debian-installer - en to ca translation catalogue (465 entries)

note: Type: select Description
en: Downloading local repository key failed:
ca: La descàrrega de la clau del dipòsit local ha fallat:

note: Type: select Description
en: This may be a problem with your network, or with the server hosting this key. You can choose to retry the download, or ignore the problem and continue without all the packages from this repository.
ca: Això pot ser un problema amb la vostra xarxa o amb el servidor que hostatja aquesta clau. Podeu reintentar la baixada o descartar el problema i continuar sense cap dels paquets d'aquest dipòsit.

note: Type: select Description
en: Keymap to use:
ca: Mapa de teclat a emprar:

en: Africa
ca: Àfrica

en: Asia
ca: Àsia

en: Atlantic Ocean
ca: Oceà atlàntic

en: Caribbean
ca: Carib

en: Central America
ca: Amèrica central

en: Europe
ca: Europa

en: Indian Ocean
ca: Oceà índic

en: North America
ca: Nord Amèrica

en: South America
ca: Amèrica del sud

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when loading udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Loading additional components
ca: S'estan carregant components addicionals

note: Type: text Description (Progress bar) TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Retrieving ${PACKAGE}
ca: S'està obtenint ${PACKAGE}

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when configuring udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Configuring ${PACKAGE}
ca: S'està configurant ${PACKAGE}

note: Type: text Description Main menu item MUST be kept below 55 characters/columns :sl1:
en: Configure the package manager
ca: Configura el gestor de paquets

note: Type: text Description Translators, "apt" is the program name so please do NOT translate it :sl1:
en: Configuring apt
ca: S'està configurant apt

note: #-#-#-#-#  templates.pot (apt-setup)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (base-installer)  #-#-#-#-# :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (finish-install)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  templates.pot (pkgsel)  #-#-#-#-#
en: Running ${SCRIPT}...
ca: S'està executant ${SCRIPT}...

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: security updates (from ${SEC_HOST})
ca: actualitzacions de seguretat (des de ${SEC_HOST})

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: release updates
ca: actualitzacions del llançament

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: backported software
ca: programari amb retroversions

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Services to use:
ca: Serveis a emprar:

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Debian has two services that provide updates to releases: security and release updates.
ca: Debian té dos serveis que proveeixen actualitzacions als llançaments: seguretat i actualitzacions de llançament.

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Security updates help to keep your system secured against attacks. Enabling this service is strongly recommended.
ca: Les actualitzacions de seguretat ajuden a mantenir el sistema segur contra atacs. Habilitar aquest servei és molt recomanable.

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Release updates provide more current versions for software that changes relatively frequently and where not having the latest version could reduce the usability of the software. It also provides regression fixes. This service is only available for stable and oldstable releases.
ca: Les actualitzacions del llançament proveeixen amb versions més actuals de programari que canvia amb relativa freqüència i per al qual no tenir l'última versió podria reduir la seua utilitat. També proveeix correccions per a regressions. Aquest servei només és disponible per als llançaments «stable» i «oldstable».

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Backported software are adapted from the development version to work with this release. Although this software has not gone through such complete testing as that contained in the release, it includes newer versions of some applications which may provide useful features. Enabling backports here does not cause any of them to be installed by default; it only allows you to manually select backports to use.
ca: El programari retroversionat està adaptat des de la versió de desenvolupament per a que funcione amb aquest llançament. Tot i que aquest programari no ha passat per un procés de prova tan complet com el que conté el llançament, inclou noves versions d'algunes aplicacions que poden proveir funcionalitat útil. Habilitar el programari retroversionat ací no causa que cap d'ells s'instal·len per defecte; només us permet seleccionar manualment les retroversions que vulgueu emprar.

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the installation media...
ca: S'està analitzant el suport d'instal·lació...

note: Type: error Description :sl2: Type: boolean :sl1:
en: An attempt to configure apt to install additional packages from the media failed.
ca: L'intent de configurar l'apt per a instal·lar paquets addicionals des del mitjà ha fallat.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Scan extra installation media?
ca: Voleu analitzar un altre mitjà d'instal·lació?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Scanning your installation media finds the label:
ca: Escanejant el vostre suport d'instal·lació trobareu l'etiqueta:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: You now have the option of scanning additional media for use by the package manager (apt). Normally these should be from the same set as the one you booted from. If you do not have any additional media, this step can just be skipped.
ca: Ara teniu l'opció d'escanejar suports addicionals perquè l'utilitzi el gestor de paquets (apt). Normalment aquests haurien de ser del mateix joc que l'usat per a arrencar. Si no teniu cap mitjà addicional, podeu ometre aquest pas.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you wish to scan more media, please insert another one now.
ca: Si voleu analitzar algun altre mitjà, inseriu-lo ara.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The image with the following label has been scanned:
ca: S'ha analitzat la imatge amb la següent etiqueta:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The image with the following label has already been scanned:
ca: La imatge amb la següent etiqueta ja s'ha analitzat:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please replace it now, if you wish to scan another.
ca: Reemplaceu-lo ara si en voleu analitzar un altre.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please check that the media has been inserted correctly.
ca: Assegureu-vos que s'ha inserit el mitjà correctament.

note: Type: text Description :sl1:
en: Media change
ca: Canvi de suport

note: Type: text Description :sl1:
en: Please insert the media labeled '${LABEL}' and press enter.
ca: Inseriu el mitjà amb l'etiqueta «${LABEL}» i premeu la tecla de retorn.

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Disabling netinst CD in sources.list...
ca: S'està inhabilitant el CD d'instal·lació per xarxa de sources.list...

note: Type: text Description :sl1: Type: boolean :sl2:
en: If you are installing from a netinst CD image and choose not to use a mirror, you will end up with only a very minimal base system.
ca: Si esteu instal·lant des d'una imatge de CD d'instal·lació per xarxa i seleccioneu no utilitzar una rèplica, acabareu amb només un sistema base mínim.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a netinst CD image, which by itself only allows installation of a very minimal base system. Use a mirror to install a more complete system.
ca: Esteu instal·lant des d'una imatge de CD d'instal·lació per xarxa, que per si sola només permet la instal·lació d'un sistema base mínim. Useu una rèplica de xarxa per instal·lar un sistema més complet.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from an image which contains a limited selection of packages.
ca: Esteu instal·lant des d'una imatge que conté una selecció limitada de paquets.

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be 2 or 3
en: You have scanned %i images. Even though these contain a fair selection of packages, some may be missing (notably some packages needed to support languages other than English).
ca: Heu analitzat %i imatges. Tot i que aquestes contenen una bona selecció de paquets, és possible que en faltin alguns (especialment alguns paquets necessaris per permetre l'ús de llengües diferents a l'anglès).

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be from 4 to 8
en: You have scanned %i images. Even though these contain a large selection of packages, some may be missing.
ca: Heu analitzat %i imatges. Tot i que aquests contenen una gran selecció de paquets, és possible que en faltin alguns.

note: Type: text Description :sl1:
en: Note that using a mirror can result in a large amount of data being downloaded during the next step of the installation.
ca: Tingueu en compte que l'ús d'una rèplica pot provocar que es baixin una gran quantitat de dades durant el següent pas de la instal·lació.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a DVD image. Even though it contains a large selection of packages, some may be missing.
ca: Esteu instal·lant des d'una imatge de DVD. Tot i que conté una gran selecció de paquets, és possible que en faltin alguns.

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you don't have a good Internet connection, use of a mirror is recommended, especially if you plan to install a graphical desktop environment.
ca: Excepte en el cas que no tingueu una bona connexió a Internet, l'ús d'una rèplica és recomanable, especialment si penseu instal·lar un entorn d'escriptori gràfic.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you have a reasonably good Internet connection, use of a mirror is suggested if you plan to install a graphical desktop environment.
ca: Si teniu una connexió a Internet raonablement bona, l'ús d'una rèplica és recomanable, especialment si penseu instal·lar un entorn d'escriptori gràfic.

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the mirror...
ca: S'està analitzant la rèplica...

note: Type: boolean Description :sl5: :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want to have it available anyway.
ca: Trieu si voleu tenir-lo disponible de totes maneres.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use non-free software?
ca: Voleu utilitzar programari no lliure?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some non-free software has been made to work with Debian. Though this software is not at all a part of Debian, standard Debian tools can be used to install it. This software has varying licenses which may prevent you from using, modifying, or sharing it.
ca: S'ha fet que alguns programes no lliures funcionin amb Debian. Tot i que aquest programari no forma part de Debian, es poden utilitzar les eines estàndard de Debian per instal·lar-lo. Aquest programari té diferents llicències que us poden impedir utilitzar-lo, modificar-lo o compartir-lo.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use contrib software?
ca: Voleu utilitzar programari «contrib»?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some additional software has been made to work with Debian. Though this software is free, it depends on non-free software for its operation. This software is not a part of Debian, but standard Debian tools can be used to install it.
ca: Hi ha programari addicional que s'ha preparat per funcionar amb Debian. Tot i que aquest programari és lliure, depèn de programari no lliure per al seu funcionament. Aquest programari no forma part de Debian, però es poden utilitzar eines estàndard de Debian per instal·lar-lo.

note: Type: boolean Description :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want this software to be made available to you.
ca: Seleccioneu si voleu que aquest programari estigui disponible.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use a network mirror?
ca: Voleu usar una rèplica de xarxa?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: A network mirror can be used to supplement the software that is included on the installation media. This may also make newer versions of software available.
ca: Es pot utilitzar una rèplica de xarxa per complementar el programari que s'inclou al mitjà d'instal·lació. Això també pot fer que les versions més noves del programari estiguin disponibles.

note: Type: text Description :sl1:
en: Preparing to install the base system...
ca: S'està preparant per instal·lar el sistema base...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the base system
ca: S'està instal·lant el sistema base

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the base system...
ca: S'està establint el sistema base...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring APT sources...
ca: S'estan configurant les fonts d'APT...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating the list of available packages...
ca: S'està actualitzant la llista de paquets disponibles...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing extra packages...
ca: S'estan instal·lant els paquets extra...

note: Type: text Description SUBST0 is a package name :sl1:
en: Installing extra packages - retrieving and installing ${SUBST0}...
ca: S'estan instal·lant els paquets extra - s'està obtenint i instal·lant ${SUBST0}...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package TRANSLATORS: <65 columns :sl1:
en: Install the base system
ca: Instal·la el sistema base

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file
ca: S'està obtenint el fitxer Release

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file signature
ca: S'està obtenint la signatura del fitxer Release

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Finding package sizes
ca: S'estan obtenint les mides dels fitxers

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages files
ca: S'estan obtenint els fitxers Packages

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages file
ca: S'està obtenint el fitxer Packages

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Retrieving packages
ca: S'estan obtenint els paquets

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Extracting packages
ca: S'estan extraient els paquets

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages
ca: S'estan instal·lant els paquets principals

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages
ca: S'estan desempaquetant els paquets requerits

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring required packages
ca: S'estan configurant els paquets requerits

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Unpacking the base system
ca: S'està desempaquetant el sistema base

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Configuring the base system
ca: S'està configurant el sistema base

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Validating ${SUBST0}...
ca: S'està validant ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Retrieving ${SUBST0}...
ca: S'està obtenint ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Extracting ${SUBST0}...
ca: S'està extraient ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Unpacking ${SUBST0}...
ca: S'està desempaquetant ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Configuring ${SUBST0}...
ca: S'està configurant ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Checking Release signature
ca: S'està comprovant la signatura del fitxer Release

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a gpg key id Release is a filename which should not be translated
en: Valid Release signature (key id ${SUBST0})
ca: La signatura del fitxer Release és vàlida (identificador de la clau ${SUBST0})

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of base packages...
ca: S'estan resolent les dependències dels paquets base...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional base dependencies: ${SUBST0}
ca: S'han trobat dependències base addicionals: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional required dependencies: ${SUBST0}
ca: S'han trobat dependències requerides addicionals: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found packages in base already in required: ${SUBST0}
ca: S'han trobat paquets a la base que ja són requerits: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of required packages...
ca: S'estan resolent les dependències dels paquets requerits...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is an archive component (main, etc) SUBST1 is a mirror
en: Checking component ${SUBST0} on ${SUBST1}...
ca: S'està comprovant el component ${SUBST0} en ${SUBST1}...

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages...
ca: S'estan instal·lant els paquets principals...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages...
ca: S'estan desempaquetant els paquets requerits...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Configuring required packages...
ca: S'estan configurant els paquets requerits...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing base packages...
ca: S'estan instal·lant els paquets base...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unpacking the base system...
ca: S'està desempaquetant el sistema base...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the base system...
ca: S'està configurant el sistema base...

note: Type: text Description :sl1:
en: Base system installed successfully.
ca: El sistema base s'ha instal·lat correctament.

note: Type: text Description :sl1:
en: Selecting the kernel to install...
ca: S'està seleccionant el nucli a instal·lar...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the kernel...
ca: S'està instal·lant el nucli...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Installing the kernel - retrieving and installing ${SUBST0}...
ca: S'està instal·lant el nucli - s'està obtenint i instal·lant ${SUBST0}...

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Continue
ca: Continua

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Go Back
ca: Vés enrere

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: Yes
ca: Sí

note: #-#-#-#-#  templates.pot (cdebconf)  #-#-#-#-# Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (mdcfg)  #-#-#-#-# Type: select Choices :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (net-retriever)  #-#-#-#-# These are choices of actions so this
en: Cancel
ca: Cancel·la

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
ca: <Tab> mou; <Espai> selecciona; <Intro> activa els botons

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <F1> for help; <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
ca: <F1> per a l'ajuda; <Tab> mou; <Espai> selecciona; <Intro> activa els botons

note: Type: text Description Appears as a checkbox in the newt and GTK interfaces. :sl1:
en: Show Password in Clear
ca: Mostra la contrasenya en clar

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Help
ca: Ajuda

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT This button will allow users to virtually "shoot a picture" of the screen :sl1:
en: Screenshot
ca: Captura

note: Type: text Description Text that will appear in a dialog box mentioning which file the screenshot has been saved to. "%s" is a file name here :sl1:
en: Screenshot saved as %s
ca: S'ha desat la captura com a %s

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the Debian archive mirror
ca: S'està comprovant la rèplica de l'arxiu de Debian

note: Type: text Description :sl1:
en: Downloading Release files...
ca: S'estan baixant els fitxers Release...

note: Type: text Description main-menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Choose a mirror of the Debian archive
ca: Seleccioneu una rèplica de l'arxiu de Debian

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: enter information manually
ca: introdueix la informació manualment

note: Type: select Default Translators, you should put here the ISO 3166 code of a country which you know hosts at least one Debian HTTP mirror. Please check that the country really has a Debian HTTP mirror before putting a random value here First check that the country you mention here is listed in https
en: US[ Default value for http]
ca: ES

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror country:
ca: País de la rèplica de l'arxiu de Debian:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: The goal is to find a mirror of the Debian archive that is close to you on the network -- be aware that nearby countries, or even your own, may not be the best choice.
ca: L'objectiu és trobar una rèplica de l'arxiu de Debian que estigui a prop vostre a la xarxa -- tingueu en compte que els països propers, o fins i tot el vostre, poden no ser la millor opció.

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror:
ca: Rèplica de l'arxiu de Debian:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Please select a Debian archive mirror. You should use a mirror in your country or region if you do not know which mirror has the best Internet connection to you.
ca: Seleccioneu una rèplica de l'arxiu de Debian. Hauríeu d'emprar una rèplica al vostre país o regió si no sabeu quina rèplica té la millor connexió d'Internet amb vosaltres.

note: Type: select Description :sl1:
en: Usually, deb.debian.org is a good choice.
ca: Normalment, deb.debian.org és una bona selecció.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror hostname:
ca: Introduïu el nom de la rèplica de l'arxiu de Debian:

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Please enter the hostname of the mirror from which Debian will be downloaded.
ca: Introduïu el nom del servidor de la rèplica d'on es baixarà Debian.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: An alternate port can be specified using the standard [hostname]:[port] format.
ca: Es pot especificar un port alternatiu utilitzant el format estàndard [servidor]:[port].

note: Type: string Description :sl1:
en: HTTP proxy information (blank for none):
ca: Informació sobre el servidor intermediari d'HTTP (en blanc per a cap):

note: Type: string Description :sl1:
en: If you need to use a HTTP proxy to access the outside world, enter the proxy information here. Otherwise, leave this blank.
ca: Si us cal utilitzar un servidor intermediari d'HTTP per a accedir a la xarxa exterior, introduïu la informació del servidor ací. Si no, deixeu això en blanc.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: The proxy information should be given in the standard form of "http://[[user][:pass]@]host[:port]/".
ca: La informació del servidor intermediari s'ha de donar en la forma estàndard «http://[[usuari][:contrasenya]@]servidor[:port]/».

note: Type: text Description Main menu item. Please keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the keyboard
ca: Configura el teclat

note: Type: text Description :sl1:
en: Other
ca: Altre

note: Type: select Description :sl1:
en: Country of origin for the keyboard:
ca: País d'origen del teclat:

note: Type: select Description :sl1:
en: The layout of keyboards varies per country, with some countries having multiple common layouts. Please select the country of origin for the keyboard of this computer.
ca: Les disposicions dels teclats varien per país, i alguns països tenen múltiples disposicions comunes. Seleccioneu el país d'origen del teclat de l'ordinador.

note: Type: select Description :sl1:
en: Keyboard layout:
ca: Disposició del teclat:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please select the layout matching the keyboard for this machine.
ca: Seleccioneu la disposició que concorda amb el teclat de l'ordinador.

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Caps Lock
ca: Fixació de majúscules

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Alt (AltGr)
ca: Alt dret (AltGr)

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Control
ca: Control dret

note: Type: select Choices :sl1:
en: Right Shift
ca: Majúscules dreta

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Logo key
ca: Tecla de logotip dreta

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Menu key
ca: Tecla de menú dreta

note: Type: select Choices :sl1:
en: Alt+Shift
ca: Alt+Majúscules

note: Type: select Choices :sl1:
en: Control+Shift
ca: Control+Majúscules

note: Type: select Choices :sl1:
en: Alt+Caps Lock
ca: Alt+Fixació de majúscules

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control+Left Shift
ca: Control esquerra+Majúscules esquerra

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Alt
ca: Alt esquerra

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control
ca: Control esquerra

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Shift
ca: Majúscules esquerra

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Logo key
ca: Tecla de logotip esquerra

note: Type: select Choices :sl1:
en: Scroll Lock key
ca: Tecla de fixació de desplaçament

note: Type: select Choices :sl1:
en: No toggling
ca: Sense commutació

note: Type: select Description :sl1:
en: Method for toggling between national and Latin mode:
ca: Mètode per a commutar entre el mode nacional i llatí:

note: Type: select Description :sl1:
en: You will need a way to toggle the keyboard between the national layout and the standard Latin layout.
ca: Necessitareu una manera pera commutar el teclat entre la disposició nacional i la disposició llatina estàndard.

note: Type: select Description :sl1:
en: Right Alt or Caps Lock keys are often chosen for ergonomic reasons (in the latter case, use the combination Shift+Caps Lock for normal Caps toggle). Alt+Shift is also a popular combination; it will however lose its usual behavior in Emacs and other programs that use it for specific needs.
ca: Sovint se seleccionen les tecles Alt dreta o Fixació de majúscules per raons d'ergonomia (en el segon cas, empreu la combinació Majúscules+Fixació de majúscules per a commutar la fixació normal). Alt+Majúscules també és una combinació habitual, tot i que perdrà el seu comportament habitual a l'Emacs i altres programes que l'empren per necessitats específiques.

note: Type: select Description :sl1:
en: Not all listed keys are present on all keyboards.
ca: No totes les tecles llistades són presents a tots els teclats.

note: Type: select Choices :sl1:
en: American English
ca: Anglès dels Estats Units

note: Type: select Choices :sl1:
en: Albanian
ca: Albanès

note: Type: select Choices :sl1:
en: Arabic
ca: Àrab

note: Type: select Choices :sl1:
en: Asturian
ca: Asturià

note: Type: select Choices :sl1:
en: Belarusian
ca: Bielorús

note: Type: select Choices :sl1:
en: Bengali
ca: Bengalí

note: Type: select Choices :sl1:
en: Belgian
ca: Belga

note: Type: select Choices :sl1:
en: Berber (Latin)
ca: Amazic (llatí)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Bosnian
ca: Bosnià

note: Type: select Choices :sl1:
en: Brazilian
ca: Brasiler

note: Type: select Choices :sl1:
en: British English
ca: Anglès britànic

note: Type: select Choices :sl1:
en: Bulgarian (BDS layout)
ca: Búlgar (disposició BDS)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Bulgarian (phonetic layout)
ca: Búlgar (disposició fonètica)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Burmese
ca: Birmà

note: Type: select Choices :sl1:
en: Canadian French
ca: Francès canadenc

note: Type: select Choices :sl1:
en: Canadian Multilingual
ca: Canadenc multilingüe

note: Type: select Choices :sl1:
en: Catalan
ca: Català

note: Type: select Choices :sl1:
en: Chinese
ca: Xinès

note: Type: select Choices :sl1:
en: Croatian
ca: Croat

note: Type: select Choices :sl1:
en: Czech
ca: Txec

note: Type: select Choices :sl1:
en: Danish
ca: Danès

note: Type: select Choices :sl1:
en: Dutch
ca: Holandès

note: Type: select Choices :sl1:
en: Dzongkha
ca: Bhutanès

note: Type: select Choices :sl1:
en: Estonian
ca: Estonià

note: Type: select Choices :sl1:
en: Ethiopian
ca: Etíop

note: Type: select Choices :sl1:
en: Finnish
ca: Finès

note: Type: select Choices :sl1:
en: French
ca: Francès

note: Type: select Choices :sl1:
en: Georgian
ca: Georgià

note: Type: select Choices :sl1:
en: German
ca: Alemany

note: Type: select Choices :sl1:
en: Greek
ca: Grec

note: Type: select Choices :sl1:
en: Hebrew
ca: Hebreu

note: Type: select Choices :sl1:
en: Hungarian
ca: Hongarès

note: Type: select Choices :sl1:
en: Icelandic
ca: Islandès

note: Type: select Choices :sl1:
en: Irish
ca: Irlandès

note: Type: select Choices :sl1:
en: Italian
ca: Italià

note: Type: select Choices :sl1:
en: Japanese
ca: Japonès

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kannada
ca: Kanarès

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kirghiz
ca: Kirguís

note: Type: select Choices :sl1:
en: Korean
ca: Coreà

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kurdish (F layout)
ca: Kurd (disposició F)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kurdish (Q layout)
ca: Kurd (disposició Q)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Lao
ca: Laosià

note: Type: select Choices :sl1:
en: Latin American
ca: Llatinoamericà

note: Type: select Choices :sl1:
en: Latvian
ca: Letó

note: Type: select Choices :sl1:
en: Lithuanian
ca: Lituà

note: Type: select Choices :sl1:
en: Macedonian
ca: Macedoni

note: Type: select Choices :sl1:
en: Malayalam
ca: Malaiàlam

note: Type: select Choices :sl1:
en: Nepali
ca: Nepalès

note: Type: select Choices :sl1:
en: Northern Sami
ca: Sami septrentional

note: Type: select Choices :sl1:
en: Norwegian
ca: Noruec

note: Type: select Choices :sl1:
en: Persian
ca: Persa

note: Type: select Choices :sl1:
en: Philippines
ca: Filipí

note: Type: select Choices :sl1:
en: Polish
ca: Polonès

note: Type: select Choices :sl1:
en: Portuguese
ca: Portuguès

note: Type: select Choices :sl1:
en: Punjabi
ca: Panjabi

note: Type: select Choices :sl1:
en: Romanian
ca: Romanès

note: Type: select Choices :sl1:
en: Russian
ca: Rus

note: Type: select Choices :sl1:
en: Serbian (Cyrillic)
ca: Serbi (Ciríl·lic)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Sinhala
ca: Singalès

note: Type: select Choices :sl1:
en: Slovak
ca: Eslovac

note: Type: select Choices :sl1:
en: Slovenian
ca: Eslovè

note: Type: select Choices :sl1:
en: Spanish
ca: Espanyol

note: Type: select Choices :sl1:
en: Swedish
ca: Suec

note: Type: select Choices :sl1:
en: Swiss French
ca: Francès suís

note: Type: select Choices :sl1:
en: Swiss German
ca: Alemany suís

note: Type: select Choices :sl1:
en: Tajik
ca: Tadjik

note: Type: select Choices :sl1:
en: Tamil
ca: Tàmil

note: Type: select Choices :sl1:
en: Thai
ca: Tai

note: Type: select Choices :sl1:
en: Tibetan
ca: Tibetà

note: Type: select Choices :sl1:
en: Turkish (F layout)
ca: Turc (disposició F)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Turkish (Q layout)
ca: Turc (disposició Q)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Taiwanese
ca: taiwanès

note: Type: select Choices :sl1:
en: Ukrainian
ca: Ucraïnès

note: Type: select Choices :sl1:
en: Uyghur
ca: Uigur

note: Type: select Choices :sl1:
en: Vietnamese
ca: Vietnamita

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware to find installation media
ca: S'està detectant el maquinari per a trobar mitjans d'instal·lació

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning installation media
ca: Analitzant el mitjà d'instal·lació

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning ${DIR}...
ca: S'està analitzant ${DIR}...

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Unmounting/ejecting installation media...
ca: Desmuntant/expulsant el mitjà d'instal·lació...

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Load installer components from installation media
ca: Carrega els components de l'instal·lador des d'un mitjà d'instal·lació

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the clock
ca: Configura el rellotge

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is the system clock set to UTC?
ca: El rellotge del sistema està establert a UTC?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: System clocks are generally set to Coordinated Universal Time (UTC). The operating system uses your time zone to convert system time into local time. This is recommended unless you also use another operating system that expects the clock to be set to local time.
ca: Els rellotges del sistema estan generalment establerts a l'Hora Universal Coordinada (UTC). El sistema operatiu utilitza el vostre fus horari per a convertir l'hora del sistema a l'hora local. Això és recomanable a no ser que empreu també un sistema operatiu que espera que el rellotge estiga establert a l'hora local.

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Configuring clock settings...
ca: S'estan emmagatzemant els paràmetres del rellotge...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the clock
ca: S'està configurant el rellotge

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Getting the time from a network time server...
ca: S'està obtenint l'hora d'un servidor d'hora de xarxa...

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Setting the hardware clock...
ca: S'està establint el rellotge de maquinari...

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Execute a shell
ca: Executa un intèrpret d'ordres

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Abort the installation
ca: Avorta la instal·lació

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Registering modules...
ca: S'estan registrant els mòduls...

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Finish the installation
ca: Finalitza la instal·lació

note: Type: text Description :sl1:
en: Finishing the installation
ca: S'està finalitzant la instal·lació

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring network...
ca: S'està configurant la xarxa...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up frame buffer...
ca: S'està configurant el frame buffer...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unmounting file systems...
ca: S'estan desmuntant els sistemes de fitxers...

note: Type: text Description :sl1:
en: Rebooting into your new system...
ca: S'està reiniciant al nou sistema...

note: Type: note Description Translators: translate <Continue> identical to the translation of the button! :sl1:
en: Installation complete
ca: Instal·lació completa

note: Type: note Description Translators: translate <Continue> identical to the translation of the button! :sl1:
en: Installation is complete, so it is time to boot into your new system. Make sure to remove the installation media, so that you boot into the new system rather than restarting the installation.
ca: La instal·lació s'ha completat, i és el moment d'arrencar el nou sistema. Assegureu-vos que lleveu els medis d'instal·lació, per a que el sistema arrenque del disc on s'ha instal·lat el nou sistema en comptes de començar de nou la instal·lació.

note: Type: note Description Translators: translate <Continue> identical to the translation of the button! :sl1:
en: Please choose <Continue> to reboot.
ca: Seleccioneu <Continua> per a reiniciar.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Install the GRUB boot loader to your primary drive?
ca: Instal·la el carregador GRUB al disc dur principal?

note: Type: boolean Description :sl1: Very similar to grub2/disable_os_prober
en: The following other operating systems have been detected on this computer: ${OS_LIST}
ca: S'han detectat els següents sistemes operatius en aquest ordinador: ${OS_LIST}

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If all of your operating systems are listed above, then it should be safe to install the boot loader to your primary drive (UEFI partition/boot record). When your computer boots, you will be able to choose to load one of these operating systems or the newly installed Debian system.
ca: Si tots els vostres sistemes operatius estan llistats ací, hauria de ser segur instal·lar el carregador a la unitat principal (partició UEFI/registre d'arrencada). Quan l'ordinador arrenque, podreu seleccionar un d'aquests sistemes operatius o el recent instal·lat sistema Debian.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: It seems that this new installation is the only operating system on this computer. If so, it should be safe to install the GRUB boot loader to your primary drive (UEFI partition/boot record).
ca: Sembla que aquesta nova instal·lació és l'únic sistema operatiu en aquest ordinador. Si és així, hauria de ser segur instal·lar el carregador GRUB a la unitat principal (partició UEFI/registre d'arrencada).

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Warning: If your computer has another operating system that the installer failed to detect, this will make that operating system temporarily unbootable, though GRUB can be manually configured later to boot it.
ca: Avís: Si l'ordinador té un altre sistema operatiu que l'instal·lador no ha detectat, això farà que aquest sistema operatiu no es puga arrencar temporalment, encara que es pot configurar el GRUB manualment més tard per a arrencar-lo.

note: #-#-#-#-#  templates.pot (grub-installer)  #-#-#-#-# Type: password Description :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (network-console)  #-#-#-#-# :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (user-setup)  #-#-#-#-# :sl1:
en: Re-enter password to verify:
ca: Torneu a introduir la contrasenya per a verificar-la:

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing GRUB boot loader
ca: S'està instal·lant el carregador GRUB

note: Type: text Description :sl1:
en: Looking for other operating systems...
ca: S'estan cercant altres sistemes operatius...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the '${GRUB}' package...
ca: S'està instal·lant el paquet «${GRUB}»...

note: Type: text Description :sl1:
en: Determining GRUB boot device...
ca: S'està determinant el dispositiu d'arrencada del GRUB...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "grub-install ${BOOTDEV}"...
ca: S'està executant «grub-install ${BOOTDEV}»...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "update-grub"...
ca: S'està executant «update-grub»...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating /etc/kernel-img.conf...
ca: S'està actualitzant /etc/kernel-img.conf...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking whether to force usage of the removable media path
ca: S'està comprovant si s'ha de forçar l'ús del camí de medis extraïbles

note: Type: text Description :sl1:
en: Mounting filesystems
ca: S'estan muntant els sistemes de fitxers

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring grub-efi for future usage of the removable media path
ca: S'està configurant el grub-efi per l'ús futur del camí de medis estraïbles

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Install the GRUB boot loader
ca: Instal·lar el carregador GRUB

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Force GRUB installation to the EFI removable media path?
ca: Voleu forçar la instal·lació del GRUB al camí de medis extraïbles d'EFI?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: It seems that this computer is configured to boot via EFI, but maybe that configuration will not work for booting from the hard drive. Some EFI firmware implementations do not meet the EFI specification (i.e. they are buggy!) and do not support proper configuration of boot options from system hard drives.
ca: Sembla que aquest ordinador està configurat per arrencar via EFI, però és possible que aquesta configuració no funcione per arrencar des del disc dur. Algunes implementacions del microprogramari EFI no s'adhereixen a l'especificació EFI (p. ex. contenen errors) i no implementen configuracions correctes d'opcions d'arrencada des dels discs del sistema.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: A workaround for this problem is to install an extra copy of the EFI version of the GRUB boot loader to a fallback location, the "removable media path". Almost all EFI systems, no matter how buggy, will boot GRUB that way.
ca: Un mètode alternatiu per a evitar aquest problema és instal·lar una còpia extra de la versió EFI del carregador GRUB a una ubicació secundària, el «camí de medis extraïbles». Gairebé tots els sistemes EFI, malgrat una implementació dolenta, podran arrencar el GRUB d'aquesta manera.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Warning: If the installer failed to detect another operating system that is present on your computer that also depends on this fallback, installing GRUB there will make that operating system temporarily unbootable. GRUB can be manually configured later to boot it if necessary.
ca: Avís: Si l'instal·lador no ha pogut detectar un altre sistema operatiu que està present a l'ordinador que també depèn d'aquest mètode alternatiu, instal·lar el GRUB allà farà que aquest sistema operatiu no es puga arrencar temporalment. Encara que es pot configurar el GRUB manualment més tard per a arrencar-lo.

note: Type: boolean Description Same as grub2/update_nvram :sl1:
en: Update NVRAM variables to automatically boot into Debian?
ca: Actualitzar les variables NVRAM per arrancar automàticament Debian?

note: Type: boolean Description Same as grub2/update_nvram :sl1:
en: GRUB can configure your platform's NVRAM variables so that it boots into Debian automatically when powered on. However, you may prefer to disable this behavior and avoid changes to your boot configuration. For example, if your NVRAM variables have been set up such that your system contacts a PXE server on every boot, this would preserve that behavior.
ca: GRUB pot configurar les variables NVRAM de la vostra plataforma per iniciar automàticament Debian quan s'engegui. També pot ésser que desitgeu deshabilitar aquest possibilitat i evitar canvis en la configuració de l'arrencada. Per exemple, si les variables NVRAM estan configurades de manera que el vostre sistema connecta amb un servidor PXE cada vegada que arranca, això hauria de conservar aquest comportament.

note: Type: boolean Description Very similar to grub2/disable_os_prober :sl1:
en: Run os-prober automatically to detect and boot other OSes?
ca: Voleu executar «os-prober» automàticament per detectar i carregar altres sistemes operatius?

note: Type: boolean Description Very similar to grub2/disable_os_prober :sl1:
en: GRUB can use the os-prober tool to attempt to detect other operating systems on your computer and add them to its list of boot options automatically.
ca: GRUB pot usar l'eina «os-prober» per mirar de detectar altres sistemes operatius a l'ordinador i afegir-los automàticament a la llista d'opcions d'engegada.

note: Type: boolean Description Very similar to grub2/disable_os_prober :sl1:
en: If your computer has multiple operating systems installed, then this is probably what you want. However, if your computer is a host for guest OSes installed via LVM or raw disk devices, running os-prober can cause damage to those guest OSes as it mounts filesystems to look for things.
ca: Si l'ordinador té diversos sistemes operatius instal·lats, probablement això serà el que voleu. No obstant això, si l'ordinador allotja sistemes operatius invitats instal·lats via LVM o amb dispositius de disc sense processar, executar «os-prober» pot malmetre'ls ja que munta sistemes de fitxers quan està cercant.

note: Type: boolean Description Very similar to grub2/disable_os_prober :sl1:
en: os-prober did not detect any other operating systems on your computer at this time, but you may still wish to enable it in case you install more in the future.
ca: «os-prober» no ha detectat en aquest moment cap altre sistema operatiu a l'ordinador, però tot i això potser voleu habilitar-lo en cas que en vulgueu instal·lar en un futur.

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting network hardware
ca: S'està detectant el maquinari de xarxa

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Detect network hardware
ca: Detecta el maquinari de xarxa

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Detect disks
ca: Detecta els discs

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting disks and all other hardware
ca: S'estan detectant els discs i la resta de maquinari

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware, please wait...
ca: S'està detectant el maquinari, espereu...

note: Type: text Description :sl1:
en: Loading module '${MODULE}' for '${CARDNAME}'...
ca: S'està carregant el mòdul «${MODULE}» per a «${CARDNAME}»...

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting PC card services...
ca: S'estan iniciant els serveis de targetes PC...

note: Type: text Description :sl1:
en: Waiting for hardware initialization...
ca: S'està esperant a la inicialització del maquinari...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking for firmware...
ca: S'està comprovant el microprogramari...

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Save debug logs
ca: Desa els registres de depuració

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Gathering information for installation report...
ca: S'està recollint la informació per a l'informe d'instal·lació...

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Scan hard drives for an installer ISO image
ca: Analitza els discs durs per trobar una imatge ISO de l'instal·lador

note: Type: text Description This menu entry may be translated. However, translators are required to keep "Choose language" as an alternative separated by the "/" character Example (french): Choisir la langue/Choose language :sl1:
en: Choose language
ca: Seleccioneu una llengua/Choose language

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Storing language...
ca: S'està desant la llengua...

note: Type: title Description Displayed as dialog title during language selection :sl1:
en: Select a language
ca: Seleccioneu una llengua

note: Type: title Description Displayed as dialog title during country selection :sl1:
en: Select your location
ca: Seleccioneu la vostra ubicació

note: Type: title Description Displayed as dialog title during locale selection :sl1:
en: Configure locales
ca: Configura el locales

note: Type: note Description :sl1:
en: Language selection no longer possible
ca: Ja no és possible la selecció de llengua

note: Type: note Description :sl1:
en: At this point it is no longer possible to change the language for the installation, but you can still change the country or locale.
ca: En aquest punt de la instal·lació ja no és possible canviar la llengua per a la instal·lació, però encara podeu canviar el país o locale.

note: Type: note Description :sl1:
en: To select a different language you will need to abort this installation and reboot the installer.
ca: Per a seleccionar una llengua diferent haureu d'avortar aquesta instal·lació i tornar a iniciar l'instal·lador.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Continue the installation in the selected language?
ca: Voleu continuar la instal·lació amb la llengua seleccionada?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is incomplete for the selected language.
ca: La traducció de l'instal·lador és incompleta per a la llengua seleccionada.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is not fully complete for the selected language.
ca: La traducció de l'instal·lador no s'ha completat per a la llengua seleccionada.

note: Type: text Description :sl1:
en: This means that there is a significant chance that some dialogs will be displayed in English instead.
ca: Això vol dir que és possible que alguns diàlegs es mostren en anglès.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you do anything other than a purely default installation, there is a real chance that some dialogs will be displayed in English instead.
ca: Si feu alguna cosa que no siga una instal·lació amb els valors per defecte, és molt probable que alguns diàlegs es mostren en anglès.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, most dialogs should be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - some may be displayed in English instead.
ca: Si continueu la instal·lació en la llengua seleccionada, la majoria dels diàlegs s'haurien de mostrar correctament però —especialment si utilitzeu les opcions més avançades de l'instal·lador—, alguns podrien mostrar-se en anglès.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, dialogs should normally be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - there is a slight chance some may be displayed in English instead.
ca: Si continueu la instal·lació en la llengua seleccionada, normalment els diàlegs s'haurien de mostrar correctament però —especialment si utilitzeu les opcions més avançades de l'instal·lador—, hi ha una petita probabilitat que alguns es mostren en anglès.

note: Type: text Description :sl1:
en: The chance that you will actually encounter a dialog that is not translated into the selected language is extremely small, but it cannot be ruled out completely.
ca: La probabilitat que trobeu un diàleg que no estiga traduït a la llengua seleccionada és extremadament baixa, però no es pot descartar completament.

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you have a good understanding of the alternative language, it is recommended to either select a different language or abort the installation.
ca: Si no teniu un bon coneixement de la llengua alternativa, és recomanable que seleccioneu una llengua diferent o avorteu la instal·lació.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you choose not to continue, you will be given the option of selecting a different language, or you can abort the installation.
ca: Si decidiu no continuar, se us donarà l'opció per a seleccionar una llengua diferent, o podeu avortar la instal·lació.

note: Type: select Choices "other", here, is added to the list of countries that will be displayed for users to choose among them For instance, choosing "Italian" will show: Italy, Switzerland, other :sl1:
en: other
ca: altra

note: Type: text Description :sl1:
en: Country, territory or area:
ca: País, territori o àrea:

note: Type: text Description :sl1:
en: Continent or region:
ca: Continent o regió:

note: Type: text Description :sl1:
en: The selected location will be used to set your time zone and also for example to help select the system locale. Normally this should be the country where you live.
ca: La ubicació seleccionada s'emprarà per a establir el fus horari i també per a ajudar a seleccionar el locale del sistema. Normalment això hauria de ser el país on viviu.

note: Type: text Description :sl1:
en: This is a shortlist of locations based on the language you selected. Choose "other" if your location is not listed.
ca: Aquesta és una llista curta d'ubicacions basada en la llengua que heu seleccionat. Trieu «altra» si la vostra ubicació no és llistada.

note: Type: text Description :sl1:
en: Select the continent or region to which your location belongs.
ca: Seleccioneu el continent o regió on es troba la vostra ubicació.

note: Type: text Description '%s' will be replaced with the name of the currently selected continent/region :sl1:
en: Listed are locations for: %s. Use the <Go Back> option to select a different continent or region if your location is not listed.
ca: S'han llistat les ubicacions per a %s. Empreu la opció «Vés enrere» per a seleccionar un continent o regió diferent si la vostra ubicació no està llistada.

note: Type: select Description :sl1:
en: Country to base default locale settings on:
ca: País on basar els paràmetres per defecte del locale:

note: Type: text Description :sl1:
en: There is no locale defined for the combination of language and country you have selected. You can now select your preference from the locales available for the selected language. The locale that will be used is listed in the second column.
ca: No hi ha un locale definit per a la combinació de llengua i país que heu seleccionat. Podeu seleccionar la vostra preferència dels locales disponibles per a la llengua seleccionada. El locale que s'usarà està llistat a la segona columna.

note: Type: text Description :sl1:
en: There are multiple locales defined for the language you have selected. You can now select your preference from those locales. The locale that will be used is listed in the second column.
ca: Hi ha múltiples locales definits per a la llengua que heu triat, i ara podeu seleccionar quin preferiu. El locale que s'usarà està llistat a la segona columna.

note: #-#-#-#-#  templates.pot (lvmcfg)  #-#-#-#-# Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-# :sl3: Use infinitive form
en: Configure the Logical Volume Manager
ca: Configura el gestor de volums lògics

note: Type: text Description :sl1:
en: Debian installer main menu
ca: Menú principal de l'instal·lador de Debian

note: Type: select Description :sl1:
en: Choose the next step in the install process:
ca: Seleccioneu el següent pas en el procés d'instal·lació:

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure MD devices
ca: Configura els dispositius MD

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Auto-configure networking?
ca: Voleu configurar la xarxa automàticament?

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Networking can be configured either by entering all the information manually, or by using DHCP (or a variety of IPv6-specific methods) to detect network settings automatically. If you choose to use autoconfiguration and the installer is unable to get a working configuration from the network, you will be given the opportunity to configure the network manually.
ca: Es pot configurar la xarxa introduint manualment tota la informació o emprant DHCP (o una varietat de mètodes específics per a IPv6) per detectar els paràmetres de xarxa automàticament. Si decidiu emprar l'autoconfiguració i l'instal·lador no és capaç d'obtindre una configuració funcional des de la vostra xarxa, tindreu l'oportunitat de configurar la vostra xarxa manualment.

note: Type: string Description :sl1:
en: Domain name:
ca: Nom del domini:

note: Type: string Description :sl1:
en: The domain name is the part of your Internet address to the right of your host name.  It is often something that ends in .com, .net, .edu, or .org.  If you are setting up a home network, you can make something up, but make sure you use the same domain name on all your computers.
ca: El nom de domini és la part de la vostra adreça d'Internet a la dreta del vostre nom d'ordinador. Sovint, aquest acaba en .com, .net, .edu o .org. Si esteu configurant una xarxa domèstica podeu inventar-vos-en un, però assegureu-vos que utilitzeu el mateix nom de domini a tots els ordinadors.

note: Type: string Description :sl1:
en: Name server addresses:
ca: Adreces dels servidors de noms:

note: Type: string Description :sl1:
en: The name servers are used to look up host names on the network. Please enter the IP addresses (not host names) of up to 3 name servers, separated by spaces. Do not use commas. The first name server in the list will be the first to be queried. If you don't want to use any name server, just leave this field blank.
ca: Els servidors de noms s'utilitzen per a cercar els noms dels ordinadors a la xarxa. Introduïu l'adreça IP (i no els noms dels ordinadors) de fins a 3 servidors de noms, separats per espais. No utilitzeu comes. El primer servidor de la llista serà el primer en utilitzar-se. Si no voleu utilitzar cap servidor de noms, simplement deixeu aquest camp en blanc.

note: Type: select Description :sl1:
en: Primary network interface:
ca: Interfície de xarxa principal:

note: Type: select Description :sl1:
en: Your system has multiple network interfaces. Choose the one to use as the primary network interface during the installation. If possible, the first connected network interface found has been selected.
ca: El sistema té múltiples interfícies de xarxa. Seleccioneu la que s'ha d'utilitzar com a interfície primària mentre s'instal·la Debian. Si ha estat possible, s'haurà seleccionat la primera interfície de xarxa connectada.

note: Type: string Description :sl2: :sl1:
en: Wireless ESSID for ${iface}:
ca: ESSID wireless per a ${iface}:

note: Type: string Description :sl1:
en: Attempting to find an available wireless network failed.
ca: Ha fallat l'intent de trobar una xarxa sense fil.

note: Type: string Description :sl1:
en: ${iface} is a wireless network interface. Please enter the name (the ESSID) of the wireless network you would like ${iface} to use. To connect to any available network, leave this field blank.
ca: ${iface} és una interfície de xarxa sense fil. Introduïu el nom (l'ESSID) de la xarxa sense fil que voleu que utilitze ${iface}. Per connectar a qualsevol xarxa disponible, deixeu aquest camp en blanc.

note: Type: text Description :sl2: :sl1:
en: This may take some time.
ca: Això pot trigar una estona.

note: Type: string Description :sl1:
en: Hostname:
ca: Nom:

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the hostname for this system.
ca: Si us plau, introduïu el nom que voleu assignar a aquest sistema.

note: Type: string Description :sl1:
en: The hostname is a single word that identifies your system to the network. If you don't know what your hostname should be, consult your network administrator. If you are setting up your own home network, you can make something up here.
ca: El nom del sistema és una única paraula que identifica el sistema a la xarxa. Si no sabeu quin hauria de ser el nom de l'ordinador, consulteu amb l'administrador de la xarxa. Si esteu configurant la vostra xarxa domèstica, podeu inventar-vos qualsevol cosa ací.

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Storing network settings...
ca: S'estan emmagatzemant els paràmetres de xarxa...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the network
ca: Configura la xarxa

note: Type: select Choices Translators: please do not translate the variable essid_list :sl1:
en: ${essid_list} Enter ESSID manually
ca: ${essid_list} Introduïu l'ESSID manualment

note: Type: select Description :sl1:
en: Wireless network:
ca: Xarxa sense fil:

note: Type: select Description :sl1:
en: Select the wireless network to use during the installation process.
ca: Seleccioneu la xarxa sense fil que voleu emprar al procés d'instal·lació.

note: Type: string Description :sl1:
en: DHCP hostname:
ca: Nom de l'ordinador DHCP:

note: Type: string Description :sl1:
en: You may need to supply a DHCP host name. If you are using a cable modem, you might need to specify an account number here.
ca: És possible que necessiteu donar un nom de l'ordinador DHCP. Si esteu utilitzant un mòdem de cable, és possible que us calgui especificar un nombre de compte ací.

note: Type: string Description :sl1:
en: Most other users can just leave this blank.
ca: La major part dels altres usuaris poden deixar això en blanc.

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the network with DHCP
ca: S'està configurant la xarxa amb DHCP

note: Type: text Description :sl1:
en: Network autoconfiguration has succeeded
ca: La configuració automàtica de la xarxa ha tingut èxit

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration
ca: Reintenta la configuració automàtica de la xarxa

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration with a DHCP hostname
ca: Reintenta la configuració automàtica amb un nom d'ordinador DHCP

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Configure network manually
ca: Configura la xarxa manualment

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Do not configure the network at this time
ca: No configures la xarxa ara mateix

note: Type: select Description :sl1:
en: Network configuration method:
ca: Mètode de configuració de la xarxa:

note: Type: select Description :sl1:
en: From here you can choose to retry DHCP network autoconfiguration (which may succeed if your DHCP server takes a long time to respond) or to configure the network manually. Some DHCP servers require a DHCP hostname to be sent by the client, so you can also choose to retry DHCP network autoconfiguration with a hostname that you provide.
ca: Des d'ací podeu triar tornar a intentar la configuració automàtica de la xarxa amb DHCP (que és possible que funcione si el servidor de DHCP triga molt en respondre) o configurar la xarxa manualment. Alguns servidors de DHCP requereixen que el client envie un nom d'ordinador DHCP, així doncs també podeu intentar la configuració automàtica de la xarxa amb DHCP amb el nom d'ordinador que proveïu.

note: Type: note Description :sl1:
en: Network autoconfiguration failed
ca: La configuració automàtica de la xarxa ha fallat

note: Type: note Description :sl1:
en: Your network is probably not using the DHCP protocol. Alternatively, the DHCP server may be slow or some network hardware is not working properly.
ca: És probable que la vostra xarxa no estiga utilitzant el protocol DHCP. Alternativament, el servidor de DHCP pot ser lent o algun maquinari de xarxa no està funcionant correctament.

note: Type: text Description :sl1:
en: Reconfigure the wireless network
ca: Reconfigura la xarxa sense fil

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: IP address:
ca: Adreça IP:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: The IP address is unique to your computer and may be:
ca: L'adreça IP és única per al vostre ordinador, i pot ser:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en:  * four numbers separated by periods (IPv4);
     * blocks of hexadecimal characters separated by colons (IPv6).
ca:  * quatre números separats per punts (IPv4);
     * blocs de caràcters hexadecimals separats per dos punts (IPv6).

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: You can also optionally append a CIDR netmask (such as "/24").
ca: També podeu afegir una màscara de xarxa CIDR opcional (com per exemple «/24»).

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: If you don't know what to use here, consult your network administrator.
ca: Si no sabeu què emprar ací, consulteu-ho amb el vostre administrador de xarxa.

note: Type: string Description :sl1:
en: Netmask:
ca: Màscara de xarxa:

note: Type: string Description :sl1:
en: The netmask is used to determine which machines are local to your network.  Consult your network administrator if you do not know the value.  The netmask should be entered as four numbers separated by periods.
ca: La màscara de xarxa s'utilitza per determinar quins ordinadors són locals a la vostra xarxa. Si no sabeu el valor, consulteu el vostre administrador de xarxa. La màscara de xarxa s'ha d'introduir com quatre números separats per punts.

note: Type: string Description :sl1:
en: Gateway:
ca: Passarel·la:

note: Type: string Description :sl1:
en: The gateway is an IP address (four numbers separated by periods) that indicates the gateway router, also known as the default router.  All traffic that goes outside your LAN (for instance, to the Internet) is sent through this router.  In rare circumstances, you may have no router; in that case, you can leave this blank.  If you don't know the proper answer to this question, consult your network administrator.
ca: La passarel·la és una adreça IP (quatre números separats per punts) que indica el router passarel·la, també conegut com el router predeterminat. Tot el tràfic que va cap a fora de la vostra LAN (per exemple, a Internet) s'envia a través d'aquest router. En algunes circumstàncies no habituals, és possible no tindre un router; en aquest cas, podeu deixar açò en blanc. Si no sabeu la resposta adequada per a aquesta pregunta, consulteu el vostre administrador de xarxa.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is this information correct?
ca: És aquesta informació correcta?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Currently configured network parameters:
ca: Paràmetres de la xarxa actualment configurada:

note: Type: boolean Description :sl1:
en:  interface     = ${interface}
     ipaddress     = ${ipaddress}
     netmask       = ${netmask}
     gateway       = ${gateway}
     pointopoint   = ${pointopoint}
     nameservers   = ${nameservers}
ca:  interfície         = ${interface}
     adreça IP          = ${ipaddress}
     màscara de xarxa   = ${netmask}
     passarel·la        = ${gateway}
     punt a punt        = ${pointopoint}
     servidors de noms  = ${nameservers}

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure a network using static addressing
ca: Configura una xarxa utilitzant adreçament estàtic

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Continue without boot loader
ca: Continua sense un carregador

note: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-auto)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-base)  #-#-#-#-# :sl2:
en: Please wait...
ca: Si us plau, espereu...

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new partitions...
ca: S'estan computant les noves particions...

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning method:
ca: Mètode de partició:

note: Type: select Description :sl1:
en: The installer can guide you through partitioning a disk (using different standard schemes) or, if you prefer, you can do it manually. With guided partitioning you will still have a chance later to review and customise the results.
ca: L'instal·lador us pot guiar a través de la partició d'un disc (utilitzant diferents esquemes estàndard) o, si ho preferiu, podeu fer-ho manualment. Amb l'eina de partició guiada encara tindreu l'oportunitat de veure i personalitzar els resultats.

note: Type: select Description :sl1:
en: If you choose guided partitioning for an entire disk, you will next be asked which disk should be used.
ca: Si trieu la partició guiada per a un disc sencer, a continuació se us preguntarà quin disc voleu utilitzar.

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning scheme:
ca: Esquema de partició:

note: Type: select Description :sl1: "Selected for partitioning" can be either an entire disk of "the largest continuous free space" on an existing disk TRANSLATORS, please take care to choose something appropriate for both It is followed by a variable giving the chosen disk, hence the colon at the end of
en: Selected for partitioning:
ca: Seleccionat per a partir:

note: Type: select Description :sl1:
en: The disk can be partitioned using one of several different schemes. If you are unsure, choose the first one.
ca: El disc es pot partir utilitzant diversos esquemes. Si no n'esteu segur, seleccioneu el primer.

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided partitioning
ca: Partició guiada

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use the largest continuous free space
ca: Guiat - utilitza l'espai lliure continu més gran

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk
ca: Guiat - utilitza el disc sencer

note: Type: select Description :sl1:
en: Select disk to partition:
ca: Seleccioneu un disc a partir:

note: Type: select Description :sl1:
en: Note that all data on the disk you select will be erased, but not before you have confirmed that you really want to make the changes.
ca: Teniu en compte que es suprimiran totes les dades del disc que seleccioneu, però no abans d'haver confirmat que realment voleu fer els canvis.

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Automatically partition the free space
ca: Parteix automàticament l'espai lliure

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: All files in one partition (recommended for new users)
ca: Tots els fitxers en una partició (recomanat per a nous usuaris)

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home partition
ca: Partició /home separada

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home, /var, and /tmp partitions
ca: Particions /home, /var i /tmp separades

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk and set up LVM
ca: Guiat - utilitza el disc sencer i configura l'LVM

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting up the partitioner
ca: S'està iniciant el partidor

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning disks...
ca: S'estan analitzant els discs...

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting file systems...
ca: S'estan detectant els sistemes de fitxers...

note: Type: select Description :sl1:
en: This is an overview of your currently configured partitions and mount points. Select a partition to modify its settings (file system, mount point, etc.), a free space to create partitions, or a device to initialize its partition table.
ca: Aquest és un resum de les particions actualment configurades i els seus punts de muntatge. Seleccioneu una partició per a modificar els seus paràmetres (sistema de fitxers, punt de muntatge, etc.), espai lliure per a afegir una nova partició o un dispositiu per a inicialitzar la seua taula de particions.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Write the changes to disks?
ca: Voleu escriure els canvis al disc?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you continue, the changes listed below will be written to the disks. Otherwise, you will be able to make further changes manually.
ca: Si continueu, s'escriuran al disc els canvis que es llisten a continuació. Si no, podreu fer més canvis manualment.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: WARNING: This will destroy all data on any partitions you have removed as well as on the partitions that are going to be formatted.
ca: AVÍS: Això destruirà totes les dades a les particions que heu eliminat i a les que es formataran.

note: Type: text Description :sl1:
en: Partitions formatting
ca: Format de les particions

note: Type: text Description :sl1:
en: Processing...
ca: S'està processant...

note: Type: text Description :sl1:
en: Finish partitioning and write changes to disk
ca: Finalitza la partició i escriu els canvis al disc

note: Type: text Description :sl1:
en: Undo changes to partitions
ca: Desfés els canvis a les particions

note: Type: text Description Keep short :sl1:
en: FREE SPACE
ca: ESPAI LLIURE

note: Type: text Description "unusable free space".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: unusable
ca: inusable

note: Type: text Description "primary partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: primary
ca: primària

note: Type: text Description "logical partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: logical
ca: lògica

note: Type: text Description "primary or logical".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: pri/log
ca: pri/lòg

note: Type: text Description How to print the partition numbers in your language Examples: %s. No %s N. %s :sl1:
en: #%s
ca: No. %s

note: Type: text Description For example ATA1, partition #5 (ad0s5) :sl1:
en: ATA%s, partition #%s (%s)
ca: ATA%s, partició no. %s (%s)

note: Type: text Description For example IDE0 master (hda) :sl1:
en: IDE%s master (%s)
ca: IDE%s mestre (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 slave (hdd) :sl1:
en: IDE%s slave (%s)
ca: IDE%s esclau (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 master, partition #5 (hdc5) :sl1:
en: IDE%s master, partition #%s (%s)
ca: IDE%s mestre, partició no. %s (%s)

note: Type: text Description For example IDE2 slave, partition #5 (hdf5) :sl1:
en: IDE%s slave, partition #%s (%s)
ca: IDE%s esclau, partició no. %s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s (%s,%s,%s), partition #%s (%s)
ca: SCSI%s (%s,%s,%s), partició no. %s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s, partition #%s (%s)
ca: SCSI%s, partició no. %s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: Cancel this menu
ca: Cancel·la aquest menú

note: Type: text Description Main menu entry Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Partition disks
ca: Parteix els discs

note: Type: text Description short variant of `do not use the partition' :sl1:
en: unused
ca: no utilitzat

note: Type: text Description short variant of `format the partition' :sl1:
en: format
ca: formata

note: Type: text Description short variant of `keep and use the existing data' :sl1:
en: keep
ca: conserva

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
ca: S'està comprovant el sistema de fitxers ${TYPE} a la partició no. ${PARTITION} de ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
ca: S'està comprovant l'espai d'intercanvi a la partició no. ${PARTITION} de ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
ca: S'està creant un sistema de fitxers ${TYPE} a la partició no. ${PARTITION} del dispositiu ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system for ${MOUNT_POINT} in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
ca: S'està creant un sistema de fitxers ${TYPE} per al punt de muntatge ${MOUNT_POINT} a la partició no. ${PARTITION} del dispositiu ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Formatting swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
ca: S'està formatant espai d'intercanvi a la partició no. ${PARTITION} del dispositiu ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1: Short variant of `swap space'
en: swap
ca: intercanvi

note: Type: text Description :sl1:
en: EFI System Partition
ca: Partició del sistema EFI

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new state of the partition table...
ca: S'està computant el nou estat de la taula de particions...

note: Type: select Choices :sl1:
en: Beginning
ca: Principi

note: Type: select Choices :sl1:
en: End
ca: Final

note: Type: select Description :sl1:
en: Location for the new partition:
ca: Ubicació per a la nova partició:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please choose whether you want the new partition to be created at the beginning or at the end of the available space.
ca: Seleccioneu si voleu crear la nova partició al principi o al final de l'espai disponible.

note: Type: select Choices :sl1:
en: Primary
ca: Primària

note: Type: select Choices :sl1:
en: Logical
ca: Lògica

note: Type: select Description :sl1:
en: Type for the new partition:
ca: Tipus per a la nova partició:

note: Type: note Description :sl1: Type: text
en: Help on partitioning
ca: Ajuda per a la partició

note: Type: note Description :sl1:
en: Partitioning a hard drive consists of dividing it to create the space needed to install your new system.  You need to choose which partition(s) will be used for the installation.
ca: El partit d'un disc dur consisteix en dividir-lo per crear l'espai necessari per a instal·lar el nou sistema Debian. Heu de seleccionar quines particions s'utilitzaran per a la instal·lació.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a free space to create partitions in it.
ca: Seleccioneu un espai lliure per a crear particions en ell.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a device to remove all partitions in it and create a new empty partition table.
ca: Seleccioneu un dispositiu del qual suprimir totes les particions i crear una nova taula de particions buida.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a partition to remove it or to specify how it should be used. At a bare minimum, you need one partition to contain the root of the file system (whose mount point is /).  Most people also feel that a separate swap partition is a necessity.  "Swap" is scratch space for an operating system, which allows the system to use disk storage as "virtual memory".
ca: Seleccioneu una partició per a suprimir-la o especifiqueu com s'ha d'utilitzar. Com a mínim, necessiteu una partició que continga l'arrel del sistema de fitxers (el seu punt de muntatge és /). Molta gent també creu que una partició d'intercanvi separada és una necessitat. «Intercanvi» és espai temporal per a un sistema operatiu, que permet al sistema utilitzar emmagatzemament de disc com a «memòria virtual».

note: Type: note Description :sl1:
en: When the partition is already formatted you may choose to keep and use the existing data in the partition.  Partitions that will be used in this way are marked with "${KEEP}" in the main partitioning menu.
ca: Quan la partició ja està formatada, podeu seleccionar preservar-la i utilitzar les dades existents a la partició. Les particions que s'utilitzen d'aquesta manera es marquen amb «${KEEP}» al menú de partició principal.

note: Type: note Description :sl1:
en: In general you will want to format the partition with a newly created file system.  NOTE: all data in the partition will be irreversibly deleted.  If you decide to format a partition that is already formatted, it will be marked with "${DESTROY}" in the main partitioning menu.  Otherwise it will be marked with "${FORMAT}".
ca: En general, voldreu formatar la partició amb un sistema de fitxers de nova creació. NOTA: totes les dades a la partició s'esborraran irreversiblement. Si decidiu formatar una partició que ja està formatada, es marcarà amb «${DESTROY}» al menú de partició. Si no, es marcarà amb «${FORMAT}».

note: Type: text Description :sl1:
en: In order to start your new system, a so called boot loader is used.  It can be installed either in the master boot record of the first hard disk, or in a partition.  When the boot loader is installed in a partition, you must set the bootable flag for it. Such a partition will be marked with "${BOOTABLE}" in the main partitioning menu.
ca: Per a iniciar el nou sistema, s'utilitza un programa anomenat «carregador». Es pot instal·lar tant al registre mestre d'arrencada del primer disc o en una partició. Quan s'instal·la el carregador en una partició, heu d'establir-hi el senyalador d'arrencable. Aquesta partició es marcarà amb «${BOOTABLE}» al menú de partició principal.

note: Type: text Description Main menu item should not be more than 55 columns pkgsel is the module that installs packages by running tasksel to select "tasks". Please use "install *software*" and not "install *packages*" which is less adapted for non technical users :sl1:
en: Select and install software
ca: Selecciona i instal·la programari

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when pkgsel is launched, before it installs packages :sl1:
en: Setting up...
ca: S'està configurant...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when upgrading already installed packages. :sl1:
en: Upgrading software...
ca: S'està actualitzant el programari...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when running tasksel to allow selecting packages Tasksel will then display its own screens :sl1:
en: Running tasksel...
ca: S'està executant tasksel...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used at the end of the installation phase while cleaning up pkgsel's stuff :sl1:
en: Cleaning up...
ca: S'està netejant...

note: Type: text Description :sl1:
en: Enter rescue mode
ca: Entra al mode de rescat

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Saving the time zone...
ca: S'està desant el fus horari...

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Allow login as root?
ca: Voleu permetre les entrades com a root?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you choose not to allow root to log in, then a user account will be created and given the power to become root using the 'sudo' command.
ca: Si trieu no permetre les entrades com a root, es crearà un compte d'usuari que tindrà la capacitat de fer-se root utilitzant l'ordre «sudo».

note: Type: password Description :sl1:
en: Root password:
ca: Contrasenya de root:

note: Type: password Description :sl1:
en: Some account needs to be available with administrative super-user privileges. The password for that account should be something that cannot be guessed.
ca: Hi ha d'haver algun compte amb privilegis de superusuari. La clau d'aquest compte no s'ha de poder esbrinar fàcilment.

note: Type: password Description :sl1:
en: To allow direct password-based access via the 'root' account, you can set the password for that account here.
ca: Per permetre l'accés directe usant una clau al compte de «root», se'n pot establir la clau aquí.

note: Type: password Description :sl1:
en: Alternatively, you can lock the root account's password by leaving this setting empty, and instead use the system's initial user account (which will be set up in the next step) to gain administrative privileges. This will be enabled for you by adding that initial user to the 'sudo' group.
ca: Alternativament, es pot bloquejar la clau del compte de «root» deixant buit aquest paràmetre i, en canvi, usar el compte d'usuari inicial del sistema (que serà configurat al següent pas) per obtenir privilegis d'administració. Això es farà afegint automàticament aquest usuari inicial al grup «sudo».

note: Type: password Description :sl1:
en: Note: what you type here will be hidden (unless you select to show it).
ca: Nota: el que escriviu aquí romandrà ocult (tret que opteu per mostrar-ho).

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same root password again to verify that you have typed it correctly.
ca: Si us plau introduïu la mateixa contrasenya de root un altre cop per a verificar que l'heu teclejada correctament.

note: Type: string Description :sl1:
en: Full name for the new user:
ca: Nom complet pel nou usuari:

note: Type: string Description :sl1:
en: A user account will be created for you to use instead of the root account for non-administrative activities.
ca: Es crearà un compte d'usuari per a ser emprat en lloc del compte de «root» per a tasques no administratives.

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the real name of this user. This information will be used for instance as default origin for emails sent by this user as well as any program which displays or uses the user's real name. Your full name is a reasonable choice.
ca: Si us plau introduïu el nom real d'aquest usuari. Aquesta informació serà emprada per exemple com origen predeterminat per als correus electrònics enviats per aquest usuari tant com per qualsevol programa que mostri o faci servir el nom real de l'usuari. El vostre nom complet es una opció raonable.

note: Type: string Description :sl1:
en: Username for your account:
ca: Nom d'usuari pel vostre compte:

note: Type: string Description :sl1:
en: Select a username for the new account. Your first name is a reasonable choice. The username should start with a lower-case letter, which can be followed by any combination of numbers and more lower-case letters.
ca: Seleccioneu un nom d'usuari pel nou compte. El vostre primer nom és una bona opció. El nom d'usuari ha de començar amb una lletra en minúscula, seguida de qualsevol combinació de nombres o més lletres en minúscula.

note: Type: password Description :sl1:
en: Choose a password for the new user:
ca: Seleccioneu una contrasenya pel nou usuari:

note: Type: password Description :sl1:
en: Make sure to select a strong password that cannot be guessed.
ca: Assegureu-vos de triar una clau segura que no pugui ser endevinada.

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same user password again to verify you have typed it correctly.
ca: Si us plau introduïu la mateixa contrasenya una altra vegada per a verificar que l'heu teclejada correctament.

note: Type: title Description :sl1:
en: Set up users and passwords
ca: Configura els usuaris i les contrasenyes

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Setting users and passwords...
ca: S'estan establint els usuaris i les contrasenyes...
