1.10. Про авторські права та ліцензії на програмне забезпечення

Ми впевнені, що ви читали деякі ліцензії, які постачаються з більшістю комерційних програм - зазвичай вони говорять про те, що ви можете використовувати лише одну копію програми на одному комп'ютері. Ліцензія цієї системи зовсім не така. Ми рекомендуємо вам поставити копію Debian GNU/Linux на кожен комп'ютер у вашому навчальному закладі або на робочому місці. Дайте свій інсталяційний носій друзям і допоможіть їм встановити його на їхні комп'ютери! Ви навіть можете робити тисячі копій і продавати їх — хоча і з деякими обмеженнями. Ваша свобода встановлення та використання системи безпосередньо пов'язана з тим, що Debian базується на вільному програмному забезпеченні.

Називання програмного забезпечення вільним не означає, що воно не захищене авторським правом, і не означає, що інсталяційні носії, які містять це програмне забезпечення, повинні розповсюджуватися безкоштовно. Вільне програмне забезпечення частково означає, що ліцензії на окремі програми не вимагають від вас платити за привілей розповсюдження або використання цих програм. Вільне програмне забезпечення також означає, що будь-хто може не лише розширювати, адаптувати та модифікувати програмне забезпечення, але й поширювати результати своєї роботи.

[Примітка] Примітка

Проєкт Debian, як прагматична поступка своїм користувачам, робить доступними деякі пакунки, які не відповідають нашим критеріям вільності. Однак, ці пакунки не є частиною офіційного дистрибутива, і доступні лише з contrib або non-free дзеркал Debian або на сторонніх CD/DVD-ROM; див. Запитання і відповіді Debian, у розділі «Архіви Debian на FTP», для отримання додаткової інформації про структуру та вміст архівів.

Багато програм у системі ліцензовано під GNU Загальною суспільною ліцензією, яку часто називають просто «GPL». GPL вимагає, щоб ви надавали вихідний текст програм, коли ви розповсюджуєте двійкову копію програми; що надання ліцензії гарантує, що будь-який користувач зможе модифікувати програмне забезпечення. Через це положення, вихідний код [1] для всіх таких програм доступний у системі Debian.

Існує декілька інших форм заяв про авторські права та ліцензій на програмне забезпечення, що використовуються у Debian. Ви можете знайти авторські права та ліцензії для кожного пакунка, встановленого у вашій системі, переглянувши файл /usr/share/doc/package-name/copyright після встановлення пакунка у вашій системі.

Для отримання додаткової інформації про ліцензії і про те, як Debian визначає, чи є програмне забезпечення достатньо вільним для включення до основного дистрибутива, див. Правила Debian щодо вільного програмного забезпечення.

Найважливішим юридичним застереженням є те, що це програмне забезпечення постачається без гарантій. Програмісти, які створили це програмне забезпечення, зробили це на благо спільноти. Ми не надаємо жодних гарантій щодо придатності програмного забезпечення для будь-яких цілей. Однак, оскільки програмне забезпечення є безплатним, ви маєте право змінювати його відповідно до своїх потреб і користуватися перевагами змін, зроблених іншими користувачами, які розширили програмне забезпечення таким чином.



[1] Інформацію про те, як знайти, розпакувати та зібрати двійкові файли з пакунків Debian див. у Запитання і відповіді Debian, у розділі «Основи системи керування пакунками Debian».