debian-installer - en to sq translation catalogue (61 entries)

note: Type: text Description :sl4:
en: !! ERROR: %s
sq: !! GABIM: %s

note: Type: text Description :sl4:
en: KEYSTROKES:
sq: SEKUENCA TASTESH:

note: Type: text Description :sl4:
en: Display this help message
sq: Shfaq këtë mesazh ndihme

note: Type: text Description :sl4:
en: Go back to previous question
sq: Kthehu mbrapa në pyetjen e mëparshme

note: Type: text Description :sl4:
en: Select an empty entry
sq: Zgjidh një hyrje bosh

note: Type: text Description :sl4:
en: Other choices are available with '%c' and '%c'
sq: Zgjedhje të tjera jane të disponueshme me '%c' dhe '%c'

note: Type: text Description :sl4:
en: Previous choices are available with '%c'
sq: Zgjedhje të meparshme janë të disponueshme me '%c'

note: Type: text Description :sl4:
en: Next choices are available with '%c'
sq: Zgjedhje vijuese janë të disponueshme me '%c'

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help, default=%d>
sq: Prompt: '%c' për ndihmë, e prezgjedhur=%d>

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help>
sq: Prompt: '%c' për ndihmë>

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help, default=%s>
sq: Prompt: '%c' për ndihmë, e prezgjedhur=%s>

note: Type: text Description :sl4:
en: [Press enter to continue]
sq: [Shtyp enter për të vazhduar]

note: Type: select Description :sl4:
en: Interface to use:
sq: Ndërfaqja e përdorimit:

note: Type: select Description :sl4:
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
sq: Paketa që përdorin debconf për konfigurimin ndajnë një pamje dhe ndjesi të përbashkët. Mund të zgjedhësh llojin e ndërfaqes së përdoruesit që ato përdorin.

note: Type: string Description :sl4:
en: 'None' will never ask you any question.
sq: 'None' nuk do të të pyesë kurrë asnjë pyetje.

note: Type: string Description :sl4:
en: 'Text' is a traditional plain text interface.
sq: 'Text' është një ndërfaqe tradicionale teksti të thjeshtë.

note: Type: string Description :sl4:
en: 'Newt' is a full-screen, character based interface.
sq: 'Newt' është një ndërfaqeje me ekran të plotë dhe e bazuar në karaktere.

note: Type: string Description :sl4:
en: 'GTK' is a graphical interface that may be used in any graphical environment.
sq: 'GTK' është një ndërfaqe grafike që mund të përdoret në çdo mjedis grafik.

note: Type: text Description This item is a progress bar heading when the system configures some flashable memory used by many embedded devices :sl4:
en: Configuring flash memory to boot the system
sq: Duke konfiguruar kujtesën e shpejtë për të nisur sistemin

note: Type: text Description This item is a progress bar heading when an embedded device is configured so it will boot from disk :sl4:
en: Making the system bootable
sq: Duke përgatitur sistemin nisës

note: Type: text Description This is "preparing the system" to flash the kernel and initrd on a flashable memory :sl4:
en: Preparing the system...
sq: Duke përgatitur sistemin...

note: Type: text Description This is a progress bar showing up when the system write the kernel to the flashable memory of the embedded device :sl4:
en: Writing the kernel to flash memory...
sq: Duke shkruar kernelin në kujtesën e shpejtë...

note: Type: text Description This is a progress bar showing up when the system generates a special boot image on disk for some embedded device so they can boot. :sl4:
en: Generating boot image on disk...
sq: Duke gjeneruar imazhin e nisjes në disk...

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns This item is a menu entry for a step where the system configures the flashable memory used by many embedded devices (writing the kernel and initrd to it) :sl4:
en: Make the system bootable
sq: Bëj që sistemi të niset

note: Type: boolean Description :sl4:
en: Install GRUB?
sq: Instalo GRUB?

note: Type: boolean Description :sl4:
en: GRUB 2 is the next generation of GNU GRUB, the boot loader that is commonly used on i386/amd64 PCs. It is now also available for ${ARCH}.
sq: GRUB 2 është gjenerata pasardhëse e GNU GRUB, ngarkuesi i ndezjes që përdoret zakonisht në i386/amd64 PCs. është tani i disponueshem për ${ARCH}.

note: Type: boolean Description :sl4:
en: It has interesting new features but is still experimental software for this architecture. If you choose to install it, you should be prepared for breakage, and have an idea on how to recover your system if it becomes unbootable. You're advised not to try this in production environments.
sq: Ka karakteristika të reja por është ende program eksperimental për këtë arkitekturë. Nëse ti zgjedh ta instalosh atë,  duhet te jesh i përgatitur për thyerje, dhe të kesh një ide se si të riparosh sistemin tënd nëse nuk ndizet. Këshillohet të mos e provosh këtë në mjedise prodhimi.

note: Type: error Description :sl4:
en: Warning: Your system may be unbootable!
sq: Kujdes: Sistemi yt mund të mos niset!

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to mount /target/proc
sq: Montimi i /target/proc dështoi

note: Type: error Description :sl4:
en: Mounting the proc file system on /target/proc failed.
sq: Montimi i filesistemit proc në /target/proc dështoi.

note: Type: note Description :sl4:
en: Setting firmware variables for automatic boot
sq: Duke caktuar të ndryshueshmet firmware për nisjen automatike

note: Type: note Description :sl4:
en: Some variables need to be set in the Genesi firmware in order for your system to boot automatically.  At the end of the installation, the system will reboot.  At the firmware prompt, set the following firmware variables to enable auto-booting:
sq: Disa të ndryshueshme nevojitet të caktohen në firmware-in Genesi në mënyrë që sistemi tënd të nisë automatikisht.  Në fund të instalimit, sistemi do të riniset.  Në rreshtin e komandës të firmware-it, cakto të ndryshueshmet e mëposhtme për të aktivizuar nisjen automatike:

note: Type: note Description :sl4:
en: You will only need to do this once.  Afterwards, enter the "boot" command or reboot the system to proceed to your newly installed system.
sq: Këtë duhet ta bësh vetëm një herë.  Më pas, shkruaj komandën "boot" ose rinis sistemin për të vazhduar me sistemin tënd të sapo instaluar.

note: Type: note Description :sl4:
en: Alternatively, you will be able to boot the kernel manually by entering, at the firmware prompt:
sq: Përndryshe, do mund të nisësh kernelin manualisht duke shtypur në rreshtin e komandës:

note: Type: note Description :sl4:
en: Some variables need to be set in CFE in order for your system to boot automatically. At the end of installation, the system will reboot. At the firmware prompt, set the following variables to simplify booting:
sq: Disa ndryshore nevojitet të caktohen në CFE në mënyrë që sistemi tënd të nisë automatikisht. Në fund të instalimit, sistemi do të riniset. Në rreshtin e komandës të firmware-it, cakto ndryshoret e mëposhtme për të aktivizuar nisjen automatike:

note: Type: note Description :sl4:
en: You will only need to do this once. This enables you to just issue the command "boot_debian" at the CFE prompt.
sq: Këtë duhet ta kryesh vetëm një herë. Kjo të mundëson të futësh komandën "boot_debian" në rreshtin e komandës CFE.

note: Type: note Description :sl4:
en: If you prefer to auto-boot on every startup, you can set the following variable in addition to the ones above:
sq: Nëse dëshiron të auto-nisësh në çdo ndezje, mund të caktosh ndryshoren e mëposhtme përveç atyre më sipër:

note: Type: text Description eg. Virtual disk 1 (xvda) :sl4:
en: Virtual disk %s (%s)
sq: Disku virtual %s (%s)

note: Type: text Description eg. Virtual disk 1, partition #1 (xvda1) :sl4:
en: Virtual disk %s, partition #%s (%s)
sq: Disku virtual %s, ndarja #%s (%s)

note: Type: text Description :sl4: Note to translators: Please keep your translations of this string below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: acls - support POSIX.1e Access Control List
sq: acls - mbështet POSIX.1e Access Control List

note: Type: text Description :sl4: Note to translators: Please keep your translations of this string below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: shortnames - only use the old MS-DOS 8.3 style filenames
sq: shortnames -  përdor vetëm emrat e fileve me stilin MS-DOS 8.3

note: Type: text Description :sl4:
en: Configure the Network Block Device
sq: Konfiguro Pajisjen e Bllokimit të Rrjetit

note: Type: select Description :sl4:
en: NBD configuration action:
sq: Konfigurimi i NBD:

note: Type: select Description :sl4:
en: There are currently ${NUMBER} devices connected.
sq: Aktualisht janë të lidhura ${NUMBER} pajisje.

note: Type: string Description :sl4:
en: Network Block Device server:
sq: Server i Pajisjes të Bllokimit të Rrjetit:

note: Type: string Description :sl4:
en: Please enter the host name or the IP address of the system running nbd-server.
sq: Të lutem shkruaj emrin e mikpritësit ose adresën IP të sistemit i cili po punon me serverin nbd.

note: Type: string Description :sl4:
en: Name for NBD export
sq: Emri për eksportin NBD

note: Type: string Description :sl4:
en: Please enter the NBD export name needed to access nbd-server. The name entered here should match an existing export on the server.
sq: Të lutem shkruaj emrin e eksportit NBD që nevojitet për të aksesuar serverin-nbd. Emri i zgjedhur këtu duhet të përshtatet me një eksport ekzistues në server.

note: Type: select Description :sl4:
en: Network Block Device device node:
sq: Pajisja e Bllokimit të Rrjetit nyja e pajisjes:

note: Type: select Description :sl4:
en: Please select the NBD device node that you wish to connect or disconnect.
sq: Të lutem zgjidh nyjen e pajisjes NBD që dëshirosh të lidhësh ose shkëputësh.

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to connect to the NBD server
sq: Dështoi lidhja e serverit NBD

note: Type: error Description :sl4:
en: Connecting to the nbd-server failed. Please ensure that the host and the export name which you entered are correct, that the nbd-server process is running on that host, that the network is configured correctly, and retry.
sq: Lidhja e serverit-nbd dështoi. Të lutem sigurohu që mikpritësi dhe emri i eksportit që ke zgjedhur janë të sakta, që proçesi i serverit-nbd po punon në ate mikpritës, që rrjeti është konfiguruar saktë, dhe riprovo.

note: Type: error Description :sl4:
en: No more Network Block Device nodes left
sq: Nuk kane ngelur më nyje të Pajisjes të Bllokimit të Rrjetit

note: Type: error Description :sl4:
en: Either all available NBD device nodes are in use or something went wrong with the detection of the device nodes.
sq: Ose të gjitha nyjet në gjendje të pajisjes NBD janë në përdorim ose diçka nuk shkoi mirë me ndalimin e nyjeve të pajisjes.

note: Type: error Description :sl4:
en: No more NBD device nodes can be configured until a configured one is disconnected.
sq: Nuk mund të konfigurohen më nyje te pajisjes NBD deri sa të shkëputet një e konfiguruar.

note: Type: error Description :sl4:
en: No connected Network Block Device nodes were found
sq: Nuk u gjetën nyje të lidhura të Pajisjes të Bllokimit të Rrjetit

note: Type: error Description :sl4:
en: There are currently no Network Block Device nodes connected to any server. As such, you can't disconnect any of them.
sq: Aktualisht nuk ka nyje të Pajisjes të Bllokimt të Rrjetit të lidhura në asnjë server. Si e tillë ti nuk mund të shkëputësh asnjë prej tyre.

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Connect a Network Block Device
sq: Lidhu me një Pajisje të bllokimit të Rrjetit

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Disconnect a Network Block Device
sq: Shkëputu nga një Pajisje e bllokimit të Rrjetit

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Finish and return to the partitioner
sq: Përfundo dhe kthehu tek menuja e ndarjes?

note: Type: text Description :sl4:
en: In order to start your new system, a so called boot loader is used.  It is installed in a boot partition.  You must set the bootable flag for the partition.  Such a partition will be marked with "${BOOTABLE}" in the main partitioning menu.
sq: Në mënyrë që sistemi yt i ri Debian të niset, përdoret një i ashtëquajtur ngarkues nisjeje. Ai instalohet në një ndarje nisjeje.  Duhet të aktivizosh shenjën e nisjes për këtë ndarje.  Një ndarje e tillë do shënohet me "${BOOTABLE}" në menunë kryesore të ndarjes.
