Néha, különösen régebbi meghajtóknál, előfordulhat, hogy a telepítő nem tud optikai lemezről indítani. A telepítő esetleg — még ha sikeresen is indult a lemezről — nem tudja felismerni a lemezt vagy hibákat ad vissza, miközben olvas róla a telepítés során.
Számos különböző oka lehet ezeknek a problémáknak. Itt csak néhány gyakori problémát sorolunk fel, és általános javaslatokat adunk a kezelésükre. A többi rajtad múlik.
Van két nagyon egyszerű dolog, amit először érdemes kipróbálnod.
Ha a lemez nem indul el, ellenőrizd, hogy helyesen lett-e behelyezve, és hogy nem piszkos-e.
Ha a telepítő nem ismeri fel a lemezt, próbáld meg egyszerűen újra futtatni a
opciót. Bizonyos, nagyon régi CD-ROM meghajtókkal kapcsolatos DMA problémák így megoldhatók.
Ha ez nem működik, próbáld ki az alábbi alfejezetekben található javaslatokat. A legtöbb, de nem minden ott tárgyalt javaslat érvényes CD-ROM és DVD esetén.
Ha nem sikerül az optikai lemezről telepíteni, próbálj ki egy másik elérhető telepítési módszert.
Néhány régebbi CD-ROM meghajtó nem támogatja azoknak a lemezeknek az olvasását, amelyeket modern CD-íróval nagy sebességgel írtak.
Néhány nagyon régi CD-ROM meghajtó nem működik megfelelően, ha a „közvetlen memóriahozzáférés” (DMA) engedélyezve van számukra.
Ha az optikai lemez nem indul el, próbáld ki az alábbi javaslatokat.
Ellenőrizd, hogy a BIOS/UEFI ténylegesen támogatja-e az optikai lemezről való indítást (ez csak nagyon régi rendszereknél okozhat problémát), és hogy az ilyen média indítása engedélyezve van-e a BIOS/UEFI-ben.
Ha letöltöttél egy ISO képfájlt, ellenőrizd, hogy annak md5sum értéke megegyezik-e azzal, ami a MD5SUMS
fájlban szerepel, amelynek ugyanott kell lennie, ahonnan a képfájlt letöltötted.
$ md5sumdebian-testing-i386-netinst.iso
a20391b12f7ff22ef705cee4059c6b92debian-testing-i386-netinst.iso
Ezután ellenőrizd, hogy az írott lemez md5sum értéke is megegyezik-e. A következő parancs működni fog. A képfájl méretét használja, hogy a megfelelő számú bájtot olvassa be a lemezről.
$ dd if=/dev/cdrom | \
> head -c `stat --format=%s debian-testing-i386-netinst.iso
` | \
> md5sum
a20391b12f7ff22ef705cee4059c6b92 -
262668+0 rekord beolvasva
262668+0 rekord kiírva
134486016 bájt (134 MB) másolva, 97.474 másodperc, 1.4 MB/s
Ha a telepítő sikeresen elindult, de a lemez nem kerül felismerésre, néha egyszerűen újrapróbálkozás megoldhatja a problémát. Ha több optikai meghajtód van, próbáld meg áthelyezni a lemezt a másik meghajtóba. Ha ez sem működik, vagy ha a lemez felismerésre kerül, de olvasási hibák jelentkeznek, próbáld ki az alábbi javaslatokat. Ehhez némi alapvető Linux ismeret szükséges. Bármelyik parancs végrehajtásához először válts át a második virtuális konzolra (VT2), és ott aktiváld a parancssort.
Válts a VT4-re, vagy nézd meg a /var/log/syslog
tartalmát (használd a nano szerkesztőt), hogy ellenőrizd az esetleges hibaüzeneteket. Ezután nézd meg a dmesg kimenetét is.
Ellenőrizd a dmesg kimenetében, hogy az optikai meghajtód felismerésre került-e. Valami ilyesmit kellene látnod (a sorok nem feltétlenül egymás után következnek):
ata1.00: ATAPI: MATSHITADVD-RAM UJ-822S, 1.61, max UDMA/33 ata1.00: configured for UDMA/33 scsi 0:0:0:0: CD-ROM MATSHITA DVD-RAM UJ-822S 1.61 PQ: 0 ANSI: 5 sr0: scsi3-mmc drive: 24x/24x writer dvd-ram cd/rw xa/form2 cdda tray cdrom: Uniform CD-ROM driver Revision: 3.20
Ha nem látsz valami hasonlót, akkor valószínű, hogy a vezérlő, amelyhez a meghajtó csatlakozik, nem került felismerésre, vagy egyáltalán nem támogatott. Ha tudod, hogy milyen illesztőprogram szükséges a vezérlőhöz, megpróbálhatod manuálisan betölteni a modprobe segítségével.
Ellenőrizd, hogy van-e eszközcsomópont az optikai meghajtódhoz a /dev/
alatt. A fenti példában ez a /dev/sr0
lenne. Kell lennie továbbá egy /dev/cdrom
is.
Használd a mount parancsot annak ellenőrzésére, hogy az optikai lemez már csatlakoztatva van-e; ha nincs, próbáld meg kézzel csatlakoztatni:
$ mount /dev/hdc
/cdrom
Ellenőrizd, hogy vannak-e hibaüzenetek a parancs után.
Ellenőrizd, hogy a DMA jelenleg engedélyezve van-e:
$ cd /proc/ide
/hdc
$ grep using_dma settings using_dma 1 0 1 rw
Az első oszlopban lévő „1” a using_dma
után azt jelenti, hogy engedélyezve van. Ha igen, próbáld meg letiltani:
$ echo -n "using_dma:0" >settings
Győződj meg róla, hogy abban a könyvtárban vagy, amely az optikai meghajtódnak megfelelő eszközhöz tartozik.
Ha bármilyen probléma merül fel a telepítés során, próbáld meg ellenőrizni a telepítési adathordozó épségét a telepítő főmenüjének alján található opció segítségével. Ezt az opciót általános tesztként is használhatod, hogy megbizonyosodj arról, hogy a lemez megbízhatóan olvasható-e.
Ha problémáid vannak, és a rendszerindítás során a kernel lefagy, nem ismeri fel a ténylegesen meglévő perifériákat vagy a meghajtókat nem ismeri fel megfelelően, az első dolog, amit ellenőrizned kell, az a rendszerindítási paraméterek, ahogy azt a 5.3. szakasz - Indítási paraméterek részben tárgyaljuk.
Bizonyos esetekben a hibás működést okozhatja a hiányzó eszköz firmware (lásd: 2.2. szakasz - Firmware-t igénylő eszközök és 6.4. szakasz - Hiányzó firmware betöltése).
Ha a szoftveres beszédszintézis nem működik, valószínűleg probléma van a hangkártyáddal. Ez általában azért van, mert a meghajtója nincs benne a telepítőben vagy mert szokatlan keverőszint nevekkel rendelkezik, amelyek alapértelmezés szerint némítva vannak. Ilyen esetben érdemes hibajelentést benyújtanod, amely tartalmazza a következő parancsok kimenetét, amelyeket ugyanazon a gépen kell futtatni egy olyan Linux rendszerről, amelyről ismert, hogy a hang működik (például egy live CD-ről).
dmesg
lspci
lsmod
amixer
Vannak olyan gyakori telepítési problémák, amelyeket meg lehet oldani vagy el lehet kerülni azzal, hogy bizonyos rendszerindítási paramétereket adsz át a telepítőnek.
Ha a képernyőd furcsa képet kezd mutatni, miközben a kernel betöltődik, például teljesen fehér, fekete vagy színes pixelzaj jelenik meg, akkor a rendszered egy problémás videokártyát tartalmazhat, amely nem vált át megfelelően a framebuffer módra. Ilyen esetben használhatod a fb=false
rendszerindítási paramétert a framebuffer konzol letiltásához. Azonban a telepítés során csak egy korlátozott nyelvkészlet lesz elérhető a konzol funkcióinak korlátozottsága miatt. Részletekért lásd: 5.3. szakasz - Indítási paraméterek.
Néhány nagyon régi Dell laptopmodellről ismert, hogy összeomlik, amikor a PCMCIA eszközérzékelés megpróbál hozzáférni bizonyos hardvercímekhez. Más laptopoknál is jelentkezhetnek hasonló problémák. Ha ilyen problémát tapasztalsz és nincs szükséged PCMCIA támogatásra a telepítés során, letilthatod a PCMCIA-t a hw-detect/start_pcmcia=false
rendszerindítási paraméter használatával. A telepítés befejezése után konfigurálhatod a PCMCIA-t, és kizárhatod azt az erőforrástartományt, ami a problémákat okozza.
Alternatív megoldásként indíthatod a telepítőt szakértői módban. Ekkor megkérnek majd, hogy add meg a hardvered számára szükséges erőforrástartomány beállításokat. Például, ha a fent említett Dell laptopok egyikével rendelkezel, itt megadhatod a exclude port 0x800-0x8ff
értéket. A PCMCIA HOWTO rendszer erőforrás beállítások szakaszában is találsz néhány gyakori erőforrástartomány opciót. Ne feledd, hogy a telepítőben megadott értéknél ki kell hagyni az esetleges vesszőket.
A rendszerindítás során sok üzenetet láthatsz, például nem található
, valami
, valami
nincs jelennem tudja inicializálni
,vagy akár valamit
ez a meghajtóverzió függ a
. Ezek közül a legtöbb üzenet ártalmatlan. Ezeket azért látod, mert a telepítőrendszer kerneltje úgy van felépítve, hogy sokféle perifériás eszközzel rendelkező számítógépen fusson. Nyilvánvaló, hogy egyetlen számítógép sem rendelkezik az összes lehetséges perifériás eszközzel, így az operációs rendszer néhány hibajelzést adhat ki, miközben olyan perifériákat keres, amelyekkel nem rendelkezel. Előfordulhat, hogy a rendszer egy ideig szünetel. Ez akkor történik, amikor egy eszköz válaszára vár, és az az eszköz nincs jelen a rendszeredben. Ha úgy találod, hogy a rendszer indítási ideje elfogadhatatlanul hosszú, később készíthetsz egy egyedi kernelt (lásd 8.5. szakasz - Új rendszermag (kernel) fordítása). valamitől
Ha sikerül túljutnod a kezdeti indítási fázison, de nem tudod befejezni a telepítést, a
menüpont hasznos lehet. Ez lehetővé teszi, hogy a telepítő rendszerhibáit és konfigurációs információit tárold egy adathordozón vagy letöltsd őket egy webböngésző segítségével. Ez az információ segíthet kideríteni, mi ment félre és hogyan lehet kijavítani. Ha hibajelentést küldesz, érdemes csatolni ezt az információt a jelentéshez.További releváns telepítési üzeneteket találhatsz a(z) /var/log/
alatt a telepítés során, valamint a(z) /var/log/installer/
mappában, miután a számítógépet elindítottad a telepített rendszerrel.
Ha még mindig problémáid vannak, kérlek, küldj be egy telepítési jelentést (lehetőleg angol nyelven). Ösztönzünk arra is, hogy akkor is küldj telepítési jelentést, ha a telepítés sikeres volt, hogy minél több információt gyűjtsünk a lehető legtöbb hardverkonfigurációról.
Ne feledd, hogy a telepítési jelentésed közzé lesz téve a Debian hibakövető rendszerében (BTS), és továbbítva lesz egy nyilvános levelezőlistára. Győződj meg róla, hogy olyan e-mail címet használsz, amelyet nem bánsz, ha nyilvánosságra kerül.
Ha van egy működő Debian rendszered, a legegyszerűbb módja a telepítési jelentés elküldésének, ha telepíted az installation-report
és reportbug
csomagokat (apt install installation-report reportbug), beállítod a reportbug
-ot a(z) 8.4.2. szakasz - Email küldése kifelé részben leírtak szerint, majd futtatod a reportbug installation-reports parancsot.
Alternatív megoldásként használhatod ezt a sablont a telepítési jelentés kitöltéséhez, és beküldheted hibajelentésként a a(z) installation-reports
álcsomaghoz, ha elküldöd a <submit@bugs.debian.org>
címre. (Az alábbi e-mail sablont angol nyelven várják:)
Package: installation-reports Boot method: <How did you boot the installer? CD/DVD? USB stick? Network?> Image version: <Full URL to image you downloaded is best> Date: <Date and time of the install> Machine: <Description of machine (eg, IBM Thinkpad R32)> Processor: Memory: Partitions: <df -Tl will do; the raw partition table is preferred> Output of lspci -knn (or lspci -nn): Base System Installation Checklist: [O] = OK, [E] = Error (please elaborate below), [ ] = didn't try it Initial boot: [ ] Detect network card: [ ] Configure network: [ ] Detect media: [ ] Load installer modules: [ ] Detect hard drives: [ ] Partition hard drives: [ ] Install base system: [ ] Clock/timezone setup: [ ] User/password setup: [ ] Install tasks: [ ] Install boot loader: [ ] Overall install: [ ] Comments/Problems: <Description of the install, in prose, and any thoughts, comments and ideas you had during the initial install.> Please make sure that any installation logs that you think would be useful are attached to this report. (You can find them in the installer system in /var/log/ and later on the installed system under /var/log/installer.) Please compress large files using gzip.
A hibajelentésben írd le, mi volt a probléma – ha a kernel lefagyott, akkor a legutolsó látható kernelüzeneteket is. Írd le részletesen, milyen lépések vezettek a hibaállapothoz.