5.2. Доступність

Деякі користувачі можуть потребувати спеціальної підтримки, наприклад, через певні порушення зору. USB-дисплеї Брайля визначаються автоматично (не послідовні дисплеї, підключені через перетворювач послідовний-USB), але більшість інших функцій доступності мають бути ввімкнені вручну. На комп'ютерах, які підтримують цю функцію, меню завантаження видає звукові сигнали, коли воно готове прийняти натискання клавіш. Він подає один звуковий сигнал на системах з BIOS і двічі на системах з UEFI. До деяких параметрів завантаження можна додати, щоб увімкнути функції доступності (див. також Розділ 5.1.5, «Екран завантаження»). Зауважте, що на більшості архітектур завантажувач інтерпретує вашу клавіатуру як QWERTY-клавіатуру.

5.2.1. Front-end інсталятора

Програма встановлення Debian підтримує декілька інтерфейсів для постановки запитань з різною зручністю доступу до них: зокрема, text використовує звичайний текст, тоді як newt використовує текстові діалогові вікна. Вибір можна зробити під час завантаження, див. документацію до DEBIAN_FRONTEND у Розділ 5.3.2, «Debian Параметри встановлення».

За допомогою інтерфейсу newt (використовується переважно з шрифтом Брайля) користувач здебільшого просто вибирає відповіді за допомогою клавіш зі стрілками і натискає Enter, щоб підтвердити вибір. Натискання Tab або Shift - Tab дозволяє перемикатися між елементами діалогу, зокрема, отримати доступ до кнопки Go Back, яка повертає до попередніх запитань. Деякі діалогові вікна містять прапорці, які можна вмикати та вимикати, натискаючи клавішу Space.

За допомогою інтерфейсу text (який використовується здебільшого з мовленням), користувач здебільшого вибирає відповіді, або вводячи їх номер і натискаючи Enter, або вибираючи відповідь за допомогою клавіш зі стрілками і натискаючи Enter, щоб підтвердити свій вибір. Ви також можете нічого не вводити і просто натиснути клавішу Enter, щоб прийняти значення за замовчуванням. Введення < і натискання Enter повертає до попередніх запитань. Якщо потрібно зробити вибір з кількох варіантів (наприклад, під час вибору завдання), можна ввести !, щоб виразити порожній вибір.

5.2.2. USB-дисплеї зі шрифтом Брайля

USB-дисплеї Брайля повинні автоматично визначатися. Після цього буде автоматично обрано текстову версію інсталятора, а на цільовій системі буде автоматично встановлено підтримку дисплея Брайля. Таким чином, ви можете просто натиснути Enter у меню завантаження. Після запуску brltty ви можете вибрати таблицю Брайля, увійшовши до меню параметрів. Документація щодо прив'язки клавіш для пристроїв Брайля доступна на вебсайті brltty.

5.2.3. Серійні дисплеї Брайля

Послідовні дисплеї Брайля не можна безпечно автоматично розпізнавати (оскільки це може пошкодити деякі з них). Таким чином, вам потрібно додати параметр завантаження brltty=driver,port, щоб вказати brltty, який драйвер і порт йому слід використовувати. driver слід замінити дволітерним кодом драйвера для вашого терміналу (див. BRLTTY manual). port слід замінити назвою послідовного порту, до якого під'єднано дисплей, ttyS0 - за замовчуванням, ttyUSB0 зазвичай використовується при використанні перетворювача послідовний USB. Можна надати третій параметр, щоб вибрати назву таблиці Брайля для використання (див. BRLTTY manual); за замовчуванням використовується англійська таблиця. Зверніть увагу, що таблицю можна змінити пізніше, увійшовши в меню налаштувань. Четвертий параметр можна надати для передачі параметрів драйверу Брайля, наприклад, protocol=foo, який потрібен для деяких рідкісних моделей. Документація щодо прив'язки клавіш для пристроїв Брайля доступна на вебсайті brltty.

5.2.4. Програмний синтез мовлення

Підтримку програмного синтезу мовлення надають усі образи інсталяторів з графічним інтерфейсом, тобто всі образи netinst і DVD, а також варіант gtk для netboot. Його можна активувати, вибравши його у меню завантаження, набравши s Enter. Після цього буде автоматично обрано текстову версію інсталятора, а на цільовій системі буде автоматично встановлено підтримку програмного синтезу мовлення.

Якщо буде виявлено декілька звукових карт, вам буде запропоновано натиснути Enter коли почуєте мову з потрібної звукової карти.

Перше питання (мова) вимовляється англійською, а решта інсталяції - вибраною мовою (якщо вона доступна у espeak).

Швидкість мовлення за замовчуванням досить повільна. Щоб пришвидшити процес, натисніть CapsLock+6. Щоб зробити його повільнішим, натисніть CapsLock+5. За замовчуванням гучність має бути середньою. Щоб зробити його голоснішим, натисніть CapsLock+2. Щоб зробити його тихішим, натисніть CapsLock+1. Щоб дізнатись більше про комбінації клавіш, дивіться Speakup guide. Щоб прийняти відповідь за замовчуванням, просто натисніть Enter у відповідному запиті. Щоб надати порожню відповідь на питання, введіть ! у вікні запиту. Щоб повернутися до попереднього питання, введіть < у відповідь на запит.

5.2.5. Апаратний мовний синтез

Підтримка апаратних пристроїв синтезу мовлення доступна у всіх образах інсталятора з графічним інтерфейсом, тобто у всіх образах netinst і DVD, а також у варіанті netboot gtk. Отже, вам потрібно вибрати пункт «Графічне встановлення» у меню завантаження.

Апаратні пристрої синтезу мовлення не можуть бути визначені автоматично. Таким чином, вам потрібно додати параметр завантаження speakup.synth=driver, щоб вказати speakup, який драйвер йому слід використовувати. driver слід замінити кодом драйвера для вашого пристрою (див. список кодів драйверів). Після цього буде автоматично обрано текстову версію інсталятора, а на цільовій системі буде автоматично встановлено підтримку пристрою синтезу мовлення.

5.2.6. Платові пристрої

Деякі пристрої для забезпечення доступності - це справжні плати, які вставляються всередину машини і зчитують текст безпосередньо з відеопам'яті. Для того, щоб вони працювали, необхідно вимкнути підтримку фреймбуфера за допомогою параметра завантаження vga=normal fb=false. Однак це зменшить кількість доступних мов.

За бажанням, текстову версію завантажувача можна активувати перед додаванням параметра завантаження, ввівши h Enter.

5.2.7. Тема з високим контрастом

Для користувачів зі слабким зором інсталятор може використовувати висококонтрастну кольорову тему, яка робить його більш читабельним. Щоб увімкнути його, ви можете скористатися пунктом «Доступний високий контраст» на екрані завантаження за допомогою комбінації клавіш d або додати параметр завантаження theme=dark.

5.2.8. Збільшення

Для користувачів зі слабким зором, графічний інсталятор має базову підтримку масштабування: комбінації клавіш Control++ та Control+- збільшують і зменшують розмір шрифту.

5.2.9. Експертне встановлення, аварійний режим, автоматичне встановлення

Також доступні варіанти експертного, рятувального та автоматизованого встановлення з підтримкою доступності. Щоб отримати до них доступ, потрібно спочатку увійти до підменю «Додаткові опції» з меню завантаження, набравши a. Якщо ви використовуєте систему BIOS (завантажувальне меню пролунає лише один раз), після цього слід натиснути Enter ; для систем UEFI (завантажувальне меню пролунає двічі) цього робити не слід. Потім, щоб увімкнути синтез мови, можна додатково натиснути s (після чого знову натиснути Enter у системах з BIOS, але не у системах з UEFI). Звідти можна використовувати різні ярлики: x для експертного встановлення, r для режиму відновлення або a для автоматичного встановлення. Знову ж таки, якщо ви використовуєте систему BIOS, після них потрібно поставити Enter.

Автоматичний вибір встановлення дозволяє встановити Debian повністю автоматично за допомогою попереднього встановлення, джерело якого можна вказати після запуску функцій доступності. Сам процес попереднього підготовлення задокументовано в Додаток B, Автоматичне встановлення з готовими відповідями.

5.2.10. Доступність встановленої системи

Документація про доступність встановленої системи доступна на Вікі-сторінці доступності Debian.