debian-installer - en to tr translation catalogue (462 entries)

note: Type: select Description
en: Downloading local repository key failed:
tr: Yerel depo anahtarı indirilemedi:

note: Type: select Description
en: This may be a problem with your network, or with the server hosting this key. You can choose to retry the download, or ignore the problem and continue without all the packages from this repository.
tr: Bu sorun ağınızdan veya kullandığınız yansıdan kaynaklanıyor olabilir. Dosya indirme işlemini tekrar edebilir veya bu sorunu gözardı ederek bu yansıdaki tüm paketler olmadan kuruluma devam edebilirsiniz.

note: Type: select Description
en: Keymap to use:
tr: Kullanılacak klavye düzeni:

en: Africa
tr: Afrika

en: Asia
tr: Asya

en: Atlantic Ocean
tr: Atlantik Okyanusu

en: Caribbean
tr: Karayipler

en: Central America
tr: Orta Amerika

en: Europe
tr: Avrupa

en: Indian Ocean
tr: Hint Okyanusu

en: North America
tr: Kuzey Amerika

en: Oceania
tr: Okyanusya

en: South America
tr: Güney Amerika

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when loading udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Loading additional components
tr: Ek bileşenler yükleniyor

note: Type: text Description (Progress bar) TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Retrieving ${PACKAGE}
tr: ${PACKAGE} alınıyor

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when configuring udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Configuring ${PACKAGE}
tr: ${PACKAGE} yapılandırılıyor

note: Type: text Description Main menu item MUST be kept below 55 characters/columns :sl1:
en: Configure the package manager
tr: Paket yöneticisini yapılandır

note: Type: text Description Translators, "apt" is the program name so please do NOT translate it :sl1:
en: Configuring apt
tr: Apt yapılandırılıyor

note: #-#-#-#-#  templates.pot (apt-setup)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (base-installer)  #-#-#-#-# :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (finish-install)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  templates.pot (pkgsel)  #-#-#-#-#
en: Running ${SCRIPT}...
tr: ${SCRIPT} çalıştırılıyor...

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: security updates (from ${SEC_HOST})
tr: güvenlik güncellemeleri (${SEC_HOST} adresinden)

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: release updates
tr: sürüm güncellemeleri

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: backported software
tr: uyarlanmış yazılım

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Services to use:
tr: Kullanılacak hizmetler:

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Debian has two services that provide updates to releases: security and release updates.
tr: Debian, sürüm güncellemeleri için iki farklı hizmete sunar: güvenlik güncellemeleri ve sürüm güncellemeleri.

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Security updates help to keep your system secured against attacks. Enabling this service is strongly recommended.
tr: Güvenlik güncellemeleri sisteminizin saldırılar karşısında güvenli durumda kalmasına yardımcı olur. Bu hizmeti etkinleştirmeniz şiddetle tavsiye edilir.

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Release updates provide more current versions for software that changes relatively frequently and where not having the latest version could reduce the usability of the software. It also provides regression fixes. This service is only available for stable and oldstable releases.
tr: Sürüm güncellemeleri, görece sık değişen ve en son sürümünün kullanılmaması halinde yararı azalan yazılımların daha güncel sürümlerini sağlamaktadır. Sürüm güncellemeleri aynı zamanda gerileme hatalarının düzeltmelerini de sağlar. Bu hizmet yalnızca kararlı ve eski kararlı sürümler için mevcuttur.

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Backported software are adapted from the development version to work with this release. Although this software has not gone through such complete testing as that contained in the release, it includes newer versions of some applications which may provide useful features. Enabling backports here does not cause any of them to be installed by default; it only allows you to manually select backports to use.
tr: Uyarlanmış yazılımlar (backports), bu dağıtım sürümüyle çalışabilmesi için geliştirme sürümünden uyarlanarak hazırlanmıştır. Uyarlanmış yazılımlar, mevcut sürümde bulunanlar kadar kapsamlı bir testten geçmemiş olmakla beraber, yararlı olabilecek özelliklere sahip bazı yeni sürüm programlar içermektedir. Bu yazılımları etkinleştirmek onların hemen kurulmasına neden olmaz, yalnızca sizin kullanmak istediğiniz uyarlanmış yazılımları seçmenizi sağlar.

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the installation media...
tr: Kurulum medyası taranıyor...

note: Type: error Description :sl2: Type: boolean :sl1:
en: An attempt to configure apt to install additional packages from the media failed.
tr: Medyadan ek paketler yüklemek için apt'yi yapılandırma girişimi başarısız oldu.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Scan extra installation media?
tr: Ekstra kurulum medyası taransın mı?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Scanning your installation media finds the label:
tr: Kurulum medyanız tarandığında şu etiket bulunur:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: You now have the option of scanning additional media for use by the package manager (apt). Normally these should be from the same set as the one you booted from. If you do not have any additional media, this step can just be skipped.
tr: Artık paket yöneticisi (apt) tarafından kullanılmak üzere ek medya tarama seçeneğine sahipsiniz. Normalde bunlar, başlattığınız kümeyle aynı kümeden olmalıdır. Ek medyanız yoksa, bu adım atlanabilir.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you wish to scan more media, please insert another one now.
tr: Daha fazla medya taramak istiyorsanız, lütfen şimdi bir tane daha ekleyin.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The image with the following label has been scanned:
tr: Aşağıdaki etikete sahip medya tarandı:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The image with the following label has already been scanned:
tr: Aşağıdaki etikete sahip medya daha önceden taranmış:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please replace it now, if you wish to scan another.
tr: Başka bir tarama yapmak istiyorsanız lütfen şimdi değiştirin.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please check that the media has been inserted correctly.
tr: Lütfen ortamın doğru yerleştirildiğini kontrol edin.

note: Type: text Description :sl1:
en: Media change
tr: Ortam değişti

note: Type: text Description :sl1:
en: Please insert the media labeled '${LABEL}' and press enter.
tr: Lütfen '${LABEL}' etiketli ortamı yerleştirin ve enter tuşuna basın.

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Disabling netinst CD in sources.list...
tr: 'sources.list' dosyasındaki netinst CD kaydı etkisizleştiriliyor...

note: Type: text Description :sl1: Type: boolean :sl2:
en: If you are installing from a netinst CD image and choose not to use a mirror, you will end up with only a very minimal base system.
tr: Bir netinst CD görüntüsünden kurulum yapıyorsanız ve yansı kullanmamayı seçerseniz, yalnızca çok küçük bir temel sistemle karşılaşacaksınız.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a netinst CD image, which by itself only allows installation of a very minimal base system. Use a mirror to install a more complete system.
tr: Bir netinst CD görüntüsünden kurulum yapıyorsunuz, bu da tek başına çok az bir temel sistemin kurulumuna izin veriyor. Daha eksiksiz bir sistem kurmak için bir yansı kullanın.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from an image which contains a limited selection of packages.
tr: Sınırlı sayıda paket içeren bir medyadan kurulum yapıyorsunuz.

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be 2 or 3
en: You have scanned %i images. Even though these contain a fair selection of packages, some may be missing (notably some packages needed to support languages other than English).
tr: %i adet medya tarattınız. Bunlar adil bir paket seçimi içermesine rağmen, bazıları eksik olabilir (özellikle İngilizce dışındaki dilleri desteklemek için bazı paketler gereklidir).

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be from 4 to 8
en: You have scanned %i images. Even though these contain a large selection of packages, some may be missing.
tr: %i medya taradınız. Bunlar çok çeşitli paketler içermesine rağmen, bazıları eksik olabilir.

note: Type: text Description :sl1:
en: Note that using a mirror can result in a large amount of data being downloaded during the next step of the installation.
tr: Bir yansı kullanmanız halinde bir sonraki kurulum adımında ağ üzerinden büyük miktarda veri aktarılacağını lütfen unutmayın.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a DVD image. Even though it contains a large selection of packages, some may be missing.
tr: Bir DVD görüntüsünden kuruyorsunuz. Çok sayıda paket içermesine rağmen, bazıları eksik olabilir.

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you don't have a good Internet connection, use of a mirror is recommended, especially if you plan to install a graphical desktop environment.
tr: İyi bir İnternet bağlantısına sahip olmadığınız sürece bir yansı kullanmanız tavsiye edilir; özellikle bir grafik masaüstü ortamı kurma niyetindeyseniz.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you have a reasonably good Internet connection, use of a mirror is suggested if you plan to install a graphical desktop environment.
tr: İyi bir İnternet bağlantısına sahipseniz bir yansı kullanmanız tavsiye edilir; özellikle bir grafik masaüstü ortamı kurma niyetindeyseniz.

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the mirror...
tr: Yansı taranıyor...

note: Type: boolean Description :sl5: :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want to have it available anyway.
tr: Lütfen kullanılabilir olmasını isteyip istemediğiniz konusunda seçiminizi yapın.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use non-free software?
tr: Özgür olmayan yazılım kullanacak mısınız?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some non-free software has been made to work with Debian. Though this software is not at all a part of Debian, standard Debian tools can be used to install it. This software has varying licenses which may prevent you from using, modifying, or sharing it.
tr: Bazı özgür olmayan yazılımlar Debian ile kullanılacak hale getirilmiştir. Bu yazılımlar Debian'ın bir parçası olmamakla birlikte standart Debian araçları ile kurulabilirler. Bu yazılımların; onları kullanmanızı, değiştirmenizi ya da paylaşmanızı kısıtlayan değişik lisansları vardır.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use contrib software?
tr: Katkı yazılımlar kullanılsın mı?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some additional software has been made to work with Debian. Though this software is free, it depends on non-free software for its operation. This software is not a part of Debian, but standard Debian tools can be used to install it.
tr: Bazı ilave yazılımlar Debian ile çalışabilir hale getirilmiştir. Bu yazılımlar özgür olmakla birlikte çalışmak için özgür olmayan yazılımlara bağımlıdırlar. Bu yazılımlar Debian'ın bir parçası değildirler, fakat standart Debian araçları kullanılarak kurulumları yapılabilir.

note: Type: boolean Description :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want this software to be made available to you.
tr: Lütfen bu çeşit yazılımların kullanılabilir olması konusunda seçiminizi yapın.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use a network mirror?
tr: Bir ağ yansısı kullanılsın mı?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: A network mirror can be used to supplement the software that is included on the installation media. This may also make newer versions of software available.
tr: Kurulum medyasında bulunan yazılımı desteklemek için bir ağ yansısı kullanılabilir. Bu ayrıca yazılımın daha yeni sürümlerini kullanılabilir hale getirebilir.

note: Type: text Description :sl1:
en: Preparing to install the base system...
tr: Temel sistem kurulumuna hazırlanılıyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the base system
tr: Temel sistem kuruluyor

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the base system...
tr: Temel sistem kuruluyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring APT sources...
tr: APT kaynakları yapılandırılıyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating the list of available packages...
tr: Mevcut paketlere ilişkin liste güncelleniyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing extra packages...
tr: Ekstra paketler kuruluyor...

note: Type: text Description SUBST0 is a package name :sl1:
en: Installing extra packages - retrieving and installing ${SUBST0}...
tr: Ekstra paketler kuruluyor - ${SUBST0} alınıyor ve kuruluyor...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package TRANSLATORS: <65 columns :sl1:
en: Install the base system
tr: Temel sistemi kur

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file
tr: 'Release' dosyası alınıyor

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file signature
tr: 'Release' dosyasına ait imza dosyası alınıyor

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Finding package sizes
tr: Paket boyutları bulunuyor

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages files
tr: 'Packages' dosyaları alınıyor

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages file
tr: 'Packages' dosyası alınıyor

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Retrieving packages
tr: Paketler alınıyor

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Extracting packages
tr: Paketler açılıyor

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages
tr: Ana paketler kuruluyor

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages
tr: Gerekli paketler açılıyor

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring required packages
tr: Gerekli paketler yapılandırılıyor

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Unpacking the base system
tr: Temel sistem paketleri açılıyor

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Configuring the base system
tr: Temel sistem yapılandırılıyor

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Validating ${SUBST0}...
tr: ${SUBST0} doğrulanıyor...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Retrieving ${SUBST0}...
tr: ${SUBST0} alınıyor...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Extracting ${SUBST0}...
tr: ${SUBST0} açılıyor...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Unpacking ${SUBST0}...
tr: ${SUBST0} açılıyor...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Configuring ${SUBST0}...
tr: ${SUBST0} yapılandırılıyor...

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Checking Release signature
tr: 'Release' dosyasına ait imza denetleniyor

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a gpg key id Release is a filename which should not be translated
en: Valid Release signature (key id ${SUBST0})
tr: 'Release' imzası geçerli (anahtar kimliği: ${SUBST0})

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of base packages...
tr: Temel paketlerin bağımlılıkları çözülüyor...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional base dependencies: ${SUBST0}
tr: İlave temel paket bağımlılıkları bulundu: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional required dependencies: ${SUBST0}
tr: İlave gerekli paket bağımlılıkları bulundu: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found packages in base already in required: ${SUBST0}
tr: Bulunan temel bağımlılıklar zaten gerekliler listesinde: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of required packages...
tr: Gerekli paketlerin bağımlılıkları çözülüyor...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is an archive component (main, etc) SUBST1 is a mirror
en: Checking component ${SUBST0} on ${SUBST1}...
tr: ${SUBST1} üzerindeki ${SUBST0} bileşeni denetleniyor...

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages...
tr: Ana paketler kuruluyor...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages...
tr: Gerekli paketler açılıyor...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Configuring required packages...
tr: Gerekli paketler yapılandırılıyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing base packages...
tr: Temel paketler kuruluyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unpacking the base system...
tr: Temel sistem paketleri açılıyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the base system...
tr: Temel sistem yapılandırılıyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Base system installed successfully.
tr: Temel sistem başarıyla kuruldu.

note: Type: text Description :sl1:
en: Selecting the kernel to install...
tr: Kurulacak çekirdek seçiliyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the kernel...
tr: Çekirdek kuruluyor...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Installing the kernel - retrieving and installing ${SUBST0}...
tr: Çekirdek kuruluyor - ${SUBST0} alınıyor ve kuruluyor...

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Continue
tr: Devam

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Go Back
tr: Geri dön

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: Yes
tr: Evet

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: No
tr: Hayır

note: #-#-#-#-#  templates.pot (cdebconf)  #-#-#-#-# Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (mdcfg)  #-#-#-#-# Type: select Choices :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (net-retriever)  #-#-#-#-# These are choices of actions so this
en: Cancel
tr: İptal et

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
tr: <Tab> ögeler arasında geçiş; <Space> seç; <Enter> düğmeleri etkinleştir

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <F1> for help; <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
tr: <F1> yardım; <Tab> geçiş; <Space> seç; <Enter> düğmeleri etkinleştir

note: Type: text Description Appears as a checkbox in the newt and GTK interfaces. :sl1:
en: Show Password in Clear
tr: Parolayı Göster

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Help
tr: Yardım

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT This button will allow users to virtually "shoot a picture" of the screen :sl1:
en: Screenshot
tr: Ekran görüntüsü

note: Type: text Description Text that will appear in a dialog box mentioning which file the screenshot has been saved to. "%s" is a file name here :sl1:
en: Screenshot saved as %s
tr: Ekran görüntüsü %s dosyasına kaydedildi

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the Debian archive mirror
tr: Debian arşivi yansısı denetleniyor

note: Type: text Description :sl1:
en: Downloading Release files...
tr: 'Release' dosyaları indiriliyor...

note: Type: text Description main-menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Choose a mirror of the Debian archive
tr: Bir Debian arşivi yansısı seçin

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: enter information manually
tr: bilgileri elle girin

note: Type: select Default Translators, you should put here the ISO 3166 code of a country which you know hosts at least one Debian HTTP mirror. Please check that the country really has a Debian HTTP mirror before putting a random value here First check that the country you mention here is listed in https
en: US[ Default value for http]
tr: TR

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror country:
tr: Debian yansısının bulunduğu ülke:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: The goal is to find a mirror of the Debian archive that is close to you on the network -- be aware that nearby countries, or even your own, may not be the best choice.
tr: Amaç, size en yakın Debian arşivi yansısını bulmaktır -- yakın ülkelerdeki ve hatta kendi ülkenizdeki yansıların bile en iyi seçim olamayabileceğini unutmayın.

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror:
tr: Debian arşivi yansısı:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Please select a Debian archive mirror. You should use a mirror in your country or region if you do not know which mirror has the best Internet connection to you.
tr: Lütfen bir Debian arşivi yansısı seçin. Size en uygun İnternet bağlantısını sunan yansıyı bilmiyorsanız ülke veya bölgenizdeki yansıyı kullanmalısınız.

note: Type: select Description :sl1:
en: Usually, deb.debian.org is a good choice.
tr: Genellikle, deb.debian.org iyi bir seçimdir.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror hostname:
tr: Debian arşivi yansısının adresini girin:

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Please enter the hostname of the mirror from which Debian will be downloaded.
tr: Lütfen Debian'ın indirileceği yansının adresini girin.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: An alternate port can be specified using the standard [hostname]:[port] format.
tr: Alternatif bir başka port alışageldik [makine adı]:[port] biçemiyle belirtilebilir.

note: Type: string Description :sl1:
en: HTTP proxy information (blank for none):
tr: HTTP vekil bilgileri (kullanmıyorsanız boş bırakın):

note: Type: string Description :sl1:
en: If you need to use a HTTP proxy to access the outside world, enter the proxy information here. Otherwise, leave this blank.
tr: Eğer dışa erişim için bir HTTP vekil sunucu kullanıyorsanız vekil sunucu bilgilerini girin. Aksi takdirde boş bırakın.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: The proxy information should be given in the standard form of "http://[[user][:pass]@]host[:port]/".
tr: Vekil sunucu bilgileri "http://[[kullanıcı_adı][:parola]@]adres[:port]/" şeklinde girilmelidir.

note: Type: text Description Main menu item. Please keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the keyboard
tr: Klavye yapılandırması

note: Type: text Description :sl1:
en: Other
tr: Diğer

note: Type: select Description :sl1:
en: Country of origin for the keyboard:
tr: Klavyenin kökeninin ülkesi:

note: Type: select Description :sl1:
en: The layout of keyboards varies per country, with some countries having multiple common layouts. Please select the country of origin for the keyboard of this computer.
tr: Klavye düzeni ülkeye göre değişir, bazı ülkelerde birden fazla yaygın düzen vardır. Lütfen bu klavyenin köken ülkesini seçin.

note: Type: select Description :sl1:
en: Keyboard layout:
tr: Klavye düzeni:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please select the layout matching the keyboard for this machine.
tr: Lütfen klavyenize uygun bir klavye düzeni seçin.

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Caps Lock
tr: Caps Lock (Büyük Harf Kilidi)

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Alt (AltGr)
tr: Sağ Alt (AltGr)

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Control
tr: Sağ Control

note: Type: select Choices :sl1:
en: Right Shift
tr: Sağ Shift

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Logo key
tr: Sağ Logo tuşu

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Menu key
tr: Menü tuşu

note: Type: select Choices :sl1:
en: Alt+Caps Lock
tr: Alt+Caps Lock (Büyük Harf Kilidi)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control+Left Shift
tr: Sol Control+Sol Shift

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Alt
tr: Sol Alt

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control
tr: Sol Control

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Shift
tr: Sol Shift

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Logo key
tr: Sol Logo tuşu

note: Type: select Choices :sl1:
en: Scroll Lock key
tr: Kaydırma Kilidi (Scroll Lock) tuşu

note: Type: select Choices :sl1:
en: No toggling
tr: Kip değiştirme yok

note: Type: select Description :sl1:
en: Method for toggling between national and Latin mode:
tr: Ulusal ve Latin kipler arasında geçiş için kullanılacak yöntem:

note: Type: select Description :sl1:
en: You will need a way to toggle the keyboard between the national layout and the standard Latin layout.
tr: Klavyenizde ulusal düzen ve standart Latin düzeni arasında geçiş yapabilmek için bir yönteme ihtiyacınız olacak.

note: Type: select Description :sl1:
en: Right Alt or Caps Lock keys are often chosen for ergonomic reasons (in the latter case, use the combination Shift+Caps Lock for normal Caps toggle). Alt+Shift is also a popular combination; it will however lose its usual behavior in Emacs and other programs that use it for specific needs.
tr: Sağ Alt ya da Caps Lock tuşları genelde kullanımı kolay olduğu için tercih edilir. (Caps Lock'ı tercih ettiğiniz takdirde bu tuşu normal işlevle kullanmak için Shift+Caps Lock bileşimini kullanın.) Alt+Shift de popüler bir bileşimdir, ama bu durumda bu bileşimi kullanan Emacs ve diğer programların bazı işlevlerini kullanamayabilirsiniz.

note: Type: select Description :sl1:
en: Not all listed keys are present on all keyboards.
tr: Listelenen tuşların tümü her klavyede bulunmayabilir.

note: Type: select Choices :sl1:
en: American English
tr: Amerikan İngilizcesi

note: Type: select Choices :sl1:
en: Albanian
tr: Arnavutça

note: Type: select Choices :sl1:
en: Arabic
tr: Arapça

note: Type: select Choices :sl1:
en: Asturian
tr: Asturyasça

note: Type: select Choices :sl1:
en: Bangladesh
tr: Bangladeş

note: Type: select Choices :sl1:
en: Belarusian
tr: Beyaz Rusça

note: Type: select Choices :sl1:
en: Bengali
tr: Bengalce

note: Type: select Choices :sl1:
en: Belgian
tr: Belçika dili

note: Type: select Choices :sl1:
en: Berber (Latin)
tr: Berberi (Latince)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Bosnian
tr: Boşnakça

note: Type: select Choices :sl1:
en: Brazilian
tr: Brezilya dili

note: Type: select Choices :sl1:
en: British English
tr: Britanya İngilizcesi

note: Type: select Choices :sl1:
en: Bulgarian (BDS layout)
tr: Bulgarca (BDS düzeni)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Bulgarian (phonetic layout)
tr: Bulgarca (fonetik düzeni)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Burmese
tr: Burmaca

note: Type: select Choices :sl1:
en: Canadian French
tr: Kanada Fransızcası

note: Type: select Choices :sl1:
en: Canadian Multilingual
tr: Kanada Çokdilli

note: Type: select Choices :sl1:
en: Catalan
tr: Katalanca

note: Type: select Choices :sl1:
en: Chinese
tr: Çince

note: Type: select Choices :sl1:
en: Croatian
tr: Hırvatça

note: Type: select Choices :sl1:
en: Czech
tr: Çekçe

note: Type: select Choices :sl1:
en: Danish
tr: Danimarka dili

note: Type: select Choices :sl1:
en: Dutch
tr: Flâmanca

note: Type: select Choices :sl1:
en: Dzongkha
tr: Dzongkha (Butan)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Estonian
tr: Estonya dili

note: Type: select Choices :sl1:
en: Ethiopian
tr: Etiyopya

note: Type: select Choices :sl1:
en: Finnish
tr: Fince

note: Type: select Choices :sl1:
en: French
tr: Fransızca

note: Type: select Choices :sl1:
en: Georgian
tr: Gürcüce

note: Type: select Choices :sl1:
en: German
tr: Almanca

note: Type: select Choices :sl1:
en: Greek
tr: Yunanca

note: Type: select Choices :sl1:
en: Gujarati
tr: Gujarati (Hindistan)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Hebrew
tr: İbranice

note: Type: select Choices :sl1:
en: Hindi
tr: Hindu

note: Type: select Choices :sl1:
en: Hungarian
tr: Macarca

note: Type: select Choices :sl1:
en: Icelandic
tr: İzlanda dili

note: Type: select Choices :sl1:
en: Irish
tr: İrlandaca

note: Type: select Choices :sl1:
en: Italian
tr: İtalyanca

note: Type: select Choices :sl1:
en: Japanese
tr: Japonca

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kazakh
tr: Kazak Dili

note: Type: select Choices :sl1:
en: Khmer
tr: Kmer dili

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kirghiz
tr: Kırgızca

note: Type: select Choices :sl1:
en: Korean
tr: Korece

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kurdish (F layout)
tr: Kürtçe (F düzeni)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Kurdish (Q layout)
tr: Kürtçe (Q düzeni)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Lao
tr: Laos Dili

note: Type: select Choices :sl1:
en: Latin American
tr: Latin Amerikan

note: Type: select Choices :sl1:
en: Latvian
tr: Litvanya dili

note: Type: select Choices :sl1:
en: Lithuanian
tr: Letonya dili

note: Type: select Choices :sl1:
en: Macedonian
tr: Makedonca

note: Type: select Choices :sl1:
en: Nepali
tr: Nepal

note: Type: select Choices :sl1:
en: Northern Sami
tr: Kuzey Sami

note: Type: select Choices :sl1:
en: Norwegian
tr: Norveççe

note: Type: select Choices :sl1:
en: Persian
tr: Persce

note: Type: select Choices :sl1:
en: Philippines
tr: Filipinler

note: Type: select Choices :sl1:
en: Polish
tr: Lehçe

note: Type: select Choices :sl1:
en: Portuguese
tr: Portekizce

note: Type: select Choices :sl1:
en: Romanian
tr: Romanca

note: Type: select Choices :sl1:
en: Russian
tr: Rusça

note: Type: select Choices :sl1:
en: Serbian (Cyrillic)
tr: Sırpça (Kiril alfabesi)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Sindhi
tr: Sintçe

note: Type: select Choices :sl1:
en: Slovak
tr: Slovakça

note: Type: select Choices :sl1:
en: Slovenian
tr: Slovence

note: Type: select Choices :sl1:
en: Spanish
tr: İspanyolca

note: Type: select Choices :sl1:
en: Swedish
tr: İsveççe

note: Type: select Choices :sl1:
en: Swiss French
tr: İsviçre Fransızcası

note: Type: select Choices :sl1:
en: Swiss German
tr: İsviçre Almancası

note: Type: select Choices :sl1:
en: Tajik
tr: Tacik

note: Type: select Choices :sl1:
en: Thai
tr: Tayca

note: Type: select Choices :sl1:
en: Tibetan
tr: Tibet

note: Type: select Choices :sl1:
en: Turkish (F layout)
tr: Türkçe (F düzeni)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Turkish (Q layout)
tr: Türkçe (Q düzeni)

note: Type: select Choices :sl1:
en: Taiwanese
tr: Tayvan dili

note: Type: select Choices :sl1:
en: Ukrainian
tr: Ukrayna dili

note: Type: select Choices :sl1:
en: Uyghur
tr: Uygurca

note: Type: select Choices :sl1:
en: Vietnamese
tr: Vietnamca

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware to find installation media
tr: Kurulum ortamını bulmak amacıyla donanım algılanıyor

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning installation media
tr: Kurulum medyası taranıyor

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning ${DIR}...
tr: ${DIR} taranıyor...

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Unmounting/ejecting installation media...
tr: Kurulum medyası kaldırılıyor/çıkarılıyor...

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Load installer components from installation media
tr: Kurulum bileşenlerini kurulum ortamından yükle

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the clock
tr: Saati ayarla

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is the system clock set to UTC?
tr: Sistem saati UTC'ye mi ayarlı?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: System clocks are generally set to Coordinated Universal Time (UTC). The operating system uses your time zone to convert system time into local time. This is recommended unless you also use another operating system that expects the clock to be set to local time.
tr: Sistem saatleri genellikle 'Eş Güdümlü Evrensel Saat'e (UTC) göre ayarlanır. İşletim sistemi, saat dilimi bilgisini kullanarak sistem saatini yerel saate çevirir. Sistem saatinin yerel saate ayarlanmasını bekleyen başka işletim sistemleri kullanmıyorsanız sistem saatini UTC'ye ayarlamanız önerilir.

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Configuring clock settings...
tr: Saat ayarları yapılandırılıyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the clock
tr: Saat ayarlanıyor

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Getting the time from a network time server...
tr: Bir ağ zamanı sunucusundan zaman bilgisi alınıyor...

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Setting the hardware clock...
tr: Donanım saati ayarlanıyor...

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Execute a shell
tr: Bir kabuk çalıştır

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Abort the installation
tr: Kurulumu iptal et

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Registering modules...
tr: Modüller kaydediliyor...

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Finish the installation
tr: Kurulumu bitir

note: Type: text Description :sl1:
en: Finishing the installation
tr: Kurulum bitiriliyor

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring network...
tr: Ağ yapılandırılıyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up frame buffer...
tr: Kare tamponu ayarlanıyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unmounting file systems...
tr: Bağlanan dosya sistemleri ayrılıyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Rebooting into your new system...
tr: Yeni sisteminiz yeniden başlatılıyor...

note: Type: note Description Translators: translate <Continue> identical to the translation of the button! :sl1:
en: Installation complete
tr: Kurulum tamamlandı

note: Type: note Description Translators: translate <Continue> identical to the translation of the button! :sl1:
en: Installation is complete, so it is time to boot into your new system. Make sure to remove the installation media, so that you boot into the new system rather than restarting the installation.
tr: Kurulum tamamlandı ve şimdi sıra bilgisayarınızı yeni sisteminiz ile açmaya geldi. Kurulum programının tekrar başlamaması ve yeni sisteminizden açılış yapılması için kurulumda kullandığınız ortamı çıkarmayı unutmayın.

note: Type: note Description Translators: translate <Continue> identical to the translation of the button! :sl1:
en: Please choose <Continue> to reboot.
tr: Yeniden başlatmak için lütfen <Devam> öğesini seçin.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Install the GRUB boot loader to your primary drive?
tr: GRUB önyükleyici birincil sürücünüze yüklensin mi?

note: Type: boolean Description :sl1: Very similar to grub2/disable_os_prober
en: The following other operating systems have been detected on this computer: ${OS_LIST}
tr: Bu bilgisayarda aşağıda listelenen işletim sistemleri belirlendi: ${OS_LIST}

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If all of your operating systems are listed above, then it should be safe to install the boot loader to your primary drive (UEFI partition/boot record). When your computer boots, you will be able to choose to load one of these operating systems or the newly installed Debian system.
tr: Tüm işletim sistemleriniz yukarıda listeleniyorsa, önyükleyiciyi birincil sürücünüze (UEFI bölümü/önyükleme kaydı) yüklemek güvenli olacaktır. Bilgisayarınız açıldığında, bu işletim sistemlerinden birini veya yeni kurulan Debian sistemini yüklemeyi seçebileceksiniz.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: It seems that this new installation is the only operating system on this computer. If so, it should be safe to install the GRUB boot loader to your primary drive (UEFI partition/boot record).
tr: Görünüşe göre bu yeni kurulum, bu bilgisayardaki tek işletim sistemi. Öyleyse, GRUB önyükleyicisini birincil sürücünüze (UEFI bölümü/önyükleme kaydı) yüklemek güvenli olacaktır.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Warning: If your computer has another operating system that the installer failed to detect, this will make that operating system temporarily unbootable, though GRUB can be manually configured later to boot it.
tr: Uyarı: Bilgisayarınızda yükleyicinin algılayamadığı başka bir işletim sistemi varsa, bu, işletim sistemini geçici olarak önyüklenemez hale getirecektir, ancak GRUB daha sonra önyüklemek için manuel olarak yapılandırılabilir.

note: #-#-#-#-#  templates.pot (grub-installer)  #-#-#-#-# Type: password Description :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (network-console)  #-#-#-#-# :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (user-setup)  #-#-#-#-# :sl1:
en: Re-enter password to verify:
tr: Doğrulamak için parolayı tekrar girin:

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing GRUB boot loader
tr: GRUB önyükleyici kuruluyor

note: Type: text Description :sl1:
en: Looking for other operating systems...
tr: Sisteminizde kurulu diğer işletim sistemleri araştırılıyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the '${GRUB}' package...
tr: '${GRUB}' paketi kuruluyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Determining GRUB boot device...
tr: GRUB önyükleme aygıtı belirleniyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "grub-install ${BOOTDEV}"...
tr: "grub-install ${BOOTDEV}" çalıştırılıyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "update-grub"...
tr: "update-grub" çalıştırılıyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating /etc/kernel-img.conf...
tr: /etc/kernel-img.conf güncelleniyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking whether to force usage of the removable media path
tr: Taşınabilir ortam yoluna kurulum yapılmasının gerekip gerekmediği denetleniyor

note: Type: text Description :sl1:
en: Mounting filesystems
tr: Dosya sistemleri bağlanıyor

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring grub-efi for future usage of the removable media path
tr: İleride taşınabilir ortam yolunun kullanılabilmesi için grub-efi yapılandırılıyor

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Install the GRUB boot loader
tr: GRUB önyükleyiciyi kur

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Force GRUB installation to the EFI removable media path?
tr: EFI taşınabilir ortam yoluna zorunlu bir GRUB kurulumu yapılsın mı?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: It seems that this computer is configured to boot via EFI, but maybe that configuration will not work for booting from the hard drive. Some EFI firmware implementations do not meet the EFI specification (i.e. they are buggy!) and do not support proper configuration of boot options from system hard drives.
tr: Bu bilgisayar EFI ile başlatılacak şekilde yapılandırılmış; ama bu yapılandırma sabit diskten başlatma yapmakta başarısız olabilir. Bazı EFI aygıt yazılımları EFI şartnamelerine tam olarak uymaz (yani hatalıdırlar!) ve önyükleme seçeneklerinin sistem sabit disklerinden yapılandırılmasını tam olarak desteklemezler.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: A workaround for this problem is to install an extra copy of the EFI version of the GRUB boot loader to a fallback location, the "removable media path". Almost all EFI systems, no matter how buggy, will boot GRUB that way.
tr: Bu sorununa geçici bir çözüm olarak GRUB önyükleyicinin EFI uyarlamasının fazladan bir kopyası "taşınabilir ortam yolu" adı verilen konuma kurulabilir. Ne kadar hatalı olursa olsun neredeyse tüm EFI sistemleri GRUB'u bu şekilde önyükleyebilir.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Warning: If the installer failed to detect another operating system that is present on your computer that also depends on this fallback, installing GRUB there will make that operating system temporarily unbootable. GRUB can be manually configured later to boot it if necessary.
tr: Uyarı: Kurulum programı, bilgisayarınızda bulunan ve başlatılabilmek için bu mekanizmaya bel bağlayan diğer işletim sistemlerini algılamakta başarısız olursa, GRUB'u buraya kurmak bu işletim sisteminin geçici olarak başlatılamamasına yol açacaktır. Bununla birlikte bilgisayarın bu işletim sistemi ile başlatılabilmesi için GRUB'u daha sonra elle yapılandırabilirsiniz.

note: Type: boolean Description Same as grub2/update_nvram :sl1:
en: Update NVRAM variables to automatically boot into Debian?
tr: NVRAM değişkenleri Debian'ı önyükleyecek şekilde güncellensin mi?

note: Type: boolean Description Same as grub2/update_nvram :sl1:
en: GRUB can configure your platform's NVRAM variables so that it boots into Debian automatically when powered on. However, you may prefer to disable this behavior and avoid changes to your boot configuration. For example, if your NVRAM variables have been set up such that your system contacts a PXE server on every boot, this would preserve that behavior.
tr: GRUB, platform NVRAM değişkenlerini, bilgisayarınız açıldığında otomatik olarak Debian'ı başlatacak şekilde yapılandırılabilir. Bu davranışı devre dışı bırakarak önyükleme yapılandırmasında herhangi bir değişiklik yapılmamasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda, örneğin NVRAM değişkenleri her açılışta PXE sunucuları ile iletişim kuracak şekilde ayarlanmışsa bu davranış aynı şekilde devam edecektir.

note: Type: boolean Description Very similar to grub2/disable_os_prober :sl1:
en: Run os-prober automatically to detect and boot other OSes?
tr: Diğer işletim sistemlerini tespit etmek ve başlatmak için os-prober otomatik olarak çalıştırılsın mı?

note: Type: boolean Description Very similar to grub2/disable_os_prober :sl1:
en: GRUB can use the os-prober tool to attempt to detect other operating systems on your computer and add them to its list of boot options automatically.
tr: GRUB, bilgisayarınızdaki diğer işletim sistemlerini tespit etmek ve bunları önyükleme seçenekleri listesine otomatik olarak eklemek için os-prober aracını kullanabilir.

note: Type: boolean Description Very similar to grub2/disable_os_prober :sl1:
en: If your computer has multiple operating systems installed, then this is probably what you want. However, if your computer is a host for guest OSes installed via LVM or raw disk devices, running os-prober can cause damage to those guest OSes as it mounts filesystems to look for things.
tr: Eğer bilgisayarınızda birden fazla işletim sistemi yüklüyse, genellikle os-prober aracını kullanarak bu işletim sistemlerini otomatik olarak önyükleme seçenekleri listesine eklemek isteyebilirsiniz. Ancak bilgisayarınız, LVM veya ham disk cihazları aracılığıyla kurulan misafir işletim sistemleri için bir ana bilgisayar olarak kullanılıyorsa os-prober'ın dosya sistemlerini bağlaması nedeniyle bu misafir işletim sistemlerine zarar verebilirsiniz.

note: Type: boolean Description Very similar to grub2/disable_os_prober :sl1:
en: os-prober did not detect any other operating systems on your computer at this time, but you may still wish to enable it in case you install more in the future.
tr: Şu anda os-prober, bilgisayarınızda başka işletim sistemleri tespit edemedi. Ancak, gelecekte daha fazla işletim sistemi yükleyecekseniz, yine de os-prober'ı etkinleştirmek isteyebilirsiniz.

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting network hardware
tr: Ağ donanımı algılanıyor

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Detect network hardware
tr: Ağ donanımını algıla

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Detect disks
tr: Diskleri algıla

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting disks and all other hardware
tr: Diskler ve diğer donanımlar algılanıyor

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware, please wait...
tr: Donanım algılanıyor, lütfen bekleyin...

note: Type: text Description :sl1:
en: Loading module '${MODULE}' for '${CARDNAME}'...
tr: '${CARDNAME}' için '${MODULE}' modülü yükleniyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting PC card services...
tr: PC kart hizmetleri başlatılıyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Waiting for hardware initialization...
tr: Donanım ilklendirme için bekleniyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking for firmware...
tr: Aygıt yazılımı denetleniyor...

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Save debug logs
tr: Hata ayıklama bilgilerini kaydet

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Gathering information for installation report...
tr: Kurulum raporu için bilgi toplanıyor...

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Scan hard drives for an installer ISO image
tr: Sabit diskleri kurulumda kullanılabilecek ISO dosyası için tara

note: Type: text Description This menu entry may be translated. However, translators are required to keep "Choose language" as an alternative separated by the "/" character Example (french): Choisir la langue/Choose language :sl1:
en: Choose language
tr: Dil seç/Choose language

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Storing language...
tr: Dil ayarı kaydediliyor...

note: Type: title Description Displayed as dialog title during language selection :sl1:
en: Select a language
tr: Dil seçimi

note: Type: title Description Displayed as dialog title during country selection :sl1:
en: Select your location
tr: Konum seçimi

note: Type: title Description Displayed as dialog title during locale selection :sl1:
en: Configure locales
tr: Yerel Yapılandırması

note: Type: note Description :sl1:
en: Language selection no longer possible
tr: Dil seçimi artık mümkün değil

note: Type: note Description :sl1:
en: At this point it is no longer possible to change the language for the installation, but you can still change the country or locale.
tr: Bu noktadan sonra kurulum için yapılan dil seçimini değiştirmek mümkün değil, ancak hâlâ ülke ve yereli değiştirebilirsiniz.

note: Type: note Description :sl1:
en: To select a different language you will need to abort this installation and reboot the installer.
tr: Başka bir dil seçmek için kurulumu iptal etmeniz ve kurulum programını yeniden başlatmanız gerekli.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Continue the installation in the selected language?
tr: Kuruluma seçilen dilde devam edilsin mi?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is incomplete for the selected language.
tr: Kurulum programının seçilen dil için çevirisi bitmemiş.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is not fully complete for the selected language.
tr: Kurulum programının seçilen dil çevirisi tamamen bitmemiş.

note: Type: text Description :sl1:
en: This means that there is a significant chance that some dialogs will be displayed in English instead.
tr: Bu şu anlama geliyor: Bazı diyaloglar büyük olasılıkla İngilizce görüntülenecek.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you do anything other than a purely default installation, there is a real chance that some dialogs will be displayed in English instead.
tr: Eğer tamamıyla öntanımlı kurulumdan başka bir şey yaparsanız, bazı diyaloglar büyük olasılıkla İngilizce görüntülenecek.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, most dialogs should be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - some may be displayed in English instead.
tr: Kuruluma seçilen dilde devam ederseniz çoğu diyalog düzgün görüntülenecek, fakat - özellikle kurulum programının gelişmiş seçeneklerini kullanırsanız - bazı diyaloglar İngilizce görüntülenebilir.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, dialogs should normally be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - there is a slight chance some may be displayed in English instead.
tr: Kuruluma seçilen dilde devam ederseniz, diyaloglar düzgün olarak görüntülenecek; fakat - özellikle de kurulum programının daha gelişmiş özelliklerini kullanırsanız - bazılarının İngilizce görüntülenme olasılığı - küçük de olsa - var.

note: Type: text Description :sl1:
en: The chance that you will actually encounter a dialog that is not translated into the selected language is extremely small, but it cannot be ruled out completely.
tr: Seçilen dile çevrilmemiş bir diyalogla karşılaşma şansınız bir hayli az, fakat yine de yok sayılamaz.

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you have a good understanding of the alternative language, it is recommended to either select a different language or abort the installation.
tr: Alternatif dili iyi bilmiyorsanız, farklı bir dil seçmeniz ya da kurulumu iptal etmeniz tavsiye edilir.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you choose not to continue, you will be given the option of selecting a different language, or you can abort the installation.
tr: Devam etmemeyi seçerseniz, size farklı bir dil seçme hakkı verilecek; ya da kurulumu iptal edebilirsiniz.

note: Type: select Choices "other", here, is added to the list of countries that will be displayed for users to choose among them For instance, choosing "Italian" will show: Italy, Switzerland, other :sl1:
en: other
tr: diğer

note: Type: text Description :sl1:
en: Country, territory or area:
tr: Ülke, bölge veya alan:

note: Type: text Description :sl1:
en: Continent or region:
tr: Kıta veya bölge:

note: Type: text Description :sl1:
en: The selected location will be used to set your time zone and also for example to help select the system locale. Normally this should be the country where you live.
tr: Burada seçeceğiniz ülke, saat diliminizin ayarlanmasında ve sistem yerelinin belirlenmesinde kullanılacaktır. Genellikle, yaşadığınız ülkeyi seçmeniz gerekir.

note: Type: text Description :sl1:
en: This is a shortlist of locations based on the language you selected. Choose "other" if your location is not listed.
tr: Bu liste seçtiğiniz dile bağlı olarak gösterilen kısa bir listedir. Eğer ülkeniz bu listede yoksa "diğer"i seçin.

note: Type: text Description :sl1:
en: Select the continent or region to which your location belongs.
tr: Bulunduğunuz yerin içinde olduğu kıta ya da bölgeyi seçin.

note: Type: text Description '%s' will be replaced with the name of the currently selected continent/region :sl1:
en: Listed are locations for: %s. Use the <Go Back> option to select a different continent or region if your location is not listed.
tr: Bu konumlar %s için listelenmektedir. Başka bir kıta ya da bölge seçmek için <Geri Dön> seçeneğini kullanın.

note: Type: select Description :sl1:
en: Country to base default locale settings on:
tr: Öntanımlı yerel ayarlarının temel alınacağı ülke:

note: Type: text Description :sl1:
en: There is no locale defined for the combination of language and country you have selected. You can now select your preference from the locales available for the selected language. The locale that will be used is listed in the second column.
tr: Seçtiğiniz dil ve bölge bileşimi için tanımlı bir yerel yok. Şimdi seçtiğiniz dile uygun yerellerden birini seçebilirsiniz. Yereller ikinci sütunda listelenecektir.

note: Type: text Description :sl1:
en: There are multiple locales defined for the language you have selected. You can now select your preference from those locales. The locale that will be used is listed in the second column.
tr: Seçtiğiniz dil için tanımlı birden fazla yerel var. Şimdi bu yereller arasından seçim yapabilirsiniz. Kullanılacak olan yerel ikinci sütunda listelenecektir.

note: #-#-#-#-#  templates.pot (lvmcfg)  #-#-#-#-# Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-# :sl3: Use infinitive form
en: Configure the Logical Volume Manager
tr: Mantıksal Disk Yöneticisini (LVM) yapılandır

note: Type: text Description :sl1:
en: Debian installer main menu
tr: Debian kurulum programı ana menüsü

note: Type: select Description :sl1:
en: Choose the next step in the install process:
tr: Kurulumun bir sonraki adımını seçin:

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure MD devices
tr: MD aygıtlarını yapılandır

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Auto-configure networking?
tr: Ağ otomatik yapılandırılsın mı?

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Networking can be configured either by entering all the information manually, or by using DHCP (or a variety of IPv6-specific methods) to detect network settings automatically. If you choose to use autoconfiguration and the installer is unable to get a working configuration from the network, you will be given the opportunity to configure the network manually.
tr: Ağ, tüm bilgiler elle girilerek ya da DHCP (ya da IPv6'ya özel çeşitli yollarla) yapılandırılabilir. Otomatik yapılandırma kullanmayı seçer ve ağdan çalışır durumda bir yapılandırma alamazsanız otomatik yapılandırma denemesinden sonra ağınızı elle yapılandırmak için size bir fırsat daha verilecektir.

note: Type: string Description :sl1:
en: Domain name:
tr: Alan adı:

note: Type: string Description :sl1:
en: The domain name is the part of your Internet address to the right of your host name.  It is often something that ends in .com, .net, .edu, or .org.  If you are setting up a home network, you can make something up, but make sure you use the same domain name on all your computers.
tr: Alan adı, size ait İnternet adresinin bir bölümüdür ve makine adının sağ tarafında yer alır.  Bu ad genellikle .com, .net veya .org şeklinde biter.  Eğer bir ev ağı ayarlıyorsanız herhangi bir ad seçebilirsiniz; fakat tüm makinelerde aynı alan adını kullandığınızdan emin olun.

note: Type: string Description :sl1:
en: Name server addresses:
tr: Alan adı sunucusu adresleri:

note: Type: string Description :sl1:
en: The name servers are used to look up host names on the network. Please enter the IP addresses (not host names) of up to 3 name servers, separated by spaces. Do not use commas. The first name server in the list will be the first to be queried. If you don't want to use any name server, just leave this field blank.
tr: Alan adı sunucuları ağ üzerindeki makine adlarının bulunması için kullanılır. Lütfen en fazla 3 alan adı sunucusunun IP adresini (makine adını değil) aralarda boşluk bırakarak girin. Virgül kullanmayın. Listedeki ilk adres, ilk olarak sorgulanacak sunucudur. Eğer bir alan adı sunucusu kullanmak istemiyorsanız bu alanı boş bırakın.

note: Type: select Description :sl1:
en: Primary network interface:
tr: Birincil ağ arayüzü:

note: Type: select Description :sl1:
en: Your system has multiple network interfaces. Choose the one to use as the primary network interface during the installation. If possible, the first connected network interface found has been selected.
tr: Sisteminizde birden fazla sayıda ağ arayüzü var. Kurulum sırasında birincil ağ arayüzü olarak bunlardan birisini seçin. Eğer bunun mümkün olduğu görülmüşse bağlantı kurulduğu görülen ilk ağ arayüzü zaten seçili durumdadır.

note: Type: string Description :sl2: :sl1:
en: Wireless ESSID for ${iface}:
tr: ${iface} için kablosuz ESSID:

note: Type: string Description :sl1:
en: Attempting to find an available wireless network failed.
tr: Kullanılabilir durumda bir kablosuz ağ bulma girişimi başarısızlıkla sonuçlandı.

note: Type: string Description :sl1:
en: ${iface} is a wireless network interface. Please enter the name (the ESSID) of the wireless network you would like ${iface} to use. To connect to any available network, leave this field blank.
tr: ${iface} bir kablosuz ağ arayüzüdür. Lütfen ${iface} üzerinden kullanmak istediğiniz kablosuz ağın adını (ESSID) girin. Mevcut ağlardan birini kullanmak istiyorsanız bu alanı boş bırakın.

note: Type: text Description :sl2: :sl1:
en: This may take some time.
tr: Bu işlem biraz zaman alabilir.

note: Type: string Description :sl1:
en: Hostname:
tr: Makine adı:

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the hostname for this system.
tr: Lütfen bu sistemin makine adını girin.

note: Type: string Description :sl1:
en: The hostname is a single word that identifies your system to the network. If you don't know what your hostname should be, consult your network administrator. If you are setting up your own home network, you can make something up here.
tr: Makine adı, sisteminizi ağa tanıtan tek bir sözcükten oluşmaktadır. Makine adınızın ne olduğunu bilmiyorsanız, sistem yöneticinize başvurun. Eğer kendi ev ağınızı kuruyorsanız herhangi bir ad kullanabilirsiniz.

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Storing network settings...
tr: Ağ ayarları kaydediliyor...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the network
tr: Ağı yapılandır

note: Type: select Choices Translators: please do not translate the variable essid_list :sl1:
en: ${essid_list} Enter ESSID manually
tr: ${essid_list} ESSID'yi elle gir

note: Type: select Description :sl1:
en: Wireless network:
tr: Kablosuz ağ:

note: Type: select Description :sl1:
en: Select the wireless network to use during the installation process.
tr: Kurulum esnasında kullanılacak olan kablosuz ağı seçin.

note: Type: string Description :sl1:
en: DHCP hostname:
tr: DHCP makine adı:

note: Type: string Description :sl1:
en: You may need to supply a DHCP host name. If you are using a cable modem, you might need to specify an account number here.
tr: Bir DHCP makine adı vermeniz gerekebilir. Eğer bir kablo modem kullanıyorsanız bu aşamada bir kullanıcı hesap adı girmeniz zorunlu olabilir.

note: Type: string Description :sl1:
en: Most other users can just leave this blank.
tr: Çoğu durumda bu alan boş bırakabilir.

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the network with DHCP
tr: Ağınız DHCP ile yapılandırılıyor

note: Type: text Description :sl1:
en: Network autoconfiguration has succeeded
tr: Otomatik ağ yapılandırması başarıyla tamamlandı

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration
tr: Otomatik ağ yapılandırmasını tekrar dene

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration with a DHCP hostname
tr: Otomatik ağ yapılandırmasını bir DHCP makine adıyla tekrar dene

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Configure network manually
tr: Ağı elle yapılandır

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Do not configure the network at this time
tr: Ağı şu an yapılandırma

note: Type: select Description :sl1:
en: Network configuration method:
tr: Ağ yapılandırma yöntemi:

note: Type: select Description :sl1:
en: From here you can choose to retry DHCP network autoconfiguration (which may succeed if your DHCP server takes a long time to respond) or to configure the network manually. Some DHCP servers require a DHCP hostname to be sent by the client, so you can also choose to retry DHCP network autoconfiguration with a hostname that you provide.
tr: Buradan itibaren, DHCP ile otomatik ağ yapılandırmasını tekrar denemeyi (ki DHCP sunucunuz çok geç yanıt veriyorsa iş görebilir) veya ağı elle yapılandırmayı seçebilirsiniz. Bazı DHCP sunucuları istemci tarafından gönderilen bir DHCP makine adı gerektirebildiğinden, DHCP ile otomatik ağ yapılandırmasını böyle bir makine adı girerek tekrar etmeyi de seçebilirsiniz.

note: Type: note Description :sl1:
en: Network autoconfiguration failed
tr: Otomatik ağ yapılandırması başarısızlıkla sonuçlandı

note: Type: note Description :sl1:
en: Your network is probably not using the DHCP protocol. Alternatively, the DHCP server may be slow or some network hardware is not working properly.
tr: Ağınız büyük bir olasılıkla DHCP protokolü kullanmıyor. DHCP sunucusunun yavaşlığı veya bir kısım ağ donanımının doğru şekilde çalışmıyor olması da ihtimal dahilinde.

note: Type: text Description :sl1:
en: Reconfigure the wireless network
tr: Kablosuz ağı yapılandır

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: IP address:
tr: IP adresi:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: The IP address is unique to your computer and may be:
tr: IP adresi bilgisayarınıza özeldir ve şu şekillerde olabilir:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en:  * four numbers separated by periods (IPv4);
     * blocks of hexadecimal characters separated by colons (IPv6).
tr:  * Noktayla ayrılmış dört sayı (IPv4);
     * İki nokta üst üste ile ayrılmış onaltılık karakter blokları (IPv6).

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: You can also optionally append a CIDR netmask (such as "/24").
tr: İsterseniz IP adresinin sonuna CIDR ağ maskesi de ekleyebilirsiniz (örneğin "/24").

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: If you don't know what to use here, consult your network administrator.
tr: Eğer buraya ne girileceğini bilmiyorsanız ağ yöneticinize danışın.

note: Type: string Description :sl1:
en: Netmask:
tr: Ağ maskesi:

note: Type: string Description :sl1:
en: The netmask is used to determine which machines are local to your network.  Consult your network administrator if you do not know the value.  The netmask should be entered as four numbers separated by periods.
tr: Ağ maskesi hangi makinelerin yerel ağ içinde olduğunu belirlemekte kullanılır.  Girilecek değeri bilmiyorsanız sistem yöneticinize başvurun.  Ağ maskesi noktayla ayrılmış dört rakamdan oluşmalıdır.

note: Type: string Description :sl1:
en: Gateway:
tr: Ağ geçidi:

note: Type: string Description :sl1:
en: The gateway is an IP address (four numbers separated by periods) that indicates the gateway router, also known as the default router.  All traffic that goes outside your LAN (for instance, to the Internet) is sent through this router.  In rare circumstances, you may have no router; in that case, you can leave this blank.  If you don't know the proper answer to this question, consult your network administrator.
tr: Ağ geçidi (noktayla ayrılmış dört rakamdan oluşan) bir IP adresidir. Bu adres öntanımlı yönlendirici olarak da bilinen geçit yönlendiricisini belirtir. Yerel ağdan dışarı çıkan bütün trafik (İnternet gibi) bu yönlendiriciye gönderilir. Herhangi bir yönlendiriciye sahip olmadığınız nadir durumlar için bu alanı boş bırakabilirsiniz. Eğer bu yapılandırma sorusunun uygun yanıtını bilmiyorsanız sistem yöneticinize başvurun.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is this information correct?
tr: Bu bilgiler doğru mu?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Currently configured network parameters:
tr: Şu an ki ağ yapılandırma parametreleri:

note: Type: boolean Description :sl1:
en:  interface     = ${interface}
     ipaddress     = ${ipaddress}
     netmask       = ${netmask}
     gateway       = ${gateway}
     pointopoint   = ${pointopoint}
     nameservers   = ${nameservers}
tr:  arayüz          = ${interface}
     ip adresi       = ${ipaddress}
     ağ maskesi      = ${netmask}
     ağ geçidi       = ${gateway}
     noktadannoktaya = ${pointopoint}
     ad sunucuları = ${nameservers}

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure a network using static addressing
tr: Ağı statik adresleme ile yapılandır

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Continue without boot loader
tr: Önyükleyicisiz devam et

note: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-auto)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-base)  #-#-#-#-# :sl2:
en: Please wait...
tr: Lütfen bekleyin...

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new partitions...
tr: Yeni bölümler hesaplanıyor...

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning method:
tr: Bölümleme yöntemi:

note: Type: select Description :sl1:
en: The installer can guide you through partitioning a disk (using different standard schemes) or, if you prefer, you can do it manually. With guided partitioning you will still have a chance later to review and customise the results.
tr: Kurulum programı disk bölümleme konusunda (standart bölümleme şemaları kullanarak) size yardım edebilir; ya da tercih ederseniz elle bölümleme yapabilirsiniz. Bölümleme yardımcısı eşliğinde bölümleme yaparsanız işlemin sonunda hâlâ sonuçları gözden geçirme ve değiştirme şansınız olacaktır.

note: Type: select Description :sl1:
en: If you choose guided partitioning for an entire disk, you will next be asked which disk should be used.
tr: Eğer bütün bir diskin bölümlenmesinde bölümleme yardımcısını kullanmayı seçmişseniz bir sonraki adımda hangi diskin kullanılacağı size sorulacaktır.

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning scheme:
tr: Bölümleme şeması:

note: Type: select Description :sl1: "Selected for partitioning" can be either an entire disk of "the largest continuous free space" on an existing disk TRANSLATORS, please take care to choose something appropriate for both It is followed by a variable giving the chosen disk, hence the colon at the end of
en: Selected for partitioning:
tr: Bölümlenecek alanı seçin:

note: Type: select Description :sl1:
en: The disk can be partitioned using one of several different schemes. If you are unsure, choose the first one.
tr: Disk birkaç farklı şekilde bölümlenebilir. Emin değilseniz, birinci şemayı seçin.

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided partitioning
tr: Bölümleme yardımcısını kullanarak bölümle

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use the largest continuous free space
tr: Yardımcı ile - en büyük kesintisiz boş alanı kullan

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk
tr: Yardımcı ile - diskin tamamını kullan

note: Type: select Description :sl1:
en: Select disk to partition:
tr: Bölümlenecek diski seçin:

note: Type: select Description :sl1:
en: Note that all data on the disk you select will be erased, but not before you have confirmed that you really want to make the changes.
tr: Dikkat! Seçtiğiniz diskteki bütün veriler silinecektir. Fakat bu işlem ancak diskte yapılacak değişiklikleri siz onaylandığınızda gerçekleşecektir.

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters This is a method for partioning - as in guided (automatic) versus manual
en: Manual
tr: Elle

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Automatically partition the free space
tr: Boş alanı otomatik olarak bölümle

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: All files in one partition (recommended for new users)
tr: Tüm dosyalar tek bölümde (yeni kullanıcılara önerilir)

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home partition
tr: Ayrı /home bölümü

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home, /var, and /tmp partitions
tr: Ayrı /home, /var ve /tmp bölümleri

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk and set up LVM
tr: Yardımcı ile - diskin tamamını kullan ve LVM'yi ayarla

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting up the partitioner
tr: Bölümleme uygulaması başlatılıyor

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning disks...
tr: Diskler taranıyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting file systems...
tr: Dosya sistemleri inceleniyor...

note: Type: select Description :sl1:
en: This is an overview of your currently configured partitions and mount points. Select a partition to modify its settings (file system, mount point, etc.), a free space to create partitions, or a device to initialize its partition table.
tr: Mevcut bölüm yapılandırmanız ve bağlama noktaları aşağıda görülüyor. Ayarlarını (dosya sistemi, bağlama noktaları vb.) değiştirmek istediğiniz bir bölüm, bölümler oluşturmak için boş bir alan veya bölümleme tablosunu ilklendireceğiniz bir aygıt seçin.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Write the changes to disks?
tr: Değişiklikler diske kaydedilsin mi?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you continue, the changes listed below will be written to the disks. Otherwise, you will be able to make further changes manually.
tr: Devam etmeniz halinde aşağıda sıralanan bütün değişiklikler disklere kaydedilecektir. Aksi halde bundan sonraki değişiklikleri elle yapacaksınız.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: WARNING: This will destroy all data on any partitions you have removed as well as on the partitions that are going to be formatted.
tr: UYARI: Bu işlem, sildiğiniz veya yeni bir dosya sistemi oluşturmak için seçtiğiniz bölümlerdeki tüm verileri silecektir.

note: Type: text Description :sl1:
en: Partitions formatting
tr: Bölüm biçimleme

note: Type: text Description :sl1:
en: Processing...
tr: İşlem yapılıyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Finish partitioning and write changes to disk
tr: Bölümlemeyi bitir ve değişiklikleri diske kaydet

note: Type: text Description :sl1:
en: Undo changes to partitions
tr: Bölümlerdeki değişiklikleri geri al

note: Type: text Description Keep short :sl1:
en: FREE SPACE
tr: BOŞ ALAN

note: Type: text Description "unusable free space".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: unusable
tr: kullanılamaz

note: Type: text Description "primary partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: primary
tr: birincil

note: Type: text Description "logical partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: logical
tr: mantıksal

note: Type: text Description "primary or logical".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: pri/log
tr: bir/man

note: Type: text Description For example ATA1, partition #5 (ad0s5) :sl1:
en: ATA%s, partition #%s (%s)
tr: ATA%s, bölüm #%s (%s)

note: Type: text Description For example IDE0 master (hda) :sl1:
en: IDE%s master (%s)
tr: IDE%s birincil (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 slave (hdd) :sl1:
en: IDE%s slave (%s)
tr: IDE%s ikincil (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 master, partition #5 (hdc5) :sl1:
en: IDE%s master, partition #%s (%s)
tr: IDE%s birincil, bölüm #%s (%s)

note: Type: text Description For example IDE2 slave, partition #5 (hdf5) :sl1:
en: IDE%s slave, partition #%s (%s)
tr: IDE%s ikincil, bölüm #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s (%s,%s,%s), partition #%s (%s)
tr: SCSI%s (%s,%s,%s), bölüm #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s, partition #%s (%s)
tr: SCSI%s, bölüm #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: Cancel this menu
tr: Bu menüyü iptal et

note: Type: text Description Main menu entry Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Partition disks
tr: Diskleri bölümle

note: Type: text Description short variant of `do not use the partition' :sl1:
en: unused
tr: kullanma

note: Type: text Description short variant of `format the partition' :sl1:
en: format
tr: biçimle

note: Type: text Description short variant of `keep and use the existing data' :sl1:
en: keep
tr: dokunma

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
tr: ${DEVICE} aygıtının #${PARTITION} bölümündeki ${TYPE} dosya sistemi denetleniyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
tr: ${DEVICE} aygıtının #${PARTITION} bölümündeki takas alanı denetleniyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
tr: ${DEVICE} aygıtının #${PARTITION} bölümünde ${TYPE} dosya sistemi oluşturuluyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system for ${MOUNT_POINT} in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
tr: ${DEVICE} aygıtının #${PARTITION} bölümünde ${MOUNT_POINT} bağlama noktası için ${TYPE} dosya sistemi oluşturuluyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Formatting swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
tr: ${DEVICE} aygıtının #${PARTITION} bölümündeki takas alanı biçimlendiriliyor...

note: Type: text Description :sl1: Short variant of `swap space'
en: swap
tr: takas

note: Type: text Description :sl1:
en: EFI System Partition
tr: EFI Sistem Bölümü

note: Type: text Description :sl1: short variant of 'EFI System Partition' Up to 10 character positions
en: ESP
tr: ESB

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new state of the partition table...
tr: Bölümleme tablosunun yeni durumu hesaplanıyor...

note: Type: select Choices :sl1:
en: Beginning
tr: Başlangıç

note: Type: select Choices :sl1:
en: End
tr: Son

note: Type: select Description :sl1:
en: Location for the new partition:
tr: Yeni bölümün konumu:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please choose whether you want the new partition to be created at the beginning or at the end of the available space.
tr: Lütfen yeni bölümün, kullanılabilir alanın başında mı yoksa sonunda mı oluşturulmasını istediğinizi seçin.

note: Type: select Choices :sl1:
en: Primary
tr: Birincil

note: Type: select Choices :sl1:
en: Logical
tr: Mantıksal

note: Type: select Description :sl1:
en: Type for the new partition:
tr: Yeni bölümün türü:

note: Type: note Description :sl1: Type: text
en: Help on partitioning
tr: Bölümleme işlemi hakkında yardım

note: Type: note Description :sl1:
en: Partitioning a hard drive consists of dividing it to create the space needed to install your new system.  You need to choose which partition(s) will be used for the installation.
tr: Sabit diskin bölümlenmesi, yeni sisteminizin kurulumu için gerekli alanı oluşturmak amacıyla diskin mantıksal parçalara bölünmesi işleminden oluşmaktadır. Kurulumda kullanılacak bölüm veya bölümleri seçmeniz gerekiyor.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a free space to create partitions in it.
tr: Üzerinde bölümler oluşturacağınız boş bir alan seçin.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a device to remove all partitions in it and create a new empty partition table.
tr: Üzerindeki tüm bölümleri silerek yeni ve boş bir bölümleme tablosu oluşturacağınız bir aygıt seçin.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a partition to remove it or to specify how it should be used. At a bare minimum, you need one partition to contain the root of the file system (whose mount point is /).  Most people also feel that a separate swap partition is a necessity.  "Swap" is scratch space for an operating system, which allows the system to use disk storage as "virtual memory".
tr: Silmek veya kullanılma şeklini belirtmek için bir bölüm seçin. Asgari şart olarak, (bağlama noktası / olan) kök dosya sistemini içerecek tek bir bölüme ihtiyaç duyacaksınız. Birçok kişi ayrı bir takas bölümünü de bir zorunluluk olarak görmektedir. "Takas", işletim sistemi tarafından "sanal bellek" olarak kullanılabilecek bir disk alanıdır.

note: Type: note Description :sl1:
en: When the partition is already formatted you may choose to keep and use the existing data in the partition.  Partitions that will be used in this way are marked with "${KEEP}" in the main partitioning menu.
tr: Zaten biçimlenmiş durumda olan bir bölüme dokunmamayı ve bölümdeki veriyi kullanmayı seçebilirsiniz.  Bu şekilde kullanılacak bölümler ana bölümleme menüsünde "${KEEP}" olarak işaretlenir.

note: Type: note Description :sl1:
en: In general you will want to format the partition with a newly created file system.  NOTE: all data in the partition will be irreversibly deleted.  If you decide to format a partition that is already formatted, it will be marked with "${DESTROY}" in the main partitioning menu.  Otherwise it will be marked with "${FORMAT}".
tr: Genel olarak, yeni oluşturulmuş bir dosya sistemine sahip bir bölümün biçimlenmesini isteyeceksiniz.  NOT: Bu işlem sonucunda bölümdeki tüm veriler geri dönüşü olmayacak şekilde silinecektir. Zaten biçimlenmiş bir bölümü biçimlemeye karar vermişseniz, bu bölüm ana bölümleme menüsünde "${DESTROY}" olarak işaretlenecektir. Aksi halde "${FORMAT}" olarak işaretlenecektir.

note: Type: text Description :sl1:
en: In order to start your new system, a so called boot loader is used.  It can be installed either in the master boot record of the first hard disk, or in a partition.  When the boot loader is installed in a partition, you must set the bootable flag for it. Such a partition will be marked with "${BOOTABLE}" in the main partitioning menu.
tr: Yeni sisteminizi başlatmak için önyükleyici denilen bir program kullanılır. Bu program birincil diskin ana önyükleme kaydına (MBR) veya bir bölüme kurulur. Önyükleyicinin bir bölüme kurulması halinde o bölümün önyüklenebilir bayrağı etkinleştirilmelidir. Böyle bir bölüm ana bölümleme tablosunda "${BOOTABLE}" olarak işaretlenecektir.

note: Type: text Description Main menu item should not be more than 55 columns pkgsel is the module that installs packages by running tasksel to select "tasks". Please use "install *software*" and not "install *packages*" which is less adapted for non technical users :sl1:
en: Select and install software
tr: Yazılım seç ve kur

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when pkgsel is launched, before it installs packages :sl1:
en: Setting up...
tr: Yazılımlar ayarlanıyor...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when upgrading already installed packages. :sl1:
en: Upgrading software...
tr: Yazılım güncelleniyor...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when running tasksel to allow selecting packages Tasksel will then display its own screens :sl1:
en: Running tasksel...
tr: Görev seçici (tasksel) çalıştırılıyor...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used at the end of the installation phase while cleaning up pkgsel's stuff :sl1:
en: Cleaning up...
tr: Yazılımlar temizleniyor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Enter rescue mode
tr: Kurtarma kipine gir

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Saving the time zone...
tr: Saat dilimi kaydediliyor...

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Allow login as root?
tr: 'root' olarak oturum açmaya izin verilsin mi?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you choose not to allow root to log in, then a user account will be created and given the power to become root using the 'sudo' command.
tr: Eğer 'root' kullanıcısının giriş yapmasına izin vermezseniz normal bir kullanıcı hesabı oluşturulacak ve bu kullanıcının 'sudo' komutuyla "root"haklarına sahip olması sağlanacaktır.

note: Type: password Description :sl1:
en: Root password:
tr: Root parolası:

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same root password again to verify that you have typed it correctly.
tr: Lütfen hatasız yazdığınızı doğrulamak için aynı root parolasını tekrar girin.

note: Type: string Description :sl1:
en: Full name for the new user:
tr: Yeni kullanıcının tam adı:

note: Type: string Description :sl1:
en: A user account will be created for you to use instead of the root account for non-administrative activities.
tr: İdari olmayan etkinliklerde root kullanıcısı yerine kullanabilmeniz için normal bir kullanıcı hesabı oluşturulacak.

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the real name of this user. This information will be used for instance as default origin for emails sent by this user as well as any program which displays or uses the user's real name. Your full name is a reasonable choice.
tr: Lütfen kullanıcının gerçek adını girin. Bu bilgi, örneğin, bu kullanıcı tarafından gönderilen e-postalarda öntanımlı ad olarak kullanılacaktır. Kullanıcının gerçek adını kullanan veya gösteren programlar da bu bilgiyi esas alacaktır. Bu alana "Ad Soyad" olarak tam adını girmeniz uygun bir seçim olacaktır.

note: Type: string Description :sl1:
en: Username for your account:
tr: Hesabınız için kullanıcı adı:

note: Type: string Description :sl1:
en: Select a username for the new account. Your first name is a reasonable choice. The username should start with a lower-case letter, which can be followed by any combination of numbers and more lower-case letters.
tr: Yeni kullanıcı hesabı için bir kullanıcı adı seçin. İlk adınız makul bir seçimdir. Kullanıcı adları küçük harfle başlamak zorundadır. Daha sonra rakam ve başka küçük harflerin kombinasyonu ile devam edebilir.

note: Type: password Description :sl1:
en: Choose a password for the new user:
tr: Yeni kullanıcı için bir parola girin:

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same user password again to verify you have typed it correctly.
tr: Hatasız yazdığınızı doğrulamak için aynı kullanıcı parolasını tekrar girin.

note: Type: title Description :sl1:
en: Set up users and passwords
tr: Kullanıcıları ve parolaları oluştur

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Setting users and passwords...
tr: Kullanıcılar ve parolalar ayarlanıyor...
