6.1. Hogyan működik a telepítő

Ehhez az architektúrához a debian-installer két különböző felhasználói felületet támogat: egy grafikusat és egy szöveges alapút. Alapértelmezés szerint a grafikus felületet használja, hacsak nem választod a Telepítés opciót a boot menüben. A grafikus telepítő indításáról további információt a 5.1.6. szakasz - A Grafikus Telepítő részben találsz.

A Debian Telepítő az egyes telepítő feladatokat ellátó különleges célú összetevőkből áll. Az összetevők szükség esetén a felhasználót kérdezve végzik feladatukat. A kérdések adott elsőbbséggel rendelkeznek, a felteendő kérdések elsőbbsége a telepítő indításakor kerül beállításra.

Alap telepítésnél csak a fontos (magas elsőbbségű) kérdések szerepelnek. Ez nagyon automatizált telepítést ad kevés felhasználói kérdéssel. Az összetevők automatikusan sorrendben futnak; hogy melyek, az főleg a használt telepítő módtól és hardvertől függ. A telepítő alap értékeket használ a fel nem tett kérdésekhez.

Ha probléma adódik, a felhasználó hiba-képernyőt lát, és a telepítő menü megjelenik egyéb műveletek kiválasztása érdekében. Ha nincs gond, a felhasználó nem látja a telepítő menüt, egyszerűen csak válaszol a feltett kérdésekre. A súlyos hibák kritikus elsőbbségűek, így erről a felhasználó mindig értesül.

Az alapértelmezett értékek némelyike befolyásolható indító argumentumok átadásával a debian-installer indulásakor. Ha, például, statikus hálózati beállítást szeretnél (IPv6 és DHCP az alapbeállítás, ha elérhető), a netcfg/disable_autoconfig=true indító paraméter használható. Lásd az 5.3.2. szakasz - Debian Telepítő Paraméterek részt az elérhető opciókért.

A profik jobban szeretik a menü-vezérelt felületet, ahol minden lépést felügyelnek ahelyett, hogy a telepítő automatikus sorrendben végrehajtaná őket. A telepítő kézi, menü-vezérelt használata a priority=medium indító argumentummal indítható.

Ha a hardver a telepített kernel modulokhoz opciók adását igényli, a telepítő expert módban indítandó. Ez a telepítő expert paranccsal indításával vagy a priority=low indító paraméter átadásával tehető. E mód adja a debian-installer teljes mértékű felügyeletét.

A szöveges felületű környezetben az egér használata nem támogatott. Az alábbi billentyűkkel tudsz navigálni a különböző párbeszédablakokban. A Tab vagy a jobb nyíl gombbal előre léphetsz, míg a Shift+Tab vagy a bal nyíl gombbal vissza léphetsz a megjelenített gombok és lehetőségek között. A fel és le nyilakkal a görgethető listák elemei között mozoghatsz, és magát a listát is görgetheted. Hosszú listákban egy betű beírásával közvetlenül az azzal kezdődő szakaszhoz ugorhatsz, a Pg-Up és Pg-Down billentyűkkel pedig nagyobb léptékben görgetheted a listát. A szóköz kijelöl egy elemet, például egy jelölőnégyzetet. A választások megerősítéséhez használd az Enter billentyűt.

Egyes párbeszédek további segítő információkat adhatnak. Ha elérhető ilyen segítség, azt az alsó sorban fogja jelezni egy felirat, mely szerint segítő információ elérhető az F1 gomb lenyomásával.

A részletes hibaüzenetek és naplók a 4. konzolra kerülnek. Ez a bal Alt+F4 leütésével érhető el (tartsd le az Alt billentyűt és közben üsd le az F4 billentyűt); a fő telepítő folyamathoz a bal Alt+F1 leütésével lehet visszatérni.

Ezek az üzenetek a /var/log/syslog fájlban is megtalálhatók. A telepítés után a napló a /var/log/installer/syslog fájlba kerül az új rendszereden. Tovább telepítő üzenetek vannak a /var/log/ könyvtárban a telepítés alatt és a /var/log/installer/ könyvtárban, miután a gép indította az új rendszert.

6.1.1. A grafikus telepítő használata

A grafikus telepítő alapvetően ugyanúgy működik, mint a szöveges telepítő, így a kézikönyv további része segíthet végigvezetni a telepítési folyamaton.

Ha inkább a billentyűzetet használod az egér helyett, két dolgot kell tudnod. Egy összecsukott lista kibontásához (például a kontinenseken belüli országok kiválasztásához) a + és - billentyűket használhatod. Azoknál a kérdéseknél, ahol több elemet is ki lehet választani (pl. feladatok kiválasztása), először a(z) Continue gombra kell tabbal eljutnod a választások után; az enter megnyomása a kiválasztást váltja, nem aktiválja a(z) Continue-t.

Ha egy párbeszédablak további súgóinformációt kínál, megjelenik egy Súgó gomb. A súgó elérhető a gombra kattintva vagy az F1 billentyű megnyomásával.

Ahhoz, hogy átválts egy másik konzolra, a Ctrl billentyűt is használnod kell, ugyanúgy, mint az X Window rendszerben. Például ha a VT2-re szeretnél váltani (ez az első hibakereső shell), akkor a következőt kell lenyomnod: Ctrl+Bal Alt+F2. Maga a grafikus telepítő a VT5-ön fut, így visszaváltani a következő billentyűkombinációval tudsz: Bal Alt+F5.