4.4. Fájlok előkészítése merevlemezről történő bootoláshoz

A telepítőt el lehet indítani a meglévő merevlemez partícióra helyezett indítófájlokkal, akár egy másik operációs rendszerből, akár a BIOS-ból közvetlenül betöltve egy bootloadert. Modern UEFI rendszereken a kernel közvetlenül az UEFI partícióról is indítható, bootloader használata nélkül.

Ezzel a technikával elérhető egy teljes, tiszta hálózati telepítés. Ez elkerüli a cserélhető adathordozókkal járó összes macerát, mint például a CD/DVD képfájlok keresése és írása.

4.4.1. Merevlemezről indított telepítő Linuxból a GRUB használatával

Ez a rész azt magyarázza el, hogyan lehet bővíteni vagy akár lecserélni egy meglévő linux telepítést a GRUB használatával.

Indításkor a GRUB nemcsak a kernelt, hanem egy lemezképet is képes betölteni a memóriába. Ezt a RAM lemezt a kernel gyökérfájlrendszerként használhatja.

Másold a következő fájlokat a Debian archívumaiból egy megfelelő helyre a merevlemezedre, például a /boot/newinstall/ könyvtárba.

  • vmlinuz (kernel bináris)

  • initrd.gz (ramdisk kép)

Ha a merevlemezt csak indításhoz szeretnéd használni, és utána mindent a hálózaton keresztül töltenél le, akkor le kell töltened az netboot/debian-installer/amd64/initrd.gz fájlt és a hozzá tartozó netboot/debian-installer/amd64/linux kernelt. Ez lehetővé teszi, hogy újraparticionáld azt a merevlemezt, amelyről a telepítőt indítod, bár ezt óvatosan kell megtenned.

Alternatívaként, ha a telepítés során változatlanul szeretnéd megőrizni a merevlemezen lévő meglévő partíciót, letöltheted az hd-media/initrd.gz fájlt és a hozzá tartozó hd-media/vmlinuz kernelt, valamint másolhatsz egy telepítési képet a merevlemezre (győződj meg róla, hogy a fájl neve .iso végződéssel ér véget). Ekkor a telepítő a merevlemezről tud indulni és a telepítési képből telepíthet, hálózat használata nélkül.

Végül a bootloader konfigurálásához folytasd a 5.1.3. szakasz - Indítás Linuxból a GRUB használatával résznél.