning:
am: ለመክፈል የተመረጠ፦

note: Type: select Description :sl1:
en: The disk can be partitioned using one of several different schemes. If you are unsure, choose the first one.
am: ይህ ዲስክ የተለያየ መርሃግብር በመጠቀም ሊከፈል ይችላል። እርግጠኛ ካልሆኑ የመጀመሪያውን ይምረጡ።

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided partitioning
am: ከፈላ በመሪ

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use the largest continuous free space
am: በመሪ - ትልቁን ተከታታይ ባዶ ቦታ ይጠቀሙ

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk
am: በመሪ - ዲስኩን በሙሉ ይጠቀሙ

note: Type: select Description :sl1:
en: Select disk to partition:
am: ዲስክ ለመክፈል ምረጥ፦

note: Type: select Description :sl1:
en: Note that all data on the disk you select will be erased, but not before you have confirmed that you really want to make the changes.
am: በዲስኩ ላይ ያለ መረጃ ሁሉ እንደሚሰረዝ ያስተውሉ፡፡ ቢሆንም ለውጡን ማድረግ ይፈልጉ እንደሆን ካረጋገጡ በኋላ ነው፡፡

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters This is a method for partioning - as in guided (automatic) versus manual
en: Manual
am: በእጅ ክፈል

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Automatically partition the free space
am: ባዶ ቦታን በራስሰር ክፈል

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: All files in one partition (recommended for new users)
am: ሁሉም ፍይሎች በአንድ ክፋይ (ለአዲስ ተጠቃሚዎች ይህንን ይመክሯል)

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home partition
am: የ /home ክፋይ ይለይ፦

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home, /var, and /tmp partitions
am: የተለዩ  /home, /var, and /tmp ክፋዮች

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk and set up LVM
am: Guided - ሙሉ ዲስክ ተጠቅሞ LVM ይሰየም

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting up the partitioner
am: ከፋይ ስልትን በማስነሳት ላይ

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning disks...
am: ዲስኮችን በማግኘት ላይ

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting file systems...
am: የፋይል ስርዓቶች በመፈለግ ላይ…

note: Type: select Description :sl1:
en: This is an overview of your currently configured partitions and mount points. Select a partition to modify its settings (file system, mount point, etc.), a free space to create partitions, or a device to initialize its partition table.
am: ይህ አሁን ያለው የክፋዮችና የመጫኛ ጣቢያቸው አዘገጃጀት ነው። (የፋይል ስርዓቱን፣ የመጫኛ ጣቢያውን…ወዘተ) ለመቀየር ክፋይ፤ አዲስ ክፋይ ለመፍጠር ባዶ ቦታ፤ የክፋይ ሰንጠረዡን ለማስነሳት አካሉን ይምረጡ።

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Write the changes to disks?
am: ለውጡን ዲስኩ ውስጥ ይጻፍ?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you continue, the changes listed below will be written to the disks. Otherwise, you will be able to make further changes manually.
am: ከቀጠሉበት ከታች የተዘረዘሩት ለውጦች ዲስኩ ላይ ይጻፋሉ። ያለዚያ በእጅ ተጨማሪ ለውጦችን ማድረግ ይችላሉ።

note: Type: boolean Description :sl1:
en: WARNING: This will destroy all data on any partitions you have removed as well as on the partitions that are going to be formatted.
am: ማስጥተንቀቂያ፦ ይህ በተሰረዙና በሚሟሹ ክፋዮች ላይ ያለውን ሁሉንም ዴታ ያጠፋል።

note: Type: text Description :sl1:
en: Partitions formatting
am: ክፋዮች በማሟሸት ላይ

note: Type: text Description :sl1:
en: Processing...
am: በማስኬድ ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Finish partitioning and write changes to disk
am: ለውጡን ዲስኩ ውስጥ ይጻፍና ዲስክ ማካፈሉ ይለቅ

note: Type: text Description :sl1:
en: Undo changes to partitions
am: ክፋዮች ላይ የተደረገው ለውጥ ይቅር

note: Type: text Description Keep short :sl1:
en: FREE SPACE
am: ባዶ ቦታ

note: Type: text Description "unusable free space".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: unusable
am: ጥቅም ላይ የማይውል

note: Type: text Description "primary partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: primary
am: ዋና ክፋይ

note: Type: text Description "logical partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: logical
am: ንዑስ ክፋይ

note: Type: text Description For example ATA1, partition #5 (ad0s5) :sl1:
en: ATA%s, partition #%s (%s)
am: ATA%s, ክፋይ #%s (%s)

note: Type: text Description For example IDE0 master (hda) :sl1:
en: IDE%s master (%s)
am: IDE%s ቀዳሚ (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 slave (hdd) :sl1:
en: IDE%s slave (%s)
am: IDE%s ተከታይ (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 master, partition #5 (hdc5) :sl1:
en: IDE%s master, partition #%s (%s)
am: IDE%s ቀዳሚ, ክፋይ #%s (%s)

note: Type: text Description For example IDE2 slave, partition #5 (hdf5) :sl1:
en: IDE%s slave, partition #%s (%s)
am: IDE%s ተከታይ, ክፋይ #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s (%s,%s,%s), partition #%s (%s)
am: SCSI%s (%s,%s,%s), ክፋይ #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s, partition #%s (%s)
am: SCSI%s (%s,%s,%s), ክፋይ #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: Cancel this menu
am: ይህንን ምናሌ አጥፋ

note: Type: text Description Main menu entry Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Partition disks
am: ተሟሽ ዲስክ

note: Type: text Description short variant of `do not use the partition' :sl1:
en: unused
am: አትጠቀም

note: Type: text Description short variant of `format the partition' :sl1:
en: format
am: አሟሽ

note: Type: text Description short variant of `keep and use the existing data' :sl1:
en: keep
am: ቆጥብ

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
am: የአካል ${DEVICE} የሆነው ክፋይ #${PARTITION} ላይ ያለውን ${TYPE} ፋይል ስርዓትን በመመርመር ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
am: በአካል ${DEVICE} በክፋይ #${PARTITION} ላይ ያለውን የ መቀየሪያ ቦታ በመመርመር ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
am: የአካል ${DEVICE} በሆነው ክፋይ #${PARTITION} ላይ  የ${TYPE} ፋይል ስርዓትን በመፍጠር ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system for ${MOUNT_POINT} in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
am: በ${DEVICE}  ላይ ላለው ክፋይ #${PARTITION}   የ${TYPE} ፋይል ስርዓትና  ${MOUNT_POINT}  በመፍጠር ላይ።

note: Type: text Description :sl1:
en: Formatting swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
am: በአካል ${DEVICE} በክፋይ #${PARTITION} ላይ ያለውን የ መቀየሪያ ቦታ በማሟሸት ላይ…

note: Type: text Description :sl1: Short file system name (untranslatable in many languages)
en: ext2
am: Ext2

note: Type: text Description :sl1: Short file system name (untranslatable in many languages)
en: fat16
am: FAT16

note: Type: text Description :sl1: Short file system name (untranslatable in many languages)
en: fat32
am: FAT32

note: Type: text Description :sl1: Short variant of `swap space'
en: swap
am: መለወጫ ክፋይ

note: Type: text Description :sl1:
en: EFI-fat16
am: ኤፊ-FAT16

note: Type: text Description :sl1: File system name (untranslatable in many languages) Short file system name (untranslatable in many languages)
en: ext4
am: Ext4

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new state of the partition table...
am: የአዲሱን ባዶ የክፋይ ሠንጠረዥ ሁኔታ በማስላት ላይ…

note: Type: select Choices :sl1:
en: Beginning
am: መጀመሪያ

note: Type: select Choices :sl1:
en: End
am: መጨረሻ

note: Type: select Description :sl1:
en: Location for the new partition:
am: የአዲሱ ክፋይ ቦታ፦

note: Type: select Choices :sl1:
en: Primary
am: ዋና ክፋይ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Logical
am: ንዑስ ክፋይ

note: Type: select Description :sl1:
en: Type for the new partition:
am: የአዲሱ ክፋይ ዓይነት፦

note: Type: note Description :sl1: Type: text
en: Help on partitioning
am: የመክፈል መመሪያ

note: Type: note Description :sl1:
en: Partitioning a hard drive consists of dividing it to create the space needed to install your new system.  You need to choose which partition(s) will be used for the installation.
am: ዲስክን ከፋፍሎ በቂ ባዶ ቦታ በማዘጋጀት አዲስ ስርዓትን መትከል ይቻላል። ለመትከል የትኞቹ ክፋይ(ዮች)ን መጠቀም እንዳለብን መምረጥ ይኖርብዎታል።

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a free space to create partitions in it.
am: ክፍዮችን ለመፍጠር ባዶ ቦታን ይምረጡ

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a device to remove all partitions in it and create a new empty partition table.
am: ያሉትን ክፋዮች ሁሉ ለመሰረዝና አዲስ ለመፍጠር አካሉን ይምረጡ።

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a partition to remove it or to specify how it should be used. At a bare minimum, you need one partition to contain the root of the file system (whose mount point is /).  Most people also feel that a separate swap partition is a necessity.  "Swap" is scratch space for an operating system, which allows the system to use disk storage as "virtual memory".
am: ለመሰረዝ ወይም እንዴት በጥቅም ላይ እንደሚውል ለመግለጽ ክፋይን ይምረጡ። ቢያንስ ቢያንስ አንድ ክፋይ የፋይል ስርዓቱን ስር የሚይዝ (መጫኛ ጣቢያው / የሆነ) ያስፈልጋል። አብዛኛው ሰው ራሱን የቻለ የመለወጫ ክፋይ እንዲኖር ይፈልጋሉም። "Swap" ወይም መለወጫ የገዥ ስርዓቱ ዲስኩን እንደ "virtual memory" እንዲጠቀም ይረዳል።

note: Type: note Description :sl1:
en: When the partition is already formatted you may choose to keep and use the existing data in the partition.  Partitions that will be used in this way are marked with "${KEEP}" in the main partitioning menu.
am: ክፋዩ ቀድሞ የተሟሸ ከሆነ በላዩ ላይ ያለው ዴታ እንዳለ እንዲሆን መምረጥ ይችላሉ። በዚህ ሁኔታ ያሉ ክፋዮች በዋናው የክፋይ ሰንጠረዥ ምናሌ የ"${KEEP}"  ምልክት ይደረግባቸዋል።

note: Type: note Description :sl1:
en: In general you will want to format the partition with a newly created file system.  NOTE: all data in the partition will be irreversibly deleted.  If you decide to format a partition that is already formatted, it will be marked with "${DESTROY}" in the main partitioning menu.  Otherwise it will be marked with "${FORMAT}".
am: በተለምዶ ክፋይ በአዲስ የፋይል ስርዓት ይሟሻል። ማስጠንቀቂያ፦ ነክፋዩ ላይ ያለ ዴታ ሁሉ ለመለስ በማይችል ሁኔታ ይሰረዛል። ቀደም ሲል የተሟሸ ክፋይ እንደገና ለማሟሸት ካሰቡ ይህ በዋናው ክፋይ ምናሌ  "${DESTROY}" የሚል ምልክት ይሰጠዋል። ይህ ካልሆነ "${FORMAT}" የሚል ምልክት ይኖረዋል።

note: Type: text Description :sl1:
en: In order to start your new system, a so called boot loader is used.  It can be installed either in the master boot record of the first hard disk, or in a partition.  When the boot loader is installed in a partition, you must set the bootable flag for it. Such a partition will be marked with "${BOOTABLE}" in the main partitioning menu.
am: አዲሱን ስርዓትዎን ለማስነሳት ቡት አስነሺ የሚባል እንጠቀማለን። ይህም በመጀመሪያው ዲስክ ቡት ክፋይ ወይም በተከላው ክፋይ ላይ ይተከላል። ለዚህ ክፋይ የቡት ሰንደቅ መትከል ግዴታ ነው። የዚህ ዓይነ ክፋይ በዋናው ክፋይ ምናሌ "${BOOTABLE}" የሚል ምልክት ይኖረዋል።

note: Type: text Description Main menu item should not be more than 55 columns pkgsel is the module that installs packages by running tasksel to select "tasks". Please use "install *software*" and not "install *packages*" which is less adapted for non technical users :sl1:
en: Select and install software
am: ስስአካልን ይምረጡና ይትከሉ፡፡

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when pkgsel is launched, before it installs packages :sl1:
en: Setting up...
am: በመትከል ላይ…

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when upgrading already installed packages. :sl1:
en: Upgrading software...
am: ስስአስሊን አሳድ

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when running tasksel to allow selecting packages Tasksel will then display its own screens :sl1:
en: Running tasksel...
am: ታስክሰልን በማስኬድ ላይ…

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used at the end of the installation phase while cleaning up pkgsel's stuff :sl1:
en: Cleaning up...
am: በማጽዳት ላይ…

note: Type: text Description :sl1:
en: Enter rescue mode
am: የማዳን ሞድ ግባ

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Saving the time zone...
am: የሰዓት ክልልን በማስቀመጥ ላይ…

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you choose not to allow root to log in, then a user account will be created and given the power to become root using the 'sudo' command.
am: ስር እንዲገባ ካልፈቀዱለት የተጠቃሚ መዝገብ ተከፍቶ 'sudo'ን በመጠቀም የስር ስልጣን እንዲኖረው ይደረጋል፡፡

note: Type: password Description :sl1:
en: Root password:
am: የስር ሚስጥር-ቃል፦

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same root password again to verify that you have typed it correctly.
am: በትክክል መተየብዎን ለማረጋገጥ እባክዎን የማለፊያ ቃሉን እንደገና ይጻፉ።

note: Type: string Description :sl1:
en: Full name for the new user:
am: የአዲሱ ተጠቃሚ ሙሉ ስም፦

note: Type: string Description :sl1:
en: A user account will be created for you to use instead of the root account for non-administrative activities.
am: ከስር(root) መዝገብ ይልቅ አስተዳደራዊ ላልሆኑ ነገሮች መጠቀሚያ ይሆን ዘንድ የተጠቃሚ መዝገብ ይከፈታል።

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the real name of this user. This information will be used for instance as default origin for emails sent by this user as well as any program which displays or uses the user's real name. Your full name is a reasonable choice.
am: እባክዎ የዚህን ተጠቃሚ ትክክለኛ ስም ይጻፉ። ይህ መረጃ ለምሳሌ ኤ-መዕክት ሲላክ ወይም ሌሎች የተጠቃሚን ስም ማሳየት የሚገባቸው ስልቶች ሲነሱ መጠቀሚያ ይሆናል።

note: Type: string Description :sl1:
en: Username for your account:
am: ለመዝገብዎ ተጠቃሚ-ስም፦

note: Type: string Description :sl1:
en: Select a username for the new account. Your first name is a reasonable choice. The username should start with a lower-case letter, which can be followed by any combination of numbers and more lower-case letters.
am: የተጠቃሚ ስም ለአዲሱ መዝገብ ይምረጡ። ለምሳሌ ስምዎ ጥሩ ምርጫ ነው። የተጠቃሚ ስም በትንሾቹ የእንግሊዘኛ ፊደል ጀምሮ ቁጥሮችንና ሌሎች ትንሽ ፊደሎችን ሊያካትት ይችላል።

note: Type: password Description :sl1:
en: Choose a password for the new user:
am: ለአዲሱ ተጠቃሚ ማለፊያ ቃል ይምረጡ፦

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same user password again to verify you have typed it correctly.
am: በትክክል መጻፍዎትን ለማረጋገጥ የማለፊያ ቃሉን እንደገና ይጻፉት

note: Type: title Description :sl1:
en: Set up users and passwords
am: ተጠቃሚዎችንና ማለፊያ ቃላትን ሰይም

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Setting users and passwords...
am: ተጠቃሚዎችንና ማለፊያ-ቃሎችን በመሰየም ላይ…
