debian-installer - en to pt translation catalogue (459 entries)

note: Type: select Description
en: Downloading local repository key failed:
pt: Falhou descarregar a chave do repositório local:

note: Type: select Description
en: This may be a problem with your network, or with the server hosting this key. You can choose to retry the download, or ignore the problem and continue without all the packages from this repository.
pt: O problema pode estar na sua rede, ou com o servidor que aloja esta chave. Pode escolher tentar descarregar novamente ou ignorar o problema e continuar sem os pacotes deste repositório.

note: Type: select Description
en: Keymap to use:
pt: Mapa de teclado a utilizar:

en: Africa
pt: África

en: Asia
pt: Ásia

en: Atlantic Ocean
pt: Oceano Atlântico

en: Caribbean
pt: Caraíbas

en: Central America
pt: América Central

en: Europe
pt: Europa

en: Indian Ocean
pt: Oceano Índico

en: North America
pt: América do Norte

en: Oceania
pt: Oceânia

en: South America
pt: América do Sul

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when loading udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Loading additional components
pt: A carregar componentes adicionais

note: Type: text Description (Progress bar) TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Retrieving ${PACKAGE}
pt: A obter ${PACKAGE}

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when configuring udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Configuring ${PACKAGE}
pt: A configurar ${PACKAGE}

note: Type: text Description Main menu item MUST be kept below 55 characters/columns :sl1:
en: Configure the package manager
pt: Configurar o gestor de pacotes

note: Type: text Description Translators, "apt" is the program name so please do NOT translate it :sl1:
en: Configuring apt
pt: A configurar o apt

note: #-#-#-#-#  templates.pot (apt-setup)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (base-installer)  #-#-#-#-# :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (finish-install)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  templates.pot (pkgsel)  #-#-#-#-#
en: Running ${SCRIPT}...
pt: A correr ${SCRIPT}...

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: security updates (from ${SEC_HOST})
pt: actualizações de segurança (de ${SEC_HOST})

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: release updates
pt: actualizações do lançamento:

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: backported software
pt: software de  backports

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Services to use:
pt: Serviços a utilizar:

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Debian has two services that provide updates to releases: security and release updates.
pt: Debian tem dois serviços que disponibilizam actualizações aos lançamentos: segurança e actualizações do lançamento.

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Security updates help to keep your system secured against attacks. Enabling this service is strongly recommended.
pt: As actualizações de segurança ajudam a manter o seu sistema seguro contra ataques. É fortemente recomendado habilitar este serviço.

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Release updates provide more current versions for software that changes relatively frequently and where not having the latest version could reduce the usability of the software. It also provides regression fixes. This service is only available for stable and oldstable releases.
pt: As actualizações do lançamento disponibilizam versões mais actuais para software que tem alterações relativamente frequentes e sobre o qual não ter a versão mais recente pode reduzir a usabilidade do software. Também disponibiliza correcções de regressões. Este serviço está disponível apenas para os lançamentos 'stable' e 'oldstable'.

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Backported software are adapted from the development version to work with this release. Although this software has not gone through such complete testing as that contained in the release, it includes newer versions of some applications which may provide useful features. Enabling backports here does not cause any of them to be installed by default; it only allows you to manually select backports to use.
pt: O software de backports é adaptado a partir da versão de desenvolvimento para funcionar com este lançamento. Embora este software não tenha tido todo o ciclo de teste como o contido neste lançamento, incluí versões mais recentes de algumas aplicações que poderão disponibilizar funcionalidades úteis. Habilitar os backports não faz com que seja instalado por omissão; apenas lhe permite escolher manualmente os backports a utilizar.

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the installation media...
pt: A pesquisar o meio de instalação...

note: Type: error Description :sl2: Type: boolean :sl1:
en: An attempt to configure apt to install additional packages from the media failed.
pt: Falhou uma tentativa de configurar o apt para instalar pacotes adicionais a partir do meio de instalação.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Scan extra installation media?
pt: Pesquisar um meios de instalação adicionais?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Scanning your installation media finds the label:
pt: A pesquisa por meio de instalação encontrou a seguinte identificação:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: You now have the option of scanning additional media for use by the package manager (apt). Normally these should be from the same set as the one you booted from. If you do not have any additional media, this step can just be skipped.
pt: Agora tem a opção de pesquisar mídia adicional para ser utilizada pelo gestor de pacotes (apt). Normalmente estes devem ser do mesmo conjunto dos quais arrancou. Se não possuir quaisquer meios de instalação adicionais então este passo pode ser ultrapassado.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you wish to scan more media, please insert another one now.
pt: Se desejar pesquisar mais mídia, por favor introduza agora outra.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The image with the following label has been scanned:
pt: Foi pesquisada a imagem com a seguinte identificação:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The image with the following label has already been scanned:
pt: A imagem com a seguinte identificação já foi pesquisada:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please replace it now, if you wish to scan another.
pt: Por favor substitua-a agora, se deseja pesquisar outra.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please check that the media has been inserted correctly.
pt: Por favor verifique que o meio foi inserido correctamente.

note: Type: text Description :sl1:
en: Media change
pt: Alteração de mídia

note: Type: text Description :sl1:
en: Please insert the media labeled '${LABEL}' and press enter.
pt: Por favor introduza o meio com a identificação '${LABEL}' e carregue em enter.

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Disabling netinst CD in sources.list...
pt: A desabilitar o CD 'netinst' no sources.list...

note: Type: text Description :sl1: Type: boolean :sl2:
en: If you are installing from a netinst CD image and choose not to use a mirror, you will end up with only a very minimal base system.
pt: Se estiver a instalar a partir de uma imagem de CD netinst e escolher não utilizar um 'mirror', irá ficar apenas com um sistema base muito mínimo.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a netinst CD image, which by itself only allows installation of a very minimal base system. Use a mirror to install a more complete system.
pt: Está a instalar a partir de uma imagem de CD netinst, que por si apenas permite a instalação de um sistema base muito mínimo. Utilize um mirror para instalar um sistema mais completo.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from an image which contains a limited selection of packages.
pt: Está a instalar a partir de uma imagem que contém uma selecção limitada de pacotes.

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be 2 or 3
en: You have scanned %i images. Even though these contain a fair selection of packages, some may be missing (notably some packages needed to support languages other than English).
pt: Você pesquisou %i imagens. Apesar destas conterem uma boa selecção de pacotes, podem faltar alguns (notavelmente alguns pacotes necessários para suportar outros idiomas além do Inglês).

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be from 4 to 8
en: You have scanned %i images. Even though these contain a large selection of packages, some may be missing.
pt: Você pesquisou %i imagens. Mesmo apesar destas conterem uma grande selecção de pacotes, podem faltar alguns.

note: Type: text Description :sl1:
en: Note that using a mirror can result in a large amount of data being downloaded during the next step of the installation.
pt: Note que utilizar um 'mirror' pode resultar numa grande quantidade de dados a serem descarregados na próxima etapa da instalação.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a DVD image. Even though it contains a large selection of packages, some may be missing.
pt: Está a instalar a partir de uma imagem de DVD. Mesmo apesar de conter uma grande selecção de pacotes, podem faltar alguns.

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you don't have a good Internet connection, use of a mirror is recommended, especially if you plan to install a graphical desktop environment.
pt: É recomendada a utilização de um mirror a menos que não tenha uma boa ligação à Internet, especialmente se planeia instalar um ambiente de trabalho gráfico.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you have a reasonably good Internet connection, use of a mirror is suggested if you plan to install a graphical desktop environment.
pt: É recomendada a utilização de um mirror a menos que não tenha uma boa ligação à Internet, especialmente se planeia instalar um ambiente de trabalho gráfico.

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the mirror...
pt: A pesquisar o mirror...

note: Type: boolean Description :sl5: :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want to have it available anyway.
pt: Por favor escolha se mesmo assim o quer ter disponível.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use non-free software?
pt: Utilizar software 'non-free'?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some non-free software has been made to work with Debian. Though this software is not at all a part of Debian, standard Debian tools can be used to install it. This software has varying licenses which may prevent you from using, modifying, or sharing it.
pt: Algum software não-livre foi preparado para funcionar com Debian. Embora este software não faça parte de Debian, as ferramentas standard de Debian podem ser utilizadas para o instalar. Este software tem variadas licenças que podem prevenir que você o possa utilizar, modificar ou partilhar.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use contrib software?
pt: Utilizar software contrib?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some additional software has been made to work with Debian. Though this software is free, it depends on non-free software for its operation. This software is not a part of Debian, but standard Debian tools can be used to install it.
pt: Algum software adicional foi feito para funcionar com Debian. Embora este software seja livre, depende de software não-livre para funcionar. Este software não faz parte de Debian, mas as ferramentas standard de Debian podem ser utilizadas para instalá-lo.

note: Type: boolean Description :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want this software to be made available to you.
pt: Por favor escolha se quer que este software seja disponibilizado.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use a network mirror?
pt: Utilizar um mirror de rede

note: Type: boolean Description :sl1:
en: A network mirror can be used to supplement the software that is included on the installation media. This may also make newer versions of software available.
pt: Pode ser utilizado um mirror de rede para acrescentar ao software que é incluído no meio de instalação. Isto pode também trazer versões mais recentes do software disponível.

note: Type: text Description :sl1:
en: Preparing to install the base system...
pt: A preparar para instalar o sistema base...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the base system
pt: A instalar o sistema base

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the base system...
pt: A instalar o sistema base...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring APT sources...
pt: A configurar as fontes APT...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating the list of available packages...
pt: A actualizar a lista de pacotes disponíveis...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing extra packages...
pt: A instalar pacotes extra...

note: Type: text Description SUBST0 is a package name :sl1:
en: Installing extra packages - retrieving and installing ${SUBST0}...
pt: A instalar os pacotes extra - a obter e a instalar ${SUBST0}...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package TRANSLATORS: <65 columns :sl1:
en: Install the base system
pt: Instalar o sistema base

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file
pt: A obter o ficheiro Release

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file signature
pt: A obter a assinatura do ficheiro Release

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Finding package sizes
pt: A procurar o tamanho dos pacotes

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages files
pt: A obter os ficheiros Packages

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages file
pt: A obter o ficheiro Packages

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Retrieving packages
pt: A obter os pacotes

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Extracting packages
pt: A extrair os pacotes

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages
pt: A instalar pacotes fundamentais

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages
pt: A extrair pacotes necessários

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring required packages
pt: A configurar pacotes necessários

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Unpacking the base system
pt: A extrair o sistema base

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Configuring the base system
pt: A configurar o sistema base

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Validating ${SUBST0}...
pt: A validar ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Retrieving ${SUBST0}...
pt: A obter ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Extracting ${SUBST0}...
pt: A extrair ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Unpacking ${SUBST0}...
pt: A extrair ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Configuring ${SUBST0}...
pt: A configurar ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Checking Release signature
pt: A verificar a assinatura do ficheiro Release

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a gpg key id Release is a filename which should not be translated
en: Valid Release signature (key id ${SUBST0})
pt: Assinatura válida do ficheiro Release (key id ${SUBST0})

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of base packages...
pt: A resolver dependências dos pacotes base...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional base dependencies: ${SUBST0}
pt: Foram encontradas dependências base adicionais: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional required dependencies: ${SUBST0}
pt: Foram encontradas dependências adicionais necessárias: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found packages in base already in required: ${SUBST0}
pt: Foram encontrados pacotes na base já nos necessários: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of required packages...
pt: A resolver dependências dos pacotes necessários...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is an archive component (main, etc) SUBST1 is a mirror
en: Checking component ${SUBST0} on ${SUBST1}...
pt: A verificar o componente ${SUBST0} em ${SUBST1}...

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages...
pt: A instalar pacotes fundamentais...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages...
pt: A extrair pacotes necessários...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Configuring required packages...
pt: A configurar pacotes necessários...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing base packages...
pt: A instalar pacotes base...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unpacking the base system...
pt: A extrair o sistema base...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the base system...
pt: A configurar o sistema base...

note: Type: text Description :sl1:
en: Base system installed successfully.
pt: O sistema base foi instalado com sucesso.

note: Type: text Description :sl1:
en: Selecting the kernel to install...
pt: A escolher o kernel a instalar...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the kernel...
pt: A instalar o kernel...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Installing the kernel - retrieving and installing ${SUBST0}...
pt: A instalar o kernel - a obter e a instalar ${SUBST0}...

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Continue
pt: Continuar

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Go Back
pt: Voltar atrás

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: Yes
pt: Sim

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: No
pt: Não

note: #-#-#-#-#  templates.pot (cdebconf)  #-#-#-#-# Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (mdcfg)  #-#-#-#-# Type: select Choices :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (net-retriever)  #-#-#-#-# These are choices of actions so this
en: Cancel
pt: Cancelar

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
pt: <Tab> mover; <Espaço> escolher; <Enter> activar botões

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <F1> for help; <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
pt: <F1> para ajuda; <Tab>> mover; <Espaço> escolher; <Enter> activar botões

note: Type: text Description Appears as a checkbox in the newt and GTK interfaces. :sl1:
en: Show Password in Clear
pt: Mostrar palavra-passe

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Help
pt: Ajuda

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT This button will allow users to virtually "shoot a picture" of the screen :sl1:
en: Screenshot
pt: Capturar ecrã

note: Type: text Description Text that will appear in a dialog box mentioning which file the screenshot has been saved to. "%s" is a file name here :sl1:
en: Screenshot saved as %s
pt: Captura de ecrã guardada como %s

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the Debian archive mirror
pt: A verificar o mirror do arquivo Debian

note: Type: text Description :sl1:
en: Downloading Release files...
pt: A descarregar os ficheiros Release...

note: Type: text Description main-menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Choose a mirror of the Debian archive
pt: Escolher um mirror do arquivo Debian

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: enter information manually
pt: Introduza a informação manualmente

note: Type: select Default Translators, you should put here the ISO 3166 code of a country which you know hosts at least one Debian HTTP mirror. Please check that the country really has a Debian HTTP mirror before putting a random value here First check that the country you mention here is listed in https
en: US[ Default value for http]
pt: PT

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror country:
pt: País do mirror do arquivo Debian:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: The goal is to find a mirror of the Debian archive that is close to you on the network -- be aware that nearby countries, or even your own, may not be the best choice.
pt: O objectivo é encontrar um 'mirror' do arquivo Debian que esteja próximo de si em termos de rede -- tenha em atenção que países próximos, ou mesmo o seu próprio país, podem não ser a melhor escolha.

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror:
pt: Mirror do arquivo Debian:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Please select a Debian archive mirror. You should use a mirror in your country or region if you do not know which mirror has the best Internet connection to you.
pt: Por favor escolha um mirror do arquivo Debian. Se não souber qual é o mirror que tem a melhor ligação à Internet para si deve utilizar um mirror no seu país ou região.

note: Type: select Description :sl1:
en: Usually, deb.debian.org is a good choice.
pt: Normalmente, deb.debian.org é uma boa escolha.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror hostname:
pt: Nome da máquina do mirror do arquivo Debian:

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Please enter the hostname of the mirror from which Debian will be downloaded.
pt: Introduza o nome da máquina do mirror a partir de onde será descarregado Debian.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: An alternate port can be specified using the standard [hostname]:[port] format.
pt: Pode ser especificado um port alternativo utilizando o formato standard [hostname]:[port].

note: Type: string Description :sl1:
en: HTTP proxy information (blank for none):
pt: Informação do proxy HTTP (vazio para nenhuma):

note: Type: string Description :sl1:
en: If you need to use a HTTP proxy to access the outside world, enter the proxy information here. Otherwise, leave this blank.
pt: Se for necessário utilizar um proxy HTTP para aceder ao mundo exterior, introduza aqui a informação do proxy. Caso contrário, deixe em branco.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: The proxy information should be given in the standard form of "http://[[user][:pass]@]host[:port]/".
pt: A informação do proxy deve ser dada no formato standard "http://[[utilizador][:palavra-chave]@]máquina[:porto]/".

note: Type: text Description Main menu item. Please keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the keyboard
pt: Configurar o teclado

note: Type: text Description :sl1:
en: Other
pt: Outros

note: Type: select Description :sl1:
en: Country of origin for the keyboard:
pt: País de origem para o teclado:

note: Type: select Description :sl1:
en: The layout of keyboards varies per country, with some countries having multiple common layouts. Please select the country of origin for the keyboard of this computer.
pt: A disposição dos teclados varia por país, com alguns países a terem várias disposições comuns. Por favor escolha o país de origem para o teclado deste computador.

note: Type: select Description :sl1:
en: Keyboard layout:
pt: Disposição do teclado:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please select the layout matching the keyboard for this machine.
pt: Por favor escolha a disposição que coincide com o teclado desta máquina.

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Alt (AltGr)
pt: Alt direito (AltGr)

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Control
pt: Control Direito

note: Type: select Choices :sl1:
en: Right Shift
pt: Shift Direito

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Logo key
pt: Tecla Logotipo Direito

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Menu key
pt: Tecla Menu

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control+Left Shift
pt: Control Esquerdo+Shift Esquerdo

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Alt
pt: Alt Esquerdo

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control
pt: Control Esquerdo

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Shift
pt: Shift Esquerdo

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Logo key
pt: Tecla de Logotipo Esquerdo

note: Type: select Choices :sl1:
en: Scroll Lock key
pt: Tecla Scroll Lock

note: Type: select Choices :sl1:
en: No toggling
pt: Sem alternância

note: Type: select Description :sl1:
en: Method for toggling between national and Latin mode:
pt: Método para alternar entre o modo nacional e Latin:

note: Type: select Description :sl1:
en: You will need a way to toggle the keyboard between the national layout and the standard Latin layout.
pt: Precisa de um modo de alternar o teclado entre a disposição nacional e o padrão Latin.

note: Type: select Description :sl1:
en: Right Alt or Caps Lock keys are often chosen for ergonomic reasons (in the latter case, use the combination Shift+Caps Lock for normal Caps toggle). Alt+Shift is also a popular combination; it will however lose its usual behavior in Emacs and other programs that use it for specific needs.
pt: AltGr ou Caps Lock são escolhidos muitas vezes por razões ergonómicas (neste último caso para ligar as maiúsculas usa-se Shift+Caps Lock). Alt+Shift é também uma combinação popular; no entanto perderá o seu significado habitual no Emacs e noutros programas que fazem uso dela.

note: Type: select Description :sl1:
en: Not all listed keys are present on all keyboards.
pt: Nem todas as teclas referidas estão presentes em todos os teclados.

note: Type: select Choices :sl1:
en: American English
pt: Inglês Americano

note: Type: select Choices :sl1:
en: Albanian
pt: Albanês

note: Type: select Choices :sl1:
en: Arabic
pt: Arábico

note: Type: select Choices :sl1:
en: Asturian
pt: Asturiano

note: Type: select Choices :sl1:
en: Belarusian
pt: Bielorusso

note: Type: select Choices :sl1:
en: Belgian
pt: Belga

note: Type: select Choices :sl1:
en: Berber (Latin)
pt: Berbere (Latino)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Bosnian
pt: Bósnio

note: Type: select Choices :sl1:
en: Brazilian
pt: Português Brasileiro

note: Type: select Choices :sl1:
en: British English
pt: Inglês Britânico

note: Type: select Choices :sl1:
en: Bulgarian (BDS layout)
pt: Búlgaro (layout BDS)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Bulgarian (phonetic layout)
pt: Búlgaro (layout fonético)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Burmese
pt: Birmanês

note: Type: select Choices :sl1:
en: Canadian French
pt: Francês Canadá

note: Type: select Choices :sl1:
en: Canadian Multilingual
pt: Canadiano (Multilíngua)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Catalan
pt: Catalão

note: Type: select Choices :sl1:
en: Chinese
pt: Chinês

note: Type: select Choices :sl1:
en: Croatian
pt: Croata

note: Type: select Choices :sl1:
en: Czech
pt: Checo

note: Type: select Choices :sl1:
en: Danish
pt: Dinamarquês

note: Type: select Choices :sl1:
en: Dutch
pt: Holandês

note: Type: select Choices :sl1:
en: Dzongkha
pt: dzonga

note: Type: select Choices :sl1:
en: Estonian
pt: Estoniano

note: Type: select Choices :sl1:
en: Ethiopian
pt: Etíope

note: Type: select Choices :sl1:
en: Finnish
pt: Finlandês

note: Type: select Choices :sl1:
en: French
pt: Francês

note: Type: select Choices :sl1:
en: Georgian
pt: Georgiano

note: Type: select Choices :sl1:
en: German
pt: Alemão

note: Type: select Choices :sl1:
en: Greek
pt: Grego

note: Type: select Choices :sl1:
en: Gujarati
pt: guzerate

note: Type: select Choices :sl1:
en: Gurmukhi
pt: gurmuqui

note: Type: select Choices :sl1:
en: Hebrew
pt: Hebraico

note: Type: select Choices :sl1:
en: Hungarian
pt: Húngaro

note: Type: select Choices :sl1:
en: Icelandic
pt: Islandês

note: Type: select Choices :sl1:
en: Irish
pt: Irlandês

note: Type: select Choices :sl1:
en: Italian
pt: Italiano

note: Type: select Choices :sl1:
en: Japanese
pt: Japonês

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kannada
pt: Canarês

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kazakh
pt: Cazaque

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kirghiz
pt: quirguiz

note: Type: select Choices :sl1:
en: Korean
pt: Coreano

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kurdish (F layout)
pt: Curdo (layout F)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kurdish (Q layout)
pt: Curdo (layout Q)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Lao
pt: laosiano

note: Type: select Choices :sl1:
en: Latin American
pt: Latino Americano

note: Type: select Choices :sl1:
en: Latvian
pt: Letão

note: Type: select Choices :sl1:
en: Lithuanian
pt: Lituano

note: Type: select Choices :sl1:
en: Macedonian
pt: Macedónio

note: Type: select Choices :sl1:
en: Malayalam
pt: Malaiala

note: Type: select Choices :sl1:
en: Nepali
pt: Nepalês

note: Type: select Choices :sl1:
en: Northern Sami
pt: Sami Setentrional

note: Type: select Choices :sl1:
en: Norwegian
pt: Norueguês

note: Type: select Choices :sl1:
en: Persian
pt: Persa

note: Type: select Choices :sl1:
en: Philippines
pt: Filipino

note: Type: select Choices :sl1:
en: Polish
pt: Polaco

note: Type: select Choices :sl1:
en: Portuguese
pt: Português

note: Type: select Choices :sl1:
en: Romanian
pt: Romeno

note: Type: select Choices :sl1:
en: Russian
pt: Russo

note: Type: select Choices :sl1:
en: Serbian (Cyrillic)
pt: Sérvio (Cirílico)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Slovak
pt: Eslovaco

note: Type: select Choices :sl1:
en: Slovenian
pt: Eslovaco

note: Type: select Choices :sl1:
en: Spanish
pt: Espanhol

note: Type: select Choices :sl1:
en: Swedish
pt: Sueco

note: Type: select Choices :sl1:
en: Swiss French
pt: Francês Suíço

note: Type: select Choices :sl1:
en: Swiss German
pt: Alemão Suíço

note: Type: select Choices :sl1:
en: Telugu
pt: telugu

note: Type: select Choices :sl1:
en: Thai
pt: Tailandês

note: Type: select Choices :sl1:
en: Tibetan
pt: Tibetano

note: Type: select Choices :sl1:
en: Turkish (F layout)
pt: Turco (layout F)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Turkish (Q layout)
pt: Turco (layout Q)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Taiwanese
pt: Taiwanês

note: Type: select Choices :sl1:
en: Ukrainian
pt: Ucraniano

note: Type: select Choices :sl1:
en: Uyghur
pt: Uigur

note: Type: select Choices :sl1:
en: Vietnamese
pt: Vietnamita

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware to find installation media
pt: A detectar o hardware para encontrar o meio de instalação

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning installation media
pt: A procurar por meio de instalação

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning ${DIR}...
pt: A procurar em ${DIR}...

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Unmounting/ejecting installation media...
pt: A desmontar/ejectar o meio de instalação...

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Load installer components from installation media
pt: Carregar componentes a partir do meio de instalação

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the clock
pt: Configurar o relógio

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is the system clock set to UTC?
pt: O relógio do sistema está definido para UTC?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: System clocks are generally set to Coordinated Universal Time (UTC). The operating system uses your time zone to convert system time into local time. This is recommended unless you also use another operating system that expects the clock to be set to local time.
pt: Os relógios de sistema estão normalmente definidos para Coordinated Universal Time (UTC). O sistema operativo utiliza o seu fuso horário para converter a hora do sistema para a hora local. Isto é recomendado a menos que utilize outro sistema operativo que espere que o relógio esteja definido para hora local.

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Configuring clock settings...
pt: A configurar as definições do relógio...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the clock
pt: Configurar o relógio

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Getting the time from a network time server...
pt: A obter a hora a partir dum servidor de hora na rede...

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Setting the hardware clock...
pt: A configurar o relógio de hardware...

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Execute a shell
pt: Executar uma shell

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Abort the installation
pt: Abortar a instalação

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Registering modules...
pt: A registar os módulos ...

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Finish the installation
pt: Terminar a instalação

note: Type: text Description :sl1:
en: Finishing the installation
pt: A terminar a instalação

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring network...
pt: A configurar a rede...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up frame buffer...
pt: A definir o frame buffer...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unmounting file systems...
pt: A desmontar os sistemas de ficheiros...

note: Type: text Description :sl1:
en: Rebooting into your new system...
pt: A reiniciar para o seu novo sistema...

note: Type: note Description Translators: translate <Continue> identical to the translation of the button! :sl1:
en: Installation complete
pt: Instalação completa

note: Type: note Description Translators: translate <Continue> identical to the translation of the button! :sl1:
en: Installation is complete, so it is time to boot into your new system. Make sure to remove the installation media, so that you boot into the new system rather than restarting the installation.
pt: A instalação está completa, chegou o momento de arrancar para o seu novo sistema. Certifique-se que retira o meio de instalação, de modo a que arranque o seu novo sistema em vez de reiniciar a instalação.

note: Type: note Description Translators: translate <Continue> identical to the translation of the button! :sl1:
en: Please choose <Continue> to reboot.
pt: Por favor escolha <Continuar> para reiniciar.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Install the GRUB boot loader to your primary drive?
pt: Instalar o gestor de arranque GRUB no seu disco primário?

note: Type: boolean Description :sl1: Very similar to grub2/disable_os_prober
en: The following other operating systems have been detected on this computer: ${OS_LIST}
pt: Os seguintes outros sistemas operativos foram detectados neste computador: ${OS_LIST}

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If all of your operating systems are listed above, then it should be safe to install the boot loader to your primary drive (UEFI partition/boot record). When your computer boots, you will be able to choose to load one of these operating systems or the newly installed Debian system.
pt: Se todos os seus sistemas operativos estiverem listados acima, então deverá ser seguro instalar o gestor de arranque no seu disco primário (partição UEFI/boot record). Quando o seu computador arrancar, irá poder escolher carregar um desses sistemas operativos ou o seu novo sistema Debian.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: It seems that this new installation is the only operating system on this computer. If so, it should be safe to install the GRUB boot loader to your primary drive (UEFI partition/boot record).
pt: Parece que esta nova instalação é o único sistema operativo neste computador. Se assim for, então deve ser seguro instalar o gestor de arranque GRUB no seu disco primário (partição UEFU/boot record).

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Warning: If your computer has another operating system that the installer failed to detect, this will make that operating system temporarily unbootable, though GRUB can be manually configured later to boot it.
pt: Aviso: Se o seu computador tem outro sistema operativo que o instalador falhou a deteção, isso vai deixar esse sistema operativo temporariamente não iniciável, no entanto o GRUB pode ser posteriormente configurado manualmente para o iniciar.

note: #-#-#-#-#  templates.pot (grub-installer)  #-#-#-#-# Type: password Description :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (network-console)  #-#-#-#-# :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (user-setup)  #-#-#-#-# :sl1:
en: Re-enter password to verify:
pt: Introduza novamente a password para verificação:

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing GRUB boot loader
pt: A instalar o gestor de arranque GRUB

note: Type: text Description :sl1:
en: Looking for other operating systems...
pt: Á procura de outros sistemas operativos...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the '${GRUB}' package...
pt: A instalar o pacote '${GRUB}'...

note: Type: text Description :sl1:
en: Determining GRUB boot device...
pt: A determinar o dispositivo de arranque do GRUB...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "grub-install ${BOOTDEV}"...
pt: A executar "grub-install ${BOOTDEV}"...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "update-grub"...
pt: A executar "update-grub"...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating /etc/kernel-img.conf...
pt: A actualizar /etc/kernel-img.conf...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking whether to force usage of the removable media path
pt: A verificar se deve forçar a utilização do caminho de mídia amovível

note: Type: text Description :sl1:
en: Mounting filesystems
pt: A montar os sistemas de ficheiros

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring grub-efi for future usage of the removable media path
pt: A configurar o grub-efi para utilização futura do caminho de mídia amovível

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Install the GRUB boot loader
pt: Instalar o gestor de arranque GRUB

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Force GRUB installation to the EFI removable media path?
pt: Forçar a instalação do GRUB para o caminho do meio amovível EFI?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: It seems that this computer is configured to boot via EFI, but maybe that configuration will not work for booting from the hard drive. Some EFI firmware implementations do not meet the EFI specification (i.e. they are buggy!) and do not support proper configuration of boot options from system hard drives.
pt: Parece que este computador está configurado para arrancar via EFI, mas parece que a configuração não irá funcionar para arrancar a partir do disco rígido. Algumas implementações de firmware de EFI não cumprem com a especificação de EFI (i.e. têm bugs!) e não suportam a correcta configuração das opções de arranque dos discos rígidos do sistema.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: A workaround for this problem is to install an extra copy of the EFI version of the GRUB boot loader to a fallback location, the "removable media path". Almost all EFI systems, no matter how buggy, will boot GRUB that way.
pt: Uma forma de ultrapassar este problema é instalar uma cópia extra da versão EFI do gestor de arranque GRUB para uma localização de recurso, o "caminho do meio amovível". Quase todos os sistemas EFI, independentemente dos bugs que tenham, irão arrancar o GRUB dessa forma.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Warning: If the installer failed to detect another operating system that is present on your computer that also depends on this fallback, installing GRUB there will make that operating system temporarily unbootable. GRUB can be manually configured later to boot it if necessary.
pt: Aviso: Se o instalador falhou a detecção de outro sistema operativo que esteja presente no seu computador mas que também dependa deste recurso, instalar lá o GRUB irá tornar esse sistema operativo temporariamente não iniciável. Se necessário o GRUB pode ser posteriormente configurado manualmente para o iniciar.

note: Type: boolean Description Same as grub2/update_nvram :sl1:
en: Update NVRAM variables to automatically boot into Debian?
pt: Actualizar as variáveis NVRAM para arrancar automaticamente o Debian?

note: Type: boolean Description Same as grub2/update_nvram :sl1:
en: GRUB can configure your platform's NVRAM variables so that it boots into Debian automatically when powered on. However, you may prefer to disable this behavior and avoid changes to your boot configuration. For example, if your NVRAM variables have been set up such that your system contacts a PXE server on every boot, this would preserve that behavior.
pt: O GRUB pode configurar as variáveis NVRAM da sua plataforma de modo a que arranque o Debian automaticamente quando ligar a máquina. No entanto pode preferir desactivar este comportamento e evitar alterações à sua configuração de arranque. Por exemplo, se as suas variáveis NVRAM foram definidas de modo a que o seu sistema contacte um servidor PXE em cada arranque, isto preservará esse comportamento.

note: Type: boolean Description Very similar to grub2/disable_os_prober :sl1:
en: Run os-prober automatically to detect and boot other OSes?
pt: Correr automaticamente o os-prober para detetar e arrancar outros SOs?

note: Type: boolean Description Very similar to grub2/disable_os_prober :sl1:
en: GRUB can use the os-prober tool to attempt to detect other operating systems on your computer and add them to its list of boot options automatically.
pt: GRUB pode utilizar a ferramenta os-prober para tentar detetar outros sistemas operativos no seu computador e acrescentá-los automaticamente à lista de opções de arranque.

note: Type: boolean Description Very similar to grub2/disable_os_prober :sl1:
en: If your computer has multiple operating systems installed, then this is probably what you want. However, if your computer is a host for guest OSes installed via LVM or raw disk devices, running os-prober can cause damage to those guest OSes as it mounts filesystems to look for things.
pt: Se o seu computador tiver vários sistemas operativos instalados, então provavelmente é isto que deseja. No entanto, se o seu computador for um anfitrião para sistemas operativos instalados através de dispositivos LVM ou raw, então correr o os-prober pode causar danos a esses sistemas operativos conforme montar os sistemas de ficheiros para procurar por coisas.

note: Type: boolean Description Very similar to grub2/disable_os_prober :sl1:
en: os-prober did not detect any other operating systems on your computer at this time, but you may still wish to enable it in case you install more in the future.
pt: O os-prober desta vez não detetou outros sistemas operativos no seu computador, mas pode mesmo assim desejar habilita-lo caso instale mais no futuro.

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting network hardware
pt: A detectar o hardware de rede

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Detect network hardware
pt: Detectar o hardware de rede

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Detect disks
pt: Detectar discos

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting disks and all other hardware
pt: A detectar discos e o restante hardware

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware, please wait...
pt: A detectar hardware, por favor espere...

note: Type: text Description :sl1:
en: Loading module '${MODULE}' for '${CARDNAME}'...
pt: A carregar o módulo '${MODULE}' para '${CARDNAME}'...

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting PC card services...
pt: A iniciar os serviços PC card...

note: Type: text Description :sl1:
en: Waiting for hardware initialization...
pt: A aguardar a inicialização do hardware...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking for firmware...
pt: Á procura de firmware...

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Save debug logs
pt: Gravar logs de debug

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Gathering information for installation report...
pt: A recolher informações para o relatório de instalação ...

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Scan hard drives for an installer ISO image
pt: Pesquisar imagens ISO do instalador no disco

note: Type: text Description This menu entry may be translated. However, translators are required to keep "Choose language" as an alternative separated by the "/" character Example (french): Choisir la langue/Choose language :sl1:
en: Choose language
pt: Escolher idioma/Choose language

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Storing language...
pt: A guardar o idioma...

note: Type: title Description Displayed as dialog title during language selection :sl1:
en: Select a language
pt: Escolha um idioma

note: Type: title Description Displayed as dialog title during country selection :sl1:
en: Select your location
pt: Escolha a sua localização:

note: Type: title Description Displayed as dialog title during locale selection :sl1:
en: Configure locales
pt: Configurar os locales

note: Type: note Description :sl1:
en: Language selection no longer possible
pt: Já não é possível escolher o idioma

note: Type: note Description :sl1:
en: At this point it is no longer possible to change the language for the installation, but you can still change the country or locale.
pt: Nesta altura já não é possível alterar o idioma da instalação, mas ainda pode mudar o país ou as definições locais.

note: Type: note Description :sl1:
en: To select a different language you will need to abort this installation and reboot the installer.
pt: Para escolher um idioma diferente tem de abortar esta instalação e reiniciar o instalador.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Continue the installation in the selected language?
pt: Continuar a instalação no idioma escolhido?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is incomplete for the selected language.
pt: A tradução do instalador está incompleta para o idioma seleccionado.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is not fully complete for the selected language.
pt: A tradução do instalador ainda não está totalmente completa para o idioma seleccionado.

note: Type: text Description :sl1:
en: This means that there is a significant chance that some dialogs will be displayed in English instead.
pt: Isto significa que existe uma hipótese significativa de algumas questões lhe serem mostradas em Inglês.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you do anything other than a purely default installation, there is a real chance that some dialogs will be displayed in English instead.
pt: Se fizer algo que não a simples instalação preefinida, existe a hipótese real de algumas questões serem mostradas antes em Inglês.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, most dialogs should be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - some may be displayed in English instead.
pt: Se continuar com a instalação no idioma seleccionado, a maioria das questões serão mostradas correctamente mas - especialmente se utilizar opções mais avançadas do instalador - algumas podem ser mostradas antes em Inglês.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, dialogs should normally be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - there is a slight chance some may be displayed in English instead.
pt: Se continuar com a instalação no idioma escolhido, normalmente as questões devem ser mostradas correctamente mas - especialmente se utilizar as opções mais avançadas do instalador - existe a leve hipótese de algumas serem mostradas em Inglês.

note: Type: text Description :sl1:
en: The chance that you will actually encounter a dialog that is not translated into the selected language is extremely small, but it cannot be ruled out completely.
pt: A hipótese de encontrar realmente uma questão que não esteja traduzida para o idioma escolhido é extremamente baixa, mas não pode ser completamente descartada.

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you have a good understanding of the alternative language, it is recommended to either select a different language or abort the installation.
pt: A menos que tenha um bom entendimento do idioma alternativo, é recomendado escolher um idioma diferente ou abortar a instalação.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you choose not to continue, you will be given the option of selecting a different language, or you can abort the installation.
pt: Se escolher não continuar, ser-lhe-á dada a opção de escolher um idioma diferente, ou pode abortar a instalação.

note: Type: select Choices "other", here, is added to the list of countries that will be displayed for users to choose among them For instance, choosing "Italian" will show: Italy, Switzerland, other :sl1:
en: other
pt: outros

note: Type: text Description :sl1:
en: Country, territory or area:
pt: País, território ou área:

note: Type: text Description :sl1:
en: Continent or region:
pt: Continente ou região:

note: Type: text Description :sl1:
en: The selected location will be used to set your time zone and also for example to help select the system locale. Normally this should be the country where you live.
pt: O local seleccionado será aqui utilizado para definir o seu fuso horário e por exemplo também para ajudar a seleccionar o locale do sistema. Normalmente isto pode ser o país onde você vive.

note: Type: text Description :sl1:
en: This is a shortlist of locations based on the language you selected. Choose "other" if your location is not listed.
pt: Esta é uma lista curta de locais baseada no idioma que seleccionou. Escolha "outro" se o seu local não estiver listado.

note: Type: text Description :sl1:
en: Select the continent or region to which your location belongs.
pt: Escolha o continente ou região à qual pertence a sua localização.

note: Type: text Description '%s' will be replaced with the name of the currently selected continent/region :sl1:
en: Listed are locations for: %s. Use the <Go Back> option to select a different continent or region if your location is not listed.
pt: Estão listados locais para: %s. Se a sua localização não estiver listada utilize a opção <Voltar Atrás> para escolher um continente ou região diferente.

note: Type: select Description :sl1:
en: Country to base default locale settings on:
pt: País para utilizar como base para as definições do locale predefinido:

note: Type: text Description :sl1:
en: There is no locale defined for the combination of language and country you have selected. You can now select your preference from the locales available for the selected language. The locale that will be used is listed in the second column.
pt: Não existe locale definido para a combinação de idioma e país que você escolheu. Pode seleccionar a sua preferência a partir dos locales disponíveis para o idioma seleccionado. O locale que será utilizado está listado na segunda coluna.

note: Type: text Description :sl1:
en: There are multiple locales defined for the language you have selected. You can now select your preference from those locales. The locale that will be used is listed in the second column.
pt: Existem vários locales definidos para o idioma que escolheu. Pode agora escolher a sua preferência a partir desses locales. O locale que irá ser utilizado está listado na segunda coluna.

note: #-#-#-#-#  templates.pot (lvmcfg)  #-#-#-#-# Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-# :sl3: Use infinitive form
en: Configure the Logical Volume Manager
pt: Configurar o Gestor de Volumes Lógicos

note: Type: text Description :sl1:
en: Debian installer main menu
pt: Menu principal do instalador Debian

note: Type: select Description :sl1:
en: Choose the next step in the install process:
pt: Escolha a próxima etapa do processo de instalação:

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure MD devices
pt: Configurar dispositivos MD

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Auto-configure networking?
pt: Auto-configurar a rede?

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Networking can be configured either by entering all the information manually, or by using DHCP (or a variety of IPv6-specific methods) to detect network settings automatically. If you choose to use autoconfiguration and the installer is unable to get a working configuration from the network, you will be given the opportunity to configure the network manually.
pt: A rede pode ser configurada introduzindo manualmente todas as informações necessárias ou utilizando DHCP (ou através de uma variedade de métodos específicos de IPv6) para detectar automaticamente as definições de rede. Se escolher utilizar a autoconfiguração e o instalador não for capaz de obter uma configuração através da rede, ser-lhe-á dada a oportunidade de configurar manualmente a sua rede.

note: Type: string Description :sl1:
en: Domain name:
pt: Nome do domínio:

note: Type: string Description :sl1:
en: The domain name is the part of your Internet address to the right of your host name.  It is often something that ends in .com, .net, .edu, or .org.  If you are setting up a home network, you can make something up, but make sure you use the same domain name on all your computers.
pt: O nome do domínio é a parte do seu endereço de Internet à direita do nome do seu computador.  Geralmente é algo que termina em .com, .pt, .net, .edu ou .org.  Caso esteja a configurar uma rede doméstica, pode utilizar qualquer nome, mas certifique-se que utiliza o mesmo nome de domínio em todos os computadores.

note: Type: string Description :sl1:
en: Name server addresses:
pt: Endereços dos servidores de nomes (DNS):

note: Type: string Description :sl1:
en: The name servers are used to look up host names on the network. Please enter the IP addresses (not host names) of up to 3 name servers, separated by spaces. Do not use commas. The first name server in the list will be the first to be queried. If you don't want to use any name server, just leave this field blank.
pt: Os servidores de nomes são utilizados para procurar nomes de computadores na rede. Por favor insira até 3 endereços IP (e não os nomes dos computadores) de servidores de nomes, separados por espaços. Não utilize vírgulas. O primeiro servidor na lista será o primeiro a ser consultado. Caso você não queira utilizar nenhum servidor de nomes, deixe este campo vazio.

note: Type: select Description :sl1:
en: Primary network interface:
pt: Interface de rede primário:

note: Type: select Description :sl1:
en: Your system has multiple network interfaces. Choose the one to use as the primary network interface during the installation. If possible, the first connected network interface found has been selected.
pt: O seu sistema tem vários interfaces de rede. Escolha o que vai utilizar como interface de rede primário durante a instalação. Se possível, o primeiro interface de rede ligado que foi encontrado foi escolhido.

note: Type: string Description :sl2: :sl1:
en: Wireless ESSID for ${iface}:
pt: ESSID da rede sem fios para ${iface}:

note: Type: string Description :sl1:
en: Attempting to find an available wireless network failed.
pt: Falhou a tentativa de encontrar uma rede sem fios disponível.

note: Type: string Description :sl1:
en: ${iface} is a wireless network interface. Please enter the name (the ESSID) of the wireless network you would like ${iface} to use. To connect to any available network, leave this field blank.
pt: ${iface} é um interface de rede sem fios. Por favor introduza o nome (ESSID) da rede sem fios que deseja que ${iface} utilize. Para ligar a qualquer rede disponível, deixa este campo em branco.

note: Type: text Description :sl2: :sl1:
en: This may take some time.
pt: Este processo pode demorar algum tempo.

note: Type: string Description :sl1:
en: Hostname:
pt: Nome do computador:

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the hostname for this system.
pt: Por favor, introduza o nome do computador para este sistema.

note: Type: string Description :sl1:
en: The hostname is a single word that identifies your system to the network. If you don't know what your hostname should be, consult your network administrator. If you are setting up your own home network, you can make something up here.
pt: O nome do computador é uma palavra única que identifica o seu sistema na rede. Se não sabe qual deverá ser o nome do computador, consulte o administrador da rede. Caso esteja a configurar a sua própria rede doméstica, pode utilizar qualquer nome.

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Storing network settings...
pt: A guardar as configurações de rede ...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the network
pt: Configurar a rede

note: Type: select Choices Translators: please do not translate the variable essid_list :sl1:
en: ${essid_list} Enter ESSID manually
pt: ${essid_list} Introduza manualmente o ESSID

note: Type: select Description :sl1:
en: Wireless network:
pt: Rede sem fios:

note: Type: select Description :sl1:
en: Select the wireless network to use during the installation process.
pt: Escolha a rede sem fios a utilizar na próxima etapa do processo de instalação.

note: Type: string Description :sl1:
en: DHCP hostname:
pt: Nome do computador DHCP:

note: Type: string Description :sl1:
en: You may need to supply a DHCP host name. If you are using a cable modem, you might need to specify an account number here.
pt: Pode ser necessário você indicar um nome de computador DHCP. Caso esteja a utilizar um modem por cabo, pode precisar de especificar um número de conta neste campo.

note: Type: string Description :sl1:
en: Most other users can just leave this blank.
pt: A maioria dos outros utilizadores pode deixar este campo vazio.

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the network with DHCP
pt: Configuração da rede com DHCP

note: Type: text Description :sl1:
en: Network autoconfiguration has succeeded
pt: A configuração automática da rede terminou

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration
pt: Tentar de novo a auto-configuração da rede

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration with a DHCP hostname
pt: Tentar de novo a auto-configuração da rede com um hostname DHCP

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Configure network manually
pt: Configurar manualmente a rede

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Do not configure the network at this time
pt: Não configurar agora a rede

note: Type: select Description :sl1:
en: Network configuration method:
pt: Método de configuração de rede:

note: Type: select Description :sl1:
en: From here you can choose to retry DHCP network autoconfiguration (which may succeed if your DHCP server takes a long time to respond) or to configure the network manually. Some DHCP servers require a DHCP hostname to be sent by the client, so you can also choose to retry DHCP network autoconfiguration with a hostname that you provide.
pt: A partir daqui pode escolher tentar de novo a auto-configuração por DHCP da rede (pode funcionar se o servidor de DHCP demorou muito tempo a responder) ou configurar manualmente a rede. Alguns servidores de DHCP necessitam que o cliente envie um nome de máquina DHCP, por isso pode tentar novamente a auto-configuração da rede por DHCP com um hostname fornecido por si.

note: Type: note Description :sl1:
en: Network autoconfiguration failed
pt: A auto-configuração da rede falhou

note: Type: note Description :sl1:
en: Your network is probably not using the DHCP protocol. Alternatively, the DHCP server may be slow or some network hardware is not working properly.
pt: Provavelmente a sua rede não está a utilizar o protocolo DHCP. Ou, o servidor de DHCP pode ser lento ou então algum hardware de rede não está a funcionar correctamente.

note: Type: text Description :sl1:
en: Reconfigure the wireless network
pt: Reconfigurar a rede wireless

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: IP address:
pt: Endereço IP:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: The IP address is unique to your computer and may be:
pt: O endereço IP é único ao seu computador e pode ser:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en:  * four numbers separated by periods (IPv4);
     * blocks of hexadecimal characters separated by colons (IPv6).
pt:  * quatro números separados por pontos (IPv4);
     * blocos de caracteres em hexadecimal separados por dois pontos (IPv6).

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: You can also optionally append a CIDR netmask (such as "/24").
pt: Pode opcionalmente acrescentar uma máscara de rede CIDR (tal como "/24").

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: If you don't know what to use here, consult your network administrator.
pt: Se não sabe o que deve utilizar aqui, consulte o seu administrador de rede.

note: Type: string Description :sl1:
en: Netmask:
pt: Máscara de rede:

note: Type: string Description :sl1:
en: The netmask is used to determine which machines are local to your network.  Consult your network administrator if you do not know the value.  The netmask should be entered as four numbers separated by periods.
pt: A máscara de rede é utilizada para determinar quais os computadores que são locais na sua rede. Consulte o administrador da rede no caso de não saber o que utilizar. A máscara de rede deve ser introduzida como quatro números separados por pontos.

note: Type: string Description :sl1:
en: The gateway is an IP address (four numbers separated by periods) that indicates the gateway router, also known as the default router.  All traffic that goes outside your LAN (for instance, to the Internet) is sent through this router.  In rare circumstances, you may have no router; in that case, you can leave this blank.  If you don't know the proper answer to this question, consult your network administrator.
pt: O gateway é um endereço IP (quatro números separados por pontos) que indica o router gateway, também conhecido como router. Todo o tráfego que vai para fora da sua LAN (por exemplo, para a Internet) é enviado através deste router. Em raras circunstâncias, pode não possuir um router, nesse caso, este campo deve ser deixado em branco. Caso não saiba a resposta apropriada para esta pergunta, consulte o administrador da sua rede.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is this information correct?
pt: Esta informação está correcta?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Currently configured network parameters:
pt: Parâmetros de rede actualmente configurados:

note: Type: boolean Description :sl1:
en:  interface     = ${interface}
     ipaddress     = ${ipaddress}
     netmask       = ${netmask}
     gateway       = ${gateway}
     pointopoint   = ${pointopoint}
     nameservers   = ${nameservers}
pt:  interface           = ${interface}
     endereço IP         = ${ipaddress}
     máscara de rede     = ${netmask}
     gateway             = ${gateway}
     ponto-a-ponto       = ${pointopoint}
     servidores de nomes = ${nameservers}

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure a network using static addressing
pt: Configurar a rede com endereçamento estático

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Continue without boot loader
pt: Continuar sem gestor de arranque

note: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-auto)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-base)  #-#-#-#-# :sl2:
en: Please wait...
pt: Por favor aguarde...

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new partitions...
pt: A processar as novas partições...

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning method:
pt: Método de particionamento:

note: Type: select Description :sl1:
en: The installer can guide you through partitioning a disk (using different standard schemes) or, if you prefer, you can do it manually. With guided partitioning you will still have a chance later to review and customise the results.
pt: O instalador pode guiá-lo através do particionamento de discos (utilizando diferentes esquemas predefinidos) ou, se preferir, pode fazê-lo manualmente. Com o particionamento guiado ainda terá a oportunidade de posteriormente rever e personalizar os resultados.

note: Type: select Description :sl1:
en: If you choose guided partitioning for an entire disk, you will next be asked which disk should be used.
pt: Se escolher o particionamento guiado para um disco inteiro, de seguida ser-lhe-á perguntado qual o disco que deve ser utilizado.

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning scheme:
pt: Esquema de particionamento:

note: Type: select Description :sl1: "Selected for partitioning" can be either an entire disk of "the largest continuous free space" on an existing disk TRANSLATORS, please take care to choose something appropriate for both It is followed by a variable giving the chosen disk, hence the colon at the end of
en: Selected for partitioning:
pt: Escolhido para ser particionado:

note: Type: select Description :sl1:
en: The disk can be partitioned using one of several different schemes. If you are unsure, choose the first one.
pt: O disco pode ser particionado usando um de vários esquemas diferentes. Se não tiver a certeza, escolha o primeiro.

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided partitioning
pt: Particionamento guiado

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use the largest continuous free space
pt: Guiado - utilizar o maior espaço livre contínuo

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk
pt: Guiado - utilizar o disco inteiro

note: Type: select Description :sl1:
en: Select disk to partition:
pt: Escolha o disco a particionar:

note: Type: select Description :sl1:
en: Note that all data on the disk you select will be erased, but not before you have confirmed that you really want to make the changes.
pt: Note que serão apagados todos os dados no disco que escolheu, mas não antes de você confirmar que quer realmente fazer as alterações.

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Automatically partition the free space
pt: Particionar automaticamente o espaço livre

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: All files in one partition (recommended for new users)
pt: Todos os ficheiros numa partição (recomendado a novos utilizadores)

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home partition
pt: Partição /home separada

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home, /var, and /tmp partitions
pt: Partições /home, /var e /tmp separadas

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk and set up LVM
pt: Guiado - utilizar o disco inteiro e instalar LVM

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting up the partitioner
pt: A iniciar o particionador

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning disks...
pt: A verificar os discos...

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting file systems...
pt: A detectar sistemas de ficheiros...

note: Type: select Description :sl1:
en: This is an overview of your currently configured partitions and mount points. Select a partition to modify its settings (file system, mount point, etc.), a free space to create partitions, or a device to initialize its partition table.
pt: Isto é uma visão geral das partições actualmente configuradas e pontos de montagem. Escolha uma partição para modificar as suas definições (sistema de ficheiros, ponto de montagem, etc.), um espaço livre para criar partições, ou um dispositivo para inicializar a sua tabela de partições.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Write the changes to disks?
pt: Escrever as alterações nos discos?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you continue, the changes listed below will be written to the disks. Otherwise, you will be able to make further changes manually.
pt: Se continuar, as alterações listadas abaixo serão escritas nos discos. Caso contrário, poderá fazer mais alterações manualmente.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: WARNING: This will destroy all data on any partitions you have removed as well as on the partitions that are going to be formatted.
pt: AVISO: Isto irá destruir todos os dados em quaisquer partições que tenha removido bem como nas partições que irão ser formatadas.

note: Type: text Description :sl1:
en: Partitions formatting
pt: Formatação de partições

note: Type: text Description :sl1:
en: Processing...
pt: A processar...

note: Type: text Description :sl1:
en: Finish partitioning and write changes to disk
pt: Terminar o particionamento e escrever as alterações no disco

note: Type: text Description :sl1:
en: Undo changes to partitions
pt: Anular as alterações efectuadas nas partições

note: Type: text Description Keep short :sl1:
en: FREE SPACE
pt: ESPAÇO LIVRE

note: Type: text Description "unusable free space".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: unusable
pt: sem uso

note: Type: text Description "primary partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: primary
pt: primária

note: Type: text Description "logical partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: logical
pt: lógica

note: Type: text Description For example ATA1, partition #5 (ad0s5) :sl1:
en: ATA%s, partition #%s (%s)
pt: ATA%s, partição #%s (%s)

note: Type: text Description For example IDE0 master (hda) :sl1:
en: IDE%s master (%s)
pt: IDE%s principal (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 slave (hdd) :sl1:
en: IDE%s slave (%s)
pt: IDE%s secundário (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 master, partition #5 (hdc5) :sl1:
en: IDE%s master, partition #%s (%s)
pt: IDE%s principal, partição #%s (%s)

note: Type: text Description For example IDE2 slave, partition #5 (hdf5) :sl1:
en: IDE%s slave, partition #%s (%s)
pt: IDE%s secundário, partição #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s (%s,%s,%s), partition #%s (%s)
pt: SCSI%s (%s,%s,%s), partição #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s, partition #%s (%s)
pt: SCSI%s, partição #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: Cancel this menu
pt: Cancelar este menu

note: Type: text Description Main menu entry Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Partition disks
pt: Particionar discos

note: Type: text Description short variant of `do not use the partition' :sl1:
en: unused
pt: não utilizada

note: Type: text Description short variant of `format the partition' :sl1:
en: format
pt: formatar

note: Type: text Description short variant of `keep and use the existing data' :sl1:
en: keep
pt: manter

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
pt: A verificar o sistema de ficheiros ${TYPE} na partição #${PARTITION} de ${DEVICE} ...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
pt: A verificar o espaço de swap na partição #${PARTITION} de ${DEVICE} ...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
pt: A criar o sistema de ficheiros ${TYPE} na partição #${PARTITION} de ${DEVICE} ...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system for ${MOUNT_POINT} in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
pt: A criar o sistema de ficheiros ${TYPE} para ${MOUNT_POINT} na partição #${PARTITION} de ${DEVICE} ...

note: Type: text Description :sl1:
en: Formatting swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
pt: A formatar o espaço de swap na partição #${PARTITION} de ${DEVICE} ...

note: Type: text Description :sl1:
en: EFI System Partition
pt: Partição de Sistema EFI

note: Type: text Description :sl1: short variant of 'EFI System Partition' Up to 10 character positions
en: ESP
pt: PSE

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new state of the partition table...
pt: A calcular o novo estado da tabela de partições...

note: Type: select Choices :sl1:
en: Beginning
pt: Início

note: Type: select Choices :sl1:
en: End
pt: Fim

note: Type: select Description :sl1:
en: Location for the new partition:
pt: Localização para a nova partição:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please choose whether you want the new partition to be created at the beginning or at the end of the available space.
pt: Por favor escolha se deseja que a nova partição seja criada no início ou no fim do espaço disponível.

note: Type: select Choices :sl1:
en: Primary
pt: Primária

note: Type: select Choices :sl1:
en: Logical
pt: Lógica

note: Type: select Description :sl1:
en: Type for the new partition:
pt: Tipo da nova partição:

note: Type: note Description :sl1: Type: text
en: Help on partitioning
pt: Ajuda no particionamento

note: Type: note Description :sl1:
en: Partitioning a hard drive consists of dividing it to create the space needed to install your new system.  You need to choose which partition(s) will be used for the installation.
pt: Particionar um disco rígido consiste em dividi-lo para criar o espaço necessário para instalar o seu novo sistema.  Necessita escolher que partição(ões) será(ão) utilizada(s) para a instalação.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a free space to create partitions in it.
pt: Escolha um espaço livre para criar nele as partições.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a device to remove all partitions in it and create a new empty partition table.
pt: Escolha um dispositivo para lhe remover todas as partições e criar uma nova tabela de partições vazia.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a partition to remove it or to specify how it should be used. At a bare minimum, you need one partition to contain the root of the file system (whose mount point is /).  Most people also feel that a separate swap partition is a necessity.  "Swap" is scratch space for an operating system, which allows the system to use disk storage as "virtual memory".
pt: Escolha uma partição para remover ou para especificar como deve ser utilizada. No mínimo, necessita de uma partição para conter o sistema de ficheiros raiz (cujo ponto de montagem é /).  A maioria das pessoas também acha que é necessária uma partição de swap separada. "Swap" é um espaço para o sistema operativo, que permite ao sistema utilizar espaço em disco como "memória virtual".

note: Type: note Description :sl1:
en: When the partition is already formatted you may choose to keep and use the existing data in the partition.  Partitions that will be used in this way are marked with "${KEEP}" in the main partitioning menu.
pt: Quando a partição já estiver formatada pode escolher manter e utilizar os dados existentes na partição.  As partições que irão ser utilizadas desta forma são marcadas com "${KEEP}" no menu principal de particionamento.

note: Type: note Description :sl1:
en: In general you will want to format the partition with a newly created file system.  NOTE: all data in the partition will be irreversibly deleted.  If you decide to format a partition that is already formatted, it will be marked with "${DESTROY}" in the main partitioning menu.  Otherwise it will be marked with "${FORMAT}".
pt: Regra geral pretenderá formatar a partição com um novo sistema de ficheiros. NOTA: toda a informação na partição será irreversivelmente apagada. Se decidir formatar uma partição que já está formatada, irá ser marcada com "${DESTROY}" no menu principal de particionamento.  Caso contrário será marcada com "${FORMAT}".

note: Type: text Description :sl1:
en: In order to start your new system, a so called boot loader is used.  It can be installed either in the master boot record of the first hard disk, or in a partition.  When the boot loader is installed in a partition, you must set the bootable flag for it. Such a partition will be marked with "${BOOTABLE}" in the main partitioning menu.
pt: Para iniciar o seu novo sistema, é utilizado o chamado gestor de arranque. Pode ser instalado tanto no master boot record do primeiro disco rígido, como numa partição.  Quando o gestor de arranque for instalado numa partição é necessário definir a flag de arranque para essa partição. Uma partição dessas será marcada com "${BOOTABLE}" no menu principal de particionamento.

note: Type: text Description Main menu item should not be more than 55 columns pkgsel is the module that installs packages by running tasksel to select "tasks". Please use "install *software*" and not "install *packages*" which is less adapted for non technical users :sl1:
en: Select and install software
pt: Escolher e instalar software

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when pkgsel is launched, before it installs packages :sl1:
en: Setting up...
pt: A configurar...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when upgrading already installed packages. :sl1:
en: Upgrading software...
pt: A actualizar software...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when running tasksel to allow selecting packages Tasksel will then display its own screens :sl1:
en: Running tasksel...
pt: A executar tasksel...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used at the end of the installation phase while cleaning up pkgsel's stuff :sl1:
en: Cleaning up...
pt: A limpar...

note: Type: text Description :sl1:
en: Enter rescue mode
pt: Entrar em modo de recuperação

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Saving the time zone...
pt: A guardar o fuso horário...

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Allow login as root?
pt: Permitir login como root?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you choose not to allow root to log in, then a user account will be created and given the power to become root using the 'sudo' command.
pt: Se escolher não permitir que o root faça login, então uma conta de utilizador será criada e ser-lhe-á dado o poder de se tornar root utilizando o comando 'sudo'.

note: Type: password Description :sl1:
en: Root password:
pt: Palavra-passe de root:

note: Type: password Description :sl1:
en: Some account needs to be available with administrative super-user privileges. The password for that account should be something that cannot be guessed.
pt: Tem de haver alguma conta disponível com privilégios de super-utilizador administrativo. A palavra-passe para essa conta deverá ser algo que não possa ser adivinhado.

note: Type: password Description :sl1:
en: To allow direct password-based access via the 'root' account, you can set the password for that account here.
pt: Para permitir acesso direto por palavra-passe à conta 'root', pode definir essa palavra-passe para essa conta aqui.

note: Type: password Description :sl1:
en: Alternatively, you can lock the root account's password by leaving this setting empty, and instead use the system's initial user account (which will be set up in the next step) to gain administrative privileges. This will be enabled for you by adding that initial user to the 'sudo' group.
pt: Em alternativa, pode bloquear a palavra-passe da conta de root ao deixar esta definição vazia e, em vez disso, utilizar a conta inicial de utilizador de sistema (que deverá ser definida no próximo passo) para ganhar privilégios administrativos. Isto será habilitado para si acrescentando o utilizador inicial ao grupo 'sudo'.

note: Type: password Description :sl1:
en: Note: what you type here will be hidden (unless you select to show it).
pt: Nota: o que escrever aqui será escondido (a menos que escolha mostrar).

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same root password again to verify that you have typed it correctly.
pt: Por favor introduza novamente a mesma palavra-passe de root para verificar se a introduziu correctamente.

note: Type: string Description :sl1:
en: Full name for the new user:
pt: Nome completo do novo utilizador:

note: Type: string Description :sl1:
en: A user account will be created for you to use instead of the root account for non-administrative activities.
pt: Será criada uma conta de utilizador para si para ser utilizada em vez da conta de root para actividades não-administrativas.

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the real name of this user. This information will be used for instance as default origin for emails sent by this user as well as any program which displays or uses the user's real name. Your full name is a reasonable choice.
pt: Por favor introduza o nome verdadeiro deste utilizador. Esta informação será utilizada por exemplo como origem predefinida de emails enviados por este utilizador bem como qualquer programa que apresente ou utilize o verdadeiro nome do utilizador. O seu nome completo é uma escolha razoável.

note: Type: string Description :sl1:
en: Username for your account:
pt: Nome de utilizador para a sua conta:

note: Type: string Description :sl1:
en: Select a username for the new account. Your first name is a reasonable choice. The username should start with a lower-case letter, which can be followed by any combination of numbers and more lower-case letters.
pt: Escolha um nome de utilizador para a nova conta. O primeiro nome é uma escolha razoável. O nome de utilizador deve começar com uma letra minúscula, que pode ser seguida de qualquer combinação de números e mais letras minúsculas.

note: Type: password Description :sl1:
en: Choose a password for the new user:
pt: Escolha uma palavra-passe para o novo utilizador:

note: Type: password Description :sl1:
en: Make sure to select a strong password that cannot be guessed.
pt: Certifique-se que escolhe uma palavra-passe forte que não possa ser adivinhada.

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same user password again to verify you have typed it correctly.
pt: Por favor, introduza novamente a mesma palavra-passe para verificar se a digitou correctamente.

note: Type: title Description :sl1:
en: Set up users and passwords
pt: Definir utilizadores e palavras-passe

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Setting users and passwords...
pt: A definir utilizadores e palavras-passe...
