2.1. Підтримуване обладнання

Debian не накладає вимог до апаратного забезпечення окрім вимог до ядер Linux та наборів інструментів GNU. Таким чином, будь-яка архітектура чи платформа, на яку перенесені ядра Linux, libc, gcc тощо, і для якої Debian порт існує, може запускати Debian. Більш докладно про 64-bit PC архітектурні системи, перевірені за допомогою Debian GNU/Linux можете переглянути за адресою https://www.debian.org/ports/amd64/.

Замість спроби описати всі різні конфігурації обладнання, які підтримуються для 64-bit PC, цей розділ містить загальну інформацію та вказівки на те, де можна знайти додаткову інформацію.

2.1.1. Підтримувані архітектури

Debian GNU/Linux 13 підтримує 9 основних архітектур і декілька варіацій кожної архітектури, відомих як «flavors».

Архітектура Debian Призначення Підархітектура Аромат
AMD64 & Intel 64 amd64    
На основі Intel x86 i386 типові x86-машини за замовчуванням
Тільки домени Xen PV xen
ARM armel Marvell Kirkwood та Orion marvell
ARM із апаратним FPU armhf мультиплатформа armmp
64-бітна ARM arm64    
64-бітні MIPS (little-endian) mips64el MIPS Malta 5kc-malta
Cavium Octeon octeon
Лунсон 3 loongson-3
32-бітні MIPS (little-endian) mipsel MIPS Malta 4kc-malta
Cavium Octeon octeon
Лунсон 3 loongson-3
Системи живлення ppc64el IBM POWER8 або новіші машини  
64-бітні IBM S/390 s390x IPL від VM-reader та DASD загальний

У цьому документі описано встановлення для архітектури 64-bit PC за допомогою ядра Linux. Якщо ви шукаєте інформацію про будь-яку іншу Debian-підтримувану архітектуру, перегляньте сторінки Debian-Порти.

2.1.2. Підтримка ЦП

Підтримуються процесори AMD64 та Intel 64.

2.1.3. Ноутбуки

З технічної точки зору, ноутбуки - це звичайні ПК, тому вся інформація, що стосується систем ПК, стосується і ноутбуків. Установки на ноутбуках сьогодні зазвичай працюють "з коробки", включаючи такі речі, як автоматичне призупинення роботи системи при закритті кришки та специфічні для ноутбука апаратні кнопки, наприклад, для вимкнення інтерфейсів wifi («режим польоту»). Тим не менш, іноді виробники апаратного забезпечення використовують спеціалізоване або пропрієтарне апаратне забезпечення для деяких специфічних функцій ноутбуків, які можуть не підтримуватися. Щоб перевірити, чи ваш конкретний ноутбук добре працює з GNU/Linux, див., наприклад, Сторінки ноутбуків під Linux.

2.1.4. Багато процесорів

Для цієї архітектури доступна підтримка багатопроцесорності, яку також називають «симетричною багатопроцесорною обробкою» або SMP —. Стандартний образ ядра Debian 13 було скомпільовано з підтримкою SMP-альтернатив. Це означає, що ядро визначить кількість процесорів (або ядер процесора) і автоматично вимкне SMP на однопроцесорних системах.

Наявність декількох процесорів у комп'ютері спочатку була проблемою лише для серверних систем високого класу, але останніми роками стала поширеною майже повсюдно з появою так званих «багатоядерних» процесорів. Вони містять два або більше процесорних блоків, які називаються «ядра», в одній фізичній мікросхемі.

2.1.5. Підтримка графічного апаратного забезпечення

Підтримка графічних інтерфейсів у Debian визначається базовою підтримкою системи X11 від X.Org та ядром. Базова графіка фреймбуфера забезпечується ядром, тоді як десктопні середовища використовують X11. Доступність розширених можливостей відеокарти, таких як апаратне прискорення 3D або апаратне прискорення відео, залежить від фактичного графічного обладнання, яке використовується у системі, а у деяких випадках - від встановлення додаткових блоків «прошивки» (див. Розділ 2.2, «Пристрої, що потребують прошивки»).

На сучасних комп'ютерах наявність графічного дисплея зазвичай працює "з коробки". Для багатьох апаратних засобів 3D-прискорення також добре працює "з коробки", але все ще є обладнання, яке потребує двійкових блоків прошивки, щоб працювати належним чином. У деяких випадках повідомлялося про апаратне забезпечення, на якому навіть для базової підтримки графіки потрібно було встановити додаткову прошивку відеокарти.

Детальну інформацію про підтримуване графічне обладнання та пристрої вказівки можна знайти за посиланням https://wiki.freedesktop.org/xorg/. Debian 13 постачається з версією X.Org 7.7.

2.1.6. Апаратне забезпечення мережевого з'єднання

Майже будь-яка мережева інтерфейсна карта (NIC), що підтримується ядром Linux, також має підтримуватися системою встановлення; драйвери зазвичай завантажуються автоматично. Це стосується більшості карт PCI/PCI-Express, а також карт PCMCIA/Express у ноутбуках.

ISDN підтримується, але не під час встановлення.

2.1.6.1. Бездротові мережеві карти

Бездротові мережі також підтримуються, і зростаюча кількість бездротових адаптерів підтримується офіційним ядром Linux, хоча багато з них потребують завантаження мікропрограми.

Якщо вам потрібна прошивка, програма встановлення запропонує вам завантажити прошивку. Докладні відомості про те, як завантажити прошивку під час встановлення, наведено у Розділ 6.4, «Завантаження втраченої прошивки».

Бездротові мережеві карти, які не підтримуються офіційним ядром Linux, як правило, можна змусити працювати під керуванням Debian GNU/Linux, але вони не підтримуються під час встановлення.

Якщо є проблеми з бездротовим зв'язком і немає іншої мережевої карти, яку можна використати під час встановлення, все одно можна встановити Debian GNU/Linux за допомогою образу DVD. Виберіть опцію, щоб не налаштовувати мережу і встановити лише пакунки, доступні на DVD-диску. Після завершення інсталяції (після перезавантаження) ви можете встановити потрібний драйвер і прошивку та налаштувати мережу вручну.

У деяких випадках потрібний вам драйвер може бути недоступний у вигляді пакунка Debian. Після цього вам доведеться пошукати в інтернеті вихідний код і скомпілювати драйвер самостійно. Як це зробити, виходить за рамки цього посібника. Якщо драйвер для Linux недоступний, ви можете скористатися пакунком ndiswrapper, який дозволяє використовувати драйвер для Windows.

2.1.7. Дисплеї зі шрифтом Брайля

Підтримка дисплеїв зі шрифтом Брайля визначається базовою підтримкою, яку можна знайти у brltty. Більшість дисплеїв працюють під управлінням brltty, під'єднаний через послідовний порт, USB або Bluetooth. Докладні відомості про підтримувані пристрої Брайля можна знайти на brltty вебсайті. Debian GNU/Linux 13 постачається з версією brltty 6.5.

2.1.8. Апаратний мовний синтез

Підтримка апаратних пристроїв синтезу мовлення визначається базовою підтримкою, яку можна знайти у speakup. speakup підтримує лише інтегровані плати та зовнішні пристрої, підключені до послідовного порту (не підтримуються адаптери USB, послідовний USB або PCI). Детальну інформацію про підтримувані апаратні пристрої синтезу мовлення можна знайти на сайті speakup. Debian GNU/Linux 13 постачається з версією speakup 3.1.6.

2.1.9. Периферійне та інше обладнання

Linux підтримує велику кількість апаратних пристроїв, таких як миші, принтери, сканери, PCMCIA/CardBus/ExpressCard та USB-пристрої. Втім, більшість з цих пристроїв не потрібні під час інсталяції системи.

Апаратне забезпечення USB зазвичай працює нормально. На деяких дуже старих комп'ютерах деякі USB-клавіатури можуть потребувати додаткової конфігурації (див. Розділ 3.6.6, «Hardware Issues to Watch Out For»). На сучасних комп'ютерах USB-клавіатури та миші працюють без особливого налаштування.