A.2. A telepítő indítása

Gyors telepítő-kép elérésekhez, lásd a debian-installer honlapot. A Debian-CD csapat biztosít debian-installer programot adó telepítő-képeket a Debian CD/DVD oldalon. További adatok a CD-képek letöltéséről: 4.1. szakasz - Hivatalos Debian GNU/Linux telepítési képfájlok.

Egyes telepítő módoknak nem optikai médiára, hanem másfajta képjálokra van szükségük. A debian-installer honlap hivatkozásokat ad ezekre. A 4.2.1. szakasz - Hol találhatóak a telepítési fájlok leírás szól a képek eléréséről a Debian tükrökön.

Az alábbi alfejezetek leírják, mely képek kellenek az egyes telepítő módokhoz.

A.2.1. Optikai lemez

A netinst CD-kép egy népszerű telepítőlemez, amellyel a trixie telepíthető a debian-installer segítségével. Ez a telepítési módszer úgy van kialakítva, hogy az adott képről indítod a rendszert, majd a további csomagokat hálózaton keresztül tölti le – innen ered a netinst elnevezés. A képen megtalálhatók a telepítő futtatásához szükséges szoftverösszetevők, valamint az alapcsomagok, amelyekből egy minimális trixie rendszer telepíthető. Ha inkább hálózat nélküli telepítést szeretnél, választhatsz DVD-képet is, amelyhez nincs szükség internetkapcsolatra – ezekből általában csak az első lemezre van szükség.

Töltsd le a választott típust és írd ki egy optikai lemezre. A lemez indításához, a BIOS/UEFI beállításaid meg kell feleljenek a 3.6.1. szakasz - A BIOS/UEFI beállító menü behívása részben leírtaknak.

A.2.2. Pendrive

USB tároló eszközökről is telepíthetsz. Például egy USB kulcstartó egy igen barátságos Debian telepítő médium lehet, ami mindig könnyen veled lehet.

A legegyszerűbb módja a pendrive előkészítésének, hogy letöltesz egy Debian CD vagy DVD képet, ami ráfér, és egyszerűen rámásolod a pendrive-ra. Ez természetesen eltöröl mindent, ami a pendrive-on volt. Ez így azért működik, mert a Debian CD/DVD-képek isohibrid képek, amik indíthatók mind optikai lemezről, mind USB eszközökről.

Léteznek egyéb, rugalmasabb módszerek is arra, hogy pendrive-ra telepítsd a debian-installert, és kisebb méretű adathordozóval is működésre bírható. A részletekért lásd a wiki oldalunkat.

Bár UEFI rendszerek esetén elterjedt az USB tárolóról való indulás, a helyzet kicsit más a régebbi BIOS-világban. Néhány BIOS tud közvetlenül USB tárolóról indulni, mások nem. Előfordulhat, hogy a BIOS-ban illetve UEFI-ben engedélyezni kell a USB legacy support vagy Legacy support beállításokat. USB-eszközről való indítás akkor lehetséges, ha az indítási eszköz kiválasztása menü a removable drive vagy az USB-HDD opciót mutatja. Ezek részletes leírását lásd az 5.1.1. szakasz - Indítás USB kulcsról részben.

A.2.3. Indítás hálózatról

A debian-installer indítása teljes egészében hálózatról is végezhető. A hálózati indítás módjai a géped felépítésétől és a hálózati indítás beállításaitól függenek. A netboot/ könyvtárban lévő fájlok használhatók a debian-installer hálózati indításához.

E hálózati indítás beállításának egyik legkönnyebb módja a PXE. Bontsd ki a netboot/pxeboot.tar.gz fájlt a srv/tftp-be, vagy ahol tftp-t tartod. Mondd meg a DHCP kiszolgálónak, hogy az klienseknek a pxelinux.0 fájlt adja, és kis szerencsével minden menni fog. Bővebben a 4.5. szakasz - Fájlok előkészítése TFTP hálózati bootoláshoz részben.

A.2.4. Indítás merevlemezről

A telepítő elindítható akár úgy is, hogy nem használsz semmilyen cserélhető adathordozót, csak egy meglévő merevlemezt, amelyen akár más operációs rendszer is lehet. Töltsd le a hd-media/initrd.gz, hd-media/vmlinuz fájlokat, valamint egy Debian DVD képfájlt a merevlemez gyökér könyvtárába. Ügyelj rá, hogy a képfájl neve .iso kiterjesztéssel végződjön. Ezután már csak annyi a dolgod, hogy elindítod a Linuxot az adott initrd fájllal. A 5.1.3. szakasz - Indítás Linuxból a GRUB használatával rész bemutat egy lehetséges megoldást erre.