debian-installer - en to he translation catalogue (17 entries)

note: Type: select Choices
en: Dialog
he: דיאלוג

note: Type: select Choices
en: Readline
he: שורת פקודה

note: Type: select Choices
en: Editor
he: עורך טקסט

note: Type: select Choices
en: Noninteractive
he: לא אינטראקטיבי

note: Type: select Description
en: Interface to use:
he: ממשק לשימוש:

note: Type: select Description
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
he: חבילות משתמשות ב-debconf לקונפיגורציה בן בעלות מראה וממשק משותף. תוכל לבחור את סוג הממשק משתמש שבו הן ישתמשו.

note: Type: select Description
en: The dialog frontend is a full-screen, character based interface, while the readline frontend uses a more traditional plain text interface, and both the gnome and kde frontends are modern X interfaces, fitting the respective desktops (but may be used in any X environment). The editor frontend lets you configure things using your favorite text editor. The noninteractive frontend never asks you any questions.
he: ממשק הדיאלוג נפרש על מסך מלא, ומובסס על ממשק תווי, בזמן שממשק ה-readline משתמש בממשק טקסט יותר מסורתי. גם ממשקי גנום ו-KDE הם ממשקים גרפיים מודרניים. ממשק העורך מאפשר לך להגדיר דברים דרך עורך הטקסט החביב עליך. והממשק הלא אינטראקטיבי פשוט אף פעם לא שואל אותך שאלות.

note: Type: select Choices
en: critical
he: קריטית

note: Type: select Choices
en: high
he: גבוהה

note: Type: select Choices
en: medium
he: בינונית

note: Type: select Choices
en: low
he: נמוכה

note: Type: select Description
en: Ignore questions with a priority less than:
he: התעלם משאלות בעדיפות נמוכה מאשר:

note: Type: select Description
en: Debconf prioritizes the questions it asks you. Pick the lowest priority of question you want to see:
      - 'critical' only prompts you if the system might break.
        Pick it if you are a newbie, or in a hurry.
      - 'high' is for rather important questions
      - 'medium' is for normal questions
      - 'low' is for control freaks who want to see everything
he: Debconf מתעדף את השאלות שהוא שואל, בחר את הרמה הכי נמוכה של שאלות שברצונך לראות:
      - 'קריטית' דיווח רק אם המערכת עלולה להשבר.
        בחר באפשרות זאת אם אתה משתמש חדש, או שאתה ממהר מאוד.
      - 'גבוהה' בשביל שאלות דיי חשובות.
      - 'בינונית' בשביל שאלות נורמליות.
      - 'נמוכה' בשביל חולי שליטה שרוצים לראות הכל.

note: Type: select Description
en: Note that no matter what level you pick here, you will be able to see every question if you reconfigure a package with dpkg-reconfigure.
he: שיב לב, לא משנה איזה רמה תבחר כאן, תוכל לראות את כל השאלות אם תגדיר מחדש את החבילה עם dpkg-reconfigure.

note: Type: text Description
en: Installing packages
he: מתקין חבילות

note: Type: text Description
en: Please wait...
he: המתן בבקשה...

note: Type: text Description This string is the 'title' of dialog boxes that prompt users when they need to insert a new medium (most often a CD or DVD) to install a package or a collection of packages
en: Media change
he: החלפת מדיה
