![]() |
Figyelem |
---|---|
Ha van a rendszereden más operációs rendszer, amit meg szeretnél tartani (kettős rendszerindítás), akkor győződj meg arról, hogy azok megfelelően le lettek állítva mielőtt elindítod a telepítőt. Ha egy operációs rendszert telepítesz, miközben egy másik operációs rendszer hibernált állapotban van (lemezre lett felfüggesztve), az azzal járhat, hogy a felfüggesztett operációs rendszer állapota elveszik vagy megsérül, ami problémákat okozhat, amikor újraindítod. |
![]() |
Megjegyzés |
---|---|
A grafikus telepítő indításával kapcsolatos információkért lásd: 5.1.6. szakasz - A Grafikus Telepítő. |
Ha a számítógéped képes USB-ről bootolni, ez valószínűleg a legegyszerűbb telepítési mód. Feltételezve, hogy mindent előkészítettél a 3.6.2. szakasz - Indító eszköz választás és a 4.3. szakasz - Fájlok előkészítése USB memóriáról történő bootoláshoz szakaszok szerint, csak csatlakoztasd az USB kulcsot egy szabad USB aljzathoz, majd indítsd újra a gépet. A rendszernek el kell indulnia, és hacsak nem a rugalmas módszerrel készítetted elő az USB-t úgy, hogy a grafikus menü ne jelenjen meg, akkor meg kell jelennie egy grafikus boot menünek (feltéve, hogy a hardver támogatja). Itt különböző telepítési opciók közül választhatsz, vagy egyszerűen nyomd meg az Enter billentyűt.
Ha van egy optikai lemez készleted, és a géped támogatja a közvetlen indítást ezekről, szuper! Egyszerűen állítsd be a rendszeredet az optikai lemezről való indításra a(z) 3.6.2. szakasz - Indító eszköz választás részben leírtak szerint, helyezd be a lemezt, indítsd újra a gépet, és folytasd a következő fejezettel.
Vedd figyelembe, hogy bizonyos optikai meghajtók különleges illesztőprogramokat igényelhetnek, ezért nem biztos, hogy elérhetők a telepítés kezdeti szakaszában. Ha kiderül, hogy az optikai lemezről való hagyományos indítás nem működik a hardvereddel, térj vissza ehhez a fejezethez, és olvass az alternatív kernerekről és telepítési módszerekről, amelyek működhetnek nálad.
Még ha nem is tudsz optikai lemezről indítani, valószínűleg telepítheted a Debian rendszer összetevőit és bármely kívánt csomagot ilyen lemezről. Egyszerűen indítsd el egy másik adathordozóról, és amikor eljön az ideje a műveleti rendszer, az alap rendszer és bármely további csomag telepítésének, irányítsd a telepítő rendszert az optikai meghajtóra.
Ha problémáid adódnak az indítással, nézd meg a 5.4. szakasz - A telepítési folyamat hibakeresése részt.
Ahhoz, hogy merevlemezről indítsd a telepítőt, először le kell töltened és el kell helyezned a szükséges fájlokat, ahogy az a 4.4. szakasz - Fájlok előkészítése merevlemezről történő bootoláshoz részben le van írva.
A GRUB2 esetén két alapvető dolgot kell beállítanod a /boot/grub/grub.cfg
fájlban:
hogy betöltse a initrd.gz
telepítőt indításkor;
hogy a vmlinuz
kernel RAM lemezt használjon gyökér partícióként.
A telepítő bejegyzése például így nézhet ki:
menuentry 'Új Telepítés' { insmod part_msdos insmod ext2 set root='(hd0,msdos1)' linux /boot/newinstall/vmlinuz initrd /boot/newinstall/initrd.gz }
A hálózatról való indításhoz szükséged van hálózati kapcsolatra és egy TFTP hálózati indító szerverre (valamint valószínűleg egy DHCP, RARP vagy BOOTP szerverre az automatikus hálózati konfigurációhoz).
A hálózati indítást támogató szerveroldali beállításokat az 4.5. szakasz - Fájlok előkészítése TFTP hálózati bootoláshoz rész ismerteti.
Számos módja van annak, hogy TFTP-vel indíts i386 rendszeren.
Elképzelhető, hogy a hálózati kártyád vagy az alaplapod támogatja a PXE indítási funkciót. Ez a Intel™ által újraimplementált TFTP indítás. Ha igen, akkor beállíthatod a BIOS/UEFI-t úgy, hogy a hálózatról indítson.
Lehetséges, hogy a hálózati kártyád támogatja a TFTP indítást.
Oszd meg velünk (<debian-boot@lists.debian.org>
), hogyan sikerült megoldanod. Kérlek, hivatkozz erre a dokumentumra.
Az etherboot projekt indítólemezket és akár bootromokat is biztosít, amelyek TFTP indítást végeznek.
Amikor az telepítő elindul, egy barátságos grafikus képernyő fogad a Debian logóval és egy menüvel:
Debian GNU/Linux telepítő indító menü Graphical install Install Advanced options > Accessible dark contrast installer menu > Help Install with speech synthesis
![]() |
Megjegyzés |
---|---|
Ez a grafikus képernyő kicsit eltérhet attól függően, hogy a számítógéped hogyan indult el (BIOS vagy UEFI), de ugyanazok az opciók jelennek meg. |
Az alkalmazott telepítési módtól függően előfordulhat, hogy a „Grafikus telepítés” opció nem érhető el. A kétarchitektúrás képeken minden telepítési lehetőséghez tartozik egy 64 bites változat is, közvetlenül alatta, így szinte megduplázódik az opciók száma.
Normál telepítéshez válaszd a „Grafikus telepítés” vagy a „Telepítés” bejegyzést — a billentyűzeted nyíl billentyűivel vagy az első (kiemelt) betű beírásával — és nyomj Enter-t az telepítő indításához. Alapértelmezés szerint a „Grafikus telepítés” bejegyzés van kiválasztva.
A „Speciális opciók” bejegyzés egy második menühöz biztosít hozzáférést, amely lehetővé teszi az telepítő indítását szakértői módban, helyreállítási módban és automatizált telepítésekhez.
Ha szeretnél vagy szükséged van bármilyen indítási paraméter hozzáadására a telepítőhöz vagy a kernelhez, nyomd meg a Tab-t (BIOS indítás), vagy e, majd down arrow háromszor, majd end-t az indítási bejegyzés „linux” sorának szerkesztéséhez (UEFI indítás). Ez megjeleníti a kiválasztott menübejegyzés indítási parancsát, és lehetővé teszi, hogy a szükségleteid szerint szerkeszd. Vedd figyelembe, hogy a billentyűzetkiosztás ekkor még mindig QWERTY. Az alábbi súgóképernyők felsorolnak néhány gyakori lehetőséget. Nyomj Enter-t (BIOS indítás) vagy F10-t (UEFI indítás) a telepítő indításához a beállított opcióiddal; a Esc megnyomásával visszatérhetsz az indítómenübe, és visszavonhatod a változtatásokat.
Ha a „Súgó” bejegyzést választod, megjelenik az első súgóképernyő, amely áttekintést ad az összes elérhető súgóképernyőről. A súgóképernyők megtekintése után a boot menühöz való visszatéréshez írd be a „menu” parancsot a boot promptnál, majd nyomj Enter-t. Minden súgóképernyőn van egy boot prompt, ahol beírhatod az indítási parancsot:
Nyomj F1-et a súgó indexhez vagy ENTER-t az indításhoz:
Ennél a boot promptnál vagy egyszerűen nyomj Enter-t az telepítő alapértelmezett opciókkal való indításához,vagy adj meg egy konkrét boot parancsot és opcionálisan indítási paramétereket. Számos hasznos boot paraméter található a különböző súgóképernyőkön. Ha bármilyen paramétert hozzáadsz az indítási parancssorhoz, ügyelj arra, hogy először írd be az indítási módot (az alapértelmezett a install
), majd egy szóközt az első paraméter előtt (pl. install fb=false
).
![]() |
Megjegyzés |
---|---|
Ezen a ponton az a feltételezés, hogy a billentyűzet alapértelmezett amerikai angol kiosztással rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy ha a billentyűzeted más (nyelvspecifikus) kiosztással bír, akkor a képernyőn megjelenő karakterek eltérhetnek attól, amit elvárnál, amikor paramétereket írsz be. A Wikipédián található egy ábra az amerikai billentyűzetkiosztásról, amely referenciaként szolgálhat a megfelelő billentyűk megtalálásához. |
![]() |
Megjegyzés |
---|---|
Ha olyan rendszert használsz, amelynek a BIOS-a soros konzol használatára van beállítva, lehet, hogy nem látod az indító telepítő grafikus kezdőképernyőjét; sőt, az indító menüt sem biztos, hogy látod. Ugyanez történhet, ha a rendszert távoli kezelőeszközön keresztül telepíted, amely szöveges felületet biztosít a VGA konzolhoz. Ilyen eszközök például a Compaq „integrated Lights Out” (iLO) és a HP „Integrated Remote Assistant” (IRA) szöveges konzolja. A grafikus indítóképernyő megkerüléséhez nyomd meg vakon a Esc-t, hogy szöveges indítási promptot kapj, vagy (szintén vakon) nyomd meg a „H”-t, majd Enter-t, hogy kiválaszd a fent leírt „Súgó” opciót. Ezután a gépelésed már meg fog jelenni a promptnál. Annak érdekében, hogy az telepítő ne használja a framebuffer-t a telepítés hátralévő részében, érdemes hozzáadni a |
A telepítő grafikus változata csak korlátozott számú architektúrához érhető el, beleértve a(z) 64-bit PC-t. A grafikus telepítő funkciói lényegében megegyeznek a szöveges alapú telepítőével, mivel alapvetően ugyanazokat a programokat használja, csak más felületet kapott.
Bár a funkcionalitás azonos, a grafikus telepítőnek mégis van néhány jelentős előnye. A fő előnye, hogy több nyelvet támogat, különösen azokat, amelyek karakterkészlete nem jeleníthető meg a szöveges alapú „newt” felületen. Emellett van néhány használhatósági előnye is, például az egér használatának lehetősége, és bizonyos esetekben több kérdés is megjeleníthető egyetlen képernyőn.
A grafikus telepítő elérhető minden CD/DVD képpel és a hd-media telepítési módszerrel is. A grafikus telepítő indításához egyszerűen válaszd ki a megfelelő opciót az indítómenüből. A grafikus telepítő szakértői és helyreállítási módja az „További beállítások” menüben választható ki. A korábban használt indítási módszerek installgui
, expertgui
és rescuegui
továbbra is használhatók az indítási promptból, amely a „Súgó” opció kiválasztása után jelenik meg az indítómenüben.
Csakúgy, mint a szöveges alapú telepítőnél, a grafikus telepítő indításakor is megadhatsz indítási paramétereket.
![]() |
Megjegyzés |
---|---|
A grafikus telepítő futtatásához lényegesen több memória szükséges, mint a szöveges alapú telepítőhöz: 810MB. Ha nem áll rendelkezésre elegendő memória, automatikusan visszatér a szöveges alapú „newt” felületre. Ha a rendszeredben lévő memória mennyisége kevesebb, mint 780MB, előfordulhat, hogy a grafikus telepítő egyáltalán nem indul el, míg a szöveges alapú telepítő még működhet. Kevés rendelkezésre álló memória esetén a szöveges alapú telepítő használata ajánlott. |