debian-installer - en to ast translation catalogue (56 entries)

note: Type: text Description :sl4:
en: KEYSTROKES:
ast: PULSACIONES:

note: Type: text Description :sl4:
en: Display this help message
ast: Visualizar esti mensax d'ayuda

note: Type: text Description :sl4:
en: Go back to previous question
ast: Dir a la entruga anterior

note: Type: text Description :sl4:
en: Select an empty entry
ast: Seleicionar una entrada erma

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help, default=%d>
ast: Prompt: '%c' pa gabitu, por defeutu=%d>

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help>
ast: Prompt: '%c' pa gabitu>

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help, default=%s>
ast: Prompt: '%c' pa gabitu, por defeutu=%s>

note: Type: text Description :sl4:
en: [Press enter to continue]
ast: [Calca enter pa continuar]

note: Type: select Description :sl4:
en: Interface to use:
ast: Interface a usar:

note: Type: select Description :sl4:
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
ast: Paquetes qu'usen debconf pa configurase comparten un aspeutu común. Pues seleicionar la triba d'interface d'usuariu qu'ellos usen.

note: Type: string Description :sl4:
en: None
ast: Denguna

note: Type: string Description :sl4:
en: 'None' will never ask you any question.
ast: «Denguna», nun fadrá enxamás denguna entruga.

note: Type: string Description :sl4:
en: Text
ast: Testu

note: Type: string Description :sl4:
en: 'Text' is a traditional plain text interface.
ast: «Testu» ye la interfaz tradicional de testu planu.

note: Type: string Description :sl4:
en: 'Newt' is a full-screen, character based interface.
ast: «Newt» ye una interfaz de pantalla completa basada en caráuteres.

note: Type: string Description :sl4:
en: 'GTK' is a graphical interface that may be used in any graphical environment.
ast: «GTK» ye una interfaz gráfica que pue usase en cualesquier entornu gráficu.

note: Type: text Description This item is a progress bar heading when the system configures some flashable memory used by many embedded devices :sl4:
en: Configuring flash memory to boot the system
ast: Configuando la memoria flash pa arrancar el sistema

note: Type: text Description This item is a progress bar heading when an embedded device is configured so it will boot from disk :sl4:
en: Making the system bootable
ast: Faciendo'l sistema arrancable

note: Type: text Description This is "preparing the system" to flash the kernel and initrd on a flashable memory :sl4:
en: Preparing the system...
ast: Preparando'l sistema...

note: Type: text Description This is a progress bar showing up when the system write the kernel to the flashable memory of the embedded device :sl4:
en: Writing the kernel to flash memory...
ast: Escribiendo'l kernel a una memoria flash...

note: Type: text Description This is a progress bar showing up when the system generates a special boot image on disk for some embedded device so they can boot. :sl4:
en: Generating boot image on disk...
ast: Xenerando imaxe d'arranque en discu...

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns This item is a menu entry for a step where the system configures the flashable memory used by many embedded devices (writing the kernel and initrd to it) :sl4:
en: Make the system bootable
ast: Fae'l sistema arrancable

note: Type: boolean Description :sl4:
en: Install GRUB?
ast: ¿Instalar GRUB?

note: Type: boolean Description :sl4:
en: GRUB 2 is the next generation of GNU GRUB, the boot loader that is commonly used on i386/amd64 PCs. It is now also available for ${ARCH}.
ast: GRUB 2 ye la siguiente xeneración de GNU GRUB, el cargador d'arranque más común n'ordenadores i386/amd64. Agora ta disponible pa ${ARCH}.

note: Type: boolean Description :sl4:
en: It has interesting new features but is still experimental software for this architecture. If you choose to install it, you should be prepared for breakage, and have an idea on how to recover your system if it becomes unbootable. You're advised not to try this in production environments.
ast: Tien interesantes novedaes, pero sigui siendo software esperimental pa esta arquitectura. Si decides instalalu, has tar preparáu pa que dalgo pueda frañar, y tener una idega tocante a cómo recuperar el sistema si nun arranca. Alvertímoste que nun intentes esto n'entornos de producción.

note: Type: error Description :sl4:
en: Warning: Your system may be unbootable!
ast: Avisu: ¡El to sistema pue nun ser arrancable!

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to mount /target/proc
ast: Falló montar /target/proc

note: Type: error Description :sl4:
en: Mounting the proc file system on /target/proc failed.
ast: Falló montar el sistema de ficheros proc en /target/proc

note: Type: note Description :sl4:
en: Setting firmware variables for automatic boot
ast: Afitando variables firmware p'arranque automáticu

note: Type: note Description :sl4:
en: Some variables need to be set in the Genesi firmware in order for your system to boot automatically.  At the end of the installation, the system will reboot.  At the firmware prompt, set the following firmware variables to enable auto-booting:
ast: Dalgunes variables necesiten afitase nel firmware Genesi n'orde pa que'l to sistema pueda arrancar automáticamente. A lo cabero de la instalación, el sistema reaniciará. Nel prompt del firmware, afita les siguientes variables del firmware a activar auto aniciu:

note: Type: note Description :sl4:
en: You will only need to do this once.  Afterwards, enter the "boot" command or reboot the system to proceed to your newly installed system.
ast: Esto sólo lo necesites facer esta vegada. Dempues, introduz el comandu "boot" o reanicia'l sistema pa entrar nel to sistema recién instaláu.

note: Type: note Description :sl4:
en: Alternatively, you will be able to boot the kernel manually by entering, at the firmware prompt:
ast: Alternativamente, pues arrancar el kernel manualmente introduciéndolo nel prompt del firmware:

note: Type: note Description :sl4:
en: Some variables need to be set in CFE in order for your system to boot automatically. At the end of installation, the system will reboot. At the firmware prompt, set the following variables to simplify booting:
ast: Dalgunes variables necesiten afitase en CFE pa que'l to sistema arranque. A lo cabero de la instalación, el sistema reiniciará. Nel prompt del firmware, afita les siguientes variables pa simplificar l'arranque:

note: Type: note Description :sl4:
en: You will only need to do this once. This enables you to just issue the command "boot_debian" at the CFE prompt.
ast: Esto sólo necesita facese esta vegada. Esto activa poder usar el comandu "boot_debian" nel prompt CFE.

note: Type: note Description :sl4:
en: If you prefer to auto-boot on every startup, you can set the following variable in addition to the ones above:
ast: Si quies un autoarranque en cada entamu, pues afitar la siguiente variable amestándola a les d'abaxo:

note: Type: text Description eg. Virtual disk 1 (xvda) :sl4:
en: Virtual disk %s (%s)
ast: Discu virtual %s (%s)

note: Type: text Description eg. Virtual disk 1, partition #1 (xvda1) :sl4:
en: Virtual disk %s, partition #%s (%s)
ast: Discu virtual %s, partición #%s (%s)

note: Type: text Description :sl4: Note to translators: Please keep your translations of this string below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: acls - support POSIX.1e Access Control List
ast: acls - sofita Llista de Control d'Accesu POSIX.1e

note: Type: text Description :sl4: Note to translators: Please keep your translations of this string below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: shortnames - only use the old MS-DOS 8.3 style filenames
ast: nomes curtios - usar sólo los nomes de ficheros al estilu del antiguu MS-DOS 8.3

note: Type: text Description :sl4:
en: Configure the Network Block Device
ast: Configurar preséu de rede en bloque

note: Type: select Description :sl4:
en: NBD configuration action:
ast: Aición de configuración PRB:

note: Type: select Description :sl4:
en: There are currently ${NUMBER} devices connected.
ast: Anguaño hai ${NUMBER} preseos coneutaos.

note: Type: string Description :sl4:
en: Network Block Device server:
ast: Sirvidor de preséu de rede en bloque:

note: Type: string Description :sl4:
en: Please enter the host name or the IP address of the system running nbd-server.
ast: Por favor pon el nome o les señes IP del sistema que ta executando nbd-server (Sirvidor PRB).

note: Type: select Description :sl4:
en: Network Block Device device node:
ast: Noyu de preséu de rede en bloque:

note: Type: select Description :sl4:
en: Please select the NBD device node that you wish to connect or disconnect.
ast: Por favor esbilla el noyu del PRB al que quies coneutar o desconeutar.

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to connect to the NBD server
ast: Falló la conexón col sirvidor PRB

note: Type: error Description :sl4:
en: No more Network Block Device nodes left
ast: Nun queden más noyos de preséu de rede en bloque

note: Type: error Description :sl4:
en: Either all available NBD device nodes are in use or something went wrong with the detection of the device nodes.
ast: O tolos preseos PRB disponibles tan n'usu o hai un fallu na gueta de noyos de preseos.

note: Type: error Description :sl4:
en: No more NBD device nodes can be configured until a configured one is disconnected.
ast: Nun podrás configurar más noyos de preseos PRB a nun ser que desconeutes ún.

note: Type: error Description :sl4:
en: No connected Network Block Device nodes were found
ast: Nun hai noyos de preseos de rede en bloque coneutaos

note: Type: error Description :sl4:
en: There are currently no Network Block Device nodes connected to any server. As such, you can't disconnect any of them.
ast: Nun hai noyos de preseos de rede en bloque coneutaos a dengún sirvidor. Poro nun pues desconeutar nengún.

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Connect a Network Block Device
ast: Coneutar un preséu de rede en bloque

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Disconnect a Network Block Device
ast: Desconeutar un preséu de rede en bloque

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Finish and return to the partitioner
ast: Finar y tornar al particionador

note: Type: text Description :sl4:
en: In order to start your new system, a so called boot loader is used.  It is installed in a boot partition.  You must set the bootable flag for the partition.  Such a partition will be marked with "${BOOTABLE}" in the main partitioning menu.
ast: P'aniciar el to nuevu sistema, va llamase al cargador d'arranque. Pue ser instaláu nuna partición d'arranque. Afita la etiqueta arrancable pa la partición. Como partición va marcase con "${BOOTABLE}" nel menú principal de particionáu.
