5.3. Indítási paraméterek

Az indítási paraméterek a Linux kernel paraméterei, amelyeket általában arra használnak, hogy a perifériákat megfelelően kezeljék. A legtöbb esetben a kernel automatikusan felismeri a perifériák adatait. Azonban néha szükség lehet arra, hogy egy kicsit segíts neki.

Ha most indítod először a rendszert, próbáld meg az alapértelmezett indítási paramétereket használni (azaz ne állíts be semmilyen paramétert), és nézd meg, hogy megfelelően működik-e. Valószínűleg rendben lesz. Ha mégsem, később újraindíthatod, és kereshetsz speciális paramétereket, amelyek tájékoztatják a rendszert a hardveredről.

Számos indítási paraméterről találhatsz információt a Linux BootPrompt HOWTO dokumentumban, beleértve a ritkább hardverekre vonatkozó tippeket is. Ez a rész csak a legfontosabb paraméterek vázlatát tartalmazza. Néhány gyakori probléma megtalálható az alábbi 5.4. szakasz - A telepítési folyamat hibakeresése részben.

5.3.1. Indítás soros konzolon

Ha soros konzollal indítasz, általában a kernel ezt automatikusan észleli. Ha van a számítógéphez csatlakoztatva videokártya (framebuffer) és billentyűzet is, de soros konzolon keresztül szeretnél indítani, akkor előfordulhat, hogy meg kell adnod a kernelnek a console=device argumentumot, ahol a device a cél soros eszköze, ami általában valami ilyesmi: ttyS0.

Lehet, hogy meg kell adnod paramétereket a soros porthoz, például sebességet és paritást, például console=ttyS0,9600n8; más tipikus sebességek lehetnek 57600 vagy 115200. Ügyelj arra, hogy ezt az opciót a --- után add meg, hogy bekerüljön a telepített rendszer betöltőjének konfigurációjába (ha a telepítő támogatja a betöltőt).

Annak érdekében, hogy a telepítő által használt terminál típusa megegyezzen a terminálemulátoroddal, hozzáadhatod a TERM=típus paramétert. Ne feledd, hogy a telepítő csak az alábbi terminál típusokat támogatja: linux, bterm, ansi, vt102 és dumb. A debian-installer alapértelmezett beállítása a soros konzolhoz a vt102. Ha IPMI konzolt használsz, vagy olyan virtualizációs eszközt, amely nem biztosítja az ilyen termináltípusokra való átalakítást, például QEMU/KVM, akkor elindíthatod egy screen munkamenetben. Ez ténylegesen átalakítást végez a screen termináltípusra, ami nagyon közel áll a vt102-hez.

5.3.2. Debian Telepítő Paraméterek

A telepítőrendszer néhány további indítási paramétert is felismer[3], amelyek hasznosak lehetnek.

Számos paraméter rendelkezik egy rövid formával, ami segít elkerülni a kernel parancssori opciók korlátait, és megkönnyíti a paraméterek megadását. Ha egy paraméternek van rövid formája, az zárójelben lesz feltüntetve a (normál) hosszú forma mögött. A kézikönyv példái általában a rövid formát fogják használni.

debconf/priority (prioritás)

Ez a paraméter meghatározza a megjelenítendő üzenetek legalacsonyabb prioritását.

Az alapértelmezett telepítésnél a priority=high beállítást használja. Ez azt jelenti, hogy a magas és kritikus prioritású üzenetek megjelennek, de a közepes és alacsony prioritású üzenetek kimaradnak. Ha problémák merülnek fel, a telepítő a szükség szerint módosítja a prioritást.

Ha a priority=medium indítási paramétert adod meg, megjelenik a telepítési menü, és nagyobb irányítást kapsz a telepítés felett. Amikor a priority=low van használatban, minden üzenet megjelenik (ez egyenértékű az expert indítási móddal). A priority=critical esetén a telepítőrendszer csak a kritikus üzeneteket jeleníti meg, és megpróbálja a lehető legjobban elvégezni a dolgát anélkül, hogy felesleges kérdéseket tenne fel.

DEBIAN_FRONTEND

Ez az indítási paraméter szabályozza a telepítő által használt felhasználói felület típusát. A jelenlegi lehetséges paraméterbeállítások a következők:

  • DEBIAN_FRONTEND=noninteractive

  • DEBIAN_FRONTEND=text

  • DEBIAN_FRONTEND=newt

  • DEBIAN_FRONTEND=gtk

Az alapértelmezett frontend a DEBIAN_FRONTEND=newt. A DEBIAN_FRONTEND=text előnyösebb lehet soros konzolos telepítésekhez. Néhány speciális telepítési médium csak korlátozott számú frontendet kínálhat, de a newt és a text front-endek elérhetők a legtöbb alapértelmezett telepítési médiumon. Azoknál az architektúráknál, amelyek támogatják, a grafikus telepítő a gtk frontendet használja.

BOOT_DEBUG

Ha ezt az indítási paramétert 2-re állítod, a telepítő indítási folyamata részletesen lesz naplózva. Ha 3-ra állítod, hibakereső shell-ek lesznek elérhetők a boot folyamat stratégiai pontjain. (A shell-ekből való kilépéssel folytatódik az indítási folyamat.)

BOOT_DEBUG=0

Ez az alapértelmezett.

BOOT_DEBUG=1

Szokásosnál részletesebb.

BOOT_DEBUG=2

Sok hibakeresési információ.

BOOT_DEBUG=3

Shell-ek futnak a boot folyamat különböző pontjain, hogy lehetővé tegyék a részletes hibakeresést. A shell-ből való kilépéssel folytatódik a rendszerindítás.

log_host, log_port

Arra készteti a telepítőt, hogy a naplóüzeneteket elküldje a megadott hosztra és portra egy távoli syslog segítségével, valamint egy helyi fájlba is. Ha nincs megadva, a port alapértelmezés szerint a szabványos 514-es syslog portra áll be.

lowmem

Használható arra, hogy a telepítőt a rendelkezésre álló memória alapján alapértelmezésben beállított alacsonyabb memóriaszintnél magasabb szintre kényszerítsd. Lehetséges értékek: 1 és 2. Lásd még 6.3.1.1. szakasz - Elérhető memória ellenőrzése / alacsony memória mód.

noshell

Megakadályozza, hogy a telepítő interaktív shell-eket kínáljon a tty2 és tty3 konzolokon. Hasznos felügyelet nélküli telepítéseknél, ahol a fizikai biztonság korlátozott.

debian-installer/framebuffer (fb)

Néhány architektúra a kernelframebuffert használja, hogy több nyelven is elérhetővé tegye a telepítést. Ha a framebuffer problémát okoz a rendszereden, letilthatod ezt a funkciót a következő paraméterekkel: vga=normal fb=false. A problémák jelei lehetnek a bterm vagy bogl hibaüzenetek egy üres képernyő, vagy a telepítés elindítása után néhány perccel történő lefagyás.

debian-installer/theme (téma)

A téma határozza meg, hogyan néz ki a telepítő felhasználói felülete (színek, ikonok stb.). Az elérhető témák a frontendtől függően eltérhetnek. Jelenleg mind a newt, mind a gtk frontend (az alapértelmezett megjelenésen kívül) csak egy további, dark nevű témával rendelkezik, amelyet látássérült felhasználók számára terveztek. Ezt a témát úgy állíthatod be, hogy a theme=dark opcióval indítod a rendszert (az indító menüben erre a d billentyűparancs is létezik).

netcfg/disable_autoconfig

Alapértelmezés szerint a debian-installer automatikusan megpróbálja a hálózati konfigurációt beállítani IPv6 automatikus konfiguráció és DHCP segítségével. Ha a próbálkozás sikeres, nem lesz lehetőséged áttekinteni és megváltoztatni a megszerzett beállításokat. Csak akkor tudsz a kézi hálózati beállításhoz jutni, ha az automatikus konfiguráció sikertelen.

Ha van egy IPv6 routered vagy DHCP szervered a helyi hálózatodon, de el akarod kerülni őket, mert például rossz válaszokat adnak, használhatod a netcfg/disable_autoconfig=true paramétert, hogy megakadályozd a hálózat automatikus konfigurációját (sem v4, sem v6), és kézzel add meg az információkat.

hw-detect/start_pcmcia

Állítsd false értékre, hogy megakadályozd a PCMCIA szolgáltatások elindítását, ha ez problémákat okoz. Néhány laptopról köztudott, hogy ilyen gondokat okoz.

preseed/url (url)

Add meg a letöltendő és a telepítés automatizálására használandó előkonfigurációs fájl URL-jét. További információért lásd: 4.6. szakasz - Automatikus telepítés.

preseed/file (fájl)

Add meg az előkonfigurációs fájl elérési útját, amelyet a telepítés automatizálásához töltesz be. További információért lásd: 4.6. szakasz - Automatikus telepítés.

preseed/interactive

Állítsd true értékre, hogy megjelenjenek a kérdések, még akkor is, ha azok előre meg lettek adva. Ez hasznos lehet egy előkonfigurációs fájl teszteléséhez vagy hibakereséséhez. Ne feledd, hogy ez nem lesz hatással az indítási paraméterként átadott változókra, de ezekhez speciális szintaxist használhatsz. Részletekért lásd: B.5.2. szakasz - Előírás használata alap értékek módosítására.

auto-install/enable (auto)

Halaszd el azokat a kérdéseket, amelyeket általában még azelőtt tesznek fel, hogy az előzetes beállítás lehetséges lenne, amíg a hálózat nincs konfigurálva. További részletekért az installálás automatizálásáról lásd: B.2.3. szakasz - Automata mód.

finish-install/keep-consoles

Soros vagy menedzsment konzolról történő telepítések során a szokásos virtuális konzolok (VT1-től VT6-ig) általában le vannak tiltva a(z) /etc/inittab fájlban. Állítsd true értékre, hogy ezt megakadályozd.

cdrom-detect/eject

Alapértelmezés szerint a debian-installer automatikusan kiadja az optikai adathordozót a telepítés során az újraindítás előtt. Ez felesleges lehet, ha a rendszer nem automatikusan indul ilyen adathordozóról. Bizonyos esetekben akár nemkívánatos is lehet, például ha az optikai meghajtó nem tudja újra behelyezni az adathordozót, és a felhasználó nincs ott, hogy ezt manuálisan megtegye. Sok slot-os betöltésű, vékony vonalú és caddy stílusú meghajtó nem tudja automatikusan újratölteni az adathordozót.

Állítsd false értékre az automatikus lemezkiadás letiltásához, és ügyelj arra, hogy a rendszer ne induljon el automatikusan az optikai meghajtóról a kezdeti telepítés után.

base-installer/install-recommends (ajánlások)

Ha ezt az opciót false értékre állítod, a csomagkezelő rendszer úgy lesz beállítva, hogy ne telepítse automatikusan az Ajánlások kategóriába tartozó csomagokat, sem a telepítés során, sem a telepített rendszerben. További információért lásd: 6.3.5. szakasz - Az alaprendszer telepítése.

Ne feledd, hogy ez az opció lehetővé teszi egy karcsúbb rendszer kialakítását, de az is előfordulhat, hogy hiányozni fognak olyan funkciók, amelyeket általában elvárnál. Előfordulhat, hogy néhány ajánlott csomagot manuálisan kell telepítened a kívánt teljes funkcionalitás elérése érdekében. Ezért ezt az opciót csak nagyon tapasztalt felhasználók használják.

debian-installer/allow_unauthenticated

Alapértelmezetten a telepítő megköveteli, hogy a tárolók hitelesítve legyenek egy ismert gpg kulccsal. Állítsd true értékre, hogy letiltsd ezt a hitelesítést. Figyelem: nem biztonságos, nem ajánlott.

rescue/enable

Állítsd true értékre, ha mentési módba szeretnél lépni ahelyett, hogy normál telepítést végeznél. További információért lásd: 8.6. szakasz - Egy sérült rendszer helyreállítása.

5.3.3. Indítási paraméterek használata a kérdések megválaszolásához

Néhány kivételtől eltekintve bármelyik kérdésre beállíthatsz értéket az indítóképernyőn a telepítés során, bár ez csak bizonyos esetekben igazán hasznos. Általános útmutatást erről a B.2.2. szakasz - Indító paraméterek használata kérdések előírt válaszára részben találsz. Néhány konkrét példa alább található.

debian-installer/language (language), debian-installer/country (country), debian-installer/locale (locale)

Két módja van annak, hogy megadd a telepítéshez és a telepített rendszerhez használandó nyelvet, országot és helyi beállításokat.

Az első és legegyszerűbb módja, ha csak a locale paramétert adod meg. Ekkor a nyelv és az ország az értékéből lesz meghatározva. Például használhatod a locale=de_CH.UTF-8 beállítást, hogy a németet válaszd nyelvként és Svájcot országként (de_CH.UTF-8 lesz az alapértelmezett helyi beállítás a telepített rendszeren). A korlátozás az, hogy nem minden lehetséges nyelv, ország és helyi beállítás kombináció érhető el így.

A második, rugalmasabb lehetőség, hogy külön adod meg a language és country értékeket. Ebben az esetben opcionálisan hozzáadhatod a locale beállítást, hogy meghatározz egy konkrét alapértelmezett helyi beállítást a telepített rendszerhez. Példa: language=en country=DE locale=en_GB.UTF-8.

anna/choose_modules (modules)

Használható olyan telepítő komponensek automatikus betöltésére, amelyek alapértelmezés szerint nincsenek betöltve. Hasznos lehet például az openssh-client-udeb (így használhatod az scp parancsot a telepítés során) és a ppp-udeb (részletekért lásd: D.5. szakasz - A Debian GNU/Linux telepítése PPP over Ethernet (PPPoE) használatával).

netcfg/disable_autoconfig

Állítsd true értékre, ha le szeretnéd tiltani az IPv6 automatikus konfigurációt és a DHCP-t, és helyette statikus hálózati beállítást szeretnél használni.

mirror/protocol (protocol)

Alapértelmezés szerint a telepítő az http protokollt használja a fájlok letöltésére a Debian tükrökről, és ezt normál prioritású telepítések során nem lehet ftp-re változtatni. Ha ezt a paramétert ftp értékre állítod, kényszerítheted a telepítőt, hogy azt a protokollt használja. Ne feledd, hogy nem választhatsz ftp tükröt egy listából, manuálisan kell megadnod a hosztnevet.

tasksel:tasksel/first (tasks)

Használható olyan feladatok kiválasztására, amelyek nem érhetők el az interaktív feladatlistából, mint például a kde-desktop feladat. További információért lásd: 6.3.6.2. szakasz - Szoftverek kiválasztása és telepítése.

5.3.4. Paraméterek átadása a kernel moduloknak

Ha az illesztőprogramok be vannak fordítva a kernelbe, akkor a kernel dokumentációjában leírtak szerint adhatsz át nekik paramétereket. Azonban, ha az illesztőprogramok modulokként vannak lefordítva, és mivel a telepítés során a kernel modulok kicsit másképp töltődnek be, mint amikor a telepített rendszer indul, nem lehet a szokásos módon paramétereket átadni nekik. Ehelyett egy speciális szintaxist kell használnod, amelyet a telepítő felismer, ez pedig biztosítja, hogy a paraméterek a megfelelő konfigurációs fájlokban kerüljenek mentésre, így a modulok tényleges betöltésekor használatba kerülnek. A paraméterek automatikusan átkerülnek a telepített rendszer konfigurációjába is.

Megjegyzendő, hogy manapság már elég ritka, hogy paramétereket kell átadni a moduloknak. A legtöbb esetben a kernel képes felismerni a rendszerben található hardvert, és így megfelelő alapértelmezéseket állít be. Azonban bizonyos helyzetekben még mindig szükség lehet a paraméterek manuális beállítására.

A modulok paramétereinek beállítására használt szintaxis a következő:

modul_neve.paraméter_neve=érték

Ha több paramétert kell átadnod ugyanannak vagy különböző moduloknak, egyszerűen ismételd meg ezt. Például, ha egy régi 3Com hálózati kártyát szeretnél a BNC (koaxiális) csatlakozó és az IRQ 10 használatára beállítani, akkor ezt így adnád meg:

3c509.xcvr=3 3c509.irq=10

5.3.5. Kernel modulok tiltólistázása

Néha szükség lehet egy modul tiltólistázására, hogy megakadályozd annak automatikus betöltését a kernel és az udev által. Ennek egyik oka lehet, hogy egy adott modul problémákat okoz a hardvereddel. Előfordulhat, hogy a kernel ugyanahhoz az eszközhöz két különböző illesztőprogramot sorol fel. Ez problémákat okozhat az eszköz működésében, ha az illesztőprogramok ütköznek vagy ha a nem megfelelő illesztőprogram töltődik be először.

Tiltólistára tehetsz egy modult a következő szintaxissal: modul_neve.blacklist=yes. Ez a modult tiltólistára helyezi az /etc/modprobe.d/blacklist.local fájlban mind a telepítés során, mind a telepített rendszerben.

Megjegyzendő, hogy egy modult még így is betölthet a telepítési rendszer maga. Ezt megakadályozhatod, ha a telepítést szakértői módban futtatod, és a hardverfelismerési fázisok során megjelenő modulok listájáról kiveszed a jelölést.



[3] A jelenlegi kernelek (2.6.9 vagy újabb) esetében 32 parancssori opciót és 32 környezeti opciót használhatsz. Ha ezek a számok túllépésre kerülnek, az kernel pánikot okoz. Emellett a teljes kernel parancssorra vonatkozóan 255 karakteres korlát van, minden, ami ezen a határon túl van, csendben levágásra kerülhet.