C.5. Debian particionáló programok

A Debian fejlesztők számos particionáló programot alkalmaztak a különböző merevlemezekhez és számítógép architektúrákhoz. Itt az architektúrádhoz illő programok sora.

partman

A Debian rendszer ajánlott particionáló eszköze. Ez a svájci bicska átméretez partíciókat, létrehoz fájlrendszereket (formáz a windowsos-nyelvűeknél) és csatolási pontokhoz rendeli őket.

fdisk

Az eredeti Linux lemez-particionáló, tapasztaltaknak való.

Légy óvatos, ha FreeBSD partícióid vannak. A telepítő kernelek támogatják ezeket a partíciókat, de ahogyan az fdisk megjeleníti (vagy nem) ezeket, az eszköznevek eltérhetnek. Lásd a Linux+FreeBSD HOGYAN leírást.

cfdisk

Könnyen használható, teljes-képernyős lemez particionáló sokunknak.

Tudni kell, hogy a cfdisk egyáltalán nem érti a FreeBSD partíciókat, és újra, az eszközök nevei eltérhetnek emiatt.

E programok egyike indul a Lemezek particionálása (vagy hasonló) választásakor. Más particionáló eszköz is használható a VT2 által adott parancssorban, de nem ajánlott.

Jelöld be az indító partíciót, mint Bootable.

C.5.1. Particionálás 64-bit PC gépen

Ha új merevlemezt használsz (vagy le szeretnéd törölni a merevlemez teljes partíciótábláját), akkor egy új partíciótáblát kell létrehozni. A Vezetett partícionálás ezt autómatikusan megcsinálja, de ha manuálisan partícionálsz, jelöld ki a legmagasabb szintű bejegyzését a lemeznek és nyomd meg az Enter -t. Ez létre fog hozni egy új partíciótáblát a lemezen. Szakértőmódban ezután lehetőség van kiválasztani a partíciótábla típusát. UEFI-alapó rendszreken ez alapértelmezetten gpt, míg a régebbi BIOS-világban msdos a default. Standard prioritású telepítés során autómatikusan ezek az alapértelmezett értékek lesznek használva.

[Megjegyzés] Megjegyzés

Ha gpt típusó partíciótáblát választottál (UEFI rendszereken ez a default), akkor autómatikusan létrejön 1 MB szabad terület a lemez elején. Ez szándékos és arra való, hogy ide kerüljön a GRUB2 boot-betöltő.

If you have an existing other operating system such as Windows and you want to preserve that operating system while installing Debian, you may need to resize its partition to free up space for the Debian installation. The installer supports resizing of both FAT and NTFS filesystems; when you get to the installer's partitioning step, select the option Manual and then simply select an existing partition and change its size.

Bár a modern UEFI rendszereknek nincsinek az alábbiakhoz hasonloó korlátozásaik, a régifajta PC BIOS általában további kikötéseket ad a lemez particionáláshoz. Korlátolt, hány elsődleges és logikai partíció lehet egy meghajtón. Ráadásul az 1994–98 előtti BIOSok esetén, korlátolt, a meghajtó mely részéről tud a BIOS indítani. Több adat a Linux Partíció HOGYAN leírásban található, de e rövid leírás is a legtöbb esetre segíti a tervezést.

Az elsődlegespartíciók a PC lemezek eredeti particionáló sémája. Ebből csak 4 lehet. E korlátok átlépésére születtek a kiterjesztett és logikai partíciók. Egy elsődleges partíció kiterjesztettre állításával e partícióhoz lefoglalt teljes terület logikai partíciókra osztható. Kiterjesztett partíciónként 60 logikai partíció hozható létre; viszont meghajtónként csak 1 kiterjesztett partíció lehet.

A Linux a meghajtónként partíciók számát 255 partícióra korlátozza SCSI lemezeknél (3 használható elsődleges és 252 logikai) és 63 partícióra IDE meghajtón (3 használható elsődleges és 60 logikai). De a Debian GNU/Linux rendszer csak 20 eszközt rendel partíciókhoz, így telepítésre 20 partíciót használhatsz míg nem hozol előbb létre eszközöket továbbiakhoz.

Nagy IDE lemez esetén, ha nem használsz sem LBA címzést sem átlapoló meghajtókat (néha merevlemez-gyártók adják), az indító partíció (a kernel képet tartalmazó partíció) a merevlemez 1. 1024 cilinderén kell legyen (általában mintegy 524 MB, BIOS általi áthelyezés nélkül).

Ez a megkötés már nem érvényes a (gyártótól függően) 1995–98 utáni BIOS-ok esetében, melyek már támogatják a Javított lemez meghajtó támogatás specifikáció-t. A Debian Lilo alatti mbr parancs számára is szükséges a BIOS használata, a kernel lemezről RAM-ba olvasásához. Ha a BIOS 0x13 nagy lemez-elérő kiterjesztések elérhetők, ezeket fogják használni. Ha nem, akkor az elavult lemez-elérő felületet, mely nem használható az 1023. cilinder feletti lemezterület elérésére. A Linux indulása után a BIOS miatti megkötések többé nem számítanak, akármilyen BIOS-od is van, a Linux nem használja BIOS-t a lemez-eléréshez sem.

Nagy lemezekhez cilinder áthelyező technikát kell alkalmazni, mely a BIOS beállításban van, például LBA (logikai blokk címzés) vagy CHS áthelyező mód (Large). A nagy lemezekről szóló tudnivalók a Nagy lemezek HOGYAN leírásban vannak. Cilinder áthelyező séma esetén, ha a BIOS nem támogatja a nagy lemez-elérés kiterjesztéseket, az indító partíció az 1024. cilinder áthelyezett megfelelőjében kell legyen.

Az ajánlott mód ennek a teljesítésére egy kis (25–50MB elég lehet) partíció létrehozása az indító partícióra használt lemez elején és más partíciók létrehozása a fennmaradó területen. Az indító partíciót kötelező a /boot könyvtárba csatolni, mivel ez a Linux kernel(ek) helye. E konfiguráció bármilyen rendszeren működni fog, függetlenül az LBA vagy nagy lemez CHS áthelyezés használatától, vagy attól, hogy az elavult BIOS támogatja-e a nagy lemez-elérés kiterjesztéseket.