debian-installer - en to sv translation catalogue (15 entries)

note: Type: select Choices
en: Editor
sv: Redigerare

note: Type: select Choices
en: Noninteractive
sv: Icke-interaktivt

note: Type: select Description
en: Interface to use:
sv: Gränssnitt att använda:

note: Type: select Description
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
sv: Paket som använder debconf för konfigurering delar ett gemensamt utseende. Du kan välja vilken sorts användargränssnitt de skall använda.

note: Type: select Description
en: The dialog frontend is a full-screen, character based interface, while the readline frontend uses a more traditional plain text interface, and both the gnome and kde frontends are modern X interfaces, fitting the respective desktops (but may be used in any X environment). The editor frontend lets you configure things using your favorite text editor. The noninteractive frontend never asks you any questions.
sv: Dialogskalet är ett textbaserat fullskärmsgränssnitt medan readline-skalet använder ett mer traditionellt ren text-gränssnitt, och både Gnome- och KDE-skalen är moderna X-gränssnitt passande respektive skrivbordsmiljöer (men kan användas i vilken X-miljö som helst). Textredigeringsskalet låter dig konfigurera saker med ditt favorittextredigeringsprogram. Det icke-interaktiva skalet ställer aldrig några frågor till dig.

note: Type: select Choices
en: critical
sv: kritisk

note: Type: select Choices
en: high
sv: hög

note: Type: select Choices
en: medium
sv: medel

note: Type: select Choices
en: low
sv: låg

note: Type: select Description
en: Ignore questions with a priority less than:
sv: Ignorera frågor med lägre prioritet än:

note: Type: select Description
en: Debconf prioritizes the questions it asks you. Pick the lowest priority of question you want to see:
      - 'critical' only prompts you if the system might break.
        Pick it if you are a newbie, or in a hurry.
      - 'high' is for rather important questions
      - 'medium' is for normal questions
      - 'low' is for control freaks who want to see everything
sv: Debconf prioriterar frågor den ställer till dig. Välj den lägsta prioritetsnivån för frågor du vill se:
      - "kritisk" frågar dig endast om systemet kan skadas.
        Välj den om du är nybörjare eller har bråttom..
      - "hög" är för ganska viktiga frågor
      - "medel" är för normala frågor
      - "låg" är för kontrolltokar som vill se allt som händer

note: Type: select Description
en: Note that no matter what level you pick here, you will be able to see every question if you reconfigure a package with dpkg-reconfigure.
sv: Notera att oavsett vilken nivå du väljer här är det möjligt att se varje fråga om du konfigurerar om ett paket med dpkg-reconfigure.

note: Type: text Description
en: Installing packages
sv: Installerar paket

note: Type: text Description
en: Please wait...
sv: Var god vänta...

note: Type: text Description This string is the 'title' of dialog boxes that prompt users when they need to insert a new medium (most often a CD or DVD) to install a package or a collection of packages
en: Media change
sv: Byte av källmedium
