debian-installer - en to ur translation catalogue (116 entries)

en: Africa
ur: --افریقہ--

en: Asia
ur: --ایشاء--

en: Caribbean
ur: --کیربین--

en: Central America
ur: --سنٹرل امریکہ--

en: Europe
ur: --یورپ--

en: Indian Ocean
ur: --بحرلاکاہل--

en: North America
ur: --جنوبی امریکہ--

en: Oceania
ur: --اوسینا--

en: South America
ur: --شمالی امریکہ--

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when loading udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Loading additional components
ur: اور زیادھ کمپونینٹس کو لوڈ کر رہا ھے

note: Type: text Description (Progress bar) TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Retrieving ${PACKAGE}
ur: {PACKAGE}$ کو پڑھ رھا ھے

note: Type: text Description Translators, "apt" is the program name so please do NOT translate it :sl1:
en: Configuring apt
ur: apt کو کنفگر کرتے ہوے

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring APT sources...
ur: APT سورسز کو سیٹ کرتے ہوے

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating the list of available packages...
ur: موجودہ پیکجز کی فہرست کو اپڈیٹ کرتے ہوے

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing extra packages...
ur: اضافی پیکجز انسٹال کرتے ہوے

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package TRANSLATORS: <65 columns :sl1:
en: Install the base system
ur: بیس سسٹم کو انسٹال کرو

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the base system...
ur: بیس سسٹم کو سیٹ کرتے ہوے

note: Type: text Description :sl1:
en: Base system installed successfully.
ur: بیس سسٹم کامیابی سے انسٹال ہو گیا ہے

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the kernel...
ur: کرنل انسٹال کرتے ہوے

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Continue
ur: جاری رکھو

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Go Back
ur: واپس جاو

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: Yes
ur: ہاں

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: No
ur: نہیں

note: Type: text Description TRANSLATORS: This should be "translated" to "RTL" or "LTR" depending of default text direction of your language LTR: Left to Right (Latin, Cyrillic, CJK, Indic...) RTL: Right To Left (Arabic, Hebrew, Persian...) DO NOT USE ANYTHING ELSE :sl1:
en: LTR
ur: ltr

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT This button will allow users to virtually "shoot a picture" of the screen :sl1:
en: Screenshot
ur: سکرین شاٹ

note: Type: text Description main-menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Choose a mirror of the Debian archive
ur: ڈیبین ٓارچیو کیلے میرر کا انتخاب کریں

note: Type: string Description :sl1:
en: HTTP proxy information (blank for none):
ur: HTTPپروکسی کی معلومات (کچھ نھیں کیلے خالی)

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning ${DIR}...
ur: ${DIR}...کو سکین کر رھا ھے

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the clock
ur: گھڑی کو کنفیگر کرو

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is the system clock set to UTC?
ur: کیا سسٹم کی گھڑی UTC پر سیٹ ھے؟

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the clock
ur: گھڑی کو سیٹ کر رھا ھے

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Execute a shell
ur: شیل کو چلاؤ

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Abort the installation
ur: انسٹالیشن کو روک دو

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Registering modules...
ur: ماڈیولز رجسٹر ھو رھے ھیں

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Finish the installation
ur: انسٹالیشن ختم کرو

note: Type: note Description Translators: translate <Continue> identical to the translation of the button! :sl1:
en: Installation complete
ur: انسٹالیشن مکمل

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting network hardware
ur: نیٹورک ھارڈویر کو ڈیٹکٹ کر رھا ھے

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Detect network hardware
ur: نیٹورک ھارڈویر کو ڈیٹکٹ ھو گیا

note: Type: text Description Main menu item Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Detect disks
ur: ڈسکس کو ڈیٹکٹ کرو

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting disks and all other hardware
ur: ڈسکس اور تمام دوسری ھارڈ ویر کو ڈیٹکٹ کر رھا ھے

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware, please wait...
ur: ھارڈ ویر کو ڈیٹکٹ کر رھا ھے، انتظار کریں...

note: Type: text Description :sl1:
en: Loading module '${MODULE}' for '${CARDNAME}'...
ur: '${MODULE}'کو لوڈ کر رھا ھے '${CARDNAME}' کیلے ...

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting PC card services...
ur: PCکارڈ سروسز کو سٹارٹ کر رھا ھے...

note: Type: text Description This menu entry may be translated. However, translators are required to keep "Choose language" as an alternative separated by the "/" character Example (french): Choisir la langue/Choose language :sl1:
en: Choose language
ur: زبان کا انتکاب کریں

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Storing language...
ur: زبان؎ محفوظ ھو رھی ھے

note: Type: select Choices "other", here, is added to the list of countries that will be displayed for users to choose among them For instance, choosing "Italian" will show: Italy, Switzerland, other :sl1:
en: other
ur: علاوھ ازیں

note: Type: text Description :sl1:
en: Debian installer main menu
ur: ڈیبین انسٹالر مین مینو

note: Type: select Description :sl1:
en: Choose the next step in the install process:
ur: انسٹال پروسس کا اگلا سٹپ منتخب کریں

note: Type: string Description :sl1:
en: Domain name:
ur: ڈومین کا نام:

note: Type: string Description :sl1:
en: Name server addresses:
ur: سرور اڈریسز کے نام:

note: Type: select Description :sl1:
en: Primary network interface:
ur: بنیادی نیٹورک انٹرفیس

note: Type: string Description :sl2: :sl1:
en: Wireless ESSID for ${iface}:
ur: ${iface}کیلے بغیر تار والا ESSID

note: Type: text Description :sl2: :sl1:
en: This may take some time.
ur: یہ کچھ وقت لے گا

note: Type: string Description :sl1:
en: Hostname:
ur: ھوسٹ کا نام

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the hostname for this system.
ur: پلیز اس سسٹم کیلے ھوسٹ کا نام لکھیں۔

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Storing network settings...
ur: نیٹورک سیٹینگ محفوظ کی جا رہی ھیں

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the network
ur: نیٹورک کو کنفیگر کرو

note: Type: string Description :sl1:
en: DHCP hostname:
ur: DHCPھوسٹ کا نام

note: Type: string Description :sl1:
en: Most other users can just leave this blank.
ur: دوسرے زیادہ تر یوزرز اسے خالی چھوڑ سکتے ھیں

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Configure network manually
ur: نیٹورک کو خود کنفیگر کرو

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Do not configure the network at this time
ur: اس وقت نیٹورک کو کنفیگر مت کرو

note: Type: select Description :sl1:
en: Network configuration method:
ur: نیٹورک کنفیگریشن کا طریقہ:

note: Type: note Description :sl1:
en: Network autoconfiguration failed
ur: نیٹورک کی خود کار کنفیگریشن ناکام ھو گی ھے

note: Type: string Description :sl1:
en: Netmask:
ur: نیٹماسک:

note: Type: string Description :sl1:
en: Gateway:
ur: گیٹوے:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is this information correct?
ur: کیا یہ معلومات صحیح ھے؟

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Currently configured network parameters:
ur: اب تک کنفیگر کے ھوے نیٹورک پیرامیٹرز:

note: Type: boolean Description :sl1:
en:  interface     = ${interface}
     ipaddress     = ${ipaddress}
     netmask       = ${netmask}
     gateway       = ${gateway}
     pointopoint   = ${pointopoint}
     nameservers   = ${nameservers}
ur: انٹرفیس    ={interface}$ ؎ٓای پی اڈریس     ={ipaddress}$نیٹماسک       ={netmask}$گیٹوے      ={gateway}$پوانٹ سے پوانٹ   ={pointopoint}$سرورز کے نام   ={nameservers}$

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new partitions...
ur: نیی پارٹیشنز کو کمپیوٹ کر رہا ھے...

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning method:
ur: پارٹیشنگ کا طریقہ:

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning scheme:
ur: پارٹیشنگ کی سکیم:

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided partitioning
ur: گایڈڈ پارٹیشن

note: Type: select Description :sl1:
en: Select disk to partition:
ur: پارٹیشن کرنے کیلے ڈسک کا انتخاب کریں:

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Automatically partition the free space
ur: خالی جگہ کو خود کار پارٹیشن کرو

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: All files in one partition (recommended for new users)
ur: تمام فایل ایک پارٹیشن میں(نیے یوزرز کیلے موزوں)

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting up the partitioner
ur: پارٹیشنر سٹارٹ ھو رہی ھے

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning disks...
ur: ڈسکس سکین ھو رہی ھیں...

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting file systems...
ur: فایل سسٹم ڈیٹیکٹ کر رہا ھے...

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Write the changes to disks?
ur: ڈسک پر تبدیلیاں لکھ دی جاءیں؟

note: Type: text Description :sl1:
en: Partitions formatting
ur: پارٹیشنز فارمیٹ ھو رھی ھیں

note: Type: text Description :sl1:
en: Processing...
ur: پروسیسنگ...

note: Type: text Description :sl1:
en: Finish partitioning and write changes to disk
ur: پارٹیشن کو ختم کرو اور ڈسک پر تبدیلیاں لکھ دو

note: Type: text Description :sl1:
en: Undo changes to partitions
ur: پارٹیشن پر تبدیلیوں کو انڈو کر دو

note: Type: text Description Keep short :sl1:
en: FREE SPACE
ur: خالی جگہ

note: Type: text Description "unusable free space".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: unusable
ur: ناقابل استعمال

note: Type: text Description "primary partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: primary
ur: پرایمری

note: Type: text Description "logical partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: logical
ur: لوجیکل

note: Type: text Description "primary or logical".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: pri/log
ur: پرا/لوج

note: Type: text Description For example IDE0 master (hda) :sl1:
en: IDE%s master (%s)
ur: (%s) ماسٹرIDE%s

note: Type: text Description For example IDE1 slave (hdd) :sl1:
en: IDE%s slave (%s)
ur: (%s) غلامIDE%s

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s (%s,%s,%s), partition #%s (%s)
ur: SCSI%s (%s,%s,%s),پارٹیشن #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: Cancel this menu
ur: اس مینو کو کینسل کرو

note: Type: text Description Main menu entry Translators: keep below 55 columns :sl1:
en: Partition disks
ur: پارٹیشن ڈسکز

note: Type: text Description short variant of `do not use the partition' :sl1:
en: unused
ur: ناقابل استعمال

note: Type: text Description short variant of `format the partition' :sl1:
en: format
ur: فارمیٹ

note: Type: text Description short variant of `keep and use the existing data' :sl1:
en: keep
ur: رکھو

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
ur: {DEVICE}$ ... چیک ھو رھا ھے ${TYPE} کا فایل سسٹم {PARTITION}$#کی پارٹیشن

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
ur: {DEVICE}$ ... کی سویپ کی جگہ چیک ھو رھی ھے {PARTITION}$#کی پارٹیشن

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
ur: {DEVICE}$ ... بن رھا ھے {TYPE}$ کا فایل سسٹم {PARTITION}$#کی پارٹیشن

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system for ${MOUNT_POINT} in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
ur: {DEVICE}$  ... بن رھا ھے {TYPE}$ کا فایل سسٹم {MOUNt_POINT}$ میں {PARTITION}$#پارٹیشن

note: Type: text Description :sl1:
en: Formatting swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
ur: {DEVICE}$ ... کی سویپ کی جگہ فارمیٹ کر رھا ھے {PARTITION}$#کی پارٹیشن

note: Type: text Description :sl1: Short variant of `swap space'
en: swap
ur: سویپ

note: Type: select Choices :sl1:
en: Beginning
ur: شروع

note: Type: select Choices :sl1:
en: End
ur: اختتام

note: Type: select Description :sl1:
en: Location for the new partition:
ur: نءی پارٹیشن کیلے لوکیشن:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please choose whether you want the new partition to be created at the beginning or at the end of the available space.
ur: پلیز منتخب کریں کہ ٓاپ نءی پارٹیشن کودستیاب جگہ کے شروع یا ٓاخر میں بنانا چاھتے ھیں۔

note: Type: select Choices :sl1:
en: Primary
ur: پرایمری

note: Type: select Choices :sl1:
en: Logical
ur: لوجیکل

note: Type: select Description :sl1:
en: Type for the new partition:
ur: نءی پارٹیشن کی قسم:

note: Type: note Description :sl1: Type: text
en: Help on partitioning
ur: پارٹیشنگ میں مدد

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a free space to create partitions in it.
ur:  خالی جگہ میں پارٹیشن بنانے کیلے انتخاب کریں۔

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Allow login as root?
ur: روٹ سے لاگن کرنے کی اجازت ہے؟

note: Type: password Description :sl1:
en: Root password:
ur: روٹ کا پاسورڈ

note: Type: string Description :sl1:
en: Full name for the new user:
ur: نیے یوزر کا پورا نام :

note: Type: string Description :sl1:
en: Username for your account:
ur: ٓاپ کے اکاونٹ کا یوزر نام

note: Type: password Description :sl1:
en: Choose a password for the new user:
ur: نیے یوزر کے لیے پاسورڈ کا انتخاب کری :
