2.1. Підтримуване обладнання

Debian не накладає вимог до апаратного забезпечення окрім вимог до ядер Linux та наборів інструментів GNU. Таким чином, будь-яка архітектура чи платформа, на яку перенесені ядра Linux, libc, gcc тощо, і для якої Debian порт існує, може запускати Debian. Більш докладно про 64-bit ARM архітектурні системи, перевірені за допомогою Debian GNU/Linux можете переглянути за адресою https://www.debian.org/ports/arm/.

Замість спроби описати всі різні конфігурації обладнання, які підтримуються для 64-bit ARM, цей розділ містить загальну інформацію та вказівки на те, де можна знайти додаткову інформацію.

2.1.1. Підтримувані архітектури

Debian GNU/Linux 13 підтримує 7 основні архітектури та декілька варіантів кожної архітектури, відомі як «смаки».

Архітектура Debian Призначення Підархітектура Аромат
AMD64 & Intel 64 amd64    
ARM із апаратним FPU armhf мультиплатформа armmp
64-бітна ARM arm64    
64-бітні MIPS (little-endian) mips64el MIPS Malta 5kc-malta
Cavium Octeon octeon
Лунсон 3 loongson-3
Системи живлення ppc64el IBM POWER8 або новіші машини  
64-розрядний RISC-V (з прямим порядком байтів) riscv64    
64-бітні IBM S/390 s390x IPL від VM-reader та DASD загальний

У цьому документі описано встановлення для архітектури 64-bit ARM за допомогою ядра Linux. Якщо ви шукаєте інформацію про будь-яку іншу Debian-підтримувану архітектуру, перегляньте сторінки Debian-Порти.

Це перший офіційний випуск Debian GNU/Linux для архітектури 64-bit ARM. Ми вважаємо, що він достатньо себе зарекомендував, щоб бути випущеним. Однак, оскільки вона не мала такого впливу (а отже, і тестування користувачами), як деякі інші архітектури, ви можете зіткнутися з деякими помилками. Використовуйте нашу Систему відстеження помилок, щоб повідомити про будь-які проблеми; не забудьте згадати той факт, що помилка виникла на платформі 64-bit ARM з використанням ядра Linux. Також може знадобитися використання списку розсилки debian-arm.

2.1.2. Три різних порти ARM

Архітектура ARM з часом еволюціонувала, і сучасні процесори ARM надають функції, недоступні в старих моделях. Debian тому має три порти ARM, щоб забезпечити найкращу підтримку для дуже широкого спектру різних комп'ютерів:

  • Debian/armel орієнтована на старіші 32-розрядні процесори ARM без підтримки апаратного блоку з плаваючою комою (FPU),

  • Debian/armhf працює лише на нових 32-розрядних процесорах ARM, які реалізують принаймні архітектуру ARMv7 з версією 3 специфікації векторної системи числення ARM з плаваючою комою (VFPv3). Він використовує розширені функції та підвищення продуктивності, доступні в цих моделях.

  • Debian/arm64 працює на 64-бітних процесорах ARM, які реалізують щонайменше архітектуру ARMv8.

Технічно, всі доступні на сьогоднішній день процесори ARM можуть працювати в будь-якому ендіанському режимі (великому чи малому), але на практиці переважна більшість використовує режим малого ендіану. Усі Debian/arm64, Debian/armhf та Debian/armel підтримують лише малоендіанні системи.

2.1.3. Варіації дизайну процесорів ARM та складність підтримки

ARM-системи набагато більш гетерогенні, ніж ті, що базуються на архітектурі ПК на базі i386/amd64, тому ситуація з підтримкою може бути набагато складнішою.

Архітектура ARM використовується в основному в так званих «системах на кристалі» (SoC). Ці SoC розробляються багатьма різними компаніями, часто з дуже різними апаратними компонентами навіть для базової функціональності, необхідної для створення системи. Старіші версії архітектури ARM мали значні відмінності від однієї SoC до іншої, але ARMv8 (arm64) є набагато більш стандартизованою і тому її легше підтримувати ядром Linux та іншим програмним забезпеченням.

Серверні версії апаратного забезпечення ARMv8 зазвичай конфігуруються за допомогою стандартів Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) та Advanced Configuration and Power Interface (ACPI). Ці дві програми надають загальні, незалежні від пристрою способи завантаження та налаштування комп'ютерного обладнання. Вони також поширені у світі комп'ютерів x86.

2.1.4. Платформи, які підтримуються Debian/arm64

Апаратне забезпечення Arm64/AArch64/ARMv8 стало доступним досить пізно у циклі випуску Debian Trixie, тому небагато платформ мали підтримку, об'єднану в основну версію ядра на момент цього випуску; це є основною вимогою для того, щоб debian-installer працювало на них. Відомо, що у цьому випуску Debian/arm64 підтримуються наступні платформи. Існує лише один образ ядра, який підтримує всі перелічені платформи.

Applied Micro (APM) Mustang/X-Gene

APM Mustang був першою доступною системою ARMv8 з підтримкою Linux. У ньому використовується SoC X-gene, яка з тих пір використовується і в інших машинах. Це 8-ядерний процесор, з ethernet, USB і послідовним інтерфейсом. Найпоширеніший форм-фактор виглядає так само, як корпус настільного ПК, але в майбутньому очікується багато інших версій. Більшість апаратних засобів підтримується у основному ядрі, але наразі у ядрі Trixie відсутня підтримка USB.

Платформа розробки ARM Juno

Juno - це потужна плата для розробки з 6-ядерним (2xA57, 4xA53) процесором ARMv8-A 800Mhz, графікою Mali (T624), 8 ГБ оперативної пам'яті DDR3, Ethernet, USB, Serial. Вона була розроблена для запуску системи та тестування потужності, тому не є ні маленькою, ні дешевою, але була однією з перших доступних плат. Все вбудоване обладнання підтримується в основному ядрі та в Trixie.

При використанні debian-installer на системах без UEFI, можливо, вам доведеться вручну зробити систему завантажуваною в кінці встановлення, наприклад, запустивши необхідні команди в оболонці, запущеній зсередини debian-installer. flash-kernel знає, як налаштувати завантаження системи X-Gene за допомогою U-Boot.

2.1.4.1. Інші платформи

Підтримка багатоплатформності у ядрі Linux arm64 може також дозволити запуск debian-installer на системах arm64, не перелічених вище. Якщо ядро, яке використовує debian-installer, підтримує компоненти цільової системи, а файл дерева пристроїв для цієї системи є доступним, нова цільова система може працювати чудово. У таких випадках програма встановлення зазвичай може забезпечити робочу інсталяцію, і доки використовується UEFI, вона також має бути здатна зробити систему завантажувальною. Якщо UEFI не використовується, вам також може знадобитися виконати деякі кроки з налаштування вручну, щоб зробити систему завантажуваною.

2.1.5. Багато процесорів

Для цієї архітектури доступна підтримка багатопроцесорності, яку також називають «симетричною багатопроцесорною обробкою» або SMP —. Наявність декількох процесорів у комп'ютері спочатку була проблемою лише для серверних систем високого класу, але останніми роками стала поширеною майже повсюдно з появою так званих «багатоядерних» процесорів. Вони містять два або більше процесорних блоків, які називаються «ядра», в одній фізичній мікросхемі.

Стандартний образ ядра Debian 13 було скомпільовано з підтримкою SMP. Його також можна без проблем використовувати на не-SMP-системах.

2.1.6. Підтримка графічного апаратного забезпечення

Підтримка графічних інтерфейсів у Debian визначається базовою підтримкою системи X11 від X.Org та ядром. Базова графіка фреймбуфера забезпечується ядром, тоді як десктопні середовища використовують X11. Доступність розширених можливостей відеокарти, таких як апаратне прискорення 3D або апаратне прискорення відео, залежить від фактичного графічного обладнання, яке використовується у системі, а у деяких випадках - від встановлення додаткових блоків «прошивки» (див. Розділ 2.2, «Пристрої, що потребують прошивки»).

Майже всі комп'ютери ARM мають вбудоване графічне обладнання, а не платні карти. Деякі машини мають слоти розширення, в які можна встановити відеокарти, але це рідкість. Апаратне забезпечення, спроєктоване як безголове, без графіки, є досить поширеним. У той час як базове відео з буфером кадрів, що надається ядром, має працювати на всіх пристроях з графікою, швидка 3D-графіка завжди потребує двійкових драйверів для роботи. Ситуація швидко змінюється, але на момент релізу у випуску доступні безкоштовні драйвери для nouveau (Nvidia Tegra K1 SoC) та freedreno (Qualcomm Snapdragon SoC). Для іншого обладнання потрібні невільні драйвери від третіх осіб.

Детальну інформацію про підтримуване графічне обладнання та пристрої вказівки можна знайти за посиланням https://wiki.freedesktop.org/xorg/. Debian 13 постачається з версією X.Org 7.7.

2.1.7. Апаратне забезпечення мережевого з'єднання

Майже будь-яка мережева інтерфейсна карта (NIC), що підтримується ядром Linux, також має підтримуватися системою встановлення; драйвери зазвичай завантажуються автоматично.

На 64-bit ARM підтримується більшість вбудованих Ethernet-пристроїв і передбачені модулі для додаткових PCI і USB-пристроїв.

2.1.8. Периферійне та інше обладнання

Linux підтримує велику кількість апаратних пристроїв, таких як миші, принтери, сканери, PCMCIA/CardBus/ExpressCard та USB-пристрої. Втім, більшість з цих пристроїв не потрібні під час інсталяції системи.