debian-installer - en to am translation catalogue (385 entries)

note: Type: select Description :sl3:
en: Tool to use to generate boot initrd:
am: የቡት initrdን ማመንጫ መሳሪያ፦

note: Type: select Description :sl3:
en: The list shows the available tools. If you are unsure which to select, you should select the default. If your system fails to boot, you can retry the installation using the other options.
am: ዝርዝሩ ያሉ መሳሪያዎችን ያሳያል። የትኛውን እንደሚመርጡ ርግጠኛ ካልሆኑ ቀዳሚውን ይምረጡ።

note: Type: error Description :sl3:
en: Unsupported initrd generator
am: ያልተደገፈ የ initrd አመንጭ

note: Type: error Description :sl3:
en: The package ${GENERATOR} that was selected to generate the initrd is not supported.
am: initrdን እንዲያመነጭ የተመረጠው  ጥቅል ${GENERATOR} የተደገፈ አይደለም፡፡

note: Type: text Description :sl3:
en: Enter random characters
am: የነሲብ ፊደል አስገባ

note: Type: text Description :sl3:
en: Key data has been created successfully.
am: ቁልፍ መረጃ በተሳካ ሁኔታ ተፈጥሯል።

note: Type: text Description :sl3:
en: Resume installation
am: ተከላውን ቀጥል

note: Type: text Description :sl3:
en: Choose "Continue" to really exit the shell and resume the installation; any processes still running in the shell will be aborted.
am: በርግጥ ከቀፎ ለመውጣትና ተከላውን ለመቀጠል  "ቀጥል" የሚለውን ይምረጡ። ቀፎው ውስጥ በመተግበር ላይ ያለ ስልት ሁሉ ይቆማል።

note: Type: error Description :sl3:
en: Architecture not supported
am: መዋቅር አልተደገፈም

note: Type: error Description :sl3:
en: The specified Debian archive mirror does not seem to support your architecture. Please try a different mirror.
am: የተሰጠው የደቢያን ማኅደር መስተዋት ውስጥ ለርስዎ አስሊ የሚሆን ስልት የለም። እባክዎ ሌላ ይሞክሩ።

note: Type: text Description :sl3:
en: Do not change the boot/kernel font
am: የማስነሻ/ከርነል የፊደል ቅርፅን አትቀይ

note: Type: select Description The languages with many non-ASCII letters should not use formatted lists.  If you decide to use formatted lists then keep the lines relatively short. :sl3:
en: Font for the console:
am: የኮንሶል የፊደል ቅርፅ፦

note: Type: select Description The languages with many non-ASCII letters should not use formatted lists.  If you decide to use formatted lists then keep the lines relatively short. :sl3:
en: If you prefer a bold version of the Terminus font, choose either TerminusBold (if you use a framebuffer) or TerminusBoldVGA (otherwise).
am: ጎላ ያለ የተርሚነስ ፊደል TerminusBoldን ይምረጡ (framebuffer የሚጠቀሙ ከሆነ።) ያለዚያ TerminusBoldVGA ይምረጡ:

note: Type: select Description :sl3:
en: Font size:
am: የፊደ መጠን፦

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Warning: this check depends on your hardware and may take some time.
am: ማስጠንቀቂያ፦ ይህ ምርመራ ባለዎት ጥርአካል ላይ የተመሰረተ ነውና ጊዜ ሊፈጅ ይችላል።

note: Type: error Description TRANSLATORS: MD5 is a file name, don't translate it. :sl3:
en: Failed to open checksum file
am: ቆጣሪቼክሰም ፋይልን መክፈት አልተቻለም

note: Type: note Description :sl3:
en: Integrity test successful
am: የጤንነት ምርመራ ተሳክቷል

note: Type: error Description :sl3:
en: Integrity test failed
am: የጤንነት ምርመራ አልተሳካም

note: Type: text Description :sl3:
en: Checking file: ${FILE}
am: የሚመረመረው ፋይል፦ ${FILE}

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Install the GRUB boot loader to the multipath device?
am: ግሩብ ቡት ማስነሻ ባለብዙዱካ አካል ላይ ይተከል?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Installation of GRUB on multipath is experimental.
am: የግሩብ በባለብዙዱካ አካል ላይ ተከላ ገና በሙከራ ላይ ያለ ነው።

note: Type: boolean Description :sl3:
en: GRUB is always installed to the master boot record (MBR) of the multipath device. It is also assumed that the WWID of this device is selected as boot device in the system's FibreChannel adapter BIOS.
am: ግሩብ ምን ጊዜም በ ባለብዙዱካ አካል ዋና ቡት ማኅደር(MBR) ላይ ይተከላል። በተጨማሪም ዲስኩ በBIOS ተከላው ስርዓት በመነሻ ቅደም ተከተል የመጀመሪያው ዲስክ ተብሎ እንደተሰየመ ይወሰዳል።

note: Type: boolean Description :sl3:
en: The GRUB root device is: ${GRUBROOT}.
am: የግሩብ ስር አካል ${GRUBROOT} ነው.

note: Type: error Description :sl3:
en: An error occurred while setting up GRUB for the multipath device.
am: ግሩብን ለባለብዙዱካ አካል በመሰየም ላይ እያለ ስህተት ተፈጥሯል፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: The GRUB installation has been aborted.
am: ግሩብን የመትከል ሂደት ተሰናክሏል።

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Do you intend to use FireWire Ethernet?
am: የፋየርዋየር ኤተርነት ለመጠቀም ያስባሉ?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: No Ethernet card was detected, but a FireWire interface is present. It's possible, though unlikely, that with the right FireWire hardware connected to it, this could be your primary Ethernet interface.
am: ምንም የኤተርኔት ካርድ አልተገኘም፣ ግን ፋየርዋየር መሰኪያ ተገኝቷል፡፡ ብዙ ጊዜ የሚሆን ነገር አይደለም እንጂ በፋየርዋየሩ ላይ ምናልባት የተገናኘ የአውታር ጥርአካል እንደ ዋና ኤተርነት ሊያገለግል የሚችል ሊኖር ይችላል፡፡

note: Type: string Description :sl3:
en: Additional parameters for module ${MODULE}:
am: ለጥቅሉ ተጨማሪ ግቤት ${MODULE}:

note: Type: string Description :sl3:
en: The module ${MODULE} failed to load. You may need to pass parameters to the module to make it work; this is common with older hardware. These parameters are often I/O port and IRQ numbers that vary from machine to machine and cannot be determined from the hardware. An example string looks something like "irq=7 io=0x220"
am: ጥቅል ${MODULE}ን መጫን አልተሳካም። በትክክል እንዲሰራ ማናልባት ዝርዝር ትዕዛዝን መስጠት አስፈላጊ ሊሆን ይችላል፤ በተለይ ለቆየ ጥር ዕቃ ይህ አስፈላጊ ነው። ብዙ ጊዜ እነዚህ ዝርዝር ትዕዛዞች ከአስሊ አስሊ የሚለያዩ I/O በሮችና IRQ ቁጥሮች  ሲሆኑ ከአስሊው አይነት ሊታወቁ አይችሉ ይሆናል።ለምሳሌ ሐረግ ይህንን ሊመስል ይችላል "irq=7 io=0x220"

note: Type: string Description :sl3:
en: If you don't know what to enter, consult your documentation, or leave it blank to not load the module.
am: ምን መግባት እንዳለበት ካላወቁ መመሪያውን ያማክሩ ወይም ጥቅሉን ላለመጫን ባዶውን ይተዉት።

note: Type: note Description :sl3:
en: Web server started, but network not running
am: የመረብ ተጠሪ ተነስቷል ነገር ግን አውታሩ አይሰራም

note: Type: note Description :sl3:
en: A simple web server has been started on this computer to serve log files and debug info. However, the network is not set up yet. The web server will be left running, and will be accessible once the network is configured.
am: ቀለል ያለ የ መረብ ተጠሪ የመግቢያ መዝገብና የጸረ-ተውሳክ መረጃን ለመካደም ተነስቷል፡፡ ነገርግን አውታሩ እስካሁን አልተስተካከለም፡፡ የመረብ ተጠሪው እንደተነሳ ይቆይና አንዴ አውታሩ ሲስተካከል መረጃውን መካደም ይጀምራል፡፡

note: Type: note Description :sl3:
en: Web server started
am: የመረብ አገልጋይ ተነስቷል

note: Type: error Description :sl3:
en: Failed to mount the floppy
am: ፍሎፒ ዲስክ መጫን አልተቻለም

note: Type: error Description :sl3:
en: Either the floppy device cannot be found, or a formatted floppy is not in the drive.
am: ወይ የፍሎፒ መንጃው የለም፣ ወይም የተሟሸ ፍሎፒ በመንጃው ውስጥ የለም።

note: Type: text Description :sl3:
en: Detecting hardware to find hard drives
am: ዲስክ ለማግኘት ጠጠር አካላትን በማሰስ ላይ

note: Type: text Description :sl3:
en: Searching drives for an installer ISO image
am: ተካይ ISO ምስልን ለማግኘት ዲስኩን በማሰስ ላይ

note: Type: text Description :sl3:
en: Mounting ${DRIVE}...
am: ${DRIVE} በመጫን ላይ...

note: Type: text Description :sl3:
en: Scanning ${DRIVE} (in ${DIRECTORY})...
am: ${DRIVE}ን  (በ ${DIRECTORY}) ውስጥ በመፈለግ ላይ...

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Do full disk search for installer ISO image?
am: ተካይ ISO ምስልን ለማግኘት ሙሉ ዲስክ ይታሰስ?

note: Type: error Description :sl3:
en: Failed to find an installer ISO image
am: ተካይ ISO ምስልን ለማግኘት አልተቻለም

note: Type: error Description :sl3:
en: While one or more possible ISO images were found, they could not be mounted. The ISO image you downloaded may be corrupt.
am: አንድ ውይም ሁለት ኢሶ ምስሎች ሲገኙ የትኛውንም መጫን አልተቻለም፡፡ ያመጡት ኢሶ ምስል ምናልባት የተበላሸ ይሆናል፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: No installer ISO image found
am: ምንም ተካይ ኢሶ ምስል አልተገኘም

note: Type: error Description :sl3:
en: While one or more possible ISO images were found, they did not look like valid installer ISO images.
am: አንድ ውይም ከዚያ በላይ ኢሶ ምስሎች ሲገኙ የትኛቸውም በትክክል የሚተከሉ አይመስሉም፡፡

note: Type: note Description :sl3:
en: Successfully mounted ${SUITE} installer ISO image
am: የ${SUITE} ተካይ ISO ምስልን መጫን ተሳክቷል

note: Type: note Description :sl3:
en: The ISO file ${FILENAME} on ${DEVICE} (${SUITE}) will be used as the installation ISO image.
am: በ${DEVICE} (${SUITE}) ላይ ያለው የኢሶ ፋይል ${FILENAME} እንደ መትከያ ኢሶ ምስል እንጠቀምበታለን፡፡

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Activate existing volume groups?
am: ያሉ የይዘት ግሩፖች ይነሳሱ?

note: Type: select Choices :sl3: LVM main menu choices Translators : please use infinitive form or the equivalent in your language Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) including the initial path
en: Modify volume groups (VG)
am: የይዘት ግሩፕ አሻሻል (VG)

note: Type: select Choices :sl3: LVM main menu choices Translators : please use infinitive form or the equivalent in your language Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) including the initial path
en: Modify logical volumes (LV)
am: የንዑስ ክፋይ ካዝናን አሻሽል (LV)

note: Type: select Choices :sl3: LVM main menu choices Translators : please use infinitive form or the equivalent in your language Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) including the initial path Volume groups configurati
en: Leave
am: ተወው

note: Type: select Description :sl3:
en: LVM configuration action:
am: የLVM ግሩፖች ማስተካከል፦

note: Type: select Description :sl3:
en: This is the Logical Volume Manager configuration menu.
am: ይህ የካዝና ንዑስ ክፋይ ማዘጋጃ ምናሌ ነው፡፡

note: Type: select Choices :sl3: Volume groups configuration menu choices Translators : please use infinitive form or the equivalent in your language Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) including the initial path
en: Create volume groups
am: የይዘት ግሩፕ ፍጠር

note: Type: select Choices :sl3: Volume groups configuration menu choices Translators : please use infinitive form or the equivalent in your language Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) including the initial path
en: Delete volume groups
am: የይዘት ግሩፕ አጥፋ

note: Type: select Choices :sl3: Volume groups configuration menu choices Translators : please use infinitive form or the equivalent in your language Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) including the initial path
en: Extend volume groups
am: የይዘት ግሩፕ ቀጥል

note: Type: select Choices :sl3: Volume groups configuration menu choices Translators : please use infinitive form or the equivalent in your language Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) including the initial path
en: Reduce volume groups
am: የይዝት ግሩፕ አሳንስ

note: Type: select Description :sl3:
en: Volume groups configuration action:
am: የይዘት ግሩፖች ማስተካከል፦

note: Type: select Choices :sl3: Logical volumes configuration menu choices Translators : please use infinitive form or the equivalent in your language Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) including the initial path
en: Create logical volumes
am: ንዑስ ክፋይ ካዝናን ፍጥር

note: Type: select Choices :sl3: Logical volumes configuration menu choices Translators : please use infinitive form or the equivalent in your language Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) including the initial path
en: Delete logical volumes
am: ንዑስ ክፋይ ካዝናን ሰርዝ

note: Type: select Description :sl3:
en: Logical volumes configuration action:
am: የሎጂካዊ ግሩፕ ማስተካከል፦

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Devices for the new volume group:
am: የአዲሱ ይዘት ግሩፕ አካል፦

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Please select the devices for the new volume group.
am: እባክዎ አዲሱ ይዘት ግሩፕ ውስጥ ማስገባት የሚፈልጉዋቸውን አካላት ይምረጡ፡፡

note: #-#-#-#-#  templates.pot (lvmcfg)  #-#-#-#-# Type: multiselect Description :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-crypto)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-#
en: You can select one or more devices.
am: አንድ ወይም ብዙ ቁስን መምረጥ ይችላሉ፡፡

note: Type: string Description :sl3:
en: Volume group name:
am: የይዘት ግሩፑ ስም፦

note: Type: string Description :sl3:
en: Please enter the name you would like to use for the new volume group.
am: እባክዎ ለአዲሱ የይዘት ግሩፕ መጠቀም የሚፈልጉትን ስም ያስገቡ፡፡

note: #-#-#-#-#  templates.pot (lvmcfg)  #-#-#-#-# Type: error Description :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-#
en: No physical volumes selected
am: ካዝና አልተመረጠም

note: Type: error Description :sl3:
en: No physical volumes were selected. The creation of a new volume group was aborted.
am: ምንም አካላዊ ይዘት አልተመረጠም። አዲስ የይዘት ግሩፑን መፍጠሩ ተሰረዟል።

note: Type: error Description :sl3:
en: No volume group name entered
am: ምንም የይዘት ግሩፕ ስም አልተሰጠም

note: Type: error Description :sl3:
en: No name for the volume group has been entered.  Please enter a name.
am: ለይዘት ግሩፑ ስም አልተመረጠለትም። እባክዎ ስም ያስገቡ፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: Volume group name already in use
am: የይዘት ግሩፑ ስም ቀድሞ በጥቅም ላይ ውሏል።

note: #-#-#-#-#  templates.pot (lvmcfg)  #-#-#-#-# Type: error Description :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-auto-lvm)  #-#-#-#-# Type: string
en: The selected volume group name is already in use. Please choose another name.
am: የተመረጠው የይዘት ግሩፕ ስም በጥቅም ላይ ነው፡፡ እባክዎ ሌላ ስም ይምረጡ፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: Volume group name overlaps with device name
am: የይዘት ግሩፑ ስም ከአካል ስም ይመሳሰላል፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: The selected volume group name overlaps with an existing device name. Please choose another name.
am: የተመረጠው የይዘት ግሩፕ ስም በፊት ከነበር ጋር ተመሳሳይ ነው፡፡ እባክዎ ሌላ ስም ይምረጡ፡፡

note: Type: select Description :sl3:
en: Volume group to delete:
am: የሚሰረዘው የይዘት ግሩፕ፦

note: Type: select Description :sl3:
en: Please select the volume group you wish to delete.
am: እባክዎ መሰረዝ የሚፈልጉትን ይዘት ግሩፕ ይምረጡ፡፡

note: #-#-#-#-#  templates.pot (lvmcfg)  #-#-#-#-# Type: error Description :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-#
en: No volume group found
am: ምንም የይዘት ግሩፕ አልተገኘም፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: No volume group has been found.
am: ምንም የይዘት ግሩፕ አልተገኘም፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: The volume group may have already been deleted.
am: የይዘት ግሩፑ ምናልባት ተሰርዞ ይሆናል።

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Really delete the volume group?
am: በርግጥ ይዘት ግሩፑ ይሰረዝ?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Please confirm the ${VG} volume group removal.
am: እባክዎ ${VG} የይዘት ግሩፕ ስረዛን ያረጋግጡ፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: Error while deleting volume group
am: የይዘት ግሩፑ ሲሰረዝ ችግር አጋጥሟል

note: Type: error Description :sl3:
en: The selected volume group could not be deleted. One or more logical volumes may currently be in use.
am: የተመረጠውን የይዘት ግሩፕ መሰረዝ አልተቻለም፡፡ አንድ ወይም የበለጠ ሎጂካዊ ይዘት በስራ ላይ ይሆናል፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: No volume group can be deleted.
am: ምንም የይዘት ግሩፕ መሰረዝ አይቻልም

note: Type: select Description :sl3:
en: Volume group to extend:
am: የሚያድገው የይዘት ግሩፕ፦

note: Type: select Description :sl3:
en: Please select the volume group you wish to extend.
am: እባክዎ ማሳደግ የሚፈልጉትን ይዘት ግሩፕ ይምረጡ፡፡

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Devices to add to the volume group:
am: የይዘት ግሩፕ ውስጥ የሚገባ አካል፦

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Please select the devices you wish to add to the volume group.
am: ከይዘት ግሩፕ ውስጥ ማስገባት የሚፈልጉትን ቁስ ይምረጡ፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: No physical volumes were selected. Extension of the volume group was aborted.
am: ምንም አካላዊ ይዘት አልተመረጠም። የይዘት ግሩፑን መቀጠሉ ተሰረዟል።

note: Type: error Description :sl3:
en: Error while extending volume group
am: የይዘት ግሩፑ ሲጨመር ችግር አጋጥሟል

note: Type: error Description :sl3:
en: The physical volume ${PARTITION} could not be added to the selected volume group.
am: አካላዊ ይዘት ${PARTITION} በተመረጠው የይዘት ግሩፕ ላይ ሊጨመር አልቻለም፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: No volume group can be reduced.
am: ምንም የይዘት ግሩፕ ሊቀነስ አይችልም፡፡

note: Type: select Description :sl3:
en: Volume group to reduce:
am: የሚያንሰው የይዘት ግሩፕ፦

note: Type: select Description :sl3:
en: Please select the volume group you wish to reduce.
am: እባክዎ ማሳነስ የሚፈልጉትን ይዘት ግሩፕ ይምረጡ፡፡

note: Type: select Description :sl3:
en: Device to remove from volume group:
am: እባክዎ መሰረዝ የሚፈልጉትን ይዘት ግሩፕ ይምረጡ፡፡

note: Type: select Description :sl3:
en: Please select the device you wish to remove from the volume group.
am: እባክዎ ከይዘት ግሩፑ ለማውጣት የሚፈልጉትን አካል ይምረጡ

note: #-#-#-#-#  templates.pot (lvmcfg)  #-#-#-#-# Type: error Description :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-#
en: Error while reducing volume group
am: የይዘት ግሩፑ በማሳነስ ላይ ስህተት ተፈጥሯል

note: Type: error Description :sl3:
en: The selected volume group (${VG}) could not be reduced. There is only one physical volume attached. Please delete the volume group instead.
am: የተመረጠውን የይዘት ግሩፕ (${VG}) ማሳነስ አልተቻለም፡፡ የተያያዘው አንድ አካላዊ ይዘት ነው፡፡ በምትኩ የይዘት ግሩፑን ይሰርዙት፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: The physical volume ${PARTITION} could not be removed from the selected volume group.
am: አካላዊ ይዘት ${PARTITION} ከተመረጠው የይዘት ግሩፕ ሊሰረዝ አልቻለም፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: No volume groups were found for creating a new logical volume.  Please create more physical volumes and volume groups.
am: አዲስ ሎጂካዊ ይዘት ለመፍጠር ምንም የይዘት ግሩፕ አልተገኘም፡፡ እባክዎ ተጨማሪ አካላዊ ይዘት የይዘት ግሩፕን ይፍጠሩ፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: No free volume groups were found for creating a new logical volume. Please create more physical volumes and volume groups, or reduce an existing volume group.
am: አዲስ ሎጂካዊ ይዘት ለመፍጠር ምንም ባዶ የይዘት ግሩፕ አልተገኘም፡፡ እባክዎ ተጨማሪ አካላዊ ይዘቶችና የይዘት ግሩፖችን ይፍጠሩ ወይም ያለውን የይዘት ግሩፕ ያሳንሱ፡፡

note: Type: string Description :sl3:
en: Logical volume name:
am: የሎጂካል ይዘት ስም፦

note: Type: string Description :sl3:
en: Please enter the name you would like to use for the new logical volume.
am: እባክዎ ለአዲሱ የይዘት ግሩፕ መጠቀም የሚፈልጉትን ስም ያስገቡ፡፡

note: #-#-#-#-#  templates.pot (lvmcfg)  #-#-#-#-# Type: select Description :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-#
en: Volume group:
am: የይዘት ግሩፕ፦

note: Type: select Description :sl3:
en: Please select the volume group where the new logical volume should be created.
am: እባክዎ አዲስ ሎጂካዊ ይዘት የሚፈጠርበትን የይዘት ግሩፕ ይምረጡ፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: No logical volume name entered
am: ምንም የሎጂካዊ ይዘት ስም አልተሰጠም

note: Type: error Description :sl3:
en: No name for the logical volume has been entered.  Please enter a name.
am: ለሎጂካዊ ይዘት ስም አልተመረጠለትም። እባክዎ ስም ያስገቡ፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: Error while creating a new logical volume
am: አዲስ ሎጂካው ይዘት ሲፈጠር ስህተት ተከስቷል

note: Type: error Description :sl3:
en: The name ${LV} is already in use by another logical volume on the same volume group (${VG}).
am: ${LV} የተባለው ስም በተመሳሳይ ይዘት ግሩፕ (${VG}) ውስጥ በሚገኝ ሎጂካዊ ይዘት በጥቅም ላይ ነው፡፡

note: Type: string Description :sl3:
en: Logical volume size:
am: የሎጂካል ይዘት መጠን|፦

note: Type: error Description :sl3:
en: Unable to create a new logical volume (${LV}) on ${VG} with the new size ${SIZE}.
am: በ${VG} ላይ፣ መጠኑ ${SIZE} የሆነ አዲስ ሎጂካዊ ይዘት (${LV}) መፍጠር አልተቻለም፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: No volume group has been found for deleting a logical volume.
am: ሎጂካዊ ግሩፑን ለመሰረዝ ምንም ይዘት ግሩፑ አልተገኘም።

note: Type: select Description :sl3:
en: Please select the volume group which contains the logical volume to be deleted.
am: እባክዎ የሚሰረዘውን ሎጂካዊ ይዘት የያዘውን የይዘት ግሩፕ ይምረጡ፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: No logical volume found
am: ምንም ሎጂካል ይዘት አልተገኘም

note: Type: error Description :sl3:
en: No logical volume has been found.  Please create a logical volume first.
am: ምንም ሎጂካዊ ይዘት አልተገኘም። እባክዎ በቅድሚያ ሎጂካዊ ይዘትን ይፍጠሩ።

note: Type: select Description :sl3:
en: Logical volume:
am: ሎጂካል ይዘት፦

note: Type: select Description :sl3:
en: Please select the logical volume to be deleted on ${VG}.
am: እባክዎ በ ${VG} ላይ ያለ የሚሰረዝ ሎጂካዊ ይዘትን ይምረጡ፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: Error while deleting the logical volume
am: የይዘት ግሩፑ ሲሰረዝ ችግር አጋጥሟል

note: Type: error Description :sl3:
en: The logical volume (${LV}) on ${VG} could not be deleted.
am: በ ${VG} ላይ ያለው የይዘት ግሩፕ(${LV})ን መሰረዝ አልተቻለም

note: Type: error Description :sl3:
en: No usable physical volumes found
am: በጥቅም ላይ የሚውሉ አካላዊ ይዘቶች አልተገኙም።

note: Type: error Description :sl3:
en: Logical Volume Manager not available
am: ሎጂካዊ ይዘት አስተዳዳሪ አልተገኘም

note: Type: error Description :sl3:
en: The current kernel doesn't support the Logical Volume Manager. You may need to load the lvm-mod module.
am: ያለው ከርነል የሎጂካዊ ይዘት አስተዳዳሪን አይደግፍም፡፡ ምን አልባት የlvm-mod ጥቅልን መጫን ያስፈልግዎታል፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: Multidisk (MD) not available
am: ባለ-ብዙ-ዲስክ አካል አልተገኘም።

note: Type: error Description :sl3:
en: The current kernel doesn't seem to support multidisk devices. This should be solved by loading the needed modules.
am: ያለው ከርነል ለባለብዙ ዲስክ አካል ድጋፍ የለውም፡፡ ይህ አስፈላጊውን ጥቅል በማምጣት ሊስተካክል ይችላል፡፡

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: Create MD device
am: የMD አካልን ፍጠር፦

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: Delete MD device
am: የMD አካልን ሰርዝ፦

note: #-#-#-#-#  templates.pot (mdcfg)  #-#-#-#-# Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-crypto)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  templates.pot (partm
en: Finish
am: ጨርሽ

note: Type: select Description :sl3:
en: Multidisk configuration actions
am: ባለ ብዙ ዲስክ ማስተካከል፦

note: Type: select Description :sl3:
en: This is the Multidisk (MD) and software RAID configuration menu.
am: ይህ የMultidisk (MD)ና የስስአካል RAID ማዘጋጃ ምናሌ ነው።

note: Type: select Description :sl3:
en: Please select one of the proposed actions to configure multidisk devices.
am: እባክዎ የባለብዙ ዲስክ አካልን ለማዘጋጀት ከተዘረዝሩት ተግባሮች አንዱን ይምረጡ።

note: Type: error Description :sl3:
en: No RAID partitions available
am: የRAID ክፋዮች አልተገኙም።

note: Type: error Description :sl3:
en: Not enough RAID partitions available
am: በቂ የRAID ክፋይ አልተገኘም

note: Type: error Description :sl3:
en: There are not enough RAID partitions available for your selected configuration.  You have ${NUM_PART} RAID partitions available but your configuration requires ${REQUIRED} partitions.
am: ለተመረጠው አይነት ዝግጅት በቂ RAID ክፋይ የለዎትም፡፡ ያለዎት ${NUM_PART} RAID ክፋዮች ሲሆኑ የዝግጅት መርሃግብርዎ የሚፈልገው ${REQUIRED} ክፋዮችን ነው፡፡

note: Type: select Description :sl3:
en: Multidisk device type:
am: ባለብዙ ዲስክ አካል ዓይነት፦

note: Type: select Description :sl3:
en: Please choose the type of the multidisk device to be created.
am: እባክዎ የሚፈጠረውን የባለብዙ ዲስክ አካል ይምረጡ።

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Active devices for the RAID0 multidisk device:
am: ለRAID0 ባለብዙ ዲስክ አካል ግብር ላይ ያለ አካል፡፡

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: You have chosen to create a RAID0 array. Please choose the active devices in this array.
am: የ RAID0 ስብስብ ለመፍጠር መርጠዋል።  እባክዎ በስብስቡ ተሳታፊ አካሎችን ይምረጡ።

note: Type: string Description :sl3:
en: NOTE: this setting cannot be changed later.
am: ማስጠንቀቂያ፦ ይህ ስየማ ወደፊት ሊቀየር አይችልም።

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Please choose which partitions are active devices. You must select exactly ${COUNT} partitions.
am: እባክዎ የትኞቹ ክፋዮች ተሳታፊ አካሎች እንደሆኑ ይምረጥ። ቁጥራቸው  ${COUNT}  ክፋዮች መሆን ይኖርበታል።

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Please choose which partitions will be used as spare devices. You may choose up to ${COUNT} partitions. If you choose less than ${COUNT} devices, the remaining partitions will be added to the array as "missing". You will be able to add them later to the array.
am: እባክዎ የትኛውን ክፋይ እንደ ትርፍ አካል እንደሚጠቀሙ ይምረጡ፡፡እስከ ${COUNT} ክፋዮችን መምረጥ ይችላሉ፡፡ ከ${COUNT} አካላት በታች ከመረጡ የቀሩት ክፋዮች ወደ ስብስቡ እንደ "missing"  ይጨመራሉ፡፡ ወደፊት ሲፈልጉ ወደ ስብስቡ ሊጨምሯቸው ይችላሉ፡፡

note: Type: select Description :sl3:
en: Multidisk device to be deleted:
am: የሚሰረዘው ባለብዙ ዲስክ አካል፦

note: Type: error Description :sl3:
en: No multidisk devices available
am: ምንም ባለ ብዙ ዲስክ አካል አልተገኘም።

note: Type: error Description :sl3:
en: No multidisk devices are available for deletion.
am: ለመሰረዝ ምንም ባለብዙ ዲስክ አካል አልተገኘም።

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Really delete this multidisk device?
am: ባለብዙ ዲስክ አካል በርግጥ ይሰረዝ?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Please confirm whether you really want to delete the following multidisk device:
am: የሚቀጥለውን ባለቡዙ ዲስክ አካል በርግጥ መሰረዝ ይፍርልጉ እንደሆን ያረጋግጡ፡፡

note: Type: boolean Description :sl3:
en:  Device:            ${DEVICE}
     Type:              ${TYPE}
     Component devices:
am:  አካል:-            ${DEVICE}
     አይነት:-              ${TYPE}
     ጥቅል አካሎች:-

note: Type: error Description :sl3:
en: Failed to delete the multidisk device
am: ባለብዙ ዲስክ አካሉን መሰረዝ አልተቻለም

note: Type: error Description :sl3:
en: There was an error deleting the multidisk device. It may be in use.
am: ባለብዙ ዲስክ አካልን በመሰረዝ ላይ ስህተት ተፈጥሯል። ምናልባት በስራላይ ይሆናል።

note: Type: text Description :sl3:
en: Continue installation remotely using SSH
am: SSHን በመጠቀም ከርቀት ተከላውን ቀጥል

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: Start installer
am: ተካይን አስነሳ

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: Start installer (expert mode)
am: ተካይን አስነሳ (ላባለ እውቀት)

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: Start shell
am: ቀፎ አስነሳ

note: Type: select Description :sl3:
en: Network console option:
am: የአውታር መደብ ምርጫዎች

note: Type: select Description :sl3:
en: This is the network console for the Debian installer. From here, you may start the Debian installer, or execute an interactive shell.
am: ይህ የደቢያን የአውታር ኮንሶል ነው። ከዚህ የደቢያንን ተካይ ዋና ምናሌ ወይም የሰጣገባ ቀፎን ማስነሳት ይችላሉ።

note: Type: select Description :sl3:
en: To return to this menu, you will need to log in again.
am: ወደዚህ ምናሌ ለመመለስ እንደገና ሎግመግባት ያስፈልግዎታል።

note: Type: text Description :sl3:
en: Generating SSH host key
am: የSSH ተጠሪ ቁልፍን በማመንጨት ላይ

note: Type: password Description :sl3:
en: Remote installation password:
am: የከሩቅ ተከላ ሚስጢር ቃል፦

note: Type: password Description :sl3:
en: You need to set a password for remote access to the Debian installer. A malicious or unqualified user with access to the installer can have disastrous results, so you should take care to choose a password that is not easy to guess. It should not be a word found in the dictionary, or a word that could be easily associated with you, like your middle name.
am: ለደብያን ተካይ ከሩቅ አገባብ ማለፊያ ቃል ሊሰጡት ይገባል። ተንኮለኛ ወይም ብቃት የሌለው ሰው ወደ ተካዩ መግባት ከቻለ ጥፋት ሊያስከትል ስለሚችል በግምት ሊገኝ የማይችል ማለፊያ ቃል በጥንቃቄ ይምረጡ። በመዝገበቃላት ውስጥ የሚገኝ ወይም ከርስዎ ጋር በቀላሉ ሊገናኝ የሚችል ቃል ለምሳሌ የናትዎን ስም አይጠቀሙ።

note: Type: password Description :sl3:
en: This password is used only by the Debian installer, and will be discarded once you finish the installation.
am: ይህ ማለፊያቃል ጠቃሚነቱ ለደቢያን ተካይ ብቻ ነው። አንዴ ተከላው ከተጠናቀቀ በኋላ ይሰረዛል።

note: Type: password Description :sl3:
en: Please enter the same remote installation password again to verify that you have typed it correctly.
am: እባክዎ ተመሳሳይ የሩቅ ተከላ ማለፊያቃል በማስገባት በትክክል መጻፍዎትን ያረጋግጡ።

note: Type: error Description :sl3:
en: Password mismatch
am: ሚስጢር ቃል አለመስማማት

note: Type: error Description :sl3:
en: The two passwords you entered were not the same. Please enter a password again.
am: ሁለቱ የጻፉዋቸው ማለፊያ ቃላት አንድ አይደሉም። እባክዎን ማለፊያቃሉን እንደገና ያስገቡ

note: Type: note Description :sl3:
en: Start SSH
am: SSH አስነሳ

note: Type: note Description :sl3:
en: The fingerprint of this SSH server's host key is: ${fingerprint}
am: የSSH ተጠሪ መግቢያ ቁልፍ አሻራ፦ ${fingerprint}

note: Type: note Description :sl3:
en: Please check this carefully against the fingerprint reported by your SSH client.
am: እባክዎ ይህንን የSSH ጠሪው ሪፖርት ካደረገው ጋር በጥንቃቄ ያመሳክሩት፡፡

note: Type: note Description :sl3:
en: No boot loader installed
am: ምንም አስነሺ ፕሮግራም አልተተከለም

note: Type: note Description :sl3:
en: No boot loader has been installed, either because you chose not to or because your specific architecture doesn't support a boot loader yet.
am: ምንም የቡት ጫኝ አልተተካለም። ምክንያቱም ላለመትከል መርጠዋል ወይም አስሊዎ ቡት ጫኝን አይደግፍም።

note: Type: note Description :sl3:
en: You will need to boot manually with the ${KERNEL} kernel on partition ${BOOT} and ${ROOT} passed as a kernel argument.
am: ${BOOT} ክፋይ ላይ ያለውን ${KERNEL} አውራከዋኝና ${ROOT} ማለፊያቃልን በመጠቀም በእጅ ማስነሳት ያስፈልጎታል።

note: Type: string Description :sl3:
en: Name of the volume group for the new system:
am: የአዲሱ ስርዓት ይዘት ግሩፕ ስም፦

note: Type: error Description :sl3:
en: This happened because the selected recipe does not contain any partition that can be created on LVM volumes.
am: ይህ የሆነበት ምክንያት የተመረጠው ዝግጅት በLVM ይዘት ላይ የሚፈጠር ምንም ክፋይ ስለልየለው ነው፡፡

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Continue installation without /boot partition?
am: ተከላውን ያለ /boot ክፋይ ቀጥል

note: Type: boolean Description :sl3:
en: The recipe you selected does not contain a separate partition for /boot. This is normally needed to allow you to boot the system when using LVM.
am: ምርጫዎ ለ/boot የተለየ ክፋይ አይሰጥም። LVMን ተጠቅመው ስርዓትዎን ቡት ሲያደርጉ ይህ ያስፈልግዎታል።

note: Type: boolean Description :sl3:
en: You can choose to ignore this warning, but that may result in a failure to reboot the system after the installation is completed.
am: ይህንን ማስጠንቀቂያ አለመቀበል ይችላሉ፣ ነገርግን ተከላው ካለቀ በኋላ ስርዓትዎ ላይነሳ ይችላል።

note: Type: error Description :sl3:
en: The volume group name used to automatically partition using LVM is already in use. Lowering the priority for configuration questions will allow you to specify an alternative name.
am: LVMን ተጠቅሞ በራስሰር እንዲያካፍል የተሰጠው የይዘት ግሩፕ ስም ከቀድሞው በጥቅም ላይ ውሏል። የማዘጋጃ ጥያቄዎች ቅድሚያን ማሳነስ ተለዋጭ ስም እንዲመርጡ ይፈቅድልዎታል።

note: Type: error Description :sl3:
en: Unexpected error while creating volume group
am: የይዘት ግሩፕ ሲፈጠር ያልተጠበቀ ስህተት ተከስቷል

note: Type: error Description :sl3:
en: Autopartitioning using LVM failed because an error occurred while creating the volume group.
am: የይዘት ግሩፑን በመፍጠር ላይ ስህተት ስለተፈጠረ LVM በመጠቀም የሚደረገው የራስገዝ ከፈላ አልተሳካም።

note: Type: error Description :sl3:
en: Error while setting up RAID
am: RAID በመሰየም ላይ እያለ ስህተት ተፈጥሯል፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: An unexpected error occurred while setting up a preseeded RAID configuration.
am: የቀደመው RAID ማዘጋጀትን በመሰየም ላይ እያለ ያልተጠበቀ ስህተት ተፈጥሯል፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: Not enough RAID partitions specified
am: በቂ የRAID ክፍያዎች አልተሰጡም

note: Type: error Description :sl3:
en: There are not enough RAID partitions specified for your preseeded configuration. You need at least 3 devices for a RAID5 array.
am: ለዝግጅት መርሃግብሩ በቂ የRAID ክፍያዎች የሉም፡፡ ለRAID5 array ቢያንስ አምስት አካሎች ያስፈልጉታል፡፡

note: Type: text Description :sl3:
en: RAID%s device #%s
am: RAID%s አካል #%s

note: Type: text Description :sl3:
en: Encrypted volume (%s)
am: የተመሰጠረ ይዘት (%s)

note: Type: text Description Translators: "multipath" is a pretty tricky term to translate You'll find some documentation about it at http://www.redhat.com/docs/manuals/csgfs/browse/4.6/DM_Multipath/index.html "Short" definition: Device Mapper Multipathing (DM-Multipath) allows you to configure multiple I
en: Multipath %s (WWID %s)
am: ባለብዙዱካ %s (WWID %s)

note: Type: text Description :sl3:
en: Multipath %s (partition #%s)
am: ባለብዙዱካ አካል %s (partition #%s)

note: Type: text Description File system name Keep translations short enough :sl3:
en: physical volume for encryption
am: የሚመሰጠረው ይዘት

note: Type: text Description This is related to "encryption method" Encryption type for a file system :sl3:
en: not active
am: አልተነሳም

note: Type: text Description Should be kept below 24 columns :sl3:
en: Encryption method:
am: የማመስጠር ዘዴ፦

note: Type: select Description :sl3:
en: Encryption method for this partition:
am: ለዚህ ክፋይ የማመስጠር ዘዴ፦

note: Type: text Description Should be kept below 24 columns :sl3:
en: Encryption:
am: መመስጠር

note: Type: select Description :sl3:
en: Encryption for this partition:
am: የዚህ ክፋይ ማመስጠር፦

note: Type: text Description Should be kept below 24 columns :sl3:
en: Key size:
am: የቁልፍ መጠን፦

note: Type: select Description :sl3:
en: Key size for this partition:
am: ለዚህ ክፋይ የቁልፍ መጠን፦

note: Type: text Description An initialization vector is the initial value used to seed the encryption algorithm Should be kept below 24 columns :sl3:
en: IV algorithm:
am: IV አልጎሪዝም:

note: Type: select Description An initialization vector is the initial randomness used to seed the encryption algorithm :sl3:
en: Initialization vector generation algorithm for this partition:
am: ለዚህ ክፋይ vector አመንጪ ቀመር በማስነሳት ላይ፡:

note: Type: select Description An initialization vector is the initial randomness used to seed the encryption algorithm :sl3:
en: Different algorithms exist to derive the initialization vector for each sector. This choice influences the encryption security. Normally, there is no reason to change this from the recommended default, except for compatibility with older systems.
am: በያንዳንዱ ክፍል ውስጥ የሚገኝ የማስነሻ ቬክተርን ለመንዳት የተለያዩ አልጎርዝሞች ይገኛሉ፡፡ ይህ ምርጫ የመመስጠር ደህንነትን ይውስናል፡፡ ከአሮጌ ስርዓቶች ጋር ለማጣጣም ካልሆነ በስተቀር ከተሰጠው ቀዳሚ የሚቀየርበት ምክንያት አይኖርም፡፡

note: Type: text Description Should be kept below 24 columns :sl3:
en: Encryption key:
am: የማመስጠር ቁልፍ፦

note: Type: select Description :sl3:
en: Type of encryption key for this partition:
am: ለዚህ ክፋይ የማመስጠሪያ ቁልፍ ተይብ፦

note: Type: text Description Should be kept below 24 columns :sl3:
en: Encryption key hash:
am: የመመስጠር ቁልፍ ቀመር፦

note: Type: select Description :sl3:
en: Type of encryption key hash for this partition:
am: ለዚህ ክፋይ የመመስጠሪያ ቁልፍ hash አይነት፦

note: Type: select Description :sl3:
en: The encryption key is derived from the passphrase by applying a one-way hash function to it. Normally, there is no reason to change this from the recommended default and doing so in the wrong way can reduce the encryption strength.
am: የመመስጥሪያ ቁልፉ የመነጨው ከማለፊያ ቃሉ የአንድ አቅጣጫ hash function በማስገባት ነው፡፡ በተለምዶ ይህንን ከተሰጠው ቀዳሚ እሴት፡፡ በተሳሳተ መንገድ ከተደረገ ምናልባት የመመስጠሩን ጥንካሬ ልያሳንሰው ይችላል፡፡

note: Type: text Description This shows up in a screen summarizing options and will be followed by "yes" or "no" :sl3:
en: Erase data:
am: ዴታውን አጥፋ፦

note: Type: text Description :sl3:
en: Erase data on this partition
am: እዚህ ክፋይ ላይ ያለ መረጃን አጥፋ

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Really erase the data on ${DEVICE}?
am: ${DEVICE} ላይ ያለ መረጃ በርግጥ ይጥፋ?

note: Type: text Description :sl3:
en: Erasing data on ${DEVICE}
am: ${DEVICE} ላይ ያለ መረጃን በማጥፋት ላይ

note: Type: error Description :sl3:
en: Erasing data on ${DEVICE} failed
am: ${DEVICE} ላይ ያለ መረጃን የመሰረዝ ሙከራ አልተሳካም

note: Type: text Description :sl3:
en: Setting up encryption...
am: መመስጠሪያን በመትከል ላይ

note: Type: text Description :sl3:
en: Configure encrypted volumes
am: የተመሰጠረ ይዘትን አስተካክል

note: Type: note Description :sl3:
en: No partitions to encrypt
am: ለመመስጠር ምንም ምንም ክፋይ አልተገኘም።

note: Type: note Description :sl3:
en: No partitions have been selected for encryption.
am: ለመመስጠር ምንም ክፋይ አልተመረጠም፡፡

note: Type: note Description :sl3:
en: Required programs missing
am: አስፈላጊው ፕሮግራሞች አልተገኙም

note: Type: note Description :sl3:
en: This build of debian-installer does not include one or more programs that are required for partman-crypto to function correctly.
am: ይህ የደቢያን ተካይ ዝርያ የpartman-crypto በትክክል እንዲሰራ የሚያስፈልጉትን አንድ ወይም ከአንድ በላይ ፋይሎች አልያዘም።

note: Type: error Description :sl3:
en: Required encryption options missing
am: አስፈላጊ የመመሰጠር ምርጫዎች አልተገኙም

note: Type: text Description :sl3: Translators: this string is used to assemble a string of the format "$specify_option: $missing". If this proves to be a problem in your language, please contact the maintainer and we can do it differently.
en: missing
am: ጠፍቷል

note: Type: text Description :sl3: What is "in use" is a partition
en: In use as physical volume for encrypted volume ${DEV}
am: ለተመሰጠረው ይዘት ${DEV} እንደ አካላዊ ይዘት በጥቅም ላይ ነው

note: Type: error Description :sl3:
en: Encryption package installation failure
am: የመመስጠሪያ ጥቅል የመትከል ስህተት

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Write the changes to disk and configure encrypted volumes?
am: ለውጡ ዲስኩ ውስጥ ይጻፍና የተመሰጠረው ይዘት ይስተካከል?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Keep current partition layout and configure encrypted volumes?
am: አሁን ያለው የዲስክ ከፋላ ይቀመጥና የተመሰጠረ ይዘት ይስተካከል?

note: Type: error Description :sl3:
en: Configuration of encrypted volumes failed
am: የተመሰጠረ ይዘት ማስተካከሉ ተሰናክሏል

note: Type: error Description :sl3:
en: An error occurred while configuring encrypted volumes.
am: የተመሰጠረው ይዘት ሲድተካከል ስህተት ተፈጥሯል

note: Type: error Description :sl3:
en: The configuration has been aborted.
am: የማስተካከል ሂደት ተሰናክሏል።

note: Type: error Description :sl3:
en: Initialisation of encrypted volume failed
am: የተመሰጠረ ዲስክን ማስነሳት አልተቻለም

note: Type: error Description :sl3:
en: An error occurred while setting up encrypted volumes.
am: የተመሰጠረ ይዘትን በመሰየም ላይ እያለ ስህተት ተፈጥሯል፡፡

note: Type: text Description :sl3: This is a key type for encrypted file systems It can be either protected by a passphrase, a keyfile of a random key This text is one of these choices, so keep it short
en: Passphrase
am: ማለፊያ-ቃል

note: Type: text Description :sl3: This is a key type for encrypted file systems It can be either protected by a passphrase, a keyfile of a random key This text is one of these choices, so keep it short
en: Keyfile (GnuPG)
am: የቁልፍ ፋይል (GnuPG)

note: Type: text Description :sl3: This is a key type for encrypted file systems It can be either protected by a passphrase, a keyfile of a random key This text is one of these choices, so keep it short
en: Random key
am: ነሲብ ቁልፍ

note: Type: error Description :sl3:
en: Unsafe swap space detected
am: ደህና ያልሆነ መቀየሪያ ቦታ ተገኝቷል

note: Type: error Description :sl3:
en: An unsafe swap space has been detected.
am: የተበላሸ የመቀየሪያ ቦታ ተገኝቷል።

note: Type: password Description :sl3:
en: Encryption passphrase:
am: የመመስጠር ማለፊያ-ቃል

note: Type: password Description :sl3:
en: You need to choose a passphrase to encrypt ${DEVICE}.
am: ${DEVICE}ን ለመመስጠር ማለፊያቃል መምረጥ ይኖርቦታል።

note: Type: password Description :sl3:
en: A good passphrase will contain a mixture of letters, numbers and punctuation. Passphrases are recommended to have a length of 20 or more characters.
am: ጥሩ ማለፊያ ቃል ቁጥሮችን፣ ፊደሎችንና ምልክቶችን ይጨምራል፡፡

note: Type: password Description :sl3:
en: Re-enter passphrase to verify:
am: ለማረጋገጥ የመግቢያ ቃሉን እንደገና ያስገቡ፦

note: Type: password Description :sl3:
en: Please enter the same passphrase again to verify that you have typed it correctly.
am: በትክክል መጻፍዎትን ለማረጋገጥ የማለፊያ ቃሉን እንደገና ይጻፉት

note: Type: error Description :sl3:
en: Passphrase input error
am: ማለፊያ-ቃል ማስገባት ስህተት

note: Type: error Description :sl3:
en: The two passphrases you entered were not the same. Please try again.
am: ያስገቧቸው ሁለት ማለፊያ ቃላት አንድ አይነት አይደሉም፡፡ እባክዎ እንደገና ይሞክሩ፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: Empty passphrase
am: ባዶ ማለፊያ-ቃል

note: Type: error Description :sl3:
en: You entered an empty passphrase, which is not allowed. Please choose a non-empty passphrase.
am: ባዶ ማለፊያ ቃል አስገብተዋል፡፡ ይህ አይፈቀድም፡፡ እባክዎ ባዶ ያልሆነ ማለፊያ ቃል ያስገቡ፡፡

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Use weak passphrase?
am: ደካማ ማለፊያ-ቃል ልጠቀም?

note: Type: entropy Description :sl3:
en: The encryption key for ${DEVICE} is now being created.
am: ለ${DEVICE} የመመስጠሪያ ቁልፍ አሁን በመፈጠር ላይ ነው።

note: Type: error Description :sl3:
en: Keyfile creation failure
am: የቁልፍ ፊደል የመፍጠር ስህተት

note: Type: error Description :sl3:
en: An error occurred while creating the keyfile.
am: አዲስ keyfile ሲፈጠር ስህተት ተከስቷል

note: Type: error Description :sl3:
en: Encryption configuration failure
am: የመመስጠር ማስተካከል ስህተት

note: Type: error Description :sl3:
en: You have selected the root file system to be stored on an encrypted partition. This feature requires a separate /boot partition on which the kernel and initrd can be stored.
am: የሩት ፋይል ስርዓት በተመሰጠረ ክፋይ ላይ እንዲተከል መርጠዋል፡፡ ይህ ምርጫ የተለየ ከርኔል /bootና initrd የሚተከሉበት ክፋይ ያስፈልገዋል፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: You should go back and setup a /boot partition.
am: ወደኋላ ተመልሰው /boot ክፋይን መሰየም ይኖርቦታል፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: You should go back and choose a non-encrypted partition for the /boot file system.
am: ወደኋላ ተመልሰው ያልተመሰጠረ ክፋይ ለ/boot የፋይል ስርዓት መምረጥ ይኖርቦታል።

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Are you sure you want to use a random key?
am: ነሲብ ቁልፍን ለመጠቀም ርግጠኛ ነዎት?

note: Type: error Description :sl3:
en: Failed to download crypto components
am: የመመስጠር አካላትን ማምጣት አልተቻለም

note: Type: error Description :sl3:
en: An error occurred trying to download additional crypto components.
am: ተጨማሪ crypto ፋይሎችን ለማምጣት ሲሞከር ስህተት ተፈጥሯል

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Proceed to install crypto components despite insufficient memory?
am: ምንም እንክውን በቂ ገበታ ባይኖርም የcrypto አካሎችን ተከላው ይቀጥል?

note: Type: select Description :sl3:
en: Encryption configuration actions
am: የመመስጠር ማስተካከል ስራ

note: Type: select Description :sl3:
en: This menu allows you to configure encrypted volumes.
am: ምናሌው የተመሰጠሩ ይዘቶችን ለማስተካከል ያገለግላል

note: Type: text Description :sl3:
en: Unallocated physical volumes:
am: ያልተደለደለ ይዘት፦

note: Type: text Description :sl3:
en: Volume groups:
am: የይዘት ግሩፕ፦

note: Type: text Description :sl3:
en: Uses physical volume:
am: ሎጂካል ይዘት ይጠቀማል፦

note: Type: text Description :sl3:
en: Provides logical volume:
am: ሎጂካል ይዘት ስጥ፦

note: Type: text Description :sl3: "none" here == "No Physical Volumes"
en: none[ Do not translate what's inside the brackets and just put the translation for the word "none" in your language without any brackets. This "none" relates to "Physical Volumes:" ]
am: ምንም

note: Type: text Description :sl3: "none" here == "No Volume Groups"
en: none[ Do not translate what's inside the brackets and just put the translation for the word "none" in your language without any brackets. This "none" relates to "Volume Groups:" ]
am: ምንም

note: Type: text Description :sl3: What is "in use" is a partition
en: In use by LVM volume group ${VG}
am: በLVM ይዘት ግሩፕ ${VG} ትይዟል

note: Type: text Description :sl3: Menu entry Use infinitive form
en: Display configuration details
am: የቅንብር ዝርዝሩን ተመልከት

note: Type: text Description :sl3: Menu entry Use infinitive form
en: Create volume group
am: የይዘት ግሩፑን ፍጠር

note: Type: text Description :sl3: Menu entry Use infinitive form
en: Delete volume group
am: የይዘት ግሩፑን አጥፋ

note: Type: text Description :sl3: Menu entry Use infinitive form
en: Extend volume group
am: የይዘት ግሩፑን ቀጥል

note: Type: text Description :sl3: Menu entry Use infinitive form
en: Reduce volume group
am: የይዘት ግሩፑን አሳንስ

note: Type: text Description :sl3: Menu entry Use infinitive form
en: Create logical volume
am: ሎጂካል ይዘት ፍጥር

note: Type: text Description :sl3: Menu entry Use infinitive form
en: Delete logical volume
am: ሎጂካል ይዘቱን ሰርዝ

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Write the changes to disks and configure LVM?
am: ለውጡን ዲስኩ ላይ ይጻፍና LVM ይስተካከል?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: After the Logical Volume Manager is configured, no additional changes to the partitioning scheme of disks containing physical volumes are allowed during the installation. Please decide if you are satisfied with the current partitioning scheme before continuing.
am: ሎጂካዊ ይዘት አስተዳዳሪው ከተዘጋጀ በኋላ አካላዊ ይዘት በያዙ ክፋዮች ላይ ምንም ተጨማሪ ለውጥ አይፈቀድም፡፡ እባክዎ ከመቀጠልዎ በፊት ባለው የክፋይ መርሃግብር መርካትዎን ያረጋግጡ፡፡

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Keep current partition layout and configure LVM?
am: ያለው የከፈላ አመዳደብ እንዳለ ሆኖ LVM ይስተካከል?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: After the Logical Volume Manager is configured, no additional changes to the partitions in the disks containing physical volumes are allowed. Please decide if you are satisfied with the current partitioning scheme in these disks before continuing.
am: ሎጂካዊ ይዘት አስተዳዳሪው ከተዘጋጀ በኋላ በክፋዮች ላይ ምንም ተጨማሪ ለውጥ አይፈቀድም፡፡ እባክዎ ከመቀጠልዎ በፊት ባለው የክፋይ መርሃግብር መርካትዎን ያረጋግጡ፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: LVM configuration failure
am: LVMን ማቀናበር አልተቻለም

note: Type: error Description :sl3:
en: An error occurred while writing the changes to the disks.
am: ለውጦቹን በመጻፍ ሂደት ላይ ስህተት ተፈጥሯል

note: Type: error Description :sl3:
en: Logical Volume Manager configuration has been aborted.
am: ሎጂካዊ የይዘት ማስተዳደሪያውን የማስተካከል ሂደት ተሰናክሏል።

note: Type: text Description :sl3:
en: physical volume for LVM
am: የLVM አካላዊ ይዘት

note: Type: select Description :sl3:
en: Summary of current LVM configuration:
am: የወቅታዊው የLVM ዝግጅት መረጃ ማጠቅላያ:-

note: Type: select Description :sl3:
en:  Free Physical Volumes:  ${FREE_PVS}
     Used Physical Volumes:  ${USED_PVS}
     Volume Groups:          ${VGS}
     Logical Volumes:        ${LVS}
am:  ነጻ አካላዊ ይዘት:  ${FREE_PVS}
    በጥቅም ላይ ያለ አካላዊ ይዘት:  ${USED_PVS}
     አካላዊ ይዘቶች:          ${VGS}
     ሎጂካዊ ይዘቶች:        ${LVS}

note: Type: note Description :sl3:
en: Current LVM configuration:
am: ውቅታዊው የLVM ቅንብር:

note: Type: error Description :sl3:
en: No physical volumes were selected. The creation of a new volume group has been aborted.
am: ምንም አካላዊ ይዘት አልተመረጠም። አዲስ የይዘት ግሩፑን መፍጠሩ ተሰረዟል።

note: Type: error Description :sl3:
en: No name for the volume group has been entered. Please enter a name.
am: ለይዘት ግሩፑ ስም ኣልተሰጠም፡፡ እባክዎ ስም ይስጡ፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: The selected volume group name is already in use. Please choose a different name.
am: የተመረጠው የይዘት ግሩፕ ስም በጥቅም ላይ ነው፡፡ እባክዎ ሌላ ስም ይምረጡ፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: The selected volume group name overlaps with an existing device name. Please choose a different name.
am: የተመረጠው የይዘት ግሩፕ ስም በፊት ከነበር ጋር ተመሳሳይ ነው፡፡ እባክዎ ሌላ ስም ይምረጡ፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: The volume group ${VG} could not be created.
am: የይዘት ግሩፕ ${VG}ን መፍጠር አልተቻለም።

note: Type: error Description :sl3:
en: No physical volumes were selected. Extension of the volume group has been aborted.
am: ምንም አካላዊ ይዘት አልተመረጠም። የይዘት ግሩፑን መቀጠሉ ተሰረዟል።

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Devices to remove from the volume group:
am: እባክዎ መሰረዝ የሚፈልጉትን ይዘት ግሩፕ ይምረጡ፡፡

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Please select the devices you wish to remove from the volume group.
am: እባክዎ ከይዘት ግሩፑ ለማውጣት የሚፈልጉትን አካል ይምረጡ

note: Type: error Description :sl3:
en: No physical volumes were selected. Reduction of the volume group was aborted.
am: ምንም አካላዊ ይዘት አልተመረጠም። የይዘት ግሩፑን ማሳነሱ ተሰረዟል።

note: Type: select Description :sl3:
en: Please select the logical volume to delete.
am: እባክዎ መሰረዝ የሚፈልጉትን ሎጂካዊ ይዘት ይምረጡ፡፡

note: Type: text Description :sl3:
en: in VG ${VG}
am: በ VG ${VG}

note: Type: error Description :sl3:
en: Error while initializing physical volume
am: አካላዊ ይዘቱ ሲነሳ ስህተት ተከስቷል

note: Type: error Description :sl3:
en: The physical volume ${PV} could not be initialized.
am: አካላዊ ይዘት ${PV} ሊነሳ አልቻለም፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: Invalid logical volume or volume group name
am: የማይሰራ ሎጂካዊ ይዘት ወይም የይዘት ግሩፕ

note: Type: error Description :sl3:
en: Please choose a different name.
am: እባክዎ ሌላ ስም ይምረጡ።

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Remove existing logical volume data?
am: ያለውን የሎጂካዊ ይዘት መረጃ ይሰረዝ?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: The selected device already contains the following LVM logical volumes, volume groups and physical volumes which are about to be removed:
am: ሊሰረዝ የተመረጠው አካል የሚከተሉትን የ LVM ሎጂካዊ ይዘቶች፣ የይዘት ግሩፖችንና አካላዊ ይዘቶችን ይዟል፦

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Logical volume(s) to be removed: ${LVTARGETS}
am: የሚሰረዝ የይዘት ግሩፕ(ፖች)፦ ${LVTARGETS}

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Volume group(s) to be removed: ${VGTARGETS}
am: የሚሰረዝ የይዘት ግሩፕ(ፖች)፦ ${VGTARGETS}

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Physical volume(s) to be removed: ${PVTARGETS}
am: የሚሰረዝ የይዘት ግሩፕ(ፖች)፦ ${PVTARGETS}

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Note that this will also permanently erase any data currently on the logical volumes.
am: ይህ አሁን በሎጂካዊ ይዘት ላይ ያለውን ማንኛውንም መረጃም እንዳይመለስ አድርጎ እንደሚያጠፋው ይገንዘቡ፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: Unable to automatically remove LVM data
am: በራስ ገዝ የLVM ዴታን ማጥፋት አልተቻለም።

note: Type: text Description :sl3:
en: Software RAID device
am: የፕሮግራም RAID አካል

note: Type: text Description :sl3:
en: Configure software RAID
am: የፕሮግራም RAID አስተካክል

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Write the changes to the storage devices and configure RAID?
am: ለውጡ በማህደር አካል ላይ ይጻፍና RAID ይዘጋጅ?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Keep current partition layout and configure RAID?
am: ያለው የክፋይ ሠንጠረዥ እንዳለ ይህንና RAID ይዘጋጅ?

note: Type: error Description :sl3:
en: RAID configuration failure
am: የRAID ማስተካከል ስህተት

note: Type: error Description :sl3:
en: RAID configuration has been aborted.
am: RAID  የማስተካከል ሂደት ተሰናክሏል።

note: Type: text Description :sl3:
en: physical volume for RAID
am: የRAID ይዘት አካል

note: Type: text Description :sl3:
en: raid
am: የዲስክ በረከት

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl3:
en: Download debconf preconfiguration file
am: የdebconf preconfiguration ፋይልን አምጣ

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl3:
en: Load debconf preconfiguration file
am: የdebconf ቀድሞ አዘጋጅ ፋይልን ጫን

note: Type: text Description :sl3:
en: No partitions found
am: ምንም ክፋዮች አልተገኙም

note: Type: select Choices :sl3:
en: Assemble RAID array
am: የ RAID array አዘጋጅ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Do not use a root file system
am: የስር ፋይል ስርዓትን አትጠቀም

note: Type: select Description :sl3:
en: Device to use as root file system:
am: የስር ፋይል ስርዓት መጠቀሚያ አካል፦

note: Type: select Description :sl3:
en: Enter a device you wish to use as your root file system. You will be able to choose among various rescue operations to perform on this file system.
am: እንደ ስር ፋይል ስርዓት ለመጠቀም የሚፈልጉትን አካል ያሰገቡ። በዚህ የፋይል ስርዓት ላይ ከተለያዩ የማዳኛ ዘዴዎች አንዱን መርጠው እንዲያስኬዱ ያስችሎታል።

note: Type: select Description :sl3:
en: If you choose not to use a root file system, you will be given a reduced choice of operations that can be performed without one. This may be useful if you need to correct a partitioning problem.
am: የሩት ፋይል ስርዓትን ላለመጠቀም ከፈለጉ ከዚህ ውጭ ሊያሰሩ የሚችልይ አነስተኛ ምርጫዎች ይሰጥዎታል። ይህ ምናልባት የክፋይ ችግር ካጋጠሞት ጠቃሚ ሊሆን ይችላል

note: Type: error Description :sl3:
en: No such device
am: እንዲህ አይነት አካል የለም

note: Type: error Description :sl3:
en: The device you entered for your root file system (${DEVICE}) does not exist. Please try again.
am: እንደ ስር የፋይል ስርዓት አካል አድርገው ያስገቡት (${DEVICE}) አልተገኘም፡፡ እባክዎ እንደገና ይሞክሩ፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: Mount failed
am: መጫን አልተቻለም

note: Type: error Description :sl3:
en: Please check the syslog for more information.
am: ለተጨማሪ መረጃ እባክዎን syslog ይመልከቱ።

note: Type: select Description :sl3:
en: Rescue operations
am: የማዳን ስራ

note: Type: error Description :sl3:
en: Rescue operation failed
am: የማዳን ተግባር አልተሳካም

note: Type: error Description :sl3:
en: The rescue operation '${OPERATION}' failed with exit code ${CODE}.
am: የማዳን ስራ '${OPERATION}' ኮድ ${CODE} በመስጠት አልተሳካም።

note: Type: text Description :sl3:
en: Execute a shell in ${DEVICE}
am: ገበታን በ${DEVICE} ላይ አስኪድ

note: Type: text Description :sl3:
en: Execute a shell in the installer environment
am: ቀፎን በተከይ ላይ አስኪድ

note: Type: text Description :sl3:
en: Choose a different root file system
am: ሌላ የስር ፋይል ስርዓትን ይምረጡ

note: Type: text Description :sl3:
en: Reboot the system
am: ስርዓቱን እንደገና አስነሳ

note: Type: text Description :sl3:
en: Executing a shell
am: ቀፎ አስነሳ

note: Type: text Description :sl3:
en: After this message, you will be given a shell with ${DEVICE} mounted on "/". If you need any other file systems (such as a separate "/usr"), you will have to mount those yourself.
am: ከዚህ መልዕክት በኋላ ስሌዳ "/"ን ላይ ከተጫነ ${DEVICE} ጋር ይሰጥዎታል፡፡ ለምሳሌ እንደ "/usr") ያለ የፋይል ስርዓት መጫን ካስፈለገዎት ራስዎ ማድረግ ይችላሉ፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: Error running shell in /target
am: ቀፎን በ/target ላይ ለማስኬድ ስህተት አለ

note: Type: error Description :sl3:
en: No shell found in /target
am: በ/target ውስጥ ምንም shell አልተገኘም፡፡

note: Type: error Description :sl3:
en: No usable shell was found on your root file system (${DEVICE}).
am: በስር የፋይል ስርዓት (${DEVICE}) ላይ ምንም በስራ ላይ ሊውል የሚችል ቀፎ አልተገኘም።

note: Type: text Description :sl3:
en: Interactive shell on ${DEVICE}
am: ሰጣገባ ቀፎ በ${DEVICE} ላይ

note: Type: text Description :sl3:
en: After this message, you will be given a shell with ${DEVICE} mounted on "/target". You may work on it using the tools available in the installer environment. If you want to make it your root file system temporarily, run "chroot /target". If you need any other file systems (such as a separate "/usr"), you will have to mount those yourself.
am: ከዚህ መልዕክት በኋላ "/target" ላይ የተጫነ ${DEVICE} የያዘ አንድ ሼል ይሰጥዎታል። በተካዩ ውስጥ የተሰጡ መስሪያዎችን በመጠቀም መስራት ይችላሉ። በጊዜያዊነት የሩት ፋይልስ ስርዓትዎ እንዲሆን ከፈለጉ "chroot /target"ን ያስኪዱ። ሌላ (ለምሳሌ እንደ "/usr") የፋይል ስርዓት ከፈለጉ ግን ራስዎ መጫን ይኖርቦታል

note: Type: text Description :sl3:
en: After this message, you will be given a shell in the installer environment. No file systems have been mounted.
am: ከዚህ መልዕክት በኋላ ቀፎ በተካይ ይዞታ ይሰጥዎታል፡፡ ምንም የፋይል ስርዓት አልተጫነም፡፡

note: Type: text Description :sl3:
en: Interactive shell in the installer environment
am: ሰጣገባ ቀፎ በተከላ ስርዓት

note: Type: password Description :sl3:
en: Passphrase for ${DEVICE}:
am: የ${DEVICE}  ማለፊያ ቃል

note: Type: password Description :sl3:
en: Please enter the passphrase for the encrypted volume ${DEVICE}.
am: ለተመሰጥረው ይዘት ${DEVICE} ማለፊያ ቃልን ያስገቡ።

note: Type: password Description :sl3:
en: If you don't enter anything, the volume will not be available during rescue operations.
am: ምንም ካላስገቡ በማዳን ስራ ላይ ይዘቱ አይገኝም።

note: Type: multiselect Choices :sl3:
en: Automatic
am: ራስሰር

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Partitions to assemble:
am: የሚሰበሰበው የክፋይ ስም፦

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Note that a RAID partition at the end of a disk may sometimes cause that disk to be mistakenly detected as containing a RAID physical volume. In that case, you should select the appropriate partitions individually.
am: በዲስክ  መጨረሻ ላይ ያለ የRAID ክፋይ አንዳንድ ጊዜ በስህተት የRAID አካላዊ ይዘት እንደተገኘ እንደሚያስመስል ያስተውሉ:: ይህ ከሆነ ክፋዮችን አንድ ባንድ ቢመርጡ ይሻላል::

note: Type: select Description :sl3:
en: If the desired time zone is not listed, then please go back to the step "Choose language" and select a country that uses the desired time zone (the country where you live or are located).
am: የተመረጠው የጊዜ ቀጠና በዝርዝሩ ውስጥ ከሌለ እባክዎ ወደ  "Choose language" በመመለስ የሰዓት ቀጥናው በጥቅም ላይ የሚውልበትን አገር ይምረጡ (የሚኖሩበትን ወይም አሁን የሚገኙበትን አገር)።

note: Type: text Description :sl3:
en: Select your time zone:
am: የጊዜ ቀጠናዎን ይምረጡ፦

note: Type: text Description :sl3:
en: Select a location in your time zone:
am: በየትኛው የሰዓት ክልል ውስጥ ነው የሚገኙት?

note: Type: text Description :sl3:
en: Select a city in your time zone:
am: በሰዓት ክልልዎ ውስጥ የሚገኝ ከተማን ይምረጡ፦

note: Type: select Choices :sl3:
en: Australian Capital Territory
am: የአውስትራሊያ ዋና ከተማ ግዛ

note: Type: select Choices :sl3:
en: New South Wales
am: አዲስ ደቡብ ዌል

note: Type: select Choices :sl3:
en: Victoria
am: ቪክቶሪያ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Northern Territory
am: ሰሜናዊ ግዛ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Queensland
am: ክዊንስላን

note: Type: select Choices :sl3:
en: South Australia
am: ደቡብ አውስትራሊያ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Tasmania
am: ታስማኒያ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Western Australia
am: ምዕራብ አውስትራሊያ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Eyre Highway
am: አይሬ አውራጎዳና

note: Type: select Choices :sl3:
en: Yancowinna County
am: ያንኮዊና ካውንቲ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Acre
am: ኣክር

note: Type: select Choices :sl3:
en: Alagoas
am: ኣላጎአስ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Amazonas
am: አማዞናስ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Amapá
am: ኣማፔ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Ceará
am: ቼራ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Distrito Federal
am: ዲስትሮ ፍፈደራ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Rio de Janeiro
am: ሪዮ ዲ ጃኔሮ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Roraima
am: ሮራይማ

note: Type: select Choices :sl3:
en: São Paulo
am: ሳኦፓውሎ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Atlantic
am: አትላንቲክ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Eastern
am: ምስራቃዊ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Central
am: ማዕከላዊ

note: Type: select Choices :sl3:
en: East Saskatchewan
am: ምስራቅ ሳስከቺዋን

note: Type: select Choices :sl3:
en: Saskatchewan
am: ሳስከቺዋን

note: Type: select Choices :sl3:
en: Mountain
am: ተራራ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Pacific
am: ሰላማዊ ውቅያኖስ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Kinshasa
am: ኪንሻሳ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Lubumbashi
am: ሉሙምባሺ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Santiago
am: ሳንትያጎ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Easter Island
am: ምስርቅ ደሴት

note: Type: select Choices :sl3:
en: Madrid
am: ማድሪድ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Canary Islands
am: ካናሪ ደሴቶች

note: Type: select Choices :sl3:
en: Yap
am: ያ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Truk
am: ትሩክ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Pohnpei
am: ፖንፔ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Moscow+00 - Moscow
am: ሞስኮ+02 - ሞስኮ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Moscow+02 - Yekaterinburg
am: ሞስኮ+02 - የካተሪንበርግ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Moscow+03 - Omsk
am: ሞስኮ+02 - ኦምስክ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Alaska
am: አላስካ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Hawaii
am: ሃዋይ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Arizona
am: አሪዞና

note: Type: select Choices :sl3:
en: East Indiana
am: ምስራቅ ኢንዲያና

note: Type: select Choices :sl3:
en: Samoa
am: ሳሞአ
