3.1. Огляд процесу встановлення

По-перше, лише коротке зауваження щодо повторної інсталяції. З Debian ситуація, яка вимагатиме повного перевстановлення Вашої системи, є дуже рідкою; і можливо найпоширенішим випадком була б механічна несправність жорсткого диска.

Більшість відомих операційних систем, якщо станеться щось критичне або для оновлення ОС можуть вимагати повного перевстановлення. Навіть якщо повне перевстановлення не потрібне, у більшості випадків після оновлення ОС потрібно перевстановити програми, якими Ви користуєтеся.

З Debian GNU/Linux набагато ймовірніше, що Вашу ОС можна полагодити, а не замінити, якщо щось піде не так. Оновлення ніколи не вимагають комплексної установки; Ви завжди можете оновити лише потрібне. І програми майже завжди сумісні з наступними випусками ОС. Якщо нова версія програми потребує новішого допоміжного програмного забезпечення, система пакунків Debian забезпечує автоматичне визначення та встановлення усього необхідного. Річ у тім, що було докладено багато зусиль, щоб уникнути необхідності нової інсталяції, тому розглядайте це як останній варіант. Інсталятор не призначений для встановлення поверх наявної системи.

Це дорожня карта кроків, які Ви пройдете під час встановлення.

  1. Зробіть резервну копію будь-яких наявних даних або документів з жорсткого диска, куди Ви плануєте встановити.

  2. Перед початком встановлення зберіть інформацію про свій комп’ютер та всю необхідну документацію.

  3. Знайдіть та/або завантажте програмне забезпечення інсталятора та будь-які спеціалізовані драйвери або файли мікропрограм, які потрібні Вашій машині.

  4. Налаштуйте завантажувальний носій, наприклад, CD/DVD або USB-накопичувач, або надайте інфраструктуру мережевого завантаження, з якої можна завантажити інсталятор.

  5. Завантажте систему встановлення.

  6. Виберіть мову установки.

  7. Активуйте підключення до мережі Ethernet, якщо воно доступне.

  8. Якщо необхідно, змініть розмір наявних розділів на цільовому жорсткому диску для звільнення місця під нову систему.

  9. Створіть та змонтуйте розділи, на які буде встановлено Debian.

  10. Перегляньте автоматичне завантаження/інсталяцію/налаштування базової системи.

  11. Оберіть та встановіть додаткові програми.

  12. Встановіть завантажувач, який може запускати Debian GNU/Linux та/або наявну систему.

  13. Завантажте перший раз щойно встановлену систему.

Для 64-bit PC можна використовувати графічну версію системи встановлення. Більше інформації про цей графічний інсталятор див. Розділ 5.1.6, «Графічний інсталятор».

Якщо у Вас виникли проблеми під час інсталяції, корисно знати, які пакунки у яких кроках беруть участь. Представляємо провідних програмних акторів у цій інсталяційній драмі:

Програма інсталятора, debian-installer, є основним предметом цього посібника. Він виявляє апаратне забезпечення та завантажує відповідні драйвери, використовує dhcp-клієнт для налаштування мережевого з’єднання, запускає debootstrap для встановлення пакетів базової системи та запускає tasksel, щоб дозволити Вам інсталювати певне додаткове програмне забезпечення. Багато інших учасників відіграють менші ролі в цьому процесі, але debian-installer закінчує своє завдання, коли Ви завантажуєте нову систему вперше.

Щоб налаштувати систему до своїх потреб, tasksel дозволяє Вам встановити різні попередньо визначені комплекти програмного забезпечення, наприклад, вебсервер або середовище робочого столу.

Одним із важливих параметрів під час інсталяції є те, чи встановлювати графічне середовище робочого столу, що складається з системи X Window та одного з доступних середовищ графічного робочого столу. Якщо Ви вирішите не обирати завдання «Desktop environment», Ви отримаєте лише відносно просту систему, керовану командним рядком. Встановлення середовища робочого столу є необов’язковим, оскільки в порівнянні з системою, яка працює лише в текстовому режимі, Desktop потребує порівняно більшого обсягу на диску та оскільки багато систем Debian GNU/Linux — це сервери, яким насправді не потрібен графічний інтерфейс для роботи.

Просто пам'ятайте, що система X Window повністю відокремлена від debian-installer та насправді вона набагато складніша. Усунення несправностей системи X Window не входить до меж рекомендацій цього посібника.