A Debian fejlesztők számos particionáló programot alkalmaztak a különböző merevlemezekhez és számítógép architektúrákhoz. Itt az architektúrádhoz illő programok sora.
A Debian rendszer ajánlott particionáló eszköze. Ez a svájci bicska átméretez partíciókat, létrehoz fájlrendszereket („formáz” a windowsos-nyelvűeknél) és csatolási pontokhoz rendeli őket.
Az eredeti Linux lemez-particionáló, tapasztaltaknak való.
Légy óvatos, ha FreeBSD partícióid vannak. A telepítő kernelek támogatják ezeket a partíciókat, de ahogyan az fdisk megjeleníti (vagy nem) ezeket, az eszköznevek eltérhetnek. Lásd a Linux+FreeBSD HOGYAN leírást.
Könnyen használható, teljes-képernyős lemez particionáló sokunknak.
Tudni kell, hogy a cfdisk egyáltalán nem érti a FreeBSD partíciókat, és újra, az eszközök nevei eltérhetnek emiatt.
E programok egyike indul a
(vagy hasonló) választásakor. Más particionáló eszköz is használható a VT2 által adott parancssorban, de nem ajánlott.Jelöld be az indító partíciót, mint „Bootable”.
Ha új merevlemezt használsz (vagy le szeretnéd törölni a merevlemez teljes partíciótábláját), akkor egy új partíciótáblát kell létrehozni. A „Vezetett partícionálás” ezt autómatikusan megcsinálja, de ha manuálisan partícionálsz, jelöld ki a legmagasabb szintű bejegyzését a lemeznek és nyomd meg az Enter -t. Ez létre fog hozni egy új partíciótáblát a lemezen. Szakértőmódban ezután lehetőség van kiválasztani a partíciótábla típusát. UEFI-alapó rendszreken ez alapértelmezetten „gpt”, míg a régebbi BIOS-világban „msdos” a default. Standard prioritású telepítés során autómatikusan ezek az alapértelmezett értékek lesznek használva.
![]() |
Megjegyzés |
---|---|
Ha „gpt” típusó partíciótáblát választottál (UEFI rendszereken ez a default), akkor autómatikusan létrejön 1 MB szabad terület a lemez elején. Ez szándékos és arra való, hogy ide kerüljön a GRUB2 boot-betöltő. |
Ha már van egy másik operációs rendszered, például Windows, és szeretnéd megtartani azt a Debian telepítése mellett, akkor lehet, hogy át kell méretezned a meglévő partícióját, hogy helyet szabadíts fel a Debian számára. A telepítő támogatja mind a FAT, mind az NTFS fájlrendszerek átméretezését. Amikor eljutsz a partícionálási lépéshez a telepítőben, válaszd a
opciót, majd egyszerűen válassz ki egy meglévő partíciót, és módosítsd a méretét.Bár a modern UEFI rendszerekre már nem vonatkoznak az alábbi korlátozások, a régi PC BIOS-ok általában további megkötéseket jelentenek a lemezparticionálásnál. Korlát van arra, hogy egy meghajtón hány „elsődleges” és „logikai” partíció lehet.
Ilyen régi PC BIOS rendszerek esetén az „elsődleges” partíciók jelentik az eredeti partícionálási sémát a PC lemezekhez. Ezekből azonban legfeljebb négy lehet. Ennek a korlátnak a megkerülésére találták ki a „kiterjesztett” és „logikai” partíciókat. Ha az egyik elsődleges partíciót kiterjesztetté alakítod, akkor az abban lefoglalt területet tovább lehet osztani logikai partíciókra. Egy kiterjesztett partíción belül akár 60 logikai partíciót is létrehozhatsz; viszont meghajtónként csak egyetlen kiterjesztett partíció engedélyezett.