debian-installer - en to th translation catalogue (460 entries)

note: Type: select Description
en: Downloading local repository key failed:
th: ดาวน์โหลดกุญแจของคลังแพกเกจท้องถิ่นไม่สำเร็จ:

note: Type: select Description
en: This may be a problem with your network, or with the server hosting this key. You can choose to retry the download, or ignore the problem and continue without all the packages from this repository.
th: อาจเกิดจากปัญหาในเครือข่ายของคุณ หรือปัญหาที่เซิร์ฟเวอร์ที่ให้บริการกุญแจนี้ คุณสามารถเลือกที่จะลองดาวน์โหลดใหม่ หรือละเลยปัญหานี้แล้วติดตั้งต่อไปโดยไม่ใช้แพกเกจจากคลังแพกเกจนี้ก็ได้

note: Type: select Description
en: Keymap to use:
th: ผังแป้นพิมพ์ที่จะใช้:

en: Africa
th: แอฟริกา

en: Asia
th: เอเชีย

en: Atlantic Ocean
th: มหาสมุทรแอตแลนติก

en: Caribbean
th: แคริบเบียน

en: Central America
th: อเมริกากลาง

en: Europe
th: ยุโรป

en: Indian Ocean
th: มหาสมุทรอินเดีย

en: North America
th: อเมริกาเหนือ

en: Oceania
th: โอเชียเนีย

en: South America
th: อเมริกาใต้

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when loading udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Loading additional components
th: กำลังโหลดองค์ประกอบเพิ่มเติม

note: Type: text Description (Progress bar) TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Retrieving ${PACKAGE}
th: กำลังโหลด ${PACKAGE}

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when configuring udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Configuring ${PACKAGE}
th: กำลังตั้งค่า ${PACKAGE}

note: Type: text Description Main menu item MUST be kept below 55 characters/columns :sl1:
en: Configure the package manager
th: ตั้งค่าโปรแกรมจัดการแพกเกจ

note: Type: text Description Translators, "apt" is the program name so please do NOT translate it :sl1:
en: Configuring apt
th: กำลังตั้งค่า apt

note: #-#-#-#-#  templates.pot (apt-setup)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (base-installer)  #-#-#-#-# :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (finish-install)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  templates.pot (pkgsel)  #-#-#-#-#
en: Running ${SCRIPT}...
th: กำลังดำเนินการ ${SCRIPT}...

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: security updates (from ${SEC_HOST})
th: ปรับรุ่นแก้ปัญหาความปลอดภัย (จาก ${SEC_HOST})

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: release updates
th: รายการปรับรุ่นทั่วไปของรุ่นที่ออกไปแล้ว

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: backported software
th: ซอฟต์แวร์ย้ายกลับ

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Services to use:
th: บริการที่จะใช้:

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Debian has two services that provide updates to releases: security and release updates.
th: เดเบียนมีบริการสองแหล่งสำหรับปรับรุ่นแพกเกจเพิ่มเติมจากรุ่นต่างๆ ที่ออกไปแล้ว คือการปรับรุ่นเพื่อแก้ปัญหาระบบรักษาความปลอดภัย และการปรับรุ่นทั่วไป

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Security updates help to keep your system secured against attacks. Enabling this service is strongly recommended.
th: การปรับรุ่นเพื่อแก้ปัญหาระบบรักษาความปลอดภัย จะช่วยให้ระบบของคุณปลอดภัยจากการโจมตีอยู่เสมอ ขอแนะนำอย่างยิ่งให้ใช้บริการนี้

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Release updates provide more current versions for software that changes relatively frequently and where not having the latest version could reduce the usability of the software. It also provides regression fixes. This service is only available for stable and oldstable releases.
th: บริการปรับรุ่นทั่วไปสำหรับรุ่นที่ออกไปแล้ว จะปรับซอฟต์แวร์ที่มีการเปลี่ยนแปลงบ่อยให้เป็นรุ่นใหม่ ซึ่งการไม่ปรับเป็นรุ่นล่าสุดอาจทำให้ตัวซอฟต์แวร์ดังกล่าวทำงานได้ไม่เต็มที่ นอกจากนี้ ยังมีการแก้ไขซอฟต์แวร์ที่พบการทำงานถดถอย บริการนี้มีให้สำหรับรุ่น stable และ oldstable เท่านั้น

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Backported software are adapted from the development version to work with this release. Although this software has not gone through such complete testing as that contained in the release, it includes newer versions of some applications which may provide useful features. Enabling backports here does not cause any of them to be installed by default; it only allows you to manually select backports to use.
th: ซอฟต์แวร์ย้ายกลับเป็นซอฟต์แวร์ที่ปรับมาจากรุ่นที่อยู่ระหว่างการพัฒนา เพื่อให้ทำงานกับรุ่นนี้ได้ แม้ซอฟต์แวร์เหล่านี้จะไม่ได้ผ่านกระบวนการทดสอบอย่างสมบูรณ์เหมือนที่อยู่ในรุ่นแจกจ่าย แต่ก็มีโปรแกรมรุ่นใหม่ๆ ที่อาจมีความสามารถที่เป็นประโยชน์ การเปิดใช้ซอฟต์แวร์ย้ายกลับตรงนี้ ไม่ได้ทำให้ซอฟต์แวร์เหล่านั้นถูกติดตั้งโดยปริยาย แต่จะเพียงแค่ช่วยให้คุณสามารถเลือกติดตั้งซอฟต์แวร์ย้ายกลับตามที่ต้องการได้

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the installation media...
th: กำลังสำรวจข้อมูลในสื่อติดตั้ง...

note: Type: error Description :sl2: Type: boolean :sl1:
en: An attempt to configure apt to install additional packages from the media failed.
th: ตั้งค่า apt เพื่อติดตั้งแพกเกจเพิ่มเติมจากสื่อไม่สำเร็จ

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Scan extra installation media?
th: จะสำรวจข้อมูลในสื่อติดตั้งเพิ่มเติมหรือไม่?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Scanning your installation media finds the label:
th: จากการสำรวจข้อมูลในสื่อติดตั้งของคุณ พบสื่อชื่อ:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: You now have the option of scanning additional media for use by the package manager (apt). Normally these should be from the same set as the one you booted from. If you do not have any additional media, this step can just be skipped.
th: คุณสามารถเลือกสำรวจข้อมูลสื่อเพิ่มเติมเพื่อใช้กับโปรแกรมจัดการแพกเกจ (apt) ได้ โดยปกติแล้ว สื่อเหล่านี้จะอยู่ในชุดเดียวกับสื่อที่คุณใช้บูต ถ้าคุณไม่มีสื่ออื่นอีกแล้ว ก็สามารถข้ามขั้นตอนนี้ไปได้

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you wish to scan more media, please insert another one now.
th: ถ้าคุณต้องการสำรวจข้อมูลสื่ออื่นเพิ่ม ก็กรุณาใส่สื่อเข้ามาได้

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The image with the following label has been scanned:
th: สำรวจข้อมูลอิมเมจชื่อต่อไปนี้เรียบร้อยแล้ว:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The image with the following label has already been scanned:
th: ได้สำรวจข้อมูลอิมเมจชื่อต่อไปนี้ไปแล้ว:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please replace it now, if you wish to scan another.
th: กรุณาใส่สื่ออื่นแทน ถ้าคุณต้องการสำรวจข้อมูลสื่ออื่นเพิ่ม

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please check that the media has been inserted correctly.
th: กรุณาตรวจสอบให้แน่ใจ ว่าคุณได้ใส่สื่ออย่างถูกต้อง

note: Type: text Description :sl1:
en: Media change
th: เปลี่ยนสื่อ

note: Type: text Description :sl1:
en: Please insert the media labeled '${LABEL}' and press enter.
th: กรุณาใส่สื่อชื่อ '${LABEL}' แล้วกด enter

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Disabling netinst CD in sources.list...
th: กำลังปิดการใช้งานซีดี netinst ใน sources.list...

note: Type: text Description :sl1: Type: boolean :sl2:
en: If you are installing from a netinst CD image and choose not to use a mirror, you will end up with only a very minimal base system.
th: ถ้าคุณกำลังติดตั้งจากอิมเมจของซีดี netinst แต่เลือกที่จะไม่ใช้แหล่งสำเนาในเครือข่าย คุณจะได้เพียงระบบพื้นฐานที่จำกัดมากๆ

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a netinst CD image, which by itself only allows installation of a very minimal base system. Use a mirror to install a more complete system.
th: คุณกำลังติดตั้งจากอิมเมจของซีดี netinst ซึ่งโดยตัวของมันเองจะติดตั้งได้แค่ระบบพื้นฐานที่จำกัดมากๆ คุณควรติดตั้งแพกเกจเพิ่มเติมจากแหล่งสำเนาแพกเกจ เพื่อให้ได้ระบบที่สมบูรณ์ยิ่งขึ้น

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from an image which contains a limited selection of packages.
th: คุณกำลังติดตั้งจากอิมเมจที่มีแพกเกจจำนวนจำกัด

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be 2 or 3
en: You have scanned %i images. Even though these contain a fair selection of packages, some may be missing (notably some packages needed to support languages other than English).
th: คุณได้สำรวจข้อมูลอิมเมจ %i อิมเมจ ซึ่งถึงแม้จะมีแพกเกจมากพอสมควร แต่บางแพกเกจก็อาจขาดหายไป (โดยเฉพาะแพกเกจที่จำเป็นสำหรับการรองรับภาษาที่ไม่ใช่ภาษาอังกฤษ)

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be from 4 to 8
en: You have scanned %i images. Even though these contain a large selection of packages, some may be missing.
th: คุณได้สำรวจข้อมูลอิมเมจ %i อิมเมจ ซึ่งถึงแม้จะมีแพกเกจเป็นจำนวนมาก แต่บางแพกเกจก็อาจขาดหายไป

note: Type: text Description :sl1:
en: Note that using a mirror can result in a large amount of data being downloaded during the next step of the installation.
th: อย่าลืมว่า การใช้แหล่งสำเนาแพกเกจอาจทำให้มีการดาวน์โหลดข้อมูลจำนวนมากในขั้นตอนถัดๆ ไป

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a DVD image. Even though it contains a large selection of packages, some may be missing.
th: คุณกำลังติดตั้งจากอิมเมจของดีวีดี ซึ่งถึงแม้จะมีแพกเกจเป็นจำนวนมาก แต่บางแพกเกจก็อาจขาดหายไป

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you don't have a good Internet connection, use of a mirror is recommended, especially if you plan to install a graphical desktop environment.
th: หากคุณไม่ติดข้อจำกัดเรื่องการเชื่อมต่ออินเทอร์เน็ตแล้ว เราขอแนะนำอย่างยิ่งให้คุณใช้แหล่งสำเนาแพกเกจร่วมด้วย โดยเฉพาะถ้าคุณจะติดตั้งสภาพแวดล้อมเดสก์ท็อปแบบกราฟิกส์

note: Type: text Description :sl1:
en: If you have a reasonably good Internet connection, use of a mirror is suggested if you plan to install a graphical desktop environment.
th: หากคุณมีการเชื่อมต่ออินเทอร์เน็ตที่ดี เราขอแนะนำให้คุณใช้แหล่งสำเนาแพกเกจร่วมด้วย โดยเฉพาะถ้าคุณจะติดตั้งสภาพแวดล้อมเดสก์ท็อปแบบกราฟิกส์

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the mirror...
th: กำลังสำรวจแหล่งสำเนา...

note: Type: boolean Description :sl5: :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want to have it available anyway.
th: กรุณาเลือกว่าคุณต้องการจะให้มีซอฟต์แวร์เหล่านี้ไว้ติดตั้งหรือไม่

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use non-free software?
th: จะใช้ซอฟต์แวร์ไม่เสรีหรือไม่?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some non-free software has been made to work with Debian. Though this software is not at all a part of Debian, standard Debian tools can be used to install it. This software has varying licenses which may prevent you from using, modifying, or sharing it.
th: ซอฟต์แวร์ไม่เสรีบางตัว ได้ถูกทำให้ใช้งานกับเดเบียนได้ แม้ซอฟต์แวร์เหล่านี้จะไม่ใช่ส่วนหนึ่งของเดเบียนแต่อย่างใด แต่ก็สามารถใช้เครื่องมือมาตรฐานของเดเบียนในการติดตั้งได้ ซอฟต์แวร์เหล่านี้ใช้สัญญาอนุญาตต่างๆ กันไป ซึ่งอาจห้ามคุณไม่ให้ใช้ แก้ไข หรือแบ่งปันก็ได้

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use contrib software?
th: จะใช้ซอฟต์แวร์สมทบหรือไม่?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some additional software has been made to work with Debian. Though this software is free, it depends on non-free software for its operation. This software is not a part of Debian, but standard Debian tools can be used to install it.
th: ซอฟต์แวร์สมทบบางตัว ได้ถูกทำให้ใช้งานกับเดเบียนได้ แม้ซอฟต์แวร์เหล่านี้จะเสรี แต่ก็ต้องอาศัยซอฟต์แวร์ไม่เสรีประกอบการทำงาน ซอฟต์แวร์เหล่านี้ไม่ใช่ส่วนหนึ่งของเดเบียน แต่ก็สามารถใช้เครื่องมือมาตรฐานของเดเบียนในการติดตั้งได้

note: Type: boolean Description :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want this software to be made available to you.
th: กรุณาเลือกว่าคุณต้องการจะให้มีซอฟต์แวร์เหล่านี้ไว้ติดตั้งหรือไม่

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use a network mirror?
th: จะใช้แหล่งสำเนาในเครือข่ายหรือไม่?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: A network mirror can be used to supplement the software that is included on the installation media. This may also make newer versions of software available.
th: แหล่งสำเนาในเครือข่ายสามารถใช้เป็นแหล่งเสริมสำหรับซอฟต์แวร์ที่ไม่ได้รวมมาในสื่อติดตั้ง รวมทั้งสามารถใช้ปรับรุ่นซอฟต์แวร์เป็นรุ่นใหม่ๆ ได้ด้วย

note: Type: text Description :sl1:
en: Preparing to install the base system...
th: กำลังเตรียมติดตั้งระบบพื้นฐาน...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the base system
th: กำลังติดตั้งระบบพื้นฐาน

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the base system...
th: กำลังตั้งค่าระบบพื้นฐาน...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring APT sources...
th: กำลังตั้งค่าแหล่ง APT...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating the list of available packages...
th: กำลังปรับข้อมูลรายการแพกเกจที่มี...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing extra packages...
th: กำลังติดตั้งแพกเกจเสริม...

note: Type: text Description SUBST0 is a package name :sl1:
en: Installing extra packages - retrieving and installing ${SUBST0}...
th: กำลังติดตั้งแพกเกจเสริม - กำลังดึงและติดตั้ง ${SUBST0}...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package TRANSLATORS: <65 columns :sl1:
en: Install the base system
th: ติดตั้งระบบพื้นฐาน

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file
th: กำลังดึงแฟ้ม Release

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file signature
th: กำลังดึงลายเซ็นกำกับแฟ้ม Release

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Finding package sizes
th: กำลังหาขนาดของแพกเกจ

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages files
th: กำลังดึงแฟ้ม Packages ต่างๆ

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages file
th: กำลังดึงแฟ้ม Packages

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Retrieving packages
th: กำลังดึงแพกเกจต่างๆ

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Extracting packages
th: กำลังแยกแพกเกจต่างๆ

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages
th: กำลังติดตั้งแพกเกจแกนกลาง

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages
th: กำลังแตกแพกเกจที่ต้องใช้ประกอบ

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring required packages
th: กำลังตั้งค่าแพกเกจที่ต้องใช้ประกอบ

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Unpacking the base system
th: กำลังแตกแพกเกจระบบพื้นฐาน

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Configuring the base system
th: กำลังตั้งค่าระบบพื้นฐาน

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Validating ${SUBST0}...
th: กำลังตรวจสอบความถูกต้องของ ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Retrieving ${SUBST0}...
th: กำลังดึง ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Extracting ${SUBST0}...
th: กำลังแยก ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Unpacking ${SUBST0}...
th: กำลังแตก ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Configuring ${SUBST0}...
th: กำลังตั้งค่า ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Checking Release signature
th: กำลังตรวจสอบลายเซ็นกำกับ Release

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a gpg key id Release is a filename which should not be translated
en: Valid Release signature (key id ${SUBST0})
th: ลายเซ็นกำกับ Release ถูกต้อง (หมายเลขกุญแจ ${SUBST0})

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of base packages...
th: กำลังคำนวณแพกเกจที่ต้องใช้ประกอบสำหรับแพกเกจพื้นฐาน...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional base dependencies: ${SUBST0}
th: พบแพกเกจที่ต้องใช้ประกอบเพิ่มเติมสำหรับแพกเกจพื้นฐาน: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional required dependencies: ${SUBST0}
th: พบแพกเกจที่ต้องใช้ประกอบเพิ่มเติม: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found packages in base already in required: ${SUBST0}
th: พบแพกเกจพื้นฐานในรายการแพกเกจที่ต้องใช้ประกอบ: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of required packages...
th: กำลังคำนวณแพกเกจที่ต้องใช้ประกอบสำหรับแพกเกจประกอบ...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is an archive component (main, etc) SUBST1 is a mirror
en: Checking component ${SUBST0} on ${SUBST1}...
th: กำลังตรวจสอบองค์ประกอบ ${SUBST0} ที่ ${SUBST1}...

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages...
th: กำลังติดตั้งแพกเกจแกนกลาง...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages...
th: กำลังแตกแพกเกจที่ต้องใช้ประกอบ...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Configuring required packages...
th: กำลังตั้งค่าแพกเกจที่ต้องใช้ประกอบ...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing base packages...
th: กำลังติดตั้งแพกเกจพื้นฐาน...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unpacking the base system...
th: กำลังแตกแพกเกจของระบบพื้นฐาน...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the base system...
th: กำลังตั้งค่าระบบพื้นฐาน...

note: Type: text Description :sl1:
en: Base system installed successfully.
th: ติดตั้งระบบพื้นฐานสำเร็จแล้ว

note: Type: text Description :sl1:
en: Selecting the kernel to install...
th: กำลังเลือกเคอร์เนลเพื่อติดตั้ง...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the kernel...
th: กำลังติดตั้งเคอร์เนล...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Installing the kernel - retrieving and installing ${SUBST0}...
th: กำลังติดตั้งเคอร์เนล - กำลังดึงและติดตั้ง ${SUBST0}...

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Continue
th: ต่อไป

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Go Back
th: ย้อนกลับ

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: Yes
th: ใช่

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: No
th: ไม่

note: #-#-#-#-#  templates.pot (cdebconf)  #-#-#-#-# Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (mdcfg)  #-#-#-#-# Type: select Choices :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (net-retriever)  #-#-#-#-# These are choices of actions so this
en: Cancel
th: ยกเลิก

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
th: <Tab> เลื่อน; <Space> เลือก; <Enter> กดปุ่ม

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <F1> for help; <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
th: <F1> ดูวิธีใช้; <Tab> เลื่อน; <Space> เลือก; <Enter> กดปุ่ม

note: Type: text Description Appears as a checkbox in the newt and GTK interfaces. :sl1:
en: Show Password in Clear
th: แสดงรหัสผ่าน

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Help
th: วิธีใช้

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT This button will allow users to virtually "shoot a picture" of the screen :sl1:
en: Screenshot
th: จับภาพหน้าจอ

note: Type: text Description Text that will appear in a dialog box mentioning which file the screenshot has been saved to. "%s" is a file name here :sl1:
en: Screenshot saved as %s
th: บันทึกภาพหน้าจอแล้วในแฟ้ม %s

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the Debian archive mirror
th: กำลังตรวจสอบแหล่งสำเนาแพกเกจของเดเบียน

note: Type: text Description :sl1:
en: Downloading Release files...
th: กำลังดาวน์โหลดแฟ้ม Release...

note: Type: text Description main-menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Choose a mirror of the Debian archive
th: เลือกแหล่งสำเนาแพกเกจของเดเบียน

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: enter information manually
th: ป้อนข้อมูลเอง

note: Type: select Default Translators, you should put here the ISO 3166 code of a country which you know hosts at least one Debian HTTP mirror. Please check that the country really has a Debian HTTP mirror before putting a random value here First check that the country you mention here is listed in https
en: US[ Default value for http]
th: TH

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror country:
th: ใช้แหล่งสำเนาแพกเกจเดเบียนสำหรับประเทศ:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: The goal is to find a mirror of the Debian archive that is close to you on the network -- be aware that nearby countries, or even your own, may not be the best choice.
th: จุดประสงค์คือหาแหล่งสำเนาแพกเกจของเดเบียนในเครือข่ายที่อยู่ใกล้คุณมากที่สุด พึงระวังว่าประเทศข้างเคียง หรือแม้แต่ประเทศของคุณเอง ก็อาจไม่ใช่ตัวเลือกที่ดีที่สุด

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror:
th: แหล่งสำเนาแพกเกจเดเบียน:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Please select a Debian archive mirror. You should use a mirror in your country or region if you do not know which mirror has the best Internet connection to you.
th: กรุณาเลือกแหล่งสำเนาแพกเกจเดเบียน หากคุณไม่ทราบว่าแหล่งใดดาวน์โหลดได้เร็วที่สุดสำหรับคุณ คุณควรเลือกแหล่งสำเนาที่อยู่ในประเทศหรือในภูมิภาคของคุณ

note: Type: select Description :sl1:
en: Usually, deb.debian.org is a good choice.
th: โดยปกติแล้ว deb.debian.org มักเป็นตัวเลือกที่ดี

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror hostname:
th: ชื่อโฮสต์ของแหล่งสำเนาแพกเกจเดเบียน:

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Please enter the hostname of the mirror from which Debian will be downloaded.
th: กรุณาป้อนชื่อโฮสต์ของแหล่งสำเนาที่จะใช้ดาวน์โหลดเดเบียน

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: An alternate port can be specified using the standard [hostname]:[port] format.
th: พอร์ตที่ต่างจากค่าปกติสามารถระบุได้ในรูปแบบมาตรฐาน [ชื่อโฮสต์]:[พอร์ต]

note: Type: string Description :sl1:
en: HTTP proxy information (blank for none):
th: ข้อมูลพร็อกซี HTTP (ปล่อยว่างไว้ถ้าไม่มี):

note: Type: string Description :sl1:
en: If you need to use a HTTP proxy to access the outside world, enter the proxy information here. Otherwise, leave this blank.
th: หากคุณจำเป็นต้องใช้พร็อกซี HTTP เพื่อติดต่อกับโลกภายนอก กรุณาป้อนข้อมูลพร็อกซีที่นี่ หากไม่ต้องใช้ ก็ปล่อยว่างไว้ได้

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: The proxy information should be given in the standard form of "http://[[user][:pass]@]host[:port]/".
th: ข้อมูลพร็อกซีควรอยู่ในรูปมาตรฐาน "http://[[ผู้ใช้][:รหัสผ่าน]@]โฮสต์[:พอร์ต]/"

note: Type: text Description Main menu item. Please keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the keyboard
th: ตั้งค่าผังแป้นพิมพ์

note: Type: text Description :sl1:
en: Other
th: อื่นๆ

note: Type: select Description :sl1:
en: Country of origin for the keyboard:
th: ประเทศต้นทางของแป้นพิมพ์:

note: Type: select Description :sl1:
en: The layout of keyboards varies per country, with some countries having multiple common layouts. Please select the country of origin for the keyboard of this computer.
th: ผังของแป้นพิมพ์จะแตกต่างกันในประเทศต่างๆ โดยในบางประเทศอาจมีแป้นพิมพ์ที่นิยมใช้กันหลายผัง กรุณาเลือกประเทศต้นทางของแป้นพิมพ์ของคอมพิวเตอร์เครื่องนี้

note: Type: select Description :sl1:
en: Keyboard layout:
th: ผังแป้นพิมพ์แบบย่อย:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please select the layout matching the keyboard for this machine.
th: กรุณาเลือกผังแป้นพิมพ์ที่ตรงกับของเครื่องนี้

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Alt (AltGr)
th: Alt ขวา (AltGr)

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Control
th: Control ขวา

note: Type: select Choices :sl1:
en: Right Shift
th: Shift ขวา

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Logo key
th: ปุ่มโลโก้ขวา

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Menu key
th: ปุ่มเมนู

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control+Left Shift
th: Control ซ้าย+Shift ซ้าย

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Alt
th: Alt ซ้าย

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control
th: Control ซ้าย

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Shift
th: Shift ซ้าย

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Logo key
th: ปุ่มโลโก้ซ้าย

note: Type: select Choices :sl1:
en: Scroll Lock key
th: ปุ่ม Scroll Lock

note: Type: select Choices :sl1:
en: No toggling
th: ไม่มีการสลับ

note: Type: select Description :sl1:
en: Method for toggling between national and Latin mode:
th: วิธีสลับภาษาท้องถิ่นกับอังกฤษ:

note: Type: select Description :sl1:
en: You will need a way to toggle the keyboard between the national layout and the standard Latin layout.
th: คุณต้องกำหนดวิธีสลับภาษาแป้นพิมพ์ ระหว่างผังภาษาท้องถิ่นกับผังละตินมาตรฐาน

note: Type: select Description :sl1:
en: Right Alt or Caps Lock keys are often chosen for ergonomic reasons (in the latter case, use the combination Shift+Caps Lock for normal Caps toggle). Alt+Shift is also a popular combination; it will however lose its usual behavior in Emacs and other programs that use it for specific needs.
th: Alt ขวา และ Caps Lock เป็นตัวเลือกที่มักจะเลือกกัน ด้วยเหตุผลด้านสุขลักษณะ (โดยในกรณีหลัง คุณสามารถใช้ Shift+Caps Lock สำหรับการยกแคร่ค้างตามปกติได้) ในขณะที่ Alt+Shift ก็เป็นตัวเลือกยอดนิยม แต่การใช้ปุ่มดังกล่าวจะทำให้ไม่สามารถใช้ Alt+Shift ตามปกติใน Emacs และโปรแกรมอื่นๆ ที่ใช้ปุ่มดังกล่าวได้

note: Type: select Description :sl1:
en: Not all listed keys are present on all keyboards.
th: ปุ่มในรายชื่อนี้ไม่ได้มีในทุกแป้นพิมพ์

note: Type: select Choices :sl1:
en: American English
th: อังกฤษอเมริกัน

note: Type: select Choices :sl1:
en: Albanian
th: แอลเบเนีย

note: Type: select Choices :sl1:
en: Arabic
th: อาหรับ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Asturian
th: อัสตูเรียส

note: Type: select Choices :sl1:
en: Bangladesh
th: บังกลาเทศ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Belarusian
th: เบลารุส

note: Type: select Choices :sl1:
en: Bengali
th: เบ็งกาลี

note: Type: select Choices :sl1:
en: Belgian
th: เบลเยียม

note: Type: select Choices :sl1:
en: Berber (Latin)
th: เบอร์เบอร์ (ละติน)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Bosnian
th: บอสเนีย

note: Type: select Choices :sl1:
en: Brazilian
th: บราซิล

note: Type: select Choices :sl1:
en: British English
th: อังกฤษบริเตน

note: Type: select Choices :sl1:
en: Bulgarian (BDS layout)
th: บัลแกเรีย (ผัง BDS)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Bulgarian (phonetic layout)
th: บัลแกเรีย (ผัง phonetic)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Burmese
th: พม่า

note: Type: select Choices :sl1:
en: Canadian French
th: ฝรั่งเศสแคนาดา

note: Type: select Choices :sl1:
en: Canadian Multilingual
th: แคนาดา (ประสมภาษา)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Catalan
th: คาตะลาน

note: Type: select Choices :sl1:
en: Chinese
th: จีน

note: Type: select Choices :sl1:
en: Croatian
th: โครเอเชีย

note: Type: select Choices :sl1:
en: Czech
th: เช็ก

note: Type: select Choices :sl1:
en: Danish
th: เดนมาร์ก

note: Type: select Choices :sl1:
en: Dutch
th: ดัตช์

note: Type: select Choices :sl1:
en: Dzongkha
th: ภูฏาน

note: Type: select Choices :sl1:
en: Esperanto
th: เอสเปอรันโต

note: Type: select Choices :sl1:
en: Estonian
th: เอสโตเนีย

note: Type: select Choices :sl1:
en: Ethiopian
th: เอธิโอเปีย

note: Type: select Choices :sl1:
en: Finnish
th: ฟินแลนด์

note: Type: select Choices :sl1:
en: French
th: ฝรั่งเศส

note: Type: select Choices :sl1:
en: Georgian
th: จอร์เจีย

note: Type: select Choices :sl1:
en: German
th: เยอรมัน

note: Type: select Choices :sl1:
en: Greek
th: กรีก

note: Type: select Choices :sl1:
en: Gujarati
th: คุชราตี

note: Type: select Choices :sl1:
en: Gurmukhi
th: คุรุมุขี

note: Type: select Choices :sl1:
en: Hebrew
th: ฮีบรู

note: Type: select Choices :sl1:
en: Hindi
th: ฮินดี

note: Type: select Choices :sl1:
en: Hungarian
th: ฮังการี

note: Type: select Choices :sl1:
en: Icelandic
th: ไอซ์แลนด์

note: Type: select Choices :sl1:
en: Irish
th: ไอริช

note: Type: select Choices :sl1:
en: Italian
th: อิตาลี

note: Type: select Choices :sl1:
en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kannada
th: กัณณาท

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kazakh
th: คาซัคสถาน

note: Type: select Choices :sl1:
en: Khmer
th: เขมร

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kirghiz
th: คีร์กีซสถาน

note: Type: select Choices :sl1:
en: Korean
th: เกาหลี

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kurdish (F layout)
th: เคิร์ด (ผัง F)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kurdish (Q layout)
th: เคิร์ด (ผัง Q)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Lao
th: ลาว

note: Type: select Choices :sl1:
en: Latin American
th: ละตินอเมริกัน

note: Type: select Choices :sl1:
en: Latvian
th: ลัตเวีย

note: Type: select Choices :sl1:
en: Lithuanian
th: ลิทัวเนีย

note: Type: select Choices :sl1:
en: Macedonian
th: มาซิโดเนีย

note: Type: select Choices :sl1:
en: Malayalam
th: มลยาฬัม

note: Type: select Choices :sl1:
en: Nepali
th: เนปาล

note: Type: select Choices :sl1:
en: Northern Sami
th: ซามิเหนือ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Norwegian
th: นอร์เวย์

note: Type: select Choices :sl1:
en: Persian
th: เปอร์เซีย

note: Type: select Choices :sl1:
en: Philippines
th: ฟิลิปปินส์

note: Type: select Choices :sl1:
en: Polish
th: โปแลนด์

note: Type: select Choices :sl1:
en: Portuguese
th: โปรตุเกส

note: Type: select Choices :sl1:
en: Punjabi
th: ปัญจาบี

note: Type: select Choices :sl1:
en: Romanian
th: โรมาเนีย

note: Type: select Choices :sl1:
en: Russian
th: รัสเซีย

note: Type: select Choices :sl1:
en: Serbian (Cyrillic)
th: เซอร์เบีย (ซีริลลิก)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Sindhi
th: สินธี

note: Type: select Choices :sl1:
en: Sinhala
th: สิงหล

note: Type: select Choices :sl1:
en: Slovak
th: สโลวัก

note: Type: select Choices :sl1:
en: Slovenian
th: สโลวีเนีย

note: Type: select Choices :sl1:
en: Spanish
th: สเปน

note: Type: select Choices :sl1:
en: Swedish
th: สวีเดน

note: Type: select Choices :sl1:
en: Swiss French
th: ฝรั่งเศสสวิส

note: Type: select Choices :sl1:
en: Swiss German
th: เยอรมันสวิส

note: Type: select Choices :sl1:
en: Tajik
th: ทาจิกิสถาน

note: Type: select Choices :sl1:
en: Tamil
th: ทมิฬ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Telugu
th: เตลุคู

note: Type: select Choices :sl1:
en: Thai
th: ไทย

note: Type: select Choices :sl1:
en: Tibetan
th: ทิเบต

note: Type: select Choices :sl1:
en: Turkish (F layout)
th: ตุรกี (ผัง F)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Turkish (Q layout)
th: ตุรกี (ผัง Q)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Ukrainian
th: ยูเครน

note: Type: select Choices :sl1:
en: Uyghur
th: อุยกูร์

note: Type: select Choices :sl1:
en: Vietnamese
th: เวียดนาม

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware to find installation media
th: กำลังตรวจสอบฮาร์ดแวร์เพื่อหาสื่อติดตั้ง

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning installation media
th: กำลังสำรวจข้อมูลในสื่อติดตั้ง

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning ${DIR}...
th: กำลังสำรวจข้อมูลใน ${DIR}...

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Unmounting/ejecting installation media...
th: กำลังเลิกเมานท์/ปลดสื่อติดตั้ง

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Load installer components from installation media
th: โหลดองค์ประกอบโปรแกรมติดตั้งจากสื่อติดตั้ง

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the clock
th: ตั้งค่านาฬิกา

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is the system clock set to UTC?
th: เวลาระบบถูกกำหนดเป็นเวลา UTC หรือไม่?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: System clocks are generally set to Coordinated Universal Time (UTC). The operating system uses your time zone to convert system time into local time. This is recommended unless you also use another operating system that expects the clock to be set to local time.
th: โดยทั่วไป นาฬิการะบบจะถูกกำหนดเป็นเวลาตามเขตเวลามาตรฐาน (UTC) ระบบปฏิบัติการจะใช้เขตเวลาของคุณแปลงเวลาระบบให้เป็นเวลาท้องถิ่น ขอแนะนำให้ใช้ตัวเลือกนี้ นอกเสียจากว่าคุณกำลังใช้เครื่องร่วมกับระบบปฏิบัติการอื่น ซึ่งต้องการให้นาฬิการะบบเป็นเวลาท้องถิ่น

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Configuring clock settings...
th: กำลังตั้งนาฬิกา...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the clock
th: การตั้งค่านาฬิกา

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Getting the time from a network time server...
th: กำลังอ่านเวลาจากเซิร์ฟเวอร์เวลาในเครือข่าย...

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Setting the hardware clock...
th: กำลังตั้งนาฬิกาฮาร์ดแวร์...

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Execute a shell
th: เรียกเชลล์

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Abort the installation
th: ละทิ้งกระบวนการติดตั้ง

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Registering modules...
th: กำลังลงทะเบียนมอดูลต่างๆ...

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Finish the installation
th: สิ้นสุดการติดตั้ง

note: Type: text Description :sl1:
en: Finishing the installation
th: กำลังสิ้นสุดการติดตั้ง

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring network...
th: กำลังตั้งค่าเครือข่าย...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up frame buffer...
th: กำลังตั้งค่าเฟรมบัฟเฟอร์...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unmounting file systems...
th: กำลังเลิกเมานท์ระบบแฟ้ม...

note: Type: text Description :sl1:
en: Rebooting into your new system...
th: กำลังบูตเครื่องเข้าระบบใหม่ของคุณ...

note: Type: note Description Translators: translate <Continue> identical to the translation of the button! :sl1:
en: Installation complete
th: การติดตั้งเสร็จสมบูรณ์

note: Type: note Description Translators: translate <Continue> identical to the translation of the button! :sl1:
en: Installation is complete, so it is time to boot into your new system. Make sure to remove the installation media, so that you boot into the new system rather than restarting the installation.
th: การติดตั้งเสร็จสมบูรณ์แล้ว ได้เวลาบูตเครื่องเข้าระบบใหม่ของคุณ กรุณาแน่ใจว่าคุณได้เอาสื่อติดตั้งออกจากไดรว์ เพื่อที่คุณจะได้บูตเข้าระบบของคุณ ไม่ใช่เริ่มกระบวนการติดตั้งอีกรอบ

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Install the GRUB boot loader to your primary drive?
th: จะติดตั้งบูตโหลดเดอร์ GRUB ลงในไดรว์หลักของคุณหรือไม่?

note: Type: boolean Description :sl1: Very similar to grub2/disable_os_prober
en: The following other operating systems have been detected on this computer: ${OS_LIST}
th: ตรวจพบระบบปฏิบัติการอื่นในเครื่องคอมพิวเตอร์นี้: ${OS_LIST}

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If all of your operating systems are listed above, then it should be safe to install the boot loader to your primary drive (UEFI partition/boot record). When your computer boots, you will be able to choose to load one of these operating systems or the newly installed Debian system.
th: ถ้าระบบปฏิบัติการทั้งหมดของคุณอยู่ในรายการข้างบนนี้ ก็น่าจะปลอดภัยที่จะติดตั้งบูตโหลดเดอร์ลงในไดรว์หลัก (พาร์ทิชัน UEFI หรือบูตเรคอร์ด) ของคุณ เมื่อเครื่องของคุณบูต คุณจะสามารถเลือกโหลดระบบปฏิบัติการเหล่านี้ หรือจะโหลดระบบเดเบียนที่เพิ่งติดตั้งใหม่นี้

note: Type: boolean Description :sl1:
en: It seems that this new installation is the only operating system on this computer. If so, it should be safe to install the GRUB boot loader to your primary drive (UEFI partition/boot record).
th: ดูเหมือนว่า ระบบที่ติดตั้งใหม่นี้ จะเป็นเพียงระบบปฏิบัติการเดียวที่มีในคอมพิวเตอร์นี้ หากเป็นเช่นนั้น ก็น่าจะปลอดภัยที่จะติดตั้งบูตโหลดเดอร์ GRUB ลงในไดรว์หลัก (พาร์ทิชัน UEFI หรือบูตเรคอร์ด) ของคุณ

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Warning: If your computer has another operating system that the installer failed to detect, this will make that operating system temporarily unbootable, though GRUB can be manually configured later to boot it.
th: คำเตือน: ถ้าเครื่องของคุณมีระบบปฏิบัติการอื่นที่โปรแกรมติดตั้งไม่สามารถตรวจพบ นี่จะทำให้ไม่สามารถบูตระบบปฏิบัติการดังกล่าวได้ชั่วคราว แม้จะสามารถตั้งค่า GRUB ในภายหลังให้สามารถบูตได้ก็ตาม

note: #-#-#-#-#  templates.pot (grub-installer)  #-#-#-#-# Type: password Description :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (network-console)  #-#-#-#-# :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (user-setup)  #-#-#-#-# :sl1:
en: Re-enter password to verify:
th: ป้อนรหัสผ่านอีกครั้งเพื่อตรวจสอบ:

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing GRUB boot loader
th: กำลังติดตั้งบูตโหลดเดอร์ GRUB

note: Type: text Description :sl1:
en: Looking for other operating systems...
th: กำลังตรวจหาระบบปฏิบัติการอื่น...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the '${GRUB}' package...
th: กำลังติดตั้งแพกเกจ '${GRUB}'...

note: Type: text Description :sl1:
en: Determining GRUB boot device...
th: กำลังพิจารณาอุปกรณ์บูตสำหรับ GRUB...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "grub-install ${BOOTDEV}"...
th: กำลังทำงาน "grub-install ${BOOTDEV}"...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "update-grub"...
th: กำลังทำงาน "update-grub"...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating /etc/kernel-img.conf...
th: กำลังปรับข้อมูล /etc/kernel-img.conf...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking whether to force usage of the removable media path
th: กำลังตรวจสอบว่าจะบังคับใช้พาธของสื่อถอดเสียบหรือไม่

note: Type: text Description :sl1:
en: Mounting filesystems
th: กำลังเมานท์ระบบแฟ้ม

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring grub-efi for future usage of the removable media path
th: กำลังตั้งค่า grub-efi สำหรับการใช้งานพาธของสื่อถอดเสียบในอนาคต

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Install the GRUB boot loader
th: ติดตั้งบูตโหลดเดอร์ GRUB

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Force GRUB installation to the EFI removable media path?
th: จะบังคับติดตั้ง GRUB ลงในพาธของสื่อถอดเสียบของ EFI หรือไม่?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: It seems that this computer is configured to boot via EFI, but maybe that configuration will not work for booting from the hard drive. Some EFI firmware implementations do not meet the EFI specification (i.e. they are buggy!) and do not support proper configuration of boot options from system hard drives.
th: ดูเหมือนคอมพิวเตอร์เครื่องนี้จะถูกตั้งค่าไว้ให้บูตผ่าน EFI แต่ค่าตั้งนั้นอาจไม่สามารถบูตจากฮาร์ดดิสก์ได้ เฟิร์มแวร์ EFI บางตัวไม่ได้ทำตามข้อกำหนดของ EFI (กล่าวคือมีบั๊ก!) และไม่รองรับค่าตัวเลือกที่เหมาะสมจากฮาร์ดดิสก์ของระบบ

note: Type: boolean Description :sl1:
en: A workaround for this problem is to install an extra copy of the EFI version of the GRUB boot loader to a fallback location, the "removable media path". Almost all EFI systems, no matter how buggy, will boot GRUB that way.
th: วิธีแก้ขัดสำหรับปัญหานี้วิธีหนึ่งคือติดตั้งบูตโหลดเดอร์ GRUB ฉบับ EFI อีกชุดหนึ่งลงในตำแหน่งสำรอง คือ "พาธของสื่อถอดเสียบ" ระบบ EFI เกือบทั้งหมดจะสามารถบูต GRUB ด้วยวิธีนี้ได้ ไม่ว่าจะมีบั๊กแค่ไหน

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Warning: If the installer failed to detect another operating system that is present on your computer that also depends on this fallback, installing GRUB there will make that operating system temporarily unbootable. GRUB can be manually configured later to boot it if necessary.
th: คำเตือน: ถ้าโปรแกรมติดตั้งตรวจไม่พบระบบปฏิบัติการอื่นที่มีอยู่ในเครื่องของคุณที่ใช้ตำแหน่งสำรองนี้เหมือนกัน การติดตั้ง GRUB ลงที่นั่นจะทำให้ไม่สามารถบูตระบบปฏิบัติการดังกล่าวได้ชั่วคราว คุณสามารถตั้งค่า GRUB ในภายหลังให้สามารถบูตระบบดังกล่าวได้ถ้าจำเป็น

note: Type: boolean Description Same as grub2/update_nvram :sl1:
en: Update NVRAM variables to automatically boot into Debian?
th: ปรับข้อมูลตัวแปร NVRAM ให้บูตเข้าเดเบียนโดยอัตโนมัติหรือไม่?

note: Type: boolean Description Same as grub2/update_nvram :sl1:
en: GRUB can configure your platform's NVRAM variables so that it boots into Debian automatically when powered on. However, you may prefer to disable this behavior and avoid changes to your boot configuration. For example, if your NVRAM variables have been set up such that your system contacts a PXE server on every boot, this would preserve that behavior.
th: GRUB สามารถตั้งค่าตัวแปร NVRAM ของแพลตฟอร์มของคุณเพื่อให้บูตเข้าสู่เดเบียนโดยอัตโนมัติเมื่อเปิดเครื่องได้ อย่างไรก็ดี คุณอาจต้องการปิดการกระทำนี้และไม่เปลี่ยนค่าตั้งการบูตของคุณก็ได้ ตัวอย่างเช่น ถ้าตัวแปร NVRAM ของคุณได้ถูกตั้งค่าไว้ให้ระบบติดต่อไปยังเซิร์ฟเวอร์ PXE ทุกครั้งที่บูต คุณก็อาจเลือกไม่ปรับตัวแปร NVRAM นี้ และระบบก็จะคงพฤติกรรมเดิมนั้นไว้

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting network hardware
th: กำลังตรวจหาฮาร์ดแวร์สำหรับเครือข่าย

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Detect network hardware
th: ตรวจหาฮาร์ดแวร์สำหรับเครือข่าย

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Detect disks
th: ตรวจหาดิสก์

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting disks and all other hardware
th: กำลังตรวจหาดิสก์และฮาร์ดแวร์อื่นๆ

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware, please wait...
th: กำลังตรวจหาฮาร์ดแวร์ต่างๆ กรุณารอสักครู่...

note: Type: text Description :sl1:
en: Loading module '${MODULE}' for '${CARDNAME}'...
th: กำลังโหลดมอดูล '${MODULE}' สำหรับ '${CARDNAME}'...

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting PC card services...
th: กำลังเปิดบริการสำหรับ PC card...

note: Type: text Description :sl1:
en: Waiting for hardware initialization...
th: กำลังรอการตั้งค่าเริ่มต้นฮาร์ดแวร์...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking for firmware...
th: กำลังตรวจหาเฟิร์มแวร์...

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Save debug logs
th: เก็บบันทึกข้อมูลดีบั๊ก

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Gathering information for installation report...
th: กำลังรวบรวมข้อมูลสำหรับรายงานสรุปการติดตั้ง...

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Scan hard drives for an installer ISO image
th: ตรวจข้อมูลฮาร์ดดิสก์เพื่อหาอิมเมจ ISO สำหรับโปรแกรมติดตั้ง

note: Type: text Description This menu entry may be translated. However, translators are required to keep "Choose language" as an alternative separated by the "/" character Example (french): Choisir la langue/Choose language :sl1:
en: Choose language
th: เลือกภาษา/Choose language

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Storing language...
th: กำลังเติมภาษา...

note: Type: title Description Displayed as dialog title during language selection :sl1:
en: Select a language
th: เลือกภาษา

note: Type: title Description Displayed as dialog title during country selection :sl1:
en: Select your location
th: เลือกตำแหน่งที่ตั้งของคุณ

note: Type: title Description Displayed as dialog title during locale selection :sl1:
en: Configure locales
th: ตั้งค่าโลแคล

note: Type: note Description :sl1:
en: Language selection no longer possible
th: ไม่สามารถเลือกภาษาได้อีกแล้ว

note: Type: note Description :sl1:
en: At this point it is no longer possible to change the language for the installation, but you can still change the country or locale.
th: มาถึงจุดนี้ คุณไม่สามารถเปลี่ยนภาษาของโปรแกรมติดตั้งได้อีกแล้ว แต่คุณยังสามารถกำหนดประเทศและโลแคลใหม่ได้

note: Type: note Description :sl1:
en: To select a different language you will need to abort this installation and reboot the installer.
th: หากต้องการเปลี่ยนภาษา คุณต้องยกเลิกการติดตั้งนี้ แล้วบูตสื่อติดตั้งใหม่

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Continue the installation in the selected language?
th: จะติดตั้งต่อไปโดยใช้ภาษาที่เลือกนี้หรือไม่?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is incomplete for the selected language.
th: คำแปลของโปรแกรมติดตั้งในภาษาที่เลือกยังไม่สมบูรณ์

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is not fully complete for the selected language.
th: คำแปลของโปรแกรมติดตั้งในภาษาที่เลือกยังไม่สมบูรณ์ดีนัก

note: Type: text Description :sl1:
en: This means that there is a significant chance that some dialogs will be displayed in English instead.
th: มีโอกาสสูงมากที่ข้อความบางหน้าจะเป็นภาษาอังกฤษทั้งหมด

note: Type: text Description :sl1:
en: If you do anything other than a purely default installation, there is a real chance that some dialogs will be displayed in English instead.
th: ถ้าคุณติดตั้งโดยทำขั้นตอนเกินกว่าขั้นตอนปกติ ก็มีโอกาสสูงที่บางหน้าจะแสดงเป็นภาษาอังกฤษ

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, most dialogs should be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - some may be displayed in English instead.
th: ถ้าคุณติดตั้งต่อไปในภาษาที่เลือก หน้าส่วนใหญ่จะถูกแปลไว้เรียบร้อย แต่บางหน้าอาจเป็นภาษาอังกฤษ โดยเฉพาะถ้าคุณใช้ตัวเลือกขั้นสูงของโปรแกรมติดตั้ง

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, dialogs should normally be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - there is a slight chance some may be displayed in English instead.
th: ถ้าคุณติดตั้งต่อไปในภาษาที่เลือก เกือบทุกหน้าจะถูกแปลไว้เรียบร้อย แต่ก็มีโอกาสบ้างเล็กน้อย ที่บางหน้าอาจเป็นภาษาอังกฤษ โดยเฉพาะถ้าคุณใช้ตัวเลือกขั้นสูงของโปรแกรมติดตั้ง

note: Type: text Description :sl1:
en: The chance that you will actually encounter a dialog that is not translated into the selected language is extremely small, but it cannot be ruled out completely.
th: โอกาสที่คุณจะพบหน้าที่ไม่ถูกแปลเป็นภาษาที่เลือกมีน้อยมาก แต่ก็ไม่ใช่จะไม่มีเลย

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you have a good understanding of the alternative language, it is recommended to either select a different language or abort the installation.
th: ถ้าคุณไม่ได้ชำนาญภาษานั้นๆ ก็ขอแนะนำให้เลือกภาษาอื่น หรือมิฉะนั้น ก็ยกเลิกการติดตั้งไปก่อน

note: Type: text Description :sl1:
en: If you choose not to continue, you will be given the option of selecting a different language, or you can abort the installation.
th: ถ้าคุณเลือกที่จะไม่ทำต่อ คุณจะมีโอกาสเลือกภาษาอื่น หรือยกเลิกการติดตั้งได้

note: Type: select Choices "other", here, is added to the list of countries that will be displayed for users to choose among them For instance, choosing "Italian" will show: Italy, Switzerland, other :sl1:
en: other
th: อื่นๆ

note: Type: text Description :sl1:
en: Country, territory or area:
th: ประเทศ ดินแดน หรือเขตการปกครอง:

note: Type: text Description :sl1:
en: Continent or region:
th: ทวีปหรือภูมิภาค:

note: Type: text Description :sl1:
en: The selected location will be used to set your time zone and also for example to help select the system locale. Normally this should be the country where you live.
th: ตำแหน่งที่ตั้งที่เลือกที่นี่จะใช้กำหนดเขตเวลาของคุณและสิ่งอื่นที่เกี่ยวข้องด้วย เช่น ช่วยเลือกโลแคลของระบบ โดยปกติแล้ว คุณควรเลือกประเทศที่คุณอาศัยอยู่

note: Type: text Description :sl1:
en: This is a shortlist of locations based on the language you selected. Choose "other" if your location is not listed.
th: นี่เป็นเพียงรายชื่อตำแหน่งที่ตั้งแบบย่อโดยอ้างอิงจากภาษาที่คุณเลือก เลือก "อื่นๆ" ถ้าประเทศของคุณไม่อยู่ในรายชื่อนี้

note: Type: text Description :sl1:
en: Select the continent or region to which your location belongs.
th: เลือกทวีปหรือภูมิภาคที่คุณอยู่

note: Type: text Description '%s' will be replaced with the name of the currently selected continent/region :sl1:
en: Listed are locations for: %s. Use the <Go Back> option to select a different continent or region if your location is not listed.
th: รายชื่อต่อไปนี้เป็นตำแหน่งที่ตั้งสำหรับ: %s  คุณสามารถใช้ตัวเลือก <ย้อนกลับ> เพื่อไปเลือกทวีปหรือภูมิภาคอื่นได้ ถ้าตำแหน่งที่ตั้งของคุณไม่ได้อยู่ในรายชื่อนี้

note: Type: select Description :sl1:
en: Country to base default locale settings on:
th: ประเทศที่จะใช้อ้างอิงในการกำหนดค่าโลแคลปริยาย:

note: Type: text Description :sl1:
en: There is no locale defined for the combination of language and country you have selected. You can now select your preference from the locales available for the selected language. The locale that will be used is listed in the second column.
th: ไม่มีโลแคลที่กำหนดไว้สำหรับคู่ภาษาและประเทศที่คุณเลือก คุณสามารถเลือกโลแคลได้จากรายชื่อโลแคลต่างๆ ที่มีอยู่สำหรับภาษาที่คุณเลือก โดยจะแสดงโลแคลที่จะใช้ในคอลัมน์ที่สอง

note: Type: text Description :sl1:
en: There are multiple locales defined for the language you have selected. You can now select your preference from those locales. The locale that will be used is listed in the second column.
th: มีโลแคลที่กำหนดไว้หลายโลแคลสำหรับภาษาที่คุณเลือก คุณสามารถเลือกโลแคลได้จากรายชื่อนี้ โดยจะแสดงโลแคลที่จะใช้ในคอลัมน์ที่สอง

note: #-#-#-#-#  templates.pot (lvmcfg)  #-#-#-#-# Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-# :sl3: Use infinitive form
en: Configure the Logical Volume Manager
th: ตั้งค่า Logical Volume Manager

note: Type: text Description :sl1:
en: Debian installer main menu
th: เมนูหลักของโปรแกรมติดตั้งเดเบียน

note: Type: select Description :sl1:
en: Choose the next step in the install process:
th: กรุณาเลือกขั้นต่อไปของการติดตั้ง:

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure MD devices
th: ปรับแต่งอุปกรณ์  MD

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Auto-configure networking?
th: ตั้งค่าเครือข่ายแบบอัตโนมัติหรือไม่?

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Networking can be configured either by entering all the information manually, or by using DHCP (or a variety of IPv6-specific methods) to detect network settings automatically. If you choose to use autoconfiguration and the installer is unable to get a working configuration from the network, you will be given the opportunity to configure the network manually.
th: คุณสามารถตั้งค่าเครือข่ายโดยป้อนข้อมูลทั้งหมดเอง หรือโดยใช้ DHCP (หรือวิธีการจำเพาะอื่นสำหรับ IPv6) ก็ได้ ถ้าคุณเลือกที่จะตั้งค่าแบบอัตโนมัติ และโปรแกรมติดตั้งไม่สามารถขอค่าตั้งที่ใช้การได้จากเครือข่ายของคุณแล้ว คุณก็ยังมีโอกาสที่จะตั้งค่าเครือข่ายของคุณด้วยตัวเอง

note: Type: string Description :sl1:
en: Domain name:
th: ชื่อโดเมน:

note: Type: string Description :sl1:
en: The domain name is the part of your Internet address to the right of your host name.  It is often something that ends in .com, .net, .edu, or .org.  If you are setting up a home network, you can make something up, but make sure you use the same domain name on all your computers.
th: ชื่อโดเมนคือส่วนของที่อยู่อินเทอร์เน็ตที่อยู่ถัดจากชื่อโฮสต์ของคุณ โดยส่วนใหญ่จะลงท้ายด้วย .com, .net, .edu, .org หรือ .th  หากคุณแค่กำลังตั้งเครือข่ายในบ้าน คุณอาจสมมุติชื่ออะไรขึ้นมาก็ได้ แต่ขอให้แน่ใจว่าคุณใช้ชื่อโดเมนเหมือนกันทุกเครื่อง

note: Type: string Description :sl1:
en: Name server addresses:
th: ที่อยู่ของ namer server:

note: Type: string Description :sl1:
en: The name servers are used to look up host names on the network. Please enter the IP addresses (not host names) of up to 3 name servers, separated by spaces. Do not use commas. The first name server in the list will be the first to be queried. If you don't want to use any name server, just leave this field blank.
th: name server ใช้เปิดหาที่อยู่ของชื่อเครื่องในเครือข่าย กรุณาป้อนหมายเลขไอพี (ไม่ใช่ชื่อโฮสต์) ของ name server โดยป้อนได้ถึง 3 หมายเลข คั่นด้วยช่องว่าง อย่าใช้จุลภาค  name server แรกในรายการ จะเป็นเครื่องแรกที่ถูกถามก่อน หากคุณไม่ต้องการใช้ name server ใดๆ เลย ก็ปล่อยช่องข้อมูลนี้ว่างไว้

note: Type: select Description :sl1:
en: Primary network interface:
th: อินเทอร์เฟซหลักสำหรับเชื่อมต่อเครือข่าย:

note: Type: select Description :sl1:
en: Your system has multiple network interfaces. Choose the one to use as the primary network interface during the installation. If possible, the first connected network interface found has been selected.
th: ระบบของคุณมีอินเทอร์เฟซสำหรับเชื่อมต่อเครือข่ายหลายอินเทอร์เฟซ เลือกอินเทอร์เฟซหนึ่งที่จะใช้เป็นอินเทอร์เฟซหลักระหว่างการติดตั้ง ถ้าเป็นไปได้ โปรแกรมจะเลือกอินเทอร์เฟซแรกที่พบว่ามีการเชื่อมต่อไว้

note: Type: string Description :sl2: :sl1:
en: Wireless ESSID for ${iface}:
th: ESSID ของเครือข่ายไร้สายสำหรับ ${iface}:

note: Type: string Description :sl1:
en: Attempting to find an available wireless network failed.
th: ไม่สามารถหาเครือข่ายไร้สายที่มีอยู่ได้

note: Type: string Description :sl1:
en: ${iface} is a wireless network interface. Please enter the name (the ESSID) of the wireless network you would like ${iface} to use. To connect to any available network, leave this field blank.
th: ${iface} เป็นอินเทอร์เฟซเครือข่ายไร้สาย กรุณาป้อนชื่อ (ESSID) ของเครือข่ายไร้สายที่จะให้ ${iface} ใช้ ถ้าคุณต้องการใช้เครือข่ายใดก็ได้ที่มีอยู่ ก็ปล่อยช่องนี้ให้ว่างไว้

note: Type: text Description :sl2: :sl1:
en: This may take some time.
th: อาจใช้เวลาสักครู่

note: Type: string Description :sl1:
en: Hostname:
th: ชื่อโฮสต์:

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the hostname for this system.
th: กรุณาป้อนชื่อโฮสต์ของเครื่องนี้

note: Type: string Description :sl1:
en: The hostname is a single word that identifies your system to the network. If you don't know what your hostname should be, consult your network administrator. If you are setting up your own home network, you can make something up here.
th: ชื่อโฮสต์คือคำเดี่ยวๆ ที่ใช้เรียกเครื่องของคุณในเครือข่าย ถ้าคุณไม่ทราบว่าชื่อโฮสต์ของคุณควรเป็นชื่ออะไร กรุณาสอบถามผู้ดูแลเครือข่ายของคุณ ถ้าคุณแค่กำลังตั้งเครือข่ายในบ้าน คุณอาจสมมุติชื่ออะไรขึ้นมาก็ได้

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Storing network settings...
th: กำลังเติมค่าตั้งเครือข่าย...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the network
th: ตั้งค่าเครือข่าย

note: Type: select Choices Translators: please do not translate the variable essid_list :sl1:
en: ${essid_list} Enter ESSID manually
th: ${essid_list} ป้อน ESSID เอง

note: Type: select Description :sl1:
en: Wireless network:
th: เครือข่ายไร้สาย:

note: Type: select Description :sl1:
en: Select the wireless network to use during the installation process.
th: กรุณาเลือกเครือข่ายไร้สายที่จะใช้ระหว่างการติดตั้ง

note: Type: string Description :sl1:
en: DHCP hostname:
th: ชื่อโฮสต์ DHCP:

note: Type: string Description :sl1:
en: You may need to supply a DHCP host name. If you are using a cable modem, you might need to specify an account number here.
th: คุณอาจต้องระบุชื่อโฮสต์ DHCP และถ้าคุณใช้เคเบิลโมเด็ม คุณอาจต้องระบุหมายเลขบัญชีที่นี่

note: Type: string Description :sl1:
en: Most other users can just leave this blank.
th: ผู้ใช้อื่นส่วนใหญ่สามารถปล่อยช่องนี้ให้ว่างไว้ได้

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the network with DHCP
th: กำลังตั้งค่าเครือข่ายด้วย DHCP

note: Type: text Description :sl1:
en: Network autoconfiguration has succeeded
th: ตั้งค่าเครือข่ายโดยอัตโนมัติได้สำเร็จ

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration
th: ลองตั้งค่าเครือข่ายอัตโนมัติอีกครั้ง

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration with a DHCP hostname
th: ลองตั้งค่าเครือข่ายอัตโนมัติอีกครั้ง ด้วยชื่อโฮสต์ DHCP

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Configure network manually
th: ตั้งค่าเครือข่ายเอง

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Do not configure the network at this time
th: ไม่ต้องตั้งค่าเครือข่ายในตอนนี้

note: Type: select Description :sl1:
en: Network configuration method:
th: วิธีตั้งค่าเครือข่าย:

note: Type: select Description :sl1:
en: From here you can choose to retry DHCP network autoconfiguration (which may succeed if your DHCP server takes a long time to respond) or to configure the network manually. Some DHCP servers require a DHCP hostname to be sent by the client, so you can also choose to retry DHCP network autoconfiguration with a hostname that you provide.
th: จากจุดนี้ คุณสามารถเลือกที่จะลองตั้งค่าเครือข่ายโดยอัตโนมัติด้วย DHCP อีกครั้ง (ซึ่งอาจได้ผลในกรณีที่เซิร์ฟเวอร์ DHCP ของคุณใช้เวลาตอบสนองนาน) หรือคุณอาจเลือกที่จะตั้งค่าเครือข่ายเอง นอกจากนี้ เซิร์ฟเวอร์ DHCP บางตัวต้องการให้ไคลเอนต์ส่งชื่อโฮสต์ DHCP ไปให้ ดังนั้น คุณอาจเลือกที่จะลองตั้งค่าเครือข่ายโดยอัตโนมัติด้วย DHCP โดยระบุชื่อโฮสต์ก็ได้

note: Type: note Description :sl1:
en: Network autoconfiguration failed
th: ตั้งค่าเครือข่ายอัตโนมัติไม่สำเร็จ

note: Type: note Description :sl1:
en: Your network is probably not using the DHCP protocol. Alternatively, the DHCP server may be slow or some network hardware is not working properly.
th: เครือข่ายของคุณอาจไม่ได้ใช้โพรโทคอล DHCP อยู่ หรือมิฉะนั้น เซิร์ฟเวอร์ DHCP อาจจะทำงานช้า หรือฮาร์ดแวร์เครือข่ายบางชิ้นอาจไม่ทำงาน

note: Type: text Description :sl1:
en: Reconfigure the wireless network
th: ตั้งค่าเครือข่ายไร้สายอีกครั้ง

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: IP address:
th: หมายเลข IP:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: The IP address is unique to your computer and may be:
th: หมายเลข IP ของเครื่องคุณต้องไม่ซ้ำกับเครื่องอื่น และอาจเป็น:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en:  * four numbers separated by periods (IPv4);
     * blocks of hexadecimal characters separated by colons (IPv6).
th:  * ตัวเลขสี่ตัวคั่นด้วยจุด (IPv4)
     * ตัวเลขฐานสิบหกหลายตัวคั่นด้วยทวิภาค (IPv6)

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: You can also optionally append a CIDR netmask (such as "/24").
th: นอกจากนี้ คุณสามารถเพิ่มเน็ตแมสก์ CIDR (เช่น "/24") ได้ด้วย

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: If you don't know what to use here, consult your network administrator.
th: หากคุณไม่ทราบว่าจะใช้ค่าอะไร ก็กรุณาปรึกษาผู้ดูแลเครือข่ายของคุณ

note: Type: string Description :sl1:
en: Netmask:
th: เน็ตแมสก์:

note: Type: string Description :sl1:
en: The netmask is used to determine which machines are local to your network.  Consult your network administrator if you do not know the value.  The netmask should be entered as four numbers separated by periods.
th: เน็ตแมสก์ใช้กำหนดว่าเครื่องใดอยู่ในเครือข่ายท้องถิ่นของคุณบ้าง กรุณาสอบถามผู้ดูแลเครือข่ายของคุณหากคุณไม่ทราบค่านี้ เน็ตแมสก์ควรอยู่ในรูปตัวเลขสี่ตัวคั่นด้วยเครื่องหมายจุด

note: Type: string Description :sl1:
en: Gateway:
th: เกตเวย์:

note: Type: string Description :sl1:
en: The gateway is an IP address (four numbers separated by periods) that indicates the gateway router, also known as the default router.  All traffic that goes outside your LAN (for instance, to the Internet) is sent through this router.  In rare circumstances, you may have no router; in that case, you can leave this blank.  If you don't know the proper answer to this question, consult your network administrator.
th: เกตเวย์คือหมายเลข IP (ตัวเลขสี่ตัวคั่นด้วยเครื่องหมายจุด) ของเราเตอร์ที่เป็นเกตเวย์ หรือที่เรียกว่าเราเตอร์ปริยาย การจราจรทุกอย่างที่ออกจาก LAN (เช่น ออกสู่อินเทอร์เน็ต) จะถูกส่งผ่านเราเตอร์นี้ ในบางกรณี (ซี่งไม่ค่อยพบ) คุณอาจไม่มีเราเตอร์ คุณสามารถปล่อยช่องนี้ให้ว่างไว้ได้ แต่ถ้าคุณไม่ทราบค่าที่เหมาะสมสำหรับคำถามนี้ กรุณาสอบถามจากผู้ดูแลเครือข่ายของคุณ

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is this information correct?
th: ข้อมูลนี้ถูกต้องหรือไม่?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Currently configured network parameters:
th: ค่าตั้งปัจจุบันของเครือข่าย:

note: Type: boolean Description :sl1:
en:  interface     = ${interface}
     ipaddress     = ${ipaddress}
     netmask       = ${netmask}
     gateway       = ${gateway}
     pointopoint   = ${pointopoint}
     nameservers   = ${nameservers}
th:  อินเทอร์เฟซ      = ${interface}
     หมายเลข IP     = ${ipaddress}
     เน็ตแมสก์        = ${netmask}
     เกตเวย์         = ${gateway}
     point-to-point = ${pointopoint}
     name server    = ${nameservers}

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure a network using static addressing
th: ตั้งค่าเครือข่ายโดยระบุที่อยู่ตายตัว

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Continue without boot loader
th: ติดตั้งต่อโดยไม่มีบูตโหลดเดอร์

note: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-auto)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-base)  #-#-#-#-# :sl2:
en: Please wait...
th: กรุณารอสักครู่...

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new partitions...
th: กำลังคำนวณพาร์ทิชันใหม่...

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning method:
th: วิธีแบ่งพาร์ทิชัน:

note: Type: select Description :sl1:
en: The installer can guide you through partitioning a disk (using different standard schemes) or, if you prefer, you can do it manually. With guided partitioning you will still have a chance later to review and customise the results.
th: โปรแกรมติดตั้งนี้จะพาคุณสู่ขั้นตอนต่างๆ ของการแบ่งพาร์ทิชันในดิสก์ (โดยใช้วิธีแบ่งแบบปกติ) หรือคุณจะแบ่งพาร์ทิชันเองก็ได้ถ้าคุณต้องการ ถ้าคุณเลือกใช้เครื่องมือแนะแนวทางการแบ่งพาร์ทิชัน คุณยังมีโอกาสที่จะดูผลการแบ่ง แล้วปรับค่าในภายหลัง

note: Type: select Description :sl1:
en: If you choose guided partitioning for an entire disk, you will next be asked which disk should be used.
th: ถ้าคุณเลือกการแบ่งพาร์ทิชันแบบแนะแนวทาง คุณจะถูกถามถึงดิสก์ที่จะใช้ในขั้นต่อไป

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning scheme:
th: แนวทางการแบ่งพาร์ทิชัน:

note: Type: select Description :sl1: "Selected for partitioning" can be either an entire disk of "the largest continuous free space" on an existing disk TRANSLATORS, please take care to choose something appropriate for both It is followed by a variable giving the chosen disk, hence the colon at the end of
en: Selected for partitioning:
th: สิ่งที่เลือกไว้เพื่อแบ่งพาร์ทิชัน:

note: Type: select Description :sl1:
en: The disk can be partitioned using one of several different schemes. If you are unsure, choose the first one.
th: คุณสามารถแบ่งพาร์ทิชันได้หลายแนวทาง หากคุณไม่มั่นใจ ขอให้เลือกตัวเลือกแรก

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided partitioning
th: แนวทางการแบ่งพาร์ทิชัน

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use the largest continuous free space
th: แนะแนว - ใช้พื้นที่ว่างต่อเนื่องที่ใหญ่ที่สุด

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk
th: แนะแนว - ใช้เนื้อที่ทั้งดิสก์

note: Type: select Description :sl1:
en: Select disk to partition:
th: เลือกดิสก์ที่จะแบ่งพาร์ทิชัน:

note: Type: select Description :sl1:
en: Note that all data on the disk you select will be erased, but not before you have confirmed that you really want to make the changes.
th: อย่าลืมว่าข้อมูลในดิสก์ที่คุณเลือกจะถูกลบทิ้งทั้งหมด แต่จะไม่มีการลบถ้าคุณยังไม่ได้ยืนยันว่าต้องการทำจริงๆ

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters This is a method for partioning - as in guided (automatic) versus manual
en: Manual
th: แบ่งเอง

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Automatically partition the free space
th: แบ่งพาร์ทิชันโดยอัตโนมัติในพื้นที่ว่าง

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: All files in one partition (recommended for new users)
th: ทุกแฟ้มในพาร์ทิชันเดียว (แนะนำสำหรับผู้ใช้ใหม่)

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home partition
th: แยกพาร์ทิชัน /home

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home, /var, and /tmp partitions
th: แยกพาร์ทิชัน /home, /var และ /tmp

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk and set up LVM
th: แนะแนว - ใช้เนื้อที่ทั้งดิสก์โดยใช้ LVM

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting up the partitioner
th: กำลังเปิดเครื่องมือแบ่งพาร์ทิชัน

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning disks...
th: กำลังสำรวจข้อมูลในดิสก์ต่างๆ...

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting file systems...
th: กำลังตรวจหาระบบแฟ้มต่างๆ...

note: Type: select Description :sl1:
en: This is an overview of your currently configured partitions and mount points. Select a partition to modify its settings (file system, mount point, etc.), a free space to create partitions, or a device to initialize its partition table.
th: นี่เป็นภาพรวมของพาร์ทิชันและตำแหน่งเมานท์ที่คุณตั้งค่าไว้ กรุณาเลือกพาร์ทิชันเพื่อปรับเปลี่ยนค่า (ระบบแฟ้ม, ตำแหน่งเมานท์ ฯลฯ) หรือเลือกที่ว่างเพื่อสร้างพาร์ทิชัน หรือเลือกอุปกรณ์เพื่อจัดรูปแบบตั้งต้นของตารางพาร์ทิชัน

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Write the changes to disks?
th: จะบันทึกการเปลี่ยนแปลงลงดิสก์หรือไม่?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you continue, the changes listed below will be written to the disks. Otherwise, you will be able to make further changes manually.
th: หากคุณดำเนินการต่อ การเปลี่ยนแปลงในรายการข้างล่างนี้จะถูกเขียนลงดิสก์ หรือไม่เช่นนั้น คุณก็ยังสามารถเปลี่ยนแปลงสิ่งต่างๆ เองเพิ่มเติมได้อีก

note: Type: boolean Description :sl1:
en: WARNING: This will destroy all data on any partitions you have removed as well as on the partitions that are going to be formatted.
th: คำเตือน: การเขียนนี้ จะทำลายข้อมูลทั้งหมดในพาร์ทิชันที่คุณสั่งลบ รวมทั้งในพาร์ทิชันที่คุณสั่งฟอร์แมตด้วย

note: Type: text Description :sl1:
en: Partitions formatting
th: กำลังฟอร์แมตพาร์ทิชัน

note: Type: text Description :sl1:
en: Processing...
th: กำลังดำเนินการ...

note: Type: text Description :sl1:
en: Finish partitioning and write changes to disk
th: สิ้นสุดการแบ่งพาร์ทิชันและเขียนลงดิสก์

note: Type: text Description :sl1:
en: Undo changes to partitions
th: ยกเลิกการเปลี่ยนแปลงในพาร์ทิชันต่างๆ

note: Type: text Description Keep short :sl1:
en: FREE SPACE
th: ที่ว่าง

note: Type: text Description "unusable free space".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: unusable
th: ห้ามใช้

note: Type: text Description "primary partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: primary
th: ไพรมารี

note: Type: text Description "logical partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: logical
th: ลอจิคัล

note: Type: text Description For example ATA1, partition #5 (ad0s5) :sl1:
en: ATA%s, partition #%s (%s)
th: ATA%s, พาร์ทิชัน #%s (%s)

note: Type: text Description For example IDE0 master (hda) :sl1:
en: IDE%s master (%s)
th: IDE%s มาสเตอร์ (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 slave (hdd) :sl1:
en: IDE%s slave (%s)
th: IDE%s สเลฟ (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 master, partition #5 (hdc5) :sl1:
en: IDE%s master, partition #%s (%s)
th: IDE%s มาสเตอร์, พาร์ทิชัน #%s (%s)

note: Type: text Description For example IDE2 slave, partition #5 (hdf5) :sl1:
en: IDE%s slave, partition #%s (%s)
th: IDE%s สเลฟ, พาร์ทิชัน #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s (%s,%s,%s), partition #%s (%s)
th: SCSI%s (%s,%s,%s), พาร์ทิชัน #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s, partition #%s (%s)
th: SCSI%s, พาร์ทิชัน #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: Cancel this menu
th: ยกเลิกเมนูนี้

note: Type: text Description Main menu entry Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Partition disks
th: แบ่งพาร์ทิชันในดิสก์

note: Type: text Description short variant of `do not use the partition' :sl1:
en: unused
th: ไม่ใช้

note: Type: text Description short variant of `format the partition' :sl1:
en: format
th: ฟอร์แมต

note: Type: text Description short variant of `keep and use the existing data' :sl1:
en: keep
th: รักษา

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
th: กำลังตรวจสอบระบบแฟ้ม ${TYPE} ในพาร์ทิชัน #${PARTITION} ของ ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
th: กำลังตรวจสอบพื้นที่สลับในพาร์ทิชัน #${PARTITION} ของ ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
th: กำลังสร้างระบบแฟ้ม ${TYPE} ในพาร์ทิชัน #${PARTITION} ของ ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system for ${MOUNT_POINT} in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
th: กำลังสร้างระบบแฟ้ม ${TYPE} สำหรับตำแหน่งเมานท์ ${MOUNT_POINT} ในพาร์ทิชัน #${PARTITION} ของ ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Formatting swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
th: กำลังฟอร์แมตพื้นที่สลับในพาร์ทิชัน #${PARTITION} ของ ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1: Short variant of `swap space'
en: swap
th: สลับ

note: Type: text Description :sl1:
en: EFI System Partition
th: พาร์ทิชันระบบของ EFI

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new state of the partition table...
th: กำลังคำนวณสถานะใหม่ของตารางพาร์ทิชัน...

note: Type: select Choices :sl1:
en: Beginning
th: ต้น

note: Type: select Choices :sl1:
en: End
th: ท้าย

note: Type: select Description :sl1:
en: Location for the new partition:
th: ตำแหน่งของพาร์ทิชันใหม่:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please choose whether you want the new partition to be created at the beginning or at the end of the available space.
th: กรุณาเลือกว่าคุณต้องการสร้างพาร์ทิชันใหม่ที่ต้นหรือท้ายพื้นที่ว่างที่มี

note: Type: select Choices :sl1:
en: Primary
th: ไพรมารี

note: Type: select Choices :sl1:
en: Logical
th: ลอจิคัล

note: Type: select Description :sl1:
en: Type for the new partition:
th: ชนิดของพาร์ทิชันใหม่:

note: Type: note Description :sl1: Type: text
en: Help on partitioning
th: คู่มือการแบ่งพาร์ทิชัน

note: Type: note Description :sl1:
en: Partitioning a hard drive consists of dividing it to create the space needed to install your new system.  You need to choose which partition(s) will be used for the installation.
th: การแบ่งพาร์ทิชันฮาร์ดดิสก์ ประกอบด้วยการแบ่งพื้นที่เพื่อสร้างที่ว่างสำหรับติดตั้งระบบ คุณต้องเลือกพาร์ทิชันที่จะใช้ติดตั้ง

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a free space to create partitions in it.
th: คุณสามารถเลือกพื้นที่ว่างเพื่อสร้างพาร์ทิชันในนั้น

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a device to remove all partitions in it and create a new empty partition table.
th: สามารถเลือกอุปกรณ์เพื่อลบพาร์ทิชันในนั้นทั้งหมด แล้วสร้างตารางพาร์ทิชันเปล่าอันใหม่

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a partition to remove it or to specify how it should be used. At a bare minimum, you need one partition to contain the root of the file system (whose mount point is /).  Most people also feel that a separate swap partition is a necessity.  "Swap" is scratch space for an operating system, which allows the system to use disk storage as "virtual memory".
th: หรือเลือกพาร์ทิชันเพื่อลบทิ้งหรือกำหนดวิธีการใช้งานพาร์ทิชันใหม่ อย่างน้อยที่สุด คุณต้องมีพาร์ทิชันหนึ่งเพื่อเก็บระบบแฟ้มราก (ซึ่งตำแหน่งเมานท์คือ /) นอกจากนี้ หลายคนยังรู้สึกว่าพาร์ทิชันสลับแยกต่างหากก็จำเป็น  "พื้นที่สลับ" หมายถึงพื้นที่สำหรับทดของระบบปฏิบัติการ ซึ่งทำให้ระบบสามารถใช้เนื้อที่ในดิสก์เป็น "หน่วยความจำเสมือน" ได้

note: Type: note Description :sl1:
en: When the partition is already formatted you may choose to keep and use the existing data in the partition.  Partitions that will be used in this way are marked with "${KEEP}" in the main partitioning menu.
th: ถ้าพาร์ทิชันถูกฟอร์แมตไว้แล้ว คุณอาจเลือกที่จะรักษาและใช้ข้อมูลเดิมที่มีอยู่ในพาร์ทิชันก็ได้ พาร์ทิชันที่จะถูกใช้ในลักษณะนี้ จะแสดงด้วย "${KEEP}" ในเมนูหลักสำหรับแบ่งพาร์ทิชัน

note: Type: note Description :sl1:
en: In general you will want to format the partition with a newly created file system.  NOTE: all data in the partition will be irreversibly deleted.  If you decide to format a partition that is already formatted, it will be marked with "${DESTROY}" in the main partitioning menu.  Otherwise it will be marked with "${FORMAT}".
th: โดยทั่วไปแล้ว คุณจะต้องการฟอร์แมตพาร์ทิชันด้วยการสร้างระบบแฟ้มใหม่ โปรดสังเกต: ข้อมูลทั้งหมดในพาร์ทิชันจะถูกลบทิ้งอย่างเรียกกลับคืนไม่ได้ ถ้าคุณตัดสินใจที่จะฟอร์แมตพาร์ทิชันที่เคยฟอร์แมตมาแล้ว โปรแกรมจะทำเครื่องหมาย "${DESTROY}" ในเมนูหลักสำหรับแบ่งพาร์ทิชัน มิฉะนั้น ก็จะทำเครื่องหมาย "${FORMAT}" แทน

note: Type: text Description :sl1:
en: In order to start your new system, a so called boot loader is used.  It can be installed either in the master boot record of the first hard disk, or in a partition.  When the boot loader is installed in a partition, you must set the bootable flag for it. Such a partition will be marked with "${BOOTABLE}" in the main partitioning menu.
th: การเริ่มต้นทำงานของระบบเมื่อเปิดเครื่อง จะอาศัยสิ่งที่เรียกว่าบูตโหลดเดอร์ คุณสามารถติดตั้งบูตโหลดเดอร์ใน master boot record ของฮาร์ดดิสก์ลูกแรก หรือในพาร์ทิชันก็ได้ ถ้าคุณติดตั้งบูตโหลดเดอร์ในพาร์ทิชัน คุณต้องกำหนดแฟล็ก bootable ให้กับพาร์ทิชันด้วย พาร์ทิชันดังกล่าว จะถูกทำเครื่องหมายด้วย "${BOOTABLE}" ในเมนูหลักสำหรับแบ่งพาร์ทิช้น

note: Type: text Description Main menu item should not be more than 55 columns pkgsel is the module that installs packages by running tasksel to select "tasks". Please use "install *software*" and not "install *packages*" which is less adapted for non technical users :sl1:
en: Select and install software
th: เลือกและติดตั้งซอฟต์แวร์

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when pkgsel is launched, before it installs packages :sl1:
en: Setting up...
th: กำลังเตรียมการ...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when upgrading already installed packages. :sl1:
en: Upgrading software...
th: กำลังปรับรุ่นซอฟต์แวร์...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when running tasksel to allow selecting packages Tasksel will then display its own screens :sl1:
en: Running tasksel...
th: กำลังเรียก tasksel...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used at the end of the installation phase while cleaning up pkgsel's stuff :sl1:
en: Cleaning up...
th: กำลังเก็บกวาด...

note: Type: text Description :sl1:
en: Enter rescue mode
th: เข้าสู่โหมดกู้ระบบ

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Saving the time zone...
th: กำลังบันทึกเขตเวลา...

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Allow login as root?
th: อนุญาตให้เข้าระบบเป็น root หรือไม่?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you choose not to allow root to log in, then a user account will be created and given the power to become root using the 'sudo' command.
th: ถ้าคุณเลือกที่จะไม่อนุญาตให้เข้าระบบเป็น root  โปรแกรมจะสร้างบัญชีผู้ใช้หนึ่งขึ้นมา และให้สิทธิ์ในการเป็น root ได้ผ่านคำสั่ง 'sudo'

note: Type: password Description :sl1:
en: Root password:
th: รหัสผ่าน root:

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same root password again to verify that you have typed it correctly.
th: กรุณาป้อนรหัสผ่านเดิมสำหรับ root อีกครั้ง เพื่อตรวจสอบว่าคุณพิมพ์ไม่ผิด

note: Type: string Description :sl1:
en: Full name for the new user:
th: ชื่อเต็มของผู้ใช้ใหม่:

note: Type: string Description :sl1:
en: A user account will be created for you to use instead of the root account for non-administrative activities.
th: กำลังจะสร้างบัญชีผู้ใช้เพื่อให้คุณใช้แทนบัญชี root ในการทำงานที่ไม่ใช่การดูแลระบบ

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the real name of this user. This information will be used for instance as default origin for emails sent by this user as well as any program which displays or uses the user's real name. Your full name is a reasonable choice.
th: กรุณาป้อนชื่อจริงของผู้ใช้นี้ ชื่อนี้จะถูกใช้ในกรณีอย่างเช่น ชื่อผู้ส่งอีเมลที่ผู้ใช้นี้ส่ง รวมถึงโปรแกรมที่แสดงหรือใช้ชื่อจริงของผู้ใช้ โดยปกติ ชื่อเต็มของคุณคือคำตอบที่สมเหตุสมผล

note: Type: string Description :sl1:
en: Username for your account:
th: ชื่อผู้ใช้สำหรับบัญชีของคุณ:

note: Type: string Description :sl1:
en: Select a username for the new account. Your first name is a reasonable choice. The username should start with a lower-case letter, which can be followed by any combination of numbers and more lower-case letters.
th: กรุณาตั้งชื่อผู้ใช้สำหรับบัญชีใหม่ โดยปกติ ชื่อต้นของคุณคือคำตอบที่สมเหตุสมผล ชื่อผู้ใช้ควรขึ้นต้นด้วยอักษรตัวพิมพ์เล็ก และสามารถตามด้วยตัวเลขหรือตัวพิมพ์เล็กหลายตัวได้

note: Type: password Description :sl1:
en: Choose a password for the new user:
th: ตั้งรหัสผ่านสำหรับผู้ใช้ใหม่:

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same user password again to verify you have typed it correctly.
th: กรุณาป้อนรหัสผ่านเดิมอีกครั้ง เพื่อตรวจสอบว่าคุณไม่ได้พิมพ์ผิด

note: Type: title Description :sl1:
en: Set up users and passwords
th: ตั้งบัญชีผู้ใช้และรหัสผ่าน

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Setting users and passwords...
th: กำลังตั้งบัญชีผู้ใช้และรหัสผ่าน...
